Document Library Pro - Advanced 3.1.0 - en to sv-SE translation catalogue (875 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Document Library Pro - Advanced
sv-SE: Dokumentbibliotek Pro - Avancerad

note: Description of the plugin
en: Add documents and display them in a searchable document library with filters.
sv-SE: Lägg till dokument och visa dem i ett sökbart dokumentbibliotek med filter.

en: [View page]
sv-SE: [Visa sida]

en: Size
sv-SE: Storlek

en: Documentation
sv-SE: Dokumentation

en: Settings
sv-SE: Inställningar

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
sv-SE: Visa %s dokumentation

en: Docs
sv-SE: Dokument

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
sv-SE: Aktivera %1$syour license key%2$s för att möjliggöra uppdateringar.

en: Auto-updates unavailable.
sv-SE: Automatiska uppdateringar är inte tillgängliga.

en: License key successfully activated.
sv-SE: Licensnyckeln har aktiverats framgångsrikt.

en: There was an error activating your license key.
sv-SE: Det uppstod ett fel vid aktivering av din licensnyckel.

en: License key successfully deactivated.
sv-SE: Licensnyckeln har avaktiverats framgångsrikt.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
sv-SE: Det uppstod ett fel vid avaktivering av din licensnyckel, vänligen försök igen.

en: The license key looks good!
sv-SE: Licensnyckeln ser bra ut!

en: There's a problem with your license key.
sv-SE: Det är ett problem med din licensnyckel.

en: License key
sv-SE: Licensnyckel

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
sv-SE: Licensnyckeln finns i din orderbekräftelse via e-post.

en: License Key
sv-SE: Licensnyckel

en: Check
sv-SE: Kontrollera

en: Activate
sv-SE: Aktivera

en: Deactivate
sv-SE: Avaktivera

en: License key deactivated.
sv-SE: Licensnyckeln har avaktiverats.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
sv-SE: Tack för att du installerade %1$s. För att komma igång, vänligen %2$s ange din licensnyckel%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
sv-SE: Din licensnyckel för %1$s har gått ut. %2$sKlicka här för att förnya med 20%% rabatt%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
sv-SE: Du har inte längre en giltig licens för %1$s. Vänligen %2$sköp en ny licensnyckel%3$s för att fortsätta använda pluginet.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
sv-SE: %1$s - din webbplats har flyttat till en ny domän. Vänligen %2$saktivera din licensnyckel på nytt%3$s.

en: An error has occurred, please try again.
sv-SE: Ett fel har inträffat, vänligen försök igen.

en: Your license key is active.
sv-SE: Din licensnyckel är aktiv.

en: Please enter your license key.
sv-SE: Vänligen ange din licensnyckel.

en: Your license key is invalid.
sv-SE: Din licensnyckel är ogiltig.

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
sv-SE: Ogiltig licensnyckel - vänligen kontrollera din orderbekräftelse via e-post eller %1$sKonto%2$s.

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
sv-SE: Ingen URL angavs för aktivering, vänligen kontakta support.

en: License key mismatch, please contact support.
sv-SE: Licensnyckeln matchar inte, vänligen kontakta support.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
sv-SE: Denna licens är för en paketprodukt och kan inte aktiveras.

en: Your license key is not valid for this plugin.
sv-SE: Din licensnyckel är inte giltig för detta plugin.

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
sv-SE[0]: %s webbplats aktiv
sv-SE[1]: %s webbplatser aktiva

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
sv-SE: Din licensnyckel har nått sin aktiveringsgräns (%s).

en: Read more
sv-SE: Läs mer

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
sv-SE: Din licensnyckel gick ut den %s.

en: Renew now for 20% discount.
sv-SE: Förnya nu för 20% rabatt.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
sv-SE: Din licensnyckel är inte aktiv. Vänligen återaktivera eller spara inställningarna.

en: Your license key has expired.
sv-SE: Din licensnyckel har gått ut.

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
sv-SE: Din licensnyckel har inaktiverats. Vänligen %1$sköp en ny licensnyckel%2$s för att fortsätta använda pluginet.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
sv-SE: %1$s kräver PHP %2$s eller högre. Vänligen uppdatera PHP-versionen som används av din webbserver.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
sv-SE: %1$s kräver WordPress %2$s eller högre. Vänligen uppdatera din WordPress-installation.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
sv-SE: %1$s kräver WordPress %4$s eller högre. Vänligen %2$suppdatera%3$s din WordPress-installation.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
sv-SE: %1$s kräver att WooCommerce är installerat och aktivt.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
sv-SE: %1$s kräver %2$s att vara installerat och aktivt.%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
sv-SE: %1$s kräver WooCommerce %2$s eller högre. Vänligen uppdatera din WooCommerce-installation först.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
sv-SE: %1$s kräver %2$s %3$s eller högre. Vänligen %4$s din WooCommerce-installation först.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
sv-SE: %1$s kräver att Easy Digital Downloads är installerat och aktivt.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
sv-SE: %1$s kunde inte slutföra sin första aktivering eftersom följande fel inträffade:<br>%2$s

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update required
sv-SE: %1$s databasuppdatering krävs

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
sv-SE: <p>%1$s har uppdaterats! För att allt ska fungera smidigt måste vi uppdatera din databas till den senaste versionen. Databasuppdateringsprocessen körs i bakgrunden och kan ta lite tid, så var vänlig ha tålamod.</p>

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update done
sv-SE: %1$s databasuppdatering slutförd

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
sv-SE: <p>%1$s databasuppdatering är klar. Tack för att du uppdaterade till den senaste versionen!</p>

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
sv-SE: Du har inte tillräckliga rättigheter för att utföra denna åtgärd.

en: An upgrade is already in progress. Please wait until it completes.
sv-SE: En uppgradering pågår redan. Vänligen vänta tills den är klar.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
sv-SE: Kunde inte ansluta till filsystemet. Vänligen bekräfta dina uppgifter.

en: You don't have permission to activate the plugin.
sv-SE: Du har inte rätt att aktivera pluginet.

en: Save changes
sv-SE: Spara ändringar

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image and PDF files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
sv-SE: <strong>Dokumentbibliotek Pro</strong> stödjer automatiska utvalda bilder för dokument kopplade till bild- och PDF-filer. Om du vill bearbeta befintliga dokument, vänligen kör batchmigrationen.

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
sv-SE: <strong>Dokumentbibliotek Pro</strong> stödjer automatiska utvalda bilder för dokument kopplade till bildfiler. Om du vill bearbeta befintliga dokument, vänligen kör batchmigrationen.

en: Run batch migration
sv-SE: Kör batchmigration

en: The <strong>Document Library Pro</strong> batch automatic featured images process is in progress.
sv-SE: Processen för batchautomatiska utvalda bilder för <strong>Dokumentbibliotek Pro</strong> pågår.

en: Document Author
sv-SE: Dokumentförfattare

note: translators: %s: Taxonomy label
en: All %s
sv-SE: Alla %s

en: Downloads
sv-SE: Nedladdningar

en: All types
sv-SE: Alla typer

en: Documents
sv-SE: Dokument

en: Add to document library
sv-SE: Lägg till i dokumentbiblioteket

note: translators: %d: Created documents count
en: %d document successfully created. | %d documents successfully created.
sv-SE[0]: %d dokument skapades framgångsrikt.
sv-SE[1]: %d dokument skapades framgångsrikt.

note: translators: %d: Created documents count
en:  <a href="%s">View documents</a>
sv-SE:  <a href="%s">Visa dokument</a>

note: translators: %d: Failed documents count
en: %d document could not be created. | %d documents could not be created.
sv-SE[0]: %d dokument kunde inte skapas.
sv-SE[1]: %d dokument kunde inte skapas.

en: Add New
sv-SE: Lägg till ny

en: Categories
sv-SE: Kategorier

en: Tags
sv-SE: Taggar

en: Authors
sv-SE: Författare

en: File
sv-SE: Fil

en: Upload a file or add a URL where the document is located:
sv-SE: Ladda upp en fil eller lägg till en URL där dokumentet finns:

en: None
sv-SE: Ingen

en: File upload
sv-SE: Filuppladdning

en: File URL
sv-SE: Fil-URL

note: translators: %s: File name
en: Remove file: %s
sv-SE: Ta bort fil: %s

en: Add File
sv-SE: Lägg till fil

en: Replace File
sv-SE: Ersätt fil

en: Document Content
sv-SE: Dokumentinnehåll

en: The document content appears on the single document page and in the "Content" field of the document library.
sv-SE: Dokumentinnehållet visas på den enskilda dokument sidan och i "Innehåll"-fältet i dokumentbiblioteket.

en: File Size
sv-SE: Filstorlek

en: Document Library Page
sv-SE: Dokumentbibliotekssida

en: Document Search Results Page
sv-SE: Dokument sökresultatssida

en: Select File
sv-SE: Välj fil

en: Advanced
sv-SE: Avancerat

en: The following options allow you to configure advanced settings for your document libraries.
sv-SE: Följande alternativ tillåter dig att konfigurera avancerade inställningar för dina dokumentbibliotek.

en: Content length
sv-SE: Innehållslängd

en: Enter -1 to display the full content.
sv-SE: Ange -1 för att visa hela innehållet.

en: Shortcodes and media
sv-SE: Kortkoder och media

en: Allow shortcodes and media files in the document library content
sv-SE: Tillåt kortkoder och mediefiler i dokumentbibliotekets innehåll

en: Text links
sv-SE: Textlänkar

en: Open text-based links in the document library and single document page in a new tab. This will not affect the behavior of Download buttons, which you can configure on the 'Display' page.
sv-SE: Öppna textbaserade länkar i dokumentbiblioteket och på den enskilda dokument sidan i en ny flik. Detta kommer inte att påverka beteendet hos nedladdningsknapparna, som du kan konfigurera på sidan 'Visa'.

en: Open text links in a new tab
sv-SE: Öppna textlänkar i en ny flik

en: Image lightbox
sv-SE: Bildlightbox

en: Display images in a lightbox when opened
sv-SE: Visa bilder i en lightbox när de öppnas

en: Table options
sv-SE: Tabellalternativ

en: Image size
sv-SE: Bildstorlek

en: Enter WxH in pixels (e.g. 80x80).
sv-SE: Ange WxH i pixlar (t.ex. 80x80).

en: Enable this if you have many documents or experience slow page load times.
sv-SE: Aktivera detta om du har många dokument eller upplever långsamma sidladdningstider.

en: Warning: Lazy load limits the searching and sorting features in the document library. Only use it if you definitely need it.
sv-SE: Varning: Lazy load begränsar sök- och sorteringsfunktionerna i dokumentbiblioteket. Använd det endast om du verkligen behöver det.

en: Load the documents table one page at a time
sv-SE: Ladda dokumenttabellen en sida i taget

en: Accent-insensitive search
sv-SE: Akcentokänslig sökning

en: Enable this to make searches match accented characters with their non-accented counterparts. For example, searching for "Zurich" will also match "Zürich" in the table.
sv-SE: Aktivera detta för att göra sökningar som matchar tecken med accenter och deras icke-accenterade motsvarigheter. Till exempel kommer en sökning efter "Zurich" också att matcha "Zürich" i tabellen.

en: Make searches match accented and non-accented characters when lazy load is disabled
sv-SE: Gör sökningar som matchar akcentuerade och icke-akcentuerade tecken när lazy load är inaktiverat

en: Diacritics sorting
sv-SE: Diakritisk sortering

en: Enable this to sort accented characters naturally. For example, "árvíztűrő" will be sorted with "A" words instead of after "Z".
sv-SE: Aktivera detta för att sortera accentuerade tecken naturligt. Till exempel, "árvíztűrő" kommer att sorteras med "A" ord istället för efter "Z".

en: Improve sorting of accented characters when lazy load is disabled
sv-SE: Förbättra sorteringen av accentuerade tecken när lat laddning är inaktiverat

en: Cache the documents table to improve load times
sv-SE: Cachea dokumenttabellen för att förbättra laddningstider

en: Cache expires after
sv-SE: Cache går ut efter

en: Your table data will be refreshed after this length of time.
sv-SE: Din tabelldata kommer att uppdateras efter denna tidslängd.

en: hours
sv-SE: timmar

en: Clear cache
sv-SE: Rensa cache

en: Document limit
sv-SE: Dokumentgräns

en: The maximum number of documents to display in each table. Enter -1 to show all documents.
sv-SE: Det maximala antalet dokument som ska visas i varje tabell. Ange -1 för att visa alla dokument.

en: Responsive display
sv-SE: Responsiv visning

en: How extra data is displayed when there are columns that are not visible in the main table.
sv-SE: Hur extra data visas när det finns kolumner som inte är synliga i huvudtabellen.

en: Click a plus icon to display a hidden child row
sv-SE: Klicka på en plusteckenikon för att visa en doldt barnrad

en: Expand the child row automatically
sv-SE: Expandera barnraden automatiskt

en: Click a plus icon to open a modal
sv-SE: Klicka på en plusteckenikon för att öppna en modal

en: Pagination
sv-SE: Sidor

en: Documents per page
sv-SE: Dokument per sida

en: The number of documents per page of the document library. Enter -1 to display all documents on one page.
sv-SE: Antalet dokument per sida i dokumentbiblioteket. Ange -1 för att visa alla dokument på en sida.

en: Document total
sv-SE: Dokumenttotal

en: The position of the document total, e.g. '25 documents'.
sv-SE: Positionen för dokumenttotalen, t.ex. '25 dokument'.

en: Above library
sv-SE: Över biblioteket

en: Below library
sv-SE: Under biblioteket

en: Above and below library
sv-SE: Över och under biblioteket

en: Hidden
sv-SE: Dold

en: Pagination style
sv-SE: Sidoringsstil

en: Numbers only
sv-SE: Endast siffror

en: Prev|Next
sv-SE: Föregående|Nästa

en: Prev|Next + Numbers
sv-SE: Föregående|Nästa + Siffror

en: Prev|Next|First|Last
sv-SE: Föregående|Nästa|Första|Sista

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
sv-SE: Föregående|Nästa|Första|Sista + Siffror

en: Pagination position
sv-SE: Sidoringsposition

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
sv-SE: Positionen för sidoringsknapparna som scrollar mellan resultaten.

en: Page length
sv-SE: Sidelängd

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
sv-SE: Positionen för rullgardinslistan 'Visa [x] poster'.

en: Use the following options to customize the design of the document table and grid.
sv-SE: Använd följande alternativ för att anpassa designen av dokumenttabellen och nätet.

en: Table
sv-SE: Tabell

en: Default
sv-SE: Standard

en: Custom
sv-SE: Anpassad

en: Default table template
sv-SE: Standard tabellmall

en: Delicate
sv-SE: Delikat

en: Dark
sv-SE: Mörk

en: Blue
sv-SE: Blå

en: Nature
sv-SE: Natur

en: Borders
sv-SE: Gränser

en: External border icon
sv-SE: Ikon för extern gräns

en: External
sv-SE: Extern

en: Width
sv-SE: Bredd

en: Header border icon
sv-SE: Ikon för headergräns

en: Horizontal border icon
sv-SE: Ikon för horisontell gräns

en: Horizontal
sv-SE: Horisontell

en: Vertical border icon
sv-SE: Ikon för vertikal gräns

en: Vertical
sv-SE: Vertikal

en: Bottom border icon
sv-SE: Ikon för bottengräns

en: Bottom
sv-SE: Botten

en: Background colors
sv-SE: Bakgrundsfärger

en: Main
sv-SE: Huvud

en: Alternative
sv-SE: Alternativ

en: Button
sv-SE: Knapp

en: Disabled button
sv-SE: Inaktiverad knapp

en: Button hover
sv-SE: Knapp hover

en: Fonts
sv-SE: Typsnitt

en: Hyperlink
sv-SE: Hyperlänk

en: Cell backgrounds
sv-SE: Cellbakgrunder

en: No alternate
sv-SE: Ingen alternativ

en: Alternate rows
sv-SE: Alternativa rader

en: Alternate columns
sv-SE: Alternativa kolumner

en: Corner style
sv-SE: Hörnstil

en: Theme default
sv-SE: Temadefult

en: Square corners
sv-SE: Fyrkantiga hörn

en: Rounded corners
sv-SE: Rundade hörn

en: Fully rounded corners
sv-SE: Helt rundade hörn

en: Main text
sv-SE: Huvudtext

en: Dropdown
sv-SE: Rullgardin

en: Background
sv-SE: Bakgrund

en: Font
sv-SE: Typsnitt

en: Border
sv-SE: Ram

en: Spacing
sv-SE: Avstånd

en: Compact
sv-SE: Kompakt

en: Spacious
sv-SE: Rymlig

en: Reset to the default
sv-SE: Återställ till standard

en: This will reset the design settings to the default of the current template
sv-SE: Detta kommer att återställa designinställningarna till standarden för den aktuella mallen

en: Reset
sv-SE: Återställ

en: Grid
sv-SE: Rutnät

en: Default grid template
sv-SE: Standard rutnätsmall

en: Document image
sv-SE: Dokumentbild

en: Category badge
sv-SE: Kategoriemblem

en: Grid card
sv-SE: Rutnätskort

en: Fully rounded
sv-SE: Helt rundad

en: Folders
sv-SE: Mappar

en: Top-level Folder color
sv-SE: Färg på översta mappen

en: Change the color of the top-level folder icons.
sv-SE: Ändra färgen på ikonerna för översta mappen.

en: Sub-level folder color
sv-SE: Färg på undermappen

en: Change the color of the sub-level folder icons.
sv-SE: Ändra färgen på ikonerna för undermappar.

en: Closed folder icon
sv-SE: Stängd mappikon

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for closed folders. %1$sRead more%2$s.
sv-SE: Ange SVG-koden för ikonen du vill använda för stängda mappar. %1$sLäs mer%2$s.

en: Open folder icon
sv-SE: Öppna mappikon

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for open folders. %1$sRead more%2$s.
sv-SE: Ange SVG-koden för den ikon du vill använda för öppna mappar. %1$sLäs mer%2$s.

en: Display
sv-SE: Visa

en: The following options control the contents and layout of your document lists.
sv-SE: Följande alternativ styr innehållet och layouten av dina dokumentlistor.

en: Default layout
sv-SE: Standardlayout

en: Columns
sv-SE: Kolumner

en: Document | Documents
sv-SE[0]: Dokument
sv-SE[1]: Dokument

en: Grid content
sv-SE: Rutnätsinnehåll

en: Choose which information to display in the grid of documents.
sv-SE: Välj vilken information som ska visas i rutnätet av dokument.

en: Image
sv-SE: Bild

en: Title
sv-SE: Titel

en: Filename
sv-SE: Filnamn

en: File type
sv-SE: Filtyp

en: File size
sv-SE: Filstorlek

en: Download count
sv-SE: Nedladdningsantal

en: Excerpt/content
sv-SE: Utdrag/innehåll

en: Custom fields
sv-SE: Anpassade fält

en: Document link
sv-SE: Dokumentlänk

en: Clickable fields
sv-SE: Klickbara fält

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Control which fields are clickable, in addition to the 'link' field. %1$sRead more%2$s.
sv-SE: Kontrollera vilka fält som är klickbara, utöver 'länk'-fältet. %1$sLäs mer%2$s.

en: Number of columns
sv-SE: Antal kolumner

en: Auto-size
sv-SE: Automatisk storlek

en: 1 column
sv-SE: 1 kolumn

en: 2 columns
sv-SE: 2 kolumner

en: 3 columns
sv-SE: 3 kolumner

en: 4 columns
sv-SE: 4 kolumner

en: Document title
sv-SE: Dokumenttitel

en: Link to single document page
sv-SE: Länk till enstaka dokumentsida

en: Download file
sv-SE: Ladda ner fil

en: No link
sv-SE: Ingen länk

en: Link destination
sv-SE: Länkmål

en: Sorting
sv-SE: Sortering

en: Sort by
sv-SE: Sortera efter

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The initial sort order of the document library. %1$sRead more%2$s.
sv-SE: Den initiala sorteringsordningen för dokumentbiblioteket. %1$sLäs mer%2$s.

en: Date published
sv-SE: Publiceringsdatum

en: Date modified
sv-SE: Ändringsdatum

en: Page order (menu order)
sv-SE: Sidanordning (menyordning)

en: Post slug
sv-SE: Postslug

en: Author
sv-SE: Författare

en: Number of comments
sv-SE: Antal kommentarer

en: Random
sv-SE: Slumptal

en: Other
sv-SE: Annat

en: Sort column
sv-SE: Sortera kolumn

en: Enter any column in your table. Note: only available for the table layout and when lazy load is disabled. Not used for the grid layout.
sv-SE: Ange valfri kolumn i din tabell. Obs: endast tillgänglig för tabelllayout och när lat laddning är avstängd. Används inte för rutnätslayout.

en: Sort direction
sv-SE: Sorteringsriktning

en: Automatic
sv-SE: Automatisk

en: Ascending (A to Z, oldest to newest)
sv-SE: Stigande (A till Z, äldsta till senaste)

en: Descending (Z to A, newest to oldest)
sv-SE: Fallande (Z till A, senaste till äldsta)

en: Download button
sv-SE: Nedladdningsknapp

en: Button behavior
sv-SE: Knapparnas beteende

en: Style
sv-SE: Stil

en: File type button
sv-SE: Filtypknapp

en: Text link
sv-SE: Textlänk

en: Button/link text
sv-SE: Knapp/länktext

en: The text displayed on the button or link.
sv-SE: Texten som visas på knappen eller länken.

en: Icon
sv-SE: Ikon

en: Display download icon
sv-SE: Visa nedladdningsikon

en: New tab
sv-SE: Ny flik

en: Open download in a new tab
sv-SE: Öppna nedladdning i en ny flik

en: Preview button
sv-SE: Förhandsgranskning knapp

en: Enable preview?
sv-SE: Aktivera förhandsgranskning?

en: Show a preview button for supported file types
sv-SE: Visa en förhandsgranskningsknapp för stödda filtyper

en: Display preview icon
sv-SE: Visa förhandsgranskningsikon

en: Multi-downloads
sv-SE: Flera nedladdningar

en: Allow multiple downloads?
sv-SE: Tillåt flera nedladdningar?

en: Allow documents to be downloaded in bulk
sv-SE: Tillåt dokument att laddas ner i bulk

en: Button text
sv-SE: Knapptext

en: The text for the button to download all selected documents.
sv-SE: Texten för knappen för att ladda ner alla valda dokument.

en: Button position
sv-SE: Knapposition

en: Enable folders
sv-SE: Aktivera mappar

en: Group the document library into folders, one per category
sv-SE: Gruppera dokumentbiblioteket i mappar, en per kategori

en: Sort folders by
sv-SE: Sortera mappar efter

en: Category name
sv-SE: Kategorinamn

en: Category slug
sv-SE: Kategori slug

en: Category order
sv-SE: Kategoriföljd

en: Number of documents in category
sv-SE: Antal dokument i kategori

en: Folder display
sv-SE: Mappvisning

en: Open
sv-SE: Öppen

en: Closed
sv-SE: Stängd

en: List the category IDs of folders you want opened when the document library is displayed.
sv-SE: Lista kategorins ID:n för mappar som du vill öppna när dokumentbiblioteket visas.

en: Search
sv-SE: Sök

en: Use the following options to control the search box that appears above your document lists. You can also use the Document Library Pro: Search Box widget to add a search anywhere on your site.
sv-SE: Använd följande alternativ för att styra sökrutan som visas ovanför dina dokumentlistor. Du kan också använda Document Library Pro: Sökruta-widgeten för att lägga till en sökfunktion var som helst på din webbplats.

en: Search filters
sv-SE: Sökfilter

en: Filters appear above the library and help users to find specific documents.
sv-SE: Filter visas ovanför biblioteket och hjälper användare att hitta specifika dokument.

en: Filters are displayed above the table, and help users to search and refine the products. You can also add filter widgets to a sidebar.
sv-SE: Filter visas ovanför tabellen och hjälper användare att söka och förfina produkterna. Du kan också lägga till filter-widgetar i en sidopanel.

en: Enable filter dropdowns
sv-SE: Aktivera filterrullgardiner

en: Search box
sv-SE: Sökruta

en: Display a search box above the list of documents
sv-SE: Visa en sökruta ovanför listan med dokument

en: Search results
sv-SE: Sökresultat

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: When using the %1$sglobal search%2$s, this page will display your search results.
sv-SE: När du använder %1$sglobal sök%2$s kommer denna sida att visa dina sökresultat.

en: Use the widget or shortcode to perform a search from anywhere on your site.
sv-SE: Använd widgeten eller kortkoden för att utföra en sökning var som helst på din webbplats.

en: Page
sv-SE: Sida

en: Single Document
sv-SE: Enskilt dokument

en: Document Library Pro creates an individual page for each document. Use the following options to choose what information to display on this page. Alternatively, you can disable the single document page using the link options on the %1$sDisplay tab%2$s. %3$sRead more%4$s.
sv-SE: Document Library Pro skapar en individuell sida för varje dokument. Använd följande alternativ för att välja vilken information som ska visas på denna sida. Alternativt kan du inaktivera den enskilda dokumentsidan med hjälp av länkalternativen på %1$sVisa fliken%2$s. %3$sLäs mer%4$s.

en: Featured image
sv-SE: Utvald bild

en: Comments
sv-SE: Kommentarer

en: Excerpt
sv-SE: Utdrag

en: No matching documents
sv-SE: Inga matchande dokument

en: Document does not exist
sv-SE: Dokumentet finns inte

en: Failed to create document.
sv-SE: Misslyckades med att skapa dokument.

en: No documents found.
sv-SE: Inga dokument hittades.

en: Search:
sv-SE: Sök:

en: Failed to create the zip file. Please reselect your documents and try again.
sv-SE: Misslyckades med att skapa zip-filen. Vänligen välj dina dokument på nytt och försök igen.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded PDFs.
sv-SE: Tyvärr, din webbläsare stöder inte inbäddade PDF-filer.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded audio.
sv-SE: Tyvärr, din webbläsare stöder inte inbäddad ljud.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded video.
sv-SE: Tyvärr, din webbläsare stöder inte inbäddad video.

note: translators: %d: The total number of documents.
en: %1$d %3$s (%2$d in total)
sv-SE: %1$d %3$s (%2$d totalt)

en: All
sv-SE: Alla

en: Show _MENU_ per page
sv-SE: Visa _MENU_ per sida

en: Previous
sv-SE: Föregående

en: Next
sv-SE: Nästa

en: First
sv-SE: Första

en: Last
sv-SE: Sista

note: translators: _POSTS_: the content type (e.g. "posts")
en: No matching _POSTS_.
sv-SE: Inga matchande _POSTS_.

en: Permanently delete all Document Library Pro settings and data when uninstalling the plugin
sv-SE: Ta bort alla inställningar och data för Document Library Pro permanent när du avinstallerar pluginet

en: Uninstalling Document Library Pro
sv-SE: Avinstallerar Document Library Pro

en: File Type
sv-SE: Filtyp

en: Link
sv-SE: Länk

en: Category
sv-SE: Kategori

en: Tag
sv-SE: Tagg

en: Document Library Pro: Document Downloads
sv-SE: Dokumentbibliotek Pro: Nedladdningar av dokument

en: True
sv-SE: Sant

en: False
sv-SE: Falskt

en: (_MAX_ in total)
sv-SE: (_MAX_ totalt)

note: translators: ARIA text for sorting column in ascending order
en: : activate to sort column ascending
sv-SE: : aktivera för att sortera kolumnen i stigande ordning

note: translators: ARIA text for sorting column in descending order
en: : activate to sort column descending
sv-SE: : aktivera för att sortera kolumnen i fallande ordning

en: No results found
sv-SE: Inga resultat hittades

en: Content
sv-SE: Innehåll

en: Summary
sv-SE: Sammanfattning

en: Date
sv-SE: Datum

en: Last Modified
sv-SE: Senast ändrad

en: — Select —
sv-SE: — Välj —

en: Documents Archives
sv-SE: Dokumentarkiv

en: Documents Attributes
sv-SE: Dokumentsattribut

en: Parent Documents:
sv-SE: Föräldradokument:

en: All Documents
sv-SE: Alla dokument

en: Add New Document
sv-SE: Lägg till nytt dokument

en: New Document
sv-SE: Nytt dokument

en: Edit Document
sv-SE: Redigera dokument

en: Update Document
sv-SE: Uppdatera dokument

en: View Document
sv-SE: Visa dokument

en: View Documents
sv-SE: Visa dokument

en: Search Documents
sv-SE: Sök dokument

en: Not found
sv-SE: Inte hittad

en: Not found in Trash
sv-SE: Inte hittad i papperskorgen

en: Featured Image
sv-SE: Utvald bild

en: Set featured image
sv-SE: Ställ in utvald bild

en: Remove featured image
sv-SE: Ta bort utvald bild

en: Use as featured image
sv-SE: Använd som utvald bild

en: Insert into Document
sv-SE: Infoga i dokument

en: Uploaded to this document
sv-SE: Uppladdad till detta dokument

en: Document list
sv-SE: Dokumentlista

en: Documents list navigation
sv-SE: Navigering i dokumentlistan

en: Filter Documents list
sv-SE: Filtrera dokumentlistan

en: Document Library Pro documents.
sv-SE: Dokument från Dokumentbibliotek Pro.

en: Cache cleared successfully.
sv-SE: Cachet rensat framgångsrikt.

en: Search documents...
sv-SE: Sök dokument...

en: No matching documents.
sv-SE: Inga matchande dokument.

en: Document Search
sv-SE: Dokumentsökning

en: Filename:
sv-SE: Filnamn:

en: File Type:
sv-SE: Filtyp:

en: File Size:
sv-SE: Filstorlek:

en: Categories:
sv-SE: Kategorier:

en: Tags:
sv-SE: Taggar:

en: Author:
sv-SE: Författare:

en: Downloads:
sv-SE: Nedladdningar:

en: New document awaiting moderation
sv-SE: Nytt dokument i väntan på granskning

en: New document submitted
sv-SE: Nytt dokument skickat

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. To approve or reject it, visit the following link and click either "Publish" or "Move to Trash" - <a href="%2$s">%2$s</a>.
sv-SE: Ett nytt dokument har skickats till <a href="%1$s">%1$s</a>. För att godkänna eller avvisa det, besök följande länk och klicka antingen på "Publicera" eller "Flytta till papperskorgen" - <a href="%2$s">%2$s</a>.

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. You can see it at: <a href="%2$s">%2$s</a>.
sv-SE: Ett nytt dokument har skickats till <a href="%1$s">%1$s</a>. Du kan se det på: <a href="%2$s">%2$s</a>.

en: Add title
sv-SE: Lägg till titel

en: Upload a file or add a URL where the document is located
sv-SE: Ladda upp en fil eller lägg till en URL där dokumentet finns

en: File Upload
sv-SE: Filuppladdning

en: A custom URL
sv-SE: En anpassad URL

en: Document url
sv-SE: Dokument-URL

en: Document file
sv-SE: Dokumentfil

en: Select one or more categories...
sv-SE: Välj en eller flera kategorier...

en: Select one or more tags...
sv-SE: Välj en eller flera taggar...

en: Select one or more authors...
sv-SE: Välj en eller flera författare...

en: Select one or more %s...
sv-SE: Välj en eller flera %s...

note: translators: Placeholder %s is the label for the required field.
en: %s is a required field
sv-SE: %s är ett obligatoriskt fält

note: translators: Placeholder %s is the field label that is did not validate.
en: %s is invalid
sv-SE: %s är ogiltigt

en: Invalid image path.
sv-SE: Ogiltig bildväg.

note: translators: Placeholder %1$s is field label; %2$s is the file mime type; %3$s is the allowed mime-types. translators: %1$s is the file field label; %2$s is the file type; %3$s is the list of allowed file types.
en: "%1$s" (filetype %2$s) needs to be one of the following file types: %3$s
sv-SE: "%1$s" (filtyp %2$s) måste vara en av följande filtyper: %3$s

en: Invalid attachment provided.
sv-SE: Ogiltig bilaga angiven.

en: Failed honeypot validation.
sv-SE: Misslyckad honeypot-validering.

en: Please enter a valid document url.
sv-SE: Vänligen ange en giltig dokument-URL.

en: Please select the file you wish to upload.
sv-SE: Vänligen välj filen du vill ladda upp.

en: Submit document
sv-SE: Skicka dokument

en: Remove this option
sv-SE: Ta bort det här alternativet

en: Invalid taxonomy.
sv-SE: Ogiltig taksonomi.

note: translators: %s is the list of allowed file types.
en: Uploaded files need to be one of the following file types: %s
sv-SE: Uppladdade filer måste vara en av följande filtyper: %s

note: translators: %s: Document title
en: Select %s for download
sv-SE: Välj %s för nedladdning

en: All Categories
sv-SE: Alla kategorier

en: Parent Category
sv-SE: Överordnad kategori

en: Parent Category:
sv-SE: Överordnad kategori:

en: New Category Name
sv-SE: Nytt kategorinamn

en: Add New Category
sv-SE: Lägg till ny kategori

en: Edit Category
sv-SE: Redigera kategori

en: Update Category
sv-SE: Uppdatera kategori

en: View Category
sv-SE: Visa kategori

en: Separate categories with commas
sv-SE: Separera kategorier med kommatecken

en: Add or remove categories
sv-SE: Lägg till eller ta bort kategorier

en: Choose from the most used
sv-SE: Välj från de mest använda

en: Popular Categories
sv-SE: Populära kategorier

en: Search Categories
sv-SE: Sök kategorier

en: Not Found
sv-SE: Hittades inte

en: No categories
sv-SE: Inga kategorier

en: Categories list
sv-SE: Kategorilista

en: Categories list navigation
sv-SE: Navigering i kategorilistan

en: All Authors
sv-SE: Alla författare

en: Parent Author
sv-SE: Överordnad författare

en: Parent Author:
sv-SE: Överordnad författare:

en: New Author Name
sv-SE: Nytt författarnamn

en: Add New Author
sv-SE: Lägg till ny författare

en: Edit Author
sv-SE: Redigera författare

en: Update Author
sv-SE: Uppdatera författare

en: View Author
sv-SE: Visa författare

en: Separate authors with commas
sv-SE: Separera författare med kommatecken

en: Add or remove authors
sv-SE: Lägg till eller ta bort författare

en: Popular Authors
sv-SE: Populära författare

en: Search Authors
sv-SE: Sök författare

en: No authors
sv-SE: Inga författare

en: Authors list
sv-SE: Författarlista

en: Authors list navigation
sv-SE: Navigering i författarlista

en: All Tags
sv-SE: Alla taggar

en: Parent Tag
sv-SE: Överordnad tagg

en: Parent Tag:
sv-SE: Överordnad tagg:

en: New Tag Name
sv-SE: Nytt taggnamn

en: Add New Tag
sv-SE: Lägg till ny tagg

en: Edit Tag
sv-SE: Redigera tagg

en: Update Tag
sv-SE: Uppdatera tagg

en: View Tag
sv-SE: Visa tagg

en: Separate tags with commas
sv-SE: Separera taggar med kommatecken

en: Add or remove tags
sv-SE: Lägg till eller ta bort taggar

en: Popular Tags
sv-SE: Populära taggar

en: Search Tags
sv-SE: Sök taggar

en: No tags
sv-SE: Inga taggar

en: Tags list
sv-SE: Taggar lista

en: Tags list navigation
sv-SE: Taggar lista navigering

en: File Types
sv-SE: Filtyper

en: All File Types
sv-SE: Alla filtyper

en: Parent File Type
sv-SE: Överordnad filtyp

en: Parent File Type:
sv-SE: Överordnad filtyp:

en: New File Type Name
sv-SE: Nytt filtypnamn

en: Add New File Type
sv-SE: Lägg till ny filtyp

en: Edit File Type
sv-SE: Redigera filtyp

en: Update File Type
sv-SE: Uppdatera filtyp

en: View File Type
sv-SE: Visa filtyp

en: Separate file types with commas
sv-SE: Separera filtyper med kommatecken

en: Add or remove file types
sv-SE: Lägg till eller ta bort filtyper

en: Popular File Types
sv-SE: Populära filtyper

en: Search File Types
sv-SE: Sök filtyper

en: No file types
sv-SE: Inga filtyper

en: File types list
sv-SE: Filtyper lista

en: File types list navigation
sv-SE: Navigering av filtyper lista

en: Document Downloads
sv-SE: Dokumentnedladdningar

en: All Items
sv-SE: Alla objekt

en: Parent Item
sv-SE: Överordnat objekt

en: Parent Item:
sv-SE: Överordnat objekt:

en: New Item Name
sv-SE: Nytt objektnamn

en: Add New Item
sv-SE: Lägg till nytt objekt

en: Edit Item
sv-SE: Redigera objekt

en: Update Item
sv-SE: Uppdatera objekt

en: View Item
sv-SE: Visa objekt

en: Separate items with commas
sv-SE: Separera objekt med kommatecken

en: Add or remove items
sv-SE: Lägg till eller ta bort objekt

en: Popular Items
sv-SE: Populära objekt

en: Search Items
sv-SE: Sök objekt

en: No items
sv-SE: Inga objekt

en: Items list
sv-SE: Objektlista

en: Items list navigation
sv-SE: Navigering av objektlista

note: translators: %s: document URL
en: Unable to use document "%s".
sv-SE: Kunde inte använda dokumentet "%s".

note: translators: %s: image URL
en: Invalid URL %s.
sv-SE: Ogiltig URL %s.

note: translators: %s: image URL
en: Error getting remote document %s.
sv-SE: Fel vid hämtning av fjärrdokument %s.

note: translators: %s: image URL
en: Error: %s
sv-SE: Fel: %s

note: translators: %s: error message
en: Invalid document: %s
sv-SE: Ogiltigt dokument: %s

en: Download Selected Documents
sv-SE: Ladda ner valda dokument

en: Download
sv-SE: Ladda ner

en: Custom Fields
sv-SE: Anpassade fält

en: Last modified date
sv-SE: Senast ändrad datum

en: Custom field
sv-SE: Anpassat fält

en: Preview
sv-SE: Förhandsgranskning

en: Close
sv-SE: Stäng

en: A global search box for your document library.
sv-SE: En global sökruta för ditt dokumentbibliotek.

en: Document Library Pro: Search Box
sv-SE: Dokumentbibliotek Pro: Sökruta

en: Document search
sv-SE: Dokumentsökning

en: Title:
sv-SE: Titel:

en: Placeholder:
sv-SE: Platshållare:

en: Button Text:
sv-SE: Knapptext:

en: Close (Esc)
sv-SE: Stäng (Esc)

en: Share
sv-SE: Dela

en: Toggle fullscreen
sv-SE: Växla helskärm

en: Zoom in/out
sv-SE: Zooma in/ut

en: Previous (arrow left)
sv-SE: Föregående (vänster pil)

en: Next (arrow right)
sv-SE: Nästa (pil höger)

en: Document successfully uploaded.
sv-SE: Dokumentet har laddats upp framgångsrikt.

en: Something went wrong. Please try again.
sv-SE: Något gick fel. Vänligen försök igen.

en: Something went wrong during validation. Please try again.
sv-SE: Något gick fel under valideringen. Vänligen försök igen.

en: Page not found
sv-SE: Sidan kunde inte hittas

en: The page you are looking for does not exist.
sv-SE: Sidan du letar efter finns inte.

en: Go back
sv-SE: Gå tillbaka

en: Your settings have been saved.
sv-SE: Dina inställningar har sparats.

note: translators: %s is the plugin name.
en: Uninstalling %s
sv-SE: Avinstallerar %s

en: Delete data on uninstall
sv-SE: Ta bort data vid avinstallation

en: Permanently delete all %s settings and data when uninstalling the plugin
sv-SE: Ta bort alla %s inställningar och data permanent vid avinstallation av plugin

en: You do not have permission to view the setup wizard.
sv-SE: Du har inte behörighet att visa installationsguiden.

en: Authentication required.
sv-SE: Autentisering krävs.

en: Could not find the appropriate step.
sv-SE: Kunde inte hitta det lämpliga steget.

en: Please enter a license key.
sv-SE: Vänligen ange en licensnyckel.

en: Invalid action requested.
sv-SE: Ogiltig åtgärd begärd.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
sv-SE: %s installationsguide

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
sv-SE: Varning: Detta kommer att skriva över dina befintliga inställningar för %s. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Setup wizard
sv-SE: Installationsguide

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
sv-SE: Om du behöver få åtkomst till installationsguiden igen, vänligen klicka på knappen nedan.

en: More
sv-SE: Mer

en: Extra features
sv-SE: Extra funktioner

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
sv-SE: Förbättra din webbplats med dessa fantastiska plugins från Barn2.

en: Ready
sv-SE: Klar

en: Setup Complete
sv-SE: Installation slutförd

en: Welcome
sv-SE: Välkommen

en: Select an option
sv-SE: Välj ett alternativ

en: File name
sv-SE: Filnamn

en: Show dropdown menus to allow users to filter the documents.
sv-SE: Visa rullgardinsmenyer för att låta användarna filtrera dokumenten.

en: Please enter a password.
sv-SE: Vänligen ange ett lösenord.

en: Incorrect password, please try again.
sv-SE: Fel lösenord, vänligen försök igen.

en: Username is required.
sv-SE: Användarnamn krävs.

en: Access Required
sv-SE: Åtkomst krävs

en: Insufficient privileges to import documents.
sv-SE: Otillräckliga rättigheter för att importera dokument.

en: Dismiss
sv-SE: Avfärda

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload.
en: &#8220;%s&#8221; document has failed to be created.
sv-SE: &#8220;%s&#8221; dokumentet har misslyckats med att skapas.

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload. translators: %s: File name.
en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
sv-SE: &#8220;%s&#8221; har misslyckats med att laddas upp.

en: Visibility
sv-SE: Synlighet

en: The protection field can not be empty.
sv-SE: Skyddsfältet kan inte vara tomt.

en: Inherited
sv-SE: Ärvd

en: Public
sv-SE: Offentlig

en: Protected
sv-SE: Skyddad

en: Protect the category by password, or restrict it to specific roles or users. Its documents and sub-categories will inherit the same protection by default.
sv-SE: Skydda kategorin med ett lösenord, eller begränsa den till specifika roller eller användare. Dess dokument och underkategorier kommer som standard att ärva samma skydd.

en: inherited
sv-SE: ärvd

en: password
sv-SE: lösenord

en: user role
sv-SE: användarroll

en: user
sv-SE: användare

en: document owner
sv-SE: dokumentägare

en: Select options...
sv-SE: Välj alternativ...

en: Expired
sv-SE: Utgått

note: translators: 1: Post date, 2: Post time. translators: Publish box expiry date string. 1: Date, 2: Time. See https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: %1$s at %2$s
sv-SE: %1$s kl %2$s

en: Document Library Importing
sv-SE: Import av dokumentbibliotek

en: Import
sv-SE: Importera

en: Import documents
sv-SE: Importera dokument

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en:  The following options allow you to bulk import documents into the document library, either by uploading files directly or by importing a CSV file with additional information about your documents. %1$sRead documentation%2$s
sv-SE: De följande alternativen gör att du kan massimportera dokument till dokumentbiblioteket, antingen genom att ladda upp filer direkt eller genom att importera en CSV-fil med ytterligare information om dina dokument. %1$sLäs dokumentationen%2$s

en: CSV upload
sv-SE: CSV-uppladdning

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Upload a CSV file in the correct format, and a new document will be created for each row. %1$sRead more%2$s
sv-SE: Ladda upp en CSV-fil i rätt format, så kommer ett nytt dokument att skapas för varje rad. %1$sLäs mer%2$s

en: Import CSV
sv-SE: Importera CSV

en: Upload CSV file
sv-SE: Ladda upp CSV-fil

en: Column mapping
sv-SE: Kolumnkartläggning

en: Done!
sv-SE: Klart!

en: Import Documents
sv-SE: Importera dokument

en: Import documents from a CSV file
sv-SE: Importera dokument från en CSV-fil

en: This tool allows you to import document data to your site from a CSV or TXT file.
sv-SE: Detta verktyg gör att du kan importera dokumentdata till din webbplats från en CSV- eller TXT-fil.

en: Choose a CSV file from your computer:
sv-SE: Välj en CSV-fil från din dator:

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
sv-SE: Innan du kan ladda upp din importfil måste du åtgärda följande fel:

note: translators: %s: maximum upload size
en: Maximum size: %s
sv-SE: Maximal storlek: %s

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
sv-SE: Alternativt, ange sökvägen till en CSV-fil på din server:

en: CSV Delimiter
sv-SE: CSV-avgränsare

en: Use previous column mapping preferences?
sv-SE: Använd tidigare inställningar för kolumnkartläggning?

en: Hide advanced options
sv-SE: Dölj avancerade alternativ

en: Show advanced options
sv-SE: Visa avancerade alternativ

en: Continue
sv-SE: Fortsätt

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
sv-SE: Filen är tom. Vänligen ladda upp något mer substantiellt. Detta fel kan också orsakas av att uppladdningar är inaktiverade i din php.ini eller av att post_max_size definieras som mindre än upload_max_filesize i php.ini.

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
sv-SE: Ogiltig filtyp. Importören stöder CSV- och TXT-filformat.

en: Please upload or provide the link to a valid CSV file.
sv-SE: Vänligen ladda upp eller ange länken till en giltig CSV-fil.

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
sv-SE: Filen är tom eller använder en annan kodning än UTF-8, vänligen försök igen med en ny fil.

en: Upload a new file
sv-SE: Ladda upp en ny fil

en: Map CSV fields to documents
sv-SE: Karta CSV-fält till dokument

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Select fields from your CSV file to map against documents fields, or to ignore during import. %1$sRead more%2$s
sv-SE: Välj fält från din CSV-fil för att mappa mot dokumentfält, eller för att ignorera under importen. %1$sLäs mer%2$s

en: Column name
sv-SE: Kolumnnamn

en: Map to field
sv-SE: Mappa till fält

en: Sample:
sv-SE: Exempel:

en: Do not import
sv-SE: Importera inte

en: Run the importer
sv-SE: Kör importören

en: The file does not exist, please try again.
sv-SE: Fil finns inte, försök igen.

en: Importing
sv-SE: Importerar

en: Your documents are now being imported...
sv-SE: Dina dokument importeras nu...

note: translators: %d: documents count
en: %s document imported | %s documents imported
sv-SE[0]: %s dokument importerat
sv-SE[1]: %s dokument importerade

note: translators: %d: documents count
en: %s document was skipped | %s documents were skipped
sv-SE[0]: %s dokument hoppades över
sv-SE[1]: %s dokument hoppades över

note: translators: %d: documents count
en: Failed to import %s document | Failed to import %s documents
sv-SE[0]: Misslyckades med att importera %s dokument
sv-SE[1]: Misslyckades med att importera %s dokument

en: View import log
sv-SE: Visa importlogg

note: translators: %s: File name
en: File uploaded: %s
sv-SE: Fil uppladdad: %s

note: translators: %d: import results
en: Import complete!
sv-SE: Importen är klar!

en: Reason for failure
sv-SE: Orsak till misslyckande

en: View documents
sv-SE: Visa dokument

en: Name
sv-SE: Namn

en: Published
sv-SE: Publicerad

en: Document Authors
sv-SE: Dokumentförfattare

en: Direct URL
sv-SE: Direkt URL

en: Featured Image URL
sv-SE: Utvald bild-URL

en: Expiry
sv-SE: Utgångsdatum

note: translators: %s: Meta key
en: Custom Field: %s
sv-SE: Anpassat fält: %s

note: translators: %s: Taxonomy name
en: Taxonomies: %s
sv-SE: Taxonomier: %s

en: Categories (comma or pipe separated)
sv-SE: Kategorier (komma eller pipe-separerade)

en: Tags (comma or pipe separated)
sv-SE: Taggar (komma eller pipe-separerade)

en: Tags (space separated)
sv-SE: Taggar (mellanslag-separerade)

en: Import as meta data (%s)
sv-SE: Importera som metadata (%s)

en: Import as taxonnomy (%s)
sv-SE: Importera som taxonomi (%s)

en: %s (comma or pipe separated)
sv-SE: %s (komma eller pipe-separerade)

en: Taxonomies
sv-SE: Taxonomier

en: Drag and drop file upload
sv-SE: Dra och släpp filuppladdning

en: Upload one or more files, and each one will automatically be added as a new document. The filename will be used as the document title.
sv-SE: Ladda upp en eller flera filer, och varje fil kommer automatiskt att läggas till som ett nytt dokument. Filnamnet kommer att användas som dokumenttitel.

en: Drop files to upload
sv-SE: Släpp filer för att ladda upp

en: or
sv-SE: eller

en: Select Files
sv-SE: Välj filer

note: translators: %s: Maximum allowed file size.
en: Maximum upload file size: %s.
sv-SE: Maximalt tillåtet filstorlek vid uppladdning: %s.

en: You have attempted to queue too many files.
sv-SE: Du har försökt att köa för många filer.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
sv-SE: %s överskrider den maximala uppladdningsstorleken för denna webbplats.

en: This file is empty. Please try another.
sv-SE: Denna fil är tom. Vänligen försök med en annan.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
sv-SE: Tyvärr, denna filtyp är inte tillåten av säkerhetsskäl.

en: This file is not an image. Please try another.
sv-SE: Denna fil är inte en bild. Vänligen försök med en annan.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
sv-SE: Minnesgränsen överskriden. Vänligen försök med en mindre fil.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
sv-SE: Detta är större än den maximala storleken. Vänligen försök med en annan.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
sv-SE: Ett fel inträffade vid uppladdningen. Vänligen försök igen senare.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
sv-SE: Det uppstod ett konfigurationsfel. Vänligen kontakta serveradministratören.

en: You may only upload 1 file.
sv-SE: Du får endast ladda upp 1 fil.

en: Unexpected response from the server. The file may have been uploaded successfully. Check in the Media Library or reload the page.
sv-SE: Oförutsett svar från servern. Filen kan ha laddats upp framgångsrikt. Kontrollera i Mediebiblioteket eller ladda om sidan.

en: Post-processing of the image failed likely because the server is busy or does not have enough resources. Uploading a smaller image may help. Suggested maximum size is 2500 pixels.
sv-SE: Efterbearbetning av bilden misslyckades troligtvis eftersom servern är upptagen eller inte har tillräckligt med resurser. Att ladda upp en mindre bild kan hjälpa. Föreslagen maximal storlek är 2500 pixlar.

en: Upload failed.
sv-SE: Uppladdningen misslyckades.

note: translators: 1: Opening link tag, 2: Closing link tag.
en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
sv-SE: Vänligen försök att ladda upp denna fil med %1$sbrowseruppladdaren%2$s.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
sv-SE: %s överskrider den maximala uppladdningsstorleken för flerfiluppladdaren när den används i din webbläsare.

en: IO error.
sv-SE: IO-fel.

en: Security error.
sv-SE: Säkerhetsfel.

en: File canceled.
sv-SE: Fil avbruten.

en: Upload stopped.
sv-SE: Uppladdning stoppad.

en: Crunching&hellip;
sv-SE: Knappande&hellip;

en: moved to the Trash.
sv-SE: flyttades till Papperskorgen.

en: Document Library Pro documents (CSV)
sv-SE: Dokumentbibliotek Pro-dokument (CSV)

en: Import documents to your site via a csv file.
sv-SE: Importera dokument till din webbplats via en csv-fil.

en: Never expires
sv-SE: Upphör aldrig

en: Expired on:
sv-SE: Upphörde den:

en: Expires on:
sv-SE: Upphör den:

en: Edit
sv-SE: Redigera

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Edit expiry date and time
sv-SE: Redigera utgångsdatum och tid

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Expiry date and time
sv-SE: Utgångsdatum och tid

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Day
sv-SE: Dag

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Year
sv-SE: År

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Hour
sv-SE: Timme

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Month
sv-SE: Månad

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Minute
sv-SE: Minut

en: Cancel
sv-SE: Avbryt

en: Clear
sv-SE: Rensa

en: Access Control
sv-SE: Åtkomstkontroll

en: Override global and category level visibility status, or add additional protection methods to unlock the document.
sv-SE: Överskriv global och kategori nivå synlighetsstatus, eller lägg till ytterligare skyddsmetoder för att låsa upp dokumentet.

en: Add New File
sv-SE: Lägg till ny fil

en: size
sv-SE: storlek

en: uploaded
sv-SE: uppladdad

en: Document Library Pro
sv-SE: Dokumentbibliotek Pro

note: translators: 1: opening categories page tag, 2: closing categories page tag, 3: opening documents page tag, 4: closing documents page tag
en: Use this page to restrict access to your entire document library. You can override these settings for individual %1$scategories%2$s and %3$sdocuments%4$s.
sv-SE: Använd den här sidan för att begränsa åtkomst till ditt hela dokumentbibliotek. Du kan överskrida dessa inställningar för individuella %1$skategorier%2$s och %3$sdokument%4$s.

en: Save Changes
sv-SE: Spara ändringar

en: Access restrictions
sv-SE: Åtkomstbegränsningar

en: Document library visibility
sv-SE: Dokumentbibliotekets synlighet

en: The visibility of documents and categories. You can also set restrictions by category or for individual documents.
sv-SE: Synligheten för dokument och kategorier. Du kan också ställa in begränsningar per kategori eller för individuella dokument.

en: Protection settings
sv-SE: Skyddsinställningar

en: Configure how documents are protected. Select one or more protection methods.
sv-SE: Konfigurera hur dokument skyddas. Välj en eller flera skyddsmetoder.

en: Show protected documents?
sv-SE: Visa skyddade dokument?

en: Show protected categories and documents
sv-SE: Visa skyddade kategorier och dokument

en: Tick to show protected categories and documents in public areas of your site. (Note: Document links, previews and single document pages will remain protected.)
sv-SE: Kryssa för att visa skyddade kategorier och dokument i offentliga områden av din webbplats. (Obs: Dokumentlänkar, förhandsvisningar och sidor med enskilda dokument förblir skyddade.)

en: Login form
sv-SE: Inloggningsformulär

en: Type of login
sv-SE: Typ av inloggning

en: Choose whether the login form which you add using the block or shortcode will allow people to unlock password protected documents and/or log into their user account.
sv-SE: Välj om inloggningsformuläret som du lägger till med block eller kortkod ska tillåta personer att låsa upp lösenordsskyddade dokument och/eller logga in på sitt användarkonto.

en: User login form
sv-SE: Användarinloggningsformulär

en: Password entry form
sv-SE: Lösenordsinmatningsformulär

en: The title which appears above the user login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
sv-SE: Titeln som visas ovanför användarinloggningsformuläret. Använd platshållaren {title} för att visa namnet på det aktuella dokumentet eller kategorin när personer klickar på URL:en till ett skyddat dokument/kategori.

en: User form message
sv-SE: Användarformulärmeddelande

en: The message for the user login form. You can use HTML here.
sv-SE: Meddelandet för användarinloggningsformuläret. Du kan använda HTML här.

en: User form button text
sv-SE: Text för användarformulärknapp

en: The text for the user login form button.
sv-SE: Texten för knappen i användarinloggningsformuläret.

en: The title which appears above the password login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
sv-SE: Titeln som visas ovanför lösenordsinloggningsformuläret. Använd platshållaren {title} för att visa namnet på det aktuella dokumentet eller kategorin när personer klickar på URL:en till ett skyddat dokument/kategori.

en: Password form message
sv-SE: Lösenordsformulärmeddelande

en: The message for the password login form. You can use HTML here.
sv-SE: Meddelandet för lösenordsinloggningsformuläret. Du kan använda HTML här.

en: Password label
sv-SE: Lösenordsetikett

en: The label shown next to the password box.
sv-SE: Etiketten som visas bredvid lösenordsrutan.

en: Use placeholder?
sv-SE: Använd platshållare?

en: Use the password label as a placeholder
sv-SE: Använd lösenordsetiketten som en platshållare

en: A placeholder appears inside the box rather than next to it.
sv-SE: En platshållare visas inuti rutan istället för bredvid den.

en: Password button text
sv-SE: Text för lösenordsknapp

en: The text for the password login form button.
sv-SE: Texten för knappen i lösenordsinloggningsformuläret.

en: Password expiry
sv-SE: Lösenordsutgång

en: How long the documents remain available before the password expires.
sv-SE: Hur länge dokumenten förblir tillgängliga innan lösenordet går ut.

en: days
sv-SE: dagar

en: Editing documents
sv-SE: Redigera dokument

en: Document management roles
sv-SE: Dokhantering roller

en: Allow the following user roles to manage documents in the WordPress admin.
sv-SE: Tillåt följande användarroller att hantera dokument i WordPress-administrationen.

en: Select user roles...
sv-SE: Välj användarroller...

en: Document owner access
sv-SE: Dokumentägaråtkomst

en: The user who created the document
sv-SE: Användaren som skapade dokumentet

en: When enabled, users who created or submitted documents will have access to edit their own documents in the WordPress admin, regardless of their role. They will not be able to access plugin settings or other documents.
sv-SE: När detta är aktiverat kommer användare som har skapat eller skickat in dokument att ha tillgång till att redigera sina egna dokument i WordPress-administrationen, oavsett deras roll. De kommer inte att kunna få åtkomst till plugin-inställningar eller andra dokument.

note: translators: %1$s: document library page anchor tag, %2$s: closing anchor tag
en: If any or all of your document library is protected then a login form will be shown when users try to access it. You can also add login forms manually using either the “Document Library Login Form” block or the [doc_library_login] shortcode.
sv-SE: Om hela eller delar av ditt dokumentbibliotek är skyddat kommer en inloggningsformulär att visas när användare försöker få åtkomst till det. Du kan också lägga till inloggningsformulär manuellt med hjälp av antingen blocket “Inloggningsformulär för dokumentbibliotek” eller kortkoden [doc_library_login].

en: Control which user roles can manage documents in the WordPress admin. Adding additional user roles here will give them full privileges to add, delete, import and manage documents.
sv-SE: Kontrollera vilka användarroller som kan hantera dokument i WordPress-administrationen. Att lägga till ytterligare användarroller här ger dem fullständiga rättigheter att lägga till, ta bort, importera och hantera dokument.

en: Settings saved.
sv-SE: Inställningar sparade.

en: Document Library Settings
sv-SE: Inställningar för dokumentbibliotek

note: translators: %s is the name of a file
en: This will permanently remove the file from the Media Library. Are you sure you want to remove "%s"?
sv-SE: Detta kommer permanent att ta bort filen från mediebiblioteket. Är du säker på att du vill ta bort "%s"?

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
sv-SE: De ändringar du har gjort kommer att gå förlorade om du navigerar bort från denna sida.

en: Are you sure you want to remove this password?
sv-SE: Är du säker på att du vill ta bort detta lösenord?

en: You need to select at least one option for grid content.
sv-SE: Du måste välja minst ett alternativ för rutnätsinnehåll.

en: General
sv-SE: Allmänt

en: The following options control the Document Library Pro extension.
sv-SE: Följande alternativ styr Document Library Pro-tillägget.

en: Document library page
sv-SE: Dokumentbiblioteksida

en: The page to display your documents.
sv-SE: Sidan för att visa dina dokument.

en: You can also use the [doc_library] shortcode to list documents on other pages.
sv-SE: Du kan också använda kortkoden [doc_library] för att lista dokument på andra sidor.

en: Document data
sv-SE: Dokumentdata

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the following options to manage the fields that are used to store information about your documents. You can add additional fields using a custom fields plugin and display them in the table layout. %1$sRead more%2$s.
sv-SE: Använd följande alternativ för att hantera fälten som används för att lagra information om dina dokument. Du kan lägga till ytterligare fält med hjälp av en plugin för anpassade fält och visa dem i tabellformat. %1$sLäs mer%2$s.

en: Document fields
sv-SE: Dokumentfält

en: Document slug
sv-SE: Dokumentslug

en: Change the permalink for your documents.
sv-SE: Ändra permalänken för dina dokument.

en: Version control
sv-SE: Versionshantering

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The version control options allow you to decide how to keep track of the uploaded files. %1$sRead more%2$s.
sv-SE: Alternativen för versionshantering låter dig bestämma hur du ska hålla koll på de uppladdade filerna. %1$sLäs mer%2$s.

en: Enable
sv-SE: Aktivera

en: Enable version control
sv-SE: Aktivera versionshantering

en: Replacing files
sv-SE: Ersättning av filer

en: When replacing a file, keep the original in the Media Library
sv-SE: Vid ersättning av en fil, behåll originalet i Mediebiblioteket

en: When replacing a file, delete the old version from the Media Library
sv-SE: Vid ersättning av en fil, ta bort den gamla versionen från Mediebiblioteket

en: Front end document submission
sv-SE: Inlämning av dokument på framsidan

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the [dlp_submission_form] shortcode to allow people to add documents from the front end. %1$sRead more%2$s.
sv-SE: Använd [dlp_submission_form] kortkoden för att låta personer lägga till dokument från framsidan. %1$sLäs mer%2$s.

en: Enable admin email
sv-SE: Aktivera administratörs-e-post

en: Email the site administrator when a new document is submitted
sv-SE: E-posta webbplatsadministratören när ett nytt dokument skickas in

en: Enable moderation
sv-SE: Aktivera moderering

en: Hold new documents for moderation by an administrator
sv-SE: Håll nya dokument för moderering av en administratör

en: Limit categories
sv-SE: Begränsa kategorier

en: Only allow people to add documents to categories they have access to
sv-SE: Tillåt endast personer att lägga till dokument i kategorier de har åtkomst till

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Require users to enter their email address before they can access document links. %1$sRead more%2$s.
sv-SE: Krav på att användare ska ange sin e-postadress innan de kan få tillgång till dokumentlänkar. %1$sLäs mer%2$s.

en: Enable lead capture
sv-SE: Aktivera lead capture

en: Recipient email address
sv-SE: Mottagarens e-postadress

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Leads will be sent to this address. %1$sConnect with your mailing list or CRM%2$s.
sv-SE: Leads kommer att skickas till denna adress. %1$sAnslut med din e-postlista eller CRM%2$s.

en: Bypass for logged-in users
sv-SE: Förbiseende för inloggade användare

en: Do not require lead capture for logged in users
sv-SE: Kräv inte lead capture för inloggade användare

en: Heading text
sv-SE: Rubriktext

en: The heading shown at the top of the lead capture form.
sv-SE: Rubriken som visas högst upp i lead capture-formuläret.

en: Introduction text
sv-SE: Introduktionstext

en: The introductory text shown below the heading.
sv-SE: Den introducerande texten som visas under rubriken.

en: First name text
sv-SE: Förnamnstext

en: The label for the first name field.
sv-SE: Etiketten för förnamnsfältet.

en: Required
sv-SE: Obligatorisk

en: Last name text
sv-SE: Efternamnstext

en: The label for the last name field.
sv-SE: Etiketten för efternamnsfältet.

en: Email address text
sv-SE: E-postadresstext

en: The label for the email address field.
sv-SE: Etiketten för e-postadressfältet.

en: Privacy consent text
sv-SE: Integritetsmedgivande text

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The label for the privacy consent checkbox, leave blank to disable. %1$sRead more%2$s.
sv-SE: Etiketten för kryssrutan för integritetsmedgivande, lämna tom för att inaktivera. %1$sLäs mer%2$s.

en: Submit button text
sv-SE: Skicka-knappens text

en: The label for the submit button on the form.
sv-SE: Etiketten för knappen för att skicka in formuläret.

en: Confirmation message text
sv-SE: Bekräftelsemeddelandets text

en: The text displayed after form submission, above the download button.
sv-SE: Texten som visas efter att formuläret har skickats in, ovanför nedladdningsknappen.

en: Download button text
sv-SE: Text för nedladdningsknappen

en: The label for the download button in the modal.
sv-SE: Etiketten för nedladdningsknappen i modalvyn.

en: Create a document
sv-SE: Skapa ett dokument

en: Import documents by drag and drop or CSV
sv-SE: Importera dokument genom drag och släpp eller CSV

en: Go to settings page
sv-SE: Gå till inställningssidan

note: translators: %1: Add document link open, %2: Add document link close, %3: Import page link open, %4: Import page link close, %5: Document library link open, %6: Document library link close
en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! The next step is to start %1$sadding%2$s or %3$simporting%4$s documents. Your documents will be listed on the %5$sdocument library page%6$s.
sv-SE: Grattis, du har slutfört installationen av pluginet! Nästa steg är att börja %1$slägga till%2$s eller %3$simportera%4$s dokument. Dina dokument kommer att listas på %5$sdokumentbibliotekssidan%6$s.

en: Filters
sv-SE: Filter

en: Now, choose which information will appear in the list of documents.
sv-SE: Välj nu vilken information som ska visas i listan med dokument.

en: Document filters
sv-SE: Dokumentfilter

en: Show dropdown menus to filter by doc_categories, doc_tags, or custom taxonomy.
sv-SE: Visa rullgardinsmenyer för att filtrera efter doc_kategorier, doc_taggar eller anpassad taksonomi.

en: Enter the filters as a comma-separated list.
sv-SE: Ange filtren som en kommaseparerad lista.

en: Document Grid
sv-SE: Dokumentrutnät

en: Library content
sv-SE: Biblioteksinnehåll

en: First, choose the layout for your document libraries.
sv-SE: Välj först layouten för dina dokumentbibliotek.

en: Display the document library in folders
sv-SE: Visa dokumentbiblioteket i mappar

en: Document preview
sv-SE: Dokumentförhandsvisning

en: Allow users to preview documents in a lightbox
sv-SE: Tillåt användare att förhandsgranska dokument i en ljuslåda

en: The preview option will appear for supported file types only.
sv-SE: Förhandsvisningsalternativet kommer endast att visas för stödja filtyper.

en: Welcome to Document Library Pro
sv-SE: Välkommen till Document Library Pro

en: Start displaying documents in no time.
sv-SE: Börja visa dokument på nolltid.

en: Use this setup wizard to quickly configure the most popular options for your document libraries. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also override these options in the shortcode for individual libraries.
sv-SE: Använd denna installationsguide för att snabbt konfigurera de mest populära alternativen för dina dokumentbibliotek. Du kan ändra dessa alternativ senare på inställningssidan för plugin eller genom att starta om installationsguiden. Du kan också åsidosätta dessa alternativ i kortkoden för individuella bibliotek.

en: Tables
sv-SE: Tabeller

en: Enter the fields to include in your document tables.
sv-SE: Ange fälten som ska ingå i dina dokumenttabeller.

en: Load the document table one page at a time
sv-SE: Ladda dokumenttabellen en sida i taget

en: Enable this if you will have lots of documents, otherwise leave it blank.
sv-SE: Aktivera detta om du har många dokument, annars lämna det tomt.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
sv-SE: Förbättra din butik med dessa fantastiska plugins från Barn2.

note: translators: %s is the document title
en: Expired: %s
sv-SE: Utgått: %s

en: New lead
sv-SE: Ny lead

en: A new lead has submitted their details to access a document: | A new lead has submitted their details to access a few documents:
sv-SE[0]: En ny lead har skickat sina uppgifter för att få tillgång till ett dokument:
sv-SE[1]: En ny lead har skickat sina uppgifter för att få tillgång till några dokument:

en: The search term was empty.
sv-SE: Söktermen var tom.

en: No user was preselected
sv-SE: Ingen användare var förvald

en: Password Protected
sv-SE: Lösenordsskyddad

en: This content is password protected. Please enter your password below:
sv-SE: Innehållet är lösenordsskyddat. Vänligen ange ditt lösenord nedan:

en: Password:
sv-SE: Lösenord:

en: Submit
sv-SE: Skicka in

en: Login
sv-SE: Logga in

en: Please log in to access this content:
sv-SE: Vänligen logga in för att få tillgång till detta innehåll:

en: Log In
sv-SE: Logga in

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. You can use the password below to proceed, or %s.
sv-SE: Du är för närvarande inloggad men har inte behörighet att visa detta innehåll. Du kan använda lösenordet nedan för att fortsätta, eller %s.

en: logout to try as a different user
sv-SE: logga ut för att försöka som en annan användare

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. Please %s.
sv-SE: Du är för närvarande inloggad men har inte behörighet att visa detta innehåll. Vänligen %s.

en: Protection Types
sv-SE: Skyddstyper

en: Password protected
sv-SE: Lösenordsskyddad

en: User roles
sv-SE: Användarroller

en: Specific users
sv-SE: Specifika användare

en: Enter password...
sv-SE: Ange lösenord...

en: Select or search user roles...
sv-SE: Välj eller sök användarroller...

en: Search users...
sv-SE: Sök användare...

en: Login required
sv-SE: Inloggning krävs

en: This content is protected. To view it please login.
sv-SE: Detta innehåll är skyddat. För att visa det, vänligen logga in.

en: Password required
sv-SE: Lösenord krävs

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
sv-SE: Detta innehåll är lösenordsskyddat. För att visa det, vänligen ange ditt lösenord nedan:

en: Password:
sv-SE: Lösenord:

note: translators: %s: File name
en: Select file: %s
sv-SE: Välj fil: %s

en: last used
sv-SE: senast använd

en: Version history
sv-SE: Versionshistorik

en: Version details
sv-SE: Versionsdetaljer

en: Yes
sv-SE: Ja

en: Address name
sv-SE: Adressnamn

en: Username or email address
sv-SE: Användarnamn eller e-postadress

en: Password
sv-SE: Lösenord

en: Remember me
sv-SE: Kom ihåg mig

en: Lost your password?
sv-SE: Har du glömt ditt lösenord?

en: Changing the visibility from Private will reset the document expiry.
sv-SE: Att ändra synligheten från Privat kommer att återställa dokumentets utgång.

en: Show password entry form
sv-SE: Visa lösenordsinmatningsformulär

en: Show user login form
sv-SE: Visa användarinloggningsformulär

en: Password form content
sv-SE: Innehåll för lösenordsformulär

en: Enter title
sv-SE: Ange titel

en: Title for this form
sv-SE: Titel för detta formulär

en: Message
sv-SE: Meddelande

en: Enter message
sv-SE: Ange meddelande

en: Message for this form
sv-SE: Meddelande för detta formulär

en: Password Label
sv-SE: Lösenordsetikett

en: Enter custom label
sv-SE: Ange anpassad etikett

en: Label for this form
sv-SE: Etikett för detta formulär

en: Button Text
sv-SE: Knapptext

en: Enter button text
sv-SE: Skriv in knapptext

en: Button text for this form
sv-SE: Knapptext för det här formuläret

en: Use Label as Placeholder
sv-SE: Använd etikett som platshållare

en: User login form content
sv-SE: Innehåll för användarinloggningsformulär

[ctx: Page slug]
en: document-library
sv-SE: dokument-bibliotek

[ctx: Page slug]
en: document-search
sv-SE: dokument-sökning

[ctx: Page title]
en: Document Library
sv-SE: Dokumentbibliotek

[ctx: Page title]
en: Document Search
sv-SE: Dokumentsökning

[ctx: show all posts option]
en: All
sv-SE: Alla

[ctx: table results count (single)]
en: result
sv-SE: resultat

[ctx: table results count (multiple)]
en: results
sv-SE: resultat

[ctx: table attachment count (single)]
en: file
sv-SE: fil

[ctx: table attachment count (multiple)]
en: files
sv-SE: filer

[ctx: Post Type General Name]
en: Documents
sv-SE: Dokument

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Document
sv-SE: Dokument

[ctx: Admin Menu text]
en: Documents
sv-SE: Dokument

[ctx: Add New on Toolbar]
en: Document
sv-SE: Dokument

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Categories
sv-SE: Dokumentkategorier

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Authors
sv-SE: Dokumentförfattare

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Tags
sv-SE: Dokumentetiketter

[ctx: Taxonomy General Name]
en: File Types
sv-SE: Filtyper

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Download
sv-SE: Nedladdning av dokument

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Category
sv-SE: Dokumentkategori

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Author
sv-SE: Dokumentförfattare

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Tag
sv-SE: Dokumentetikett

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: File Type
sv-SE: Filtyp

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Download
sv-SE: Nedladdning av dokument

[ctx: media item]
en: Edit
sv-SE: Redigera

[ctx: media item]
en: Success
sv-SE: Framgång

[ctx: documents]
note: translators: %s: Number of expired documents.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
sv-SE[0]: Utgången <span class="count">(%s)</span>
sv-SE[1]: Utgångna <span class="count">(%s)</span>

[ctx: title for the user login form]
en: User form title
sv-SE: Användarformulär titel

[ctx: title for the password login form]
en: Password form title
sv-SE: Lösenordsformulär titel

[ctx: Lead capture heading text]
en: Access this document
sv-SE: Åtkomst till detta dokument

[ctx: Lead capture introduction text]
en: Please enter your details to download the file.
sv-SE: Vänligen ange dina uppgifter för att ladda ner filen.

[ctx: Lead capture first name text]
en: First name
sv-SE: Förnamn

[ctx: Lead capture last name text]
en: Last name
sv-SE: Efternamn

[ctx: Lead capture email address text]
en: Email
sv-SE: E-post

[ctx: Lead capture privacy consent text]
en: Privacy Policy
sv-SE: Integritetspolicy

[ctx: Lead capture submit button text]
en: Submit
sv-SE: Skicka in

[ctx: Lead capture confirmation message text]
en: Thank you. You can now access the document below.
sv-SE: Tack. Du kan nu få tillgång till dokumentet nedan.

[ctx: Lead capture download button text]
en: Download
sv-SE: Ladda ner
