Document Library Pro - Advanced 3.1.0 - en to pt-BR translation catalogue (871 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Document Library Pro - Advanced
pt-BR: Biblioteca de Documentos Pro - Avançado

note: Description of the plugin
en: Add documents and display them in a searchable document library with filters.
pt-BR: Adicione documentos e exiba-os em uma biblioteca de documentos pesquisável com filtros.

en: [View page]
pt-BR: [Ver página]

en: Size
pt-BR: Tamanho

en: Documentation
pt-BR: Documentação

en: Support
pt-BR: Suporte

en: Settings
pt-BR: Configurações

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
pt-BR: Ver documentação do %s

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
pt-BR: Ative %1$seu chave de licença%2$s para habilitar atualizações.

en: Auto-updates unavailable.
pt-BR: Atualizações automáticas indisponíveis.

en: License key successfully activated.
pt-BR: Chave de licença ativada com sucesso.

en: There was an error activating your license key.
pt-BR: Ocorreu um erro ao ativar sua chave de licença.

en: License key successfully deactivated.
pt-BR: Chave de licença desativada com sucesso.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
pt-BR: Ocorreu um erro ao desativar sua chave de licença, por favor, tente novamente.

en: The license key looks good!
pt-BR: A chave de licença parece boa!

en: There's a problem with your license key.
pt-BR: Há um problema com sua chave de licença.

en: License key
pt-BR: Chave de licença

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
pt-BR: A chave de licença está contida no seu e-mail de confirmação de pedido.

en: License Key
pt-BR: Chave de Licença

en: Check
pt-BR: Verificar

en: Activate
pt-BR: Ativar

en: Deactivate
pt-BR: Desativar

en: License key deactivated.
pt-BR: Chave de licença desativada.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
pt-BR: Obrigado por instalar %1$s. Para começar, por favor %2$s insira sua chave de licença%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
pt-BR: Sua chave de licença para %1$s expirou. %2$sClique aqui para renovar com 20%% de desconto%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
pt-BR: Você não possui mais uma licença válida para %1$s. Por favor %2$spor favor, adquira uma nova chave de licença%3$s para continuar usando o plugin.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
pt-BR: %1$s - seu site foi movido para um novo domínio. Por favor %2$sreative sua chave de licença%3$s.

en: An error has occurred, please try again.
pt-BR: Ocorreu um erro, por favor tente novamente.

en: Your license key is active.
pt-BR: Sua chave de licença está ativa.

en: Please enter your license key.
pt-BR: Por favor, insira sua chave de licença.

en: Your license key is invalid.
pt-BR: Sua chave de licença é inválida.

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
pt-BR: Chave de licença inválida - por favor verifique seu e-mail de confirmação de pedido ou %1$sConta%2$s.

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
pt-BR: Nenhuma URL foi fornecida para ativação, por favor entre em contato com o suporte.

en: License key mismatch, please contact support.
pt-BR: Incompatibilidade da chave de licença, por favor entre em contato com o suporte.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
pt-BR: Esta licença é para um produto em pacote e não pode ser ativada.

en: Your license key is not valid for this plugin.
pt-BR: Sua chave de licença não é válida para este plugin.

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
pt-BR[0]: %s site ativo
pt-BR[1]: %s sites ativos

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
pt-BR: Sua chave de licença atingiu o limite de ativações (%s).

en: Read more
pt-BR: Leia mais

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
pt-BR: Sua chave de licença expirou em %s.

en: Renew now for 20% discount.
pt-BR: Renove agora com 20% de desconto.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
pt-BR: Sua chave de licença não está ativa. Por favor, reative ou salve as configurações.

en: Your license key has expired.
pt-BR: Sua chave de licença expirou.

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
pt-BR: Sua chave de licença foi desativada. Por favor, %1$spor favor adquira uma nova chave de licença%2$s para continuar usando o plugin.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
pt-BR: %1$s requer PHP %2$s ou superior. Por favor, atualize a versão do PHP usada pelo seu servidor web.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
pt-BR: %1$s requer WordPress %2$s ou superior. Por favor, atualize sua instalação do WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
pt-BR: %1$s requer WordPress %4$s ou superior. Por favor, %2$satualize%3$s sua instalação do WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
pt-BR: %1$s requer WooCommerce para ser instalado e ativo.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
pt-BR: %1$s requer %2$s para ser instalado e ativo.%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
pt-BR: %1$s requer WooCommerce %2$s ou superior. Por favor, atualize sua configuração do WooCommerce primeiro.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
pt-BR: %1$s requer %2$s %3$s ou superior. Por favor, %4$s sua configuração do WooCommerce primeiro.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
pt-BR: %1$s requer Easy Digital Downloads para ser instalado e ativo.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
pt-BR: %1$s não conseguiu completar sua primeira ativação porque ocorreu o seguinte erro:<br>%2$s

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update required
pt-BR: %1$s atualização do banco de dados requerida

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
pt-BR: <p>%1$s foi atualizado! Para manter tudo funcionando corretamente, precisamos atualizar seu banco de dados para a versão mais recente. O processo de atualização do banco de dados ocorre em segundo plano e pode levar um pouco de tempo, então, por favor, tenha paciência.</p>

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update done
pt-BR: %1$s atualização do banco de dados concluída

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
pt-BR: <p>Atualização do banco de dados %1$s completa. Obrigado por atualizar para a versão mais recente!</p>

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pt-BR: Você não tem permissões suficientes para realizar esta ação.

en: An upgrade is already in progress. Please wait until it completes.
pt-BR: Uma atualização já está em andamento. Por favor, aguarde até que seja concluída.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
pt-BR: Incapaz de conectar ao sistema de arquivos. Por favor, confirme suas credenciais.

en: You don't have permission to activate the plugin.
pt-BR: Você não tem permissão para ativar o plugin.

en: Save changes
pt-BR: Salvar alterações

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image and PDF files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
pt-BR: <strong>Document Library Pro</strong> suporta imagens em destaque automáticas para documentos vinculados a arquivos de imagem e PDF. Se você gostaria de processar documentos existentes, por favor, execute a migração em lote.

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
pt-BR: <strong>Document Library Pro</strong> suporta imagens em destaque automáticas para documentos vinculados a arquivos de imagem. Se você gostaria de processar documentos existentes, por favor, execute a migração em lote.

en: Run batch migration
pt-BR: Executar migração em lote

en: The <strong>Document Library Pro</strong> batch automatic featured images process is in progress.
pt-BR: O processo de imagens em destaque automáticas em lote do <strong>Document Library Pro</strong> está em andamento.

en: Document Author
pt-BR: Autor do Documento

note: translators: %s: Taxonomy label
en: All %s
pt-BR: Todos %s

en: All types
pt-BR: Todos os tipos

en: Documents
pt-BR: Documentos

en: Add to document library
pt-BR: Adicionar à biblioteca de documentos

note: translators: %d: Created documents count
en: %d document successfully created. | %d documents successfully created.
pt-BR[0]: %d documento criado com sucesso.
pt-BR[1]: %d documentos criados com sucesso.

note: translators: %d: Created documents count
en:  <a href="%s">View documents</a>
pt-BR:  <a href="%s">Ver documentos</a>

note: translators: %d: Failed documents count
en: %d document could not be created. | %d documents could not be created.
pt-BR[0]: %d documento não pôde ser criado.
pt-BR[1]: %d documentos não puderam ser criados.

en: Add New
pt-BR: Adicionar Novo

en: Categories
pt-BR: Categorias

en: Authors
pt-BR: Autores

en: File
pt-BR: Arquivo

en: Upload a file or add a URL where the document is located:
pt-BR: Envie um arquivo ou adicione uma URL onde o documento está localizado:

en: None
pt-BR: Nenhum

en: File upload
pt-BR: Envio de arquivo

en: File URL
pt-BR: URL do arquivo

note: translators: %s: File name
en: Remove file: %s
pt-BR: Remover arquivo: %s

en: Add File
pt-BR: Adicionar Arquivo

en: Replace File
pt-BR: Substituir Arquivo

en: Document Content
pt-BR: Conteúdo do Documento

en: The document content appears on the single document page and in the "Content" field of the document library.
pt-BR: O conteúdo do documento aparece na página do documento único e no campo "Conteúdo" da biblioteca de documentos.

en: File Size
pt-BR: Tamanho do Arquivo

en: Document Library Page
pt-BR: Página da Biblioteca de Documentos

en: Document Search Results Page
pt-BR: Página de Resultados da Pesquisa de Documentos

en: Select File
pt-BR: Selecionar Arquivo

en: Advanced
pt-BR: Avançado

en: The following options allow you to configure advanced settings for your document libraries.
pt-BR: As seguintes opções permitem que você configure as configurações avançadas para suas bibliotecas de documentos.

en: Content length
pt-BR: Comprimento do conteúdo

en: Enter -1 to display the full content.
pt-BR: Digite -1 para exibir o conteúdo completo.

en: Shortcodes and media
pt-BR: Shortcodes e mídias

en: Allow shortcodes and media files in the document library content
pt-BR: Permitir shortcodes e arquivos de mídia no conteúdo da biblioteca de documentos

en: Text links
pt-BR: Links de texto

en: Open text-based links in the document library and single document page in a new tab. This will not affect the behavior of Download buttons, which you can configure on the 'Display' page.
pt-BR: Abra links baseados em texto na biblioteca de documentos e na página de documento único em uma nova aba. Isso não afetará o comportamento dos botões de Download, que você pode configurar na página 'Exibir'.

en: Open text links in a new tab
pt-BR: Abrir links de texto em uma nova aba

en: Image lightbox
pt-BR: Lightbox de imagem

en: Display images in a lightbox when opened
pt-BR: Exibir imagens em uma lightbox quando abertas

en: Table options
pt-BR: Opções da tabela

en: Image size
pt-BR: Tamanho da imagem

en: Enter WxH in pixels (e.g. 80x80).
pt-BR: Digite WxH em pixels (ex.: 80x80).

en: Lazy load
pt-BR: Carregamento preguiçoso

en: Enable this if you have many documents or experience slow page load times.
pt-BR: Ative isso se você tiver muitos documentos ou experimentar tempos de carregamento de página lentos.

en: Warning: Lazy load limits the searching and sorting features in the document library. Only use it if you definitely need it.
pt-BR: Aviso: O carregamento preguiçoso limita os recursos de busca e ordenação na biblioteca de documentos. Use apenas se você realmente precisar.

en: Load the documents table one page at a time
pt-BR: Carregar a tabela de documentos uma página por vez

en: Accent-insensitive search
pt-BR: Busca sem acentuação

en: Enable this to make searches match accented characters with their non-accented counterparts. For example, searching for "Zurich" will also match "Zürich" in the table.
pt-BR: Ative isso para fazer com que as buscas correspondam a caracteres acentuados com seus equivalentes não acentuados. Por exemplo, buscar por "Zurique" também corresponderá a "Zürique" na tabela.

en: Make searches match accented and non-accented characters when lazy load is disabled
pt-BR: Fazer buscas corresponderem a caracteres acentuados e não acentuados quando o carregamento preguiçoso está desativado

en: Diacritics sorting
pt-BR: Ordenação de diacríticos

en: Enable this to sort accented characters naturally. For example, "árvíztűrő" will be sorted with "A" words instead of after "Z".
pt-BR: Ative isso para classificar caracteres acentuados de forma natural. Por exemplo, "árvíztűrő" será classificado com palavras que começam com "A" em vez de depois de "Z".

en: Improve sorting of accented characters when lazy load is disabled
pt-BR: Melhorar a classificação de caracteres acentuados quando o carregamento preguiçoso está desativado

en: Caching
pt-BR: Cache

en: Cache the documents table to improve load times
pt-BR: Cache a tabela de documentos para melhorar os tempos de carregamento

en: Cache expires after
pt-BR: O cache expira após

en: Your table data will be refreshed after this length of time.
pt-BR: Os dados da sua tabela serão atualizados após este período de tempo.

en: hours
pt-BR: horas

en: Clear cache
pt-BR: Limpar cache

en: Document limit
pt-BR: Limite de documentos

en: The maximum number of documents to display in each table. Enter -1 to show all documents.
pt-BR: O número máximo de documentos a serem exibidos em cada tabela. Insira -1 para mostrar todos os documentos.

en: Responsive display
pt-BR: Exibição responsiva

en: How extra data is displayed when there are columns that are not visible in the main table.
pt-BR: Como os dados extras são exibidos quando há colunas que não estão visíveis na tabela principal.

en: Click a plus icon to display a hidden child row
pt-BR: Clique em um ícone de mais para exibir uma linha filha oculta

en: Expand the child row automatically
pt-BR: Expanda a linha filha automaticamente

en: Click a plus icon to open a modal
pt-BR: Clique em um ícone de mais para abrir um modal

en: Pagination
pt-BR: Paginação

en: Documents per page
pt-BR: Documentos por página

en: The number of documents per page of the document library. Enter -1 to display all documents on one page.
pt-BR: O número de documentos por página da biblioteca de documentos. Insira -1 para exibir todos os documentos em uma página.

en: Document total
pt-BR: Total de documentos

en: The position of the document total, e.g. '25 documents'.
pt-BR: A posição do total de documentos, por exemplo, '25 documentos'.

en: Above library
pt-BR: Acima da biblioteca

en: Below library
pt-BR: Abaixo da biblioteca

en: Above and below library
pt-BR: Acima e abaixo da biblioteca

en: Hidden
pt-BR: Oculto

en: Pagination style
pt-BR: Estilo de paginação

en: Numbers only
pt-BR: Apenas números

en: Prev|Next
pt-BR: Anterior|Próximo

en: Prev|Next + Numbers
pt-BR: Anterior|Próximo + Números

en: Prev|Next|First|Last
pt-BR: Anterior|Próximo|Primeiro|Último

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
pt-BR: Anterior|Próximo|Primeiro|Último + Números

en: Pagination position
pt-BR: Posição da paginação

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
pt-BR: A posição dos botões de paginação que rolam entre os resultados.

en: Page length
pt-BR: Comprimento da página

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
pt-BR: A posição da lista suspensa 'Mostrar [x] entradas'.

en: Use the following options to customize the design of the document table and grid.
pt-BR: Use as seguintes opções para personalizar o design da tabela e da grade do documento.

en: Table
pt-BR: Tabela

en: Default
pt-BR: Padrão

en: Custom
pt-BR: Personalizado

en: Default table template
pt-BR: Modelo de tabela padrão

en: Minimal
pt-BR: Mínimo

en: Delicate
pt-BR: Delicado

en: Neutral
pt-BR: Neutro

en: Dark
pt-BR: Escuro

en: Blue
pt-BR: Azul

en: Nature
pt-BR: Natureza

en: Borders
pt-BR: Bordas

en: External border icon
pt-BR: Ícone de borda externa

en: External
pt-BR: Externo

en: Width
pt-BR: Largura

en: Header border icon
pt-BR: Ícone de borda de cabeçalho

en: Header
pt-BR: Cabeçalho

en: Horizontal border icon
pt-BR: Ícone de borda horizontal

en: Vertical border icon
pt-BR: Ícone de borda vertical

en: Bottom border icon
pt-BR: Ícone de borda inferior

en: Bottom
pt-BR: Inferior

en: Background colors
pt-BR: Cores de fundo

en: Main
pt-BR: Principal

en: Alternative
pt-BR: Alternativa

en: Button
pt-BR: Botão

en: Disabled button
pt-BR: Botão desativado

en: Button hover
pt-BR: Botão sobre

en: Fonts
pt-BR: Fontes

en: Hyperlink
pt-BR: Hiperlink

en: Cell backgrounds
pt-BR: Fundos de célula

en: No alternate
pt-BR: Sem alternativo

en: Alternate rows
pt-BR: Linhas alternadas

en: Alternate columns
pt-BR: Colunas alternadas

en: Corner style
pt-BR: Estilo de canto

en: Theme default
pt-BR: Tema padrão

en: Square corners
pt-BR: Cantos quadrados

en: Rounded corners
pt-BR: Cantos arredondados

en: Fully rounded corners
pt-BR: Cantos totalmente arredondados

en: Main text
pt-BR: Texto principal

en: Background
pt-BR: Fundo

en: Font
pt-BR: Fonte

en: Border
pt-BR: Borda

en: Spacing
pt-BR: Espaçamento

en: Compact
pt-BR: Compacto

en: Spacious
pt-BR: Espaçoso

en: Reset to the default
pt-BR: Redefinir para o padrão

en: This will reset the design settings to the default of the current template
pt-BR: Isso redefinirá as configurações de design para o padrão do modelo atual

en: Reset
pt-BR: Redefinir

en: Grid
pt-BR: Grade

en: Default grid template
pt-BR: Modelo de grade padrão

en: Document image
pt-BR: Imagem do documento

en: Category badge
pt-BR: Insígnia de categoria

en: Grid card
pt-BR: Cartão de grade

en: Fully rounded
pt-BR: Totalmente arredondado

en: Folders
pt-BR: Pastas

en: Top-level Folder color
pt-BR: Cor da pasta de nível superior

en: Change the color of the top-level folder icons.
pt-BR: Altere a cor dos ícones das pastas de nível superior.

en: Sub-level folder color
pt-BR: Cor da pasta de subnível

en: Change the color of the sub-level folder icons.
pt-BR: Altere a cor dos ícones das pastas de subnível.

en: Closed folder icon
pt-BR: Ícone de pasta fechada

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for closed folders. %1$sRead more%2$s.
pt-BR: Insira o código SVG do ícone que você deseja usar para pastas fechadas. %1$sLeia mais%2$s.

en: Open folder icon
pt-BR: Ícone de pasta aberta

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for open folders. %1$sRead more%2$s.
pt-BR: Insira o código SVG do ícone que você deseja usar para pastas abertas. %1$sLeia mais%2$s.

en: Display
pt-BR: Exibir

en: The following options control the contents and layout of your document lists.
pt-BR: As seguintes opções controlam o conteúdo e o layout das suas listas de documentos.

en: Default layout
pt-BR: Layout padrão

en: Columns
pt-BR: Colunas

en: Document | Documents
pt-BR[0]: Documento
pt-BR[1]: Documentos

en: Grid content
pt-BR: Conteúdo em grade

en: Choose which information to display in the grid of documents.
pt-BR: Escolha quais informações exibir na grade de documentos.

en: Image
pt-BR: Imagem

en: Title
pt-BR: Título

en: Filename
pt-BR: Nome do arquivo

en: File type
pt-BR: Tipo de arquivo

en: File size
pt-BR: Tamanho do arquivo

en: Download count
pt-BR: Contagem de downloads

en: Excerpt/content
pt-BR: Trecho/conteúdo

en: Custom fields
pt-BR: Campos personalizados

en: Document link
pt-BR: Link do documento

en: Clickable fields
pt-BR: Campos clicáveis

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Control which fields are clickable, in addition to the 'link' field. %1$sRead more%2$s.
pt-BR: Controle quais campos são clicáveis, além do campo 'link'. %1$sLeia mais%2$s.

en: Number of columns
pt-BR: Número de colunas

en: Auto-size
pt-BR: Redimensionar automaticamente

en: 1 column
pt-BR: 1 coluna

en: 2 columns
pt-BR: 2 colunas

en: 3 columns
pt-BR: 3 colunas

en: 4 columns
pt-BR: 4 colunas

en: Document title
pt-BR: Título do documento

en: Link to single document page
pt-BR: Link para a página do documento único

en: Download file
pt-BR: Baixar arquivo

en: No link
pt-BR: Sem link

en: Link destination
pt-BR: Destino do link

en: Sorting
pt-BR: Ordenação

en: Sort by
pt-BR: Ordenar por

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The initial sort order of the document library. %1$sRead more%2$s.
pt-BR: A ordem de classificação inicial da biblioteca de documentos. %1$sLeia mais%2$s.

en: Date published
pt-BR: Data de publicação

en: Date modified
pt-BR: Data de modificação

en: Page order (menu order)
pt-BR: Ordem da página (ordem do menu)

en: Post slug
pt-BR: Slug do post

en: Author
pt-BR: Autor

en: Number of comments
pt-BR: Número de comentários

en: Random
pt-BR: Aleatório

en: Other
pt-BR: Outro

en: Sort column
pt-BR: Ordenar coluna

en: Enter any column in your table. Note: only available for the table layout and when lazy load is disabled. Not used for the grid layout.
pt-BR: Digite qualquer coluna na sua tabela. Nota: disponível apenas para o layout de tabela e quando o carregamento preguiçoso está desativado. Não é usado para o layout em grade.

en: Sort direction
pt-BR: Direção da ordenação

en: Automatic
pt-BR: Automático

en: Ascending (A to Z, oldest to newest)
pt-BR: Crescente (A a Z, mais antigo para o mais novo)

en: Descending (Z to A, newest to oldest)
pt-BR: Decrescente (Z a A, mais novo para o mais antigo)

en: Download button
pt-BR: Botão de download

en: Button behavior
pt-BR: Comportamento do botão

en: Style
pt-BR: Estilo

en: File type button
pt-BR: Botão de tipo de arquivo

en: Text link
pt-BR: Link de texto

en: Button/link text
pt-BR: Texto do botão/link

en: The text displayed on the button or link.
pt-BR: O texto exibido no botão ou link.

en: Icon
pt-BR: Ícone

en: Display download icon
pt-BR: Exibir ícone de download

en: New tab
pt-BR: Nova aba

en: Open download in a new tab
pt-BR: Abrir download em uma nova aba

en: Preview button
pt-BR: Botão de pré-visualização

en: Enable preview?
pt-BR: Ativar pré-visualização?

en: Show a preview button for supported file types
pt-BR: Mostrar um botão de pré-visualização para tipos de arquivo suportados

en: Display preview icon
pt-BR: Exibir ícone de pré-visualização

en: Allow multiple downloads?
pt-BR: Permitir múltiplos downloads?

en: Allow documents to be downloaded in bulk
pt-BR: Permitir que documentos sejam baixados em massa

en: Button text
pt-BR: Texto do botão

en: The text for the button to download all selected documents.
pt-BR: O texto para o botão para baixar todos os documentos selecionados.

en: Button position
pt-BR: Posição do botão

en: Enable folders
pt-BR: Ativar pastas

en: Group the document library into folders, one per category
pt-BR: Agrupar a biblioteca de documentos em pastas, uma por categoria

en: Sort folders by
pt-BR: Classificar pastas por

en: Category name
pt-BR: Nome da categoria

en: Category slug
pt-BR: Slug da categoria

en: Category order
pt-BR: Ordem da categoria

en: Number of documents in category
pt-BR: Número de documentos na categoria

en: Folder display
pt-BR: Exibição da pasta

en: Open
pt-BR: Aberto

en: Closed
pt-BR: Fechado

en: List the category IDs of folders you want opened when the document library is displayed.
pt-BR: Liste os IDs das categorias das pastas que você deseja abrir quando a biblioteca de documentos for exibida.

en: Search
pt-BR: Pesquisar

en: Use the following options to control the search box that appears above your document lists. You can also use the Document Library Pro: Search Box widget to add a search anywhere on your site.
pt-BR: Use as seguintes opções para controlar a caixa de pesquisa que aparece acima das suas listas de documentos. Você também pode usar o widget Caixa de Pesquisa do Document Library Pro para adicionar uma pesquisa em qualquer lugar do seu site.

en: Search filters
pt-BR: Filtros de pesquisa

en: Filters appear above the library and help users to find specific documents.
pt-BR: Os filtros aparecem acima da biblioteca e ajudam os usuários a encontrar documentos específicos.

en: Filters are displayed above the table, and help users to search and refine the products. You can also add filter widgets to a sidebar.
pt-BR: Os filtros são exibidos acima da tabela e ajudam os usuários a pesquisar e refinar os produtos. Você também pode adicionar widgets de filtro a uma barra lateral.

en: Enable filter dropdowns
pt-BR: Ativar menus suspensos de filtro

en: Search box
pt-BR: Caixa de pesquisa

en: Display a search box above the list of documents
pt-BR: Exibir uma caixa de pesquisa acima da lista de documentos

en: Search results
pt-BR: Resultados da pesquisa

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: When using the %1$sglobal search%2$s, this page will display your search results.
pt-BR: Ao usar a %1$spesquisa global%2$s, esta página exibirá seus resultados de pesquisa.

en: Use the widget or shortcode to perform a search from anywhere on your site.
pt-BR: Use o widget ou shortcode para realizar uma pesquisa de qualquer lugar do seu site.

en: Page
pt-BR: Página

en: Single Document
pt-BR: Documento Único

en: Document Library Pro creates an individual page for each document. Use the following options to choose what information to display on this page. Alternatively, you can disable the single document page using the link options on the %1$sDisplay tab%2$s. %3$sRead more%4$s.
pt-BR: O Document Library Pro cria uma página individual para cada documento. Use as seguintes opções para escolher quais informações exibir nesta página. Como alternativa, você pode desativar a página do documento único usando as opções de link na %1$saba Exibir%2$s. %3$sSaiba mais%4$s.

en: Featured image
pt-BR: Imagem em destaque

en: Comments
pt-BR: Comentários

en: Excerpt
pt-BR: Resumo

en: No matching documents
pt-BR: Nenhum documento correspondente

en: Document does not exist
pt-BR: Documento não existe

en: Failed to create document.
pt-BR: Falha ao criar o documento.

en: No documents found.
pt-BR: Nenhum documento encontrado.

en: Search:
pt-BR: Pesquisar:

en: Failed to create the zip file. Please reselect your documents and try again.
pt-BR: Falha ao criar o arquivo zip. Por favor, selecione novamente seus documentos e tente novamente.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded PDFs.
pt-BR: Desculpe, seu navegador não suporta PDFs incorporados.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded audio.
pt-BR: Desculpe, seu navegador não suporta áudio incorporado.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded video.
pt-BR: Desculpe, seu navegador não suporta vídeo incorporado.

note: translators: %d: The total number of documents.
en: %1$d %3$s (%2$d in total)
pt-BR: %1$d %3$s (%2$d no total)

en: All
pt-BR: Todos

en: Show _MENU_ per page
pt-BR: Mostrar _MENU_ por página

en: Previous
pt-BR: Anterior

en: Next
pt-BR: Próximo

en: First
pt-BR: Primeiro

en: Last
pt-BR: Último

note: translators: _POSTS_: the content type (e.g. "posts")
en: No matching _POSTS_.
pt-BR: Nenhum _POSTS_ correspondente.

en: Permanently delete all Document Library Pro settings and data when uninstalling the plugin
pt-BR: Excluir permanentemente todas as configurações e dados do Document Library Pro ao desinstalar o plugin

en: Uninstalling Document Library Pro
pt-BR: Desinstalando o Document Library Pro

en: File Type
pt-BR: Tipo de Arquivo

en: Category
pt-BR: Categoria

en: Tag
pt-BR: Etiqueta

en: Document Library Pro: Document Downloads
pt-BR: Document Library Pro: Downloads de Documentos

en: True
pt-BR: Verdadeiro

en: False
pt-BR: Falso

en: (_MAX_ in total)
pt-BR: (_MAX_ no total)

note: translators: ARIA text for sorting column in ascending order
en: : activate to sort column ascending
pt-BR: : ative para ordenar a coluna em ordem crescente

note: translators: ARIA text for sorting column in descending order
en: : activate to sort column descending
pt-BR: : ative para ordenar a coluna em ordem decrescente

en: No results found
pt-BR: Nenhum resultado encontrado

en: Content
pt-BR: Conteúdo

en: Summary
pt-BR: Resumo

en: Date
pt-BR: Data

en: Last Modified
pt-BR: Última Modificação

en: — Select —
pt-BR: — Selecionar —

en: Documents Archives
pt-BR: Arquivos de Documentos

en: Documents Attributes
pt-BR: Atributos de Documentos

en: Parent Documents:
pt-BR: Documentos Pai:

en: All Documents
pt-BR: Todos os Documentos

en: Add New Document
pt-BR: Adicionar Novo Documento

en: New Document
pt-BR: Novo Documento

en: Edit Document
pt-BR: Editar Documento

en: Update Document
pt-BR: Atualizar Documento

en: View Document
pt-BR: Visualizar Documento

en: View Documents
pt-BR: Visualizar Documentos

en: Search Documents
pt-BR: Pesquisar Documentos

en: Not found
pt-BR: Não encontrado

en: Not found in Trash
pt-BR: Não encontrado na Lixeira

en: Featured Image
pt-BR: Imagem em Destaque

en: Set featured image
pt-BR: Definir imagem em destaque

en: Remove featured image
pt-BR: Remover imagem em destaque

en: Use as featured image
pt-BR: Usar como imagem em destaque

en: Insert into Document
pt-BR: Inserir no Documento

en: Uploaded to this document
pt-BR: Carregado para este documento

en: Document list
pt-BR: Lista de documentos

en: Documents list navigation
pt-BR: Navegação na lista de documentos

en: Filter Documents list
pt-BR: Filtrar lista de Documentos

en: Document Library Pro documents.
pt-BR: Documentos da Biblioteca Pro.

en: Cache cleared successfully.
pt-BR: Cache limpo com sucesso.

en: Search documents...
pt-BR: Pesquisar documentos...

en: No matching documents.
pt-BR: Nenhum documento correspondente.

en: Document Search
pt-BR: Pesquisa de Documentos

en: Filename:
pt-BR: Nome do arquivo:

en: File Type:
pt-BR: Tipo de arquivo:

en: File Size:
pt-BR: Tamanho do arquivo:

en: Categories:
pt-BR: Categorias:

en: Author:
pt-BR: Autor:

en: New document awaiting moderation
pt-BR: Novo documento aguardando moderação

en: New document submitted
pt-BR: Novo documento enviado

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. To approve or reject it, visit the following link and click either "Publish" or "Move to Trash" - <a href="%2$s">%2$s</a>.
pt-BR: Um novo documento foi enviado para <a href="%1$s">%1$s</a>. Para aprová-lo ou rejeitá-lo, visite o seguinte link e clique em "Publicar" ou "Mover para a Lixeira" - <a href="%2$s">%2$s</a>.

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. You can see it at: <a href="%2$s">%2$s</a>.
pt-BR: Um novo documento foi enviado para <a href="%1$s">%1$s</a>. Você pode vê-lo em: <a href="%2$s">%2$s</a>.

en: Add title
pt-BR: Adicionar título

en: Upload a file or add a URL where the document is located
pt-BR: Enviar um arquivo ou adicionar uma URL onde o documento está localizado

en: File Upload
pt-BR: Envio de Arquivo

en: A custom URL
pt-BR: Uma URL personalizada

en: Document url
pt-BR: URL do documento

en: Document file
pt-BR: Arquivo de documento

en: Select one or more categories...
pt-BR: Selecione uma ou mais categorias...

en: Select one or more tags...
pt-BR: Selecione uma ou mais tags...

en: Select one or more authors...
pt-BR: Selecione um ou mais autores...

en: Select one or more %s...
pt-BR: Selecione um ou mais %s...

note: translators: Placeholder %s is the label for the required field.
en: %s is a required field
pt-BR: %s é um campo obrigatório

note: translators: Placeholder %s is the field label that is did not validate.
en: %s is invalid
pt-BR: %s é inválido

en: Invalid image path.
pt-BR: Caminho da imagem inválido.

note: translators: Placeholder %1$s is field label; %2$s is the file mime type; %3$s is the allowed mime-types. translators: %1$s is the file field label; %2$s is the file type; %3$s is the list of allowed file types.
en: "%1$s" (filetype %2$s) needs to be one of the following file types: %3$s
pt-BR: "%1$s" (tipo de arquivo %2$s) precisa ser um dos seguintes tipos de arquivo: %3$s

en: Invalid attachment provided.
pt-BR: Anexo inválido fornecido.

en: Failed honeypot validation.
pt-BR: Falha na validação honeypot.

en: Please enter a valid document url.
pt-BR: Por favor, insira uma URL de documento válida.

en: Please select the file you wish to upload.
pt-BR: Por favor, selecione o arquivo que deseja enviar.

en: Submit document
pt-BR: Enviar documento

en: Remove this option
pt-BR: Remover esta opção

en: Invalid taxonomy.
pt-BR: Taxonomia inválida.

note: translators: %s is the list of allowed file types.
en: Uploaded files need to be one of the following file types: %s
pt-BR: Os arquivos enviados precisam ser um dos seguintes tipos de arquivo: %s

note: translators: %s: Document title
en: Select %s for download
pt-BR: Selecione %s para download

en: All Categories
pt-BR: Todas as Categorias

en: Parent Category
pt-BR: Categoria Pai

en: Parent Category:
pt-BR: Categoria Pai:

en: New Category Name
pt-BR: Nome da Nova Categoria

en: Add New Category
pt-BR: Adicionar Nova Categoria

en: Edit Category
pt-BR: Editar Categoria

en: Update Category
pt-BR: Atualizar Categoria

en: View Category
pt-BR: Ver Categoria

en: Separate categories with commas
pt-BR: Separe categorias com vírgulas

en: Add or remove categories
pt-BR: Adicionar ou remover categorias

en: Choose from the most used
pt-BR: Escolha entre os mais utilizados

en: Popular Categories
pt-BR: Categorias Populares

en: Search Categories
pt-BR: Pesquisar Categorias

en: Not Found
pt-BR: Não Encontrado

en: No categories
pt-BR: Sem categorias

en: Categories list
pt-BR: Lista de categorias

en: Categories list navigation
pt-BR: Navegação na lista de categorias

en: All Authors
pt-BR: Todos os Autores

en: Parent Author
pt-BR: Autor Pai

en: Parent Author:
pt-BR: Autor Pai:

en: New Author Name
pt-BR: Nome do Novo Autor

en: Add New Author
pt-BR: Adicionar Novo Autor

en: Edit Author
pt-BR: Editar Autor

en: Update Author
pt-BR: Atualizar Autor

en: View Author
pt-BR: Ver Autor

en: Separate authors with commas
pt-BR: Separe os autores com vírgulas

en: Add or remove authors
pt-BR: Adicionar ou remover autores

en: Popular Authors
pt-BR: Autores Populares

en: Search Authors
pt-BR: Pesquisar Autores

en: No authors
pt-BR: Sem autores

en: Authors list
pt-BR: Lista de Autores

en: Authors list navigation
pt-BR: Navegação da lista de Autores

en: All Tags
pt-BR: Todas as Tags

en: Parent Tag
pt-BR: Tag Pai

en: Parent Tag:
pt-BR: Tag Pai:

en: New Tag Name
pt-BR: Novo Nome da Tag

en: Add New Tag
pt-BR: Adicionar Nova Tag

en: Edit Tag
pt-BR: Editar Tag

en: Update Tag
pt-BR: Atualizar Tag

en: View Tag
pt-BR: Ver Tag

en: Separate tags with commas
pt-BR: Separe as tags com vírgulas

en: Add or remove tags
pt-BR: Adicionar ou remover tags

en: Popular Tags
pt-BR: Tags Populares

en: Search Tags
pt-BR: Buscar Tags

en: No tags
pt-BR: Sem tags

en: Tags list
pt-BR: Lista de Tags

en: Tags list navigation
pt-BR: Navegação na lista de Tags

en: File Types
pt-BR: Tipos de Arquivo

en: All File Types
pt-BR: Todos os Tipos de Arquivo

en: Parent File Type
pt-BR: Tipo de Arquivo Pai

en: Parent File Type:
pt-BR: Tipo de Arquivo Pai:

en: New File Type Name
pt-BR: Nome do Novo Tipo de Arquivo

en: Add New File Type
pt-BR: Adicionar Novo Tipo de Arquivo

en: Edit File Type
pt-BR: Editar Tipo de Arquivo

en: Update File Type
pt-BR: Atualizar Tipo de Arquivo

en: View File Type
pt-BR: Ver Tipo de Arquivo

en: Separate file types with commas
pt-BR: Separe os tipos de arquivo com vírgulas

en: Add or remove file types
pt-BR: Adicionar ou remover tipos de arquivo

en: Popular File Types
pt-BR: Tipos de Arquivo Populares

en: Search File Types
pt-BR: Buscar Tipos de Arquivo

en: No file types
pt-BR: Sem tipos de arquivo

en: File types list
pt-BR: Lista de tipos de arquivo

en: File types list navigation
pt-BR: Navegação da lista de tipos de arquivo

en: Document Downloads
pt-BR: Downloads de Documentos

en: All Items
pt-BR: Todos os Itens

en: Parent Item
pt-BR: Item Pai

en: Parent Item:
pt-BR: Item Pai:

en: New Item Name
pt-BR: Nome do Novo Item

en: Add New Item
pt-BR: Adicionar Novo Item

en: Edit Item
pt-BR: Editar Item

en: Update Item
pt-BR: Atualizar Item

en: View Item
pt-BR: Ver Item

en: Separate items with commas
pt-BR: Separe os itens com vírgulas

en: Add or remove items
pt-BR: Adicionar ou remover itens

en: Popular Items
pt-BR: Itens Populares

en: Search Items
pt-BR: Pesquisar Itens

en: No items
pt-BR: Sem itens

en: Items list
pt-BR: Lista de Itens

en: Items list navigation
pt-BR: Navegação da lista de itens

note: translators: %s: document URL
en: Unable to use document "%s".
pt-BR: Não foi possível usar o documento "%s".

note: translators: %s: image URL
en: Invalid URL %s.
pt-BR: URL %s inválida.

note: translators: %s: image URL
en: Error getting remote document %s.
pt-BR: Erro ao obter o documento remoto %s.

note: translators: %s: image URL
en: Error: %s
pt-BR: Erro: %s

note: translators: %s: error message
en: Invalid document: %s
pt-BR: Documento inválido: %s

en: Download Selected Documents
pt-BR: Baixar Documentos Selecionados

en: Download
pt-BR: Baixar

en: Custom Fields
pt-BR: Campos Personalizados

en: Last modified date
pt-BR: Data da última modificação

en: Custom field
pt-BR: Campo personalizado

en: Preview
pt-BR: Visualizar

en: Close
pt-BR: Fechar

en: A global search box for your document library.
pt-BR: Uma caixa de busca global para sua biblioteca de documentos.

en: Document Library Pro: Search Box
pt-BR: Biblioteca de Documentos Pro: Caixa de Busca

en: Document search
pt-BR: Busca de documentos

en: Title:
pt-BR: Título:

en: Placeholder:
pt-BR: Texto de espaço reservado:

en: Button Text:
pt-BR: Texto do Botão:

en: Close (Esc)
pt-BR: Fechar (Esc)

en: Share
pt-BR: Compartilhar

en: Toggle fullscreen
pt-BR: Alternar tela cheia

en: Previous (arrow left)
pt-BR: Anterior (seta esquerda)

en: Next (arrow right)
pt-BR: Próximo (seta para a direita)

en: Document successfully uploaded.
pt-BR: Documento enviado com sucesso.

en: Something went wrong. Please try again.
pt-BR: Algo deu errado. Por favor, tente novamente.

en: Something went wrong during validation. Please try again.
pt-BR: Algo deu errado durante a validação. Por favor, tente novamente.

en: Page not found
pt-BR: Página não encontrada

en: The page you are looking for does not exist.
pt-BR: A página que você está procurando não existe.

en: Go back
pt-BR: Voltar

en: Your settings have been saved.
pt-BR: Suas configurações foram salvas.

note: translators: %s is the plugin name.
en: Uninstalling %s
pt-BR: Desinstalando %s

en: Delete data on uninstall
pt-BR: Excluir dados na desinstalação

en: Permanently delete all %s settings and data when uninstalling the plugin
pt-BR: Excluir permanentemente todas as configurações e dados de %s ao desinstalar o plugin

en: You do not have permission to view the setup wizard.
pt-BR: Você não tem permissão para visualizar o assistente de configuração.

en: Authentication required.
pt-BR: Autenticação necessária.

en: Could not find the appropriate step.
pt-BR: Não foi possível encontrar a etapa apropriada.

en: Please enter a license key.
pt-BR: Por favor, insira uma chave de licença.

en: Invalid action requested.
pt-BR: Ação inválida solicitada.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
pt-BR: %s assistente de configuração

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
pt-BR: Aviso: Isso irá sobrescrever suas configurações existentes para %s. Você tem certeza de que deseja continuar?

en: Setup wizard
pt-BR: Assistente de configuração

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
pt-BR: Se você precisar acessar o assistente de configuração novamente, por favor clique no botão abaixo.

en: More
pt-BR: Mais

en: Extra features
pt-BR: Recursos extras

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
pt-BR: Melhore seu site com esses fantásticos plugins da Barn2.

en: Ready
pt-BR: Pronto

en: Setup Complete
pt-BR: Configuração concluída

en: Welcome
pt-BR: Bem-vindo

en: Select an option
pt-BR: Selecione uma opção

en: File name
pt-BR: Nome do arquivo

en: Show dropdown menus to allow users to filter the documents.
pt-BR: Mostre menus suspensos para permitir que os usuários filtrem os documentos.

en: Please enter a password.
pt-BR: Por favor, insira uma senha.

en: Incorrect password, please try again.
pt-BR: Senha incorreta, por favor tente novamente.

en: Username is required.
pt-BR: Nome de usuário é obrigatório.

en: Access Required
pt-BR: Acesso requerido

en: Insufficient privileges to import documents.
pt-BR: Privilégios insuficientes para importar documentos.

en: Dismiss
pt-BR: Dispensar

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload.
en: &#8220;%s&#8221; document has failed to be created.
pt-BR: &#8220;%s&#8221; o documento não pôde ser criado.

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload. translators: %s: File name.
en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
pt-BR: &#8220;%s&#8221; não conseguiu fazer o upload.

en: Visibility
pt-BR: Visibilidade

en: The protection field can not be empty.
pt-BR: O campo de proteção não pode estar vazio.

en: Public
pt-BR: Público

en: Protected
pt-BR: Protegido

en: Protect the category by password, or restrict it to specific roles or users. Its documents and sub-categories will inherit the same protection by default.
pt-BR: Proteja a categoria com uma senha ou restrinja-a a funções ou usuários específicos. Seus documentos e subcategorias herdarão a mesma proteção por padrão.

en: inherited
pt-BR: herdado

en: password
pt-BR: senha

en: user role
pt-BR: papel do usuário

en: user
pt-BR: usuário

en: document owner
pt-BR: proprietário do documento

en: Select options...
pt-BR: Selecionar opções...

en: Expired
pt-BR: Expirado

note: translators: 1: Post date, 2: Post time. translators: Publish box expiry date string. 1: Date, 2: Time. See https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: %1$s at %2$s
pt-BR: %1$s às %2$s

en: Document Library Importing
pt-BR: Importação da Biblioteca de Documentos

en: Import
pt-BR: Importar

en: Import documents
pt-BR: Importar documentos

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en:  The following options allow you to bulk import documents into the document library, either by uploading files directly or by importing a CSV file with additional information about your documents. %1$sRead documentation%2$s
pt-BR: As seguintes opções permitem que você importe documentos em massa para a biblioteca de documentos, seja fazendo upload de arquivos diretamente ou importando um arquivo CSV com informações adicionais sobre seus documentos. %1$sLeia a documentação%2$s

en: CSV upload
pt-BR: upload de CSV

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Upload a CSV file in the correct format, and a new document will be created for each row. %1$sRead more%2$s
pt-BR: Faça upload de um arquivo CSV no formato correto, e um novo documento será criado para cada linha. %1$sSaiba mais%2$s

en: Import CSV
pt-BR: Importar CSV

en: Upload CSV file
pt-BR: Carregar arquivo CSV

en: Column mapping
pt-BR: Mapeamento de colunas

en: Done!
pt-BR: Feito!

en: Import Documents
pt-BR: Importar Documentos

en: Import documents from a CSV file
pt-BR: Importar documentos de um arquivo CSV

en: This tool allows you to import document data to your site from a CSV or TXT file.
pt-BR: Esta ferramenta permite que você importe dados de documentos para o seu site a partir de um arquivo CSV ou TXT.

en: Choose a CSV file from your computer:
pt-BR: Escolha um arquivo CSV do seu computador:

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
pt-BR: Antes de carregar seu arquivo de importação, você precisará corrigir o seguinte erro:

note: translators: %s: maximum upload size
en: Maximum size: %s
pt-BR: Tamanho máximo: %s

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
pt-BR: Alternativamente, insira o caminho para um arquivo CSV no seu servidor:

en: CSV Delimiter
pt-BR: Delimitador CSV

en: Use previous column mapping preferences?
pt-BR: Usar preferências de mapeamento de colunas anteriores?

en: Hide advanced options
pt-BR: Ocultar opções avançadas

en: Show advanced options
pt-BR: Mostrar opções avançadas

en: Continue
pt-BR: Continuar

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
pt-BR: O arquivo está vazio. Por favor, carregue algo mais substancial. Este erro também pode ser causado por uploads estarem desativados no seu php.ini ou por post_max_size estar definido como menor do que upload_max_filesize no php.ini.

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
pt-BR: Tipo de arquivo inválido. O importador suporta formatos de arquivo CSV e TXT.

en: Please upload or provide the link to a valid CSV file.
pt-BR: Por favor, carregue ou forneça o link para um arquivo CSV válido.

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
pt-BR: O arquivo está vazio ou usando uma codificação diferente de UTF-8, por favor tente novamente com um novo arquivo.

en: Upload a new file
pt-BR: Carregar um novo arquivo

en: Map CSV fields to documents
pt-BR: Mapear campos CSV para documentos

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Select fields from your CSV file to map against documents fields, or to ignore during import. %1$sRead more%2$s
pt-BR: Selecione os campos do seu arquivo CSV para mapear contra os campos dos documentos ou para ignorar durante a importação. %1$sLeia mais%2$s

en: Column name
pt-BR: Nome da coluna

en: Map to field
pt-BR: Mapear para campo

en: Sample:
pt-BR: Exemplo:

en: Do not import
pt-BR: Não importar

en: Run the importer
pt-BR: Executar o importador

en: The file does not exist, please try again.
pt-BR: O arquivo não existe, por favor, tente novamente.

en: Importing
pt-BR: Importando

en: Your documents are now being imported...
pt-BR: Seus documentos estão sendo importados agora...

note: translators: %d: documents count
en: %s document imported | %s documents imported
pt-BR[0]: %s documento importado
pt-BR[1]: %s documentos importados

note: translators: %d: documents count
en: %s document was skipped | %s documents were skipped
pt-BR[0]: %s documento foi pulado
pt-BR[1]: %s documentos foram pulados

note: translators: %d: documents count
en: Failed to import %s document | Failed to import %s documents
pt-BR[0]: Falha ao importar %s documento
pt-BR[1]: Falha ao importar %s documentos

en: View import log
pt-BR: Ver log de importação

note: translators: %s: File name
en: File uploaded: %s
pt-BR: Arquivo enviado: %s

note: translators: %d: import results
en: Import complete!
pt-BR: Importação concluída!

en: Reason for failure
pt-BR: Razão da falha

en: View documents
pt-BR: Ver documentos

en: Name
pt-BR: Nome

en: Published
pt-BR: Publicado

en: Document Authors
pt-BR: Autores do Documento

en: Direct URL
pt-BR: URL Direto

en: Featured Image URL
pt-BR: URL da Imagem em Destaque

en: Expiry
pt-BR: Validade

note: translators: %s: Meta key
en: Custom Field: %s
pt-BR: Campo Personalizado: %s

note: translators: %s: Taxonomy name
en: Taxonomies: %s
pt-BR: Taxonomias: %s

en: Categories (comma or pipe separated)
pt-BR: Categorias (separadas por vírgula ou pipe)

en: Tags (comma or pipe separated)
pt-BR: Tags (separadas por vírgula ou pipe)

en: Tags (space separated)
pt-BR: Tags (separadas por espaço)

en: Position
pt-BR: Posição

en: Import as meta data (%s)
pt-BR: Importar como meta dados (%s)

en: Import as taxonnomy (%s)
pt-BR: Importar como taxonomia (%s)

en: %s (comma or pipe separated)
pt-BR: %s (separadas por vírgula ou pipe)

en: Taxonomies
pt-BR: Taxonomias

en: Drag and drop file upload
pt-BR: Upload de arquivo por arrastar e soltar

en: Upload one or more files, and each one will automatically be added as a new document. The filename will be used as the document title.
pt-BR: Faça upload de um ou mais arquivos, e cada um será automaticamente adicionado como um novo documento. O nome do arquivo será usado como o título do documento.

en: Drop files to upload
pt-BR: Solte arquivos para fazer upload

en: or
pt-BR: ou

en: Select Files
pt-BR: Selecionar Arquivos

note: translators: %s: Maximum allowed file size.
en: Maximum upload file size: %s.
pt-BR: Tamanho máximo permitido para upload: %s.

en: You have attempted to queue too many files.
pt-BR: Você tentou adicionar arquivos demais à fila.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
pt-BR: %s excede o tamanho máximo de upload permitido para este site.

en: This file is empty. Please try another.
pt-BR: Este arquivo está vazio. Por favor, tente outro.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
pt-BR: Desculpe, este tipo de arquivo não é permitido por razões de segurança.

en: This file is not an image. Please try another.
pt-BR: Este arquivo não é uma imagem. Por favor, tente outro.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
pt-BR: Memória excedida. Por favor, tente um arquivo menor.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
pt-BR: Isto é maior do que o tamanho máximo. Por favor, tente outro.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
pt-BR: Ocorreu um erro no upload. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
pt-BR: Houve um erro de configuração. Por favor, contate o administrador do servidor.

en: You may only upload 1 file.
pt-BR: Você só pode fazer upload de 1 arquivo.

en: Unexpected response from the server. The file may have been uploaded successfully. Check in the Media Library or reload the page.
pt-BR: Resposta inesperada do servidor. O arquivo pode ter sido enviado com sucesso. Verifique na Biblioteca de Mídia ou recarregue a página.

en: Post-processing of the image failed likely because the server is busy or does not have enough resources. Uploading a smaller image may help. Suggested maximum size is 2500 pixels.
pt-BR: O processamento pós-upload da imagem falhou, provavelmente porque o servidor está ocupado ou não tem recursos suficientes. Fazer upload de uma imagem menor pode ajudar. O tamanho máximo sugerido é de 2500 pixels.

en: Upload failed.
pt-BR: Upload falhou.

note: translators: 1: Opening link tag, 2: Closing link tag.
en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
pt-BR: Por favor, tente fazer o upload deste arquivo com o %1$suploader do navegador%2$s.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
pt-BR: %s excede o tamanho máximo de upload permitido para o uploader de múltiplos arquivos quando usado em seu navegador.

en: IO error.
pt-BR: Erro de E/S.

en: Security error.
pt-BR: Erro de segurança.

en: File canceled.
pt-BR: Arquivo cancelado.

en: Upload stopped.
pt-BR: Upload parado.

en: Crunching&hellip;
pt-BR: Processando&hellip;

en: moved to the Trash.
pt-BR: movido para a Lixeira.

en: Document Library Pro documents (CSV)
pt-BR: Documentos da Biblioteca Pro (CSV)

en: Import documents to your site via a csv file.
pt-BR: Importe documentos para o seu site via um arquivo csv.

en: Never expires
pt-BR: Nunca expira

en: Expired on:
pt-BR: Expirou em:

en: Expires on:
pt-BR: Expira em:

en: Edit
pt-BR: Editar

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Edit expiry date and time
pt-BR: Editar data e hora de expiração

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Expiry date and time
pt-BR: Data e hora de expiração

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Day
pt-BR: Dia

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Year
pt-BR: Ano

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Hour
pt-BR: Hora

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Month
pt-BR: Mês

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Minute
pt-BR: Minuto

en: Cancel
pt-BR: Cancelar

en: Clear
pt-BR: Limpar

en: Access Control
pt-BR: Controle de Acesso

en: Override global and category level visibility status, or add additional protection methods to unlock the document.
pt-BR: Substituir o status de visibilidade global e de categoria, ou adicionar métodos de proteção adicionais para desbloquear o documento.

en: Add New File
pt-BR: Adicionar Novo Arquivo

en: version
pt-BR: versão

en: size
pt-BR: tamanho

en: uploaded
pt-BR: carregado

en: Document Library Pro
pt-BR: Biblioteca de Documentos Pro

note: translators: 1: opening categories page tag, 2: closing categories page tag, 3: opening documents page tag, 4: closing documents page tag
en: Use this page to restrict access to your entire document library. You can override these settings for individual %1$scategories%2$s and %3$sdocuments%4$s.
pt-BR: Use esta página para restringir o acesso a toda a sua biblioteca de documentos. Você pode substituir essas configurações para categorias individuais %1$scategories%2$s e %3$sdocuments%4$s.

en: Save Changes
pt-BR: Salvar Alterações

en: Access restrictions
pt-BR: Restrições de acesso

en: Document library visibility
pt-BR: Visibilidade da biblioteca de documentos

en: The visibility of documents and categories. You can also set restrictions by category or for individual documents.
pt-BR: A visibilidade de documentos e categorias. Você também pode definir restrições por categoria ou para documentos individuais.

en: Protection settings
pt-BR: Configurações de proteção

en: Configure how documents are protected. Select one or more protection methods.
pt-BR: Configure como os documentos são protegidos. Selecione um ou mais métodos de proteção.

en: Show protected documents?
pt-BR: Mostrar documentos protegidos?

en: Show protected categories and documents
pt-BR: Mostrar categorias e documentos protegidos

en: Tick to show protected categories and documents in public areas of your site. (Note: Document links, previews and single document pages will remain protected.)
pt-BR: Marque para mostrar categorias e documentos protegidos em áreas públicas do seu site. (Nota: Links de documentos, prévias e páginas de documento único permanecerão protegidos.)

en: Login form
pt-BR: Formulário de login

en: Type of login
pt-BR: Tipo de login

en: Choose whether the login form which you add using the block or shortcode will allow people to unlock password protected documents and/or log into their user account.
pt-BR: Escolha se o formulário de login que você adicionar usando o bloco ou shortcode permitirá que as pessoas desbloqueiem documentos protegidos por senha e/ou façam login em sua conta de usuário.

en: User login form
pt-BR: Formulário de login do usuário

en: Password entry form
pt-BR: Formulário de entrada de senha

en: The title which appears above the user login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
pt-BR: O título que aparece acima do formulário de login do usuário. Use o marcador de posição {title} para mostrar o nome do documento ou categoria atual quando as pessoas clicarem na URL de um documento/categoria protegido.

en: User form message
pt-BR: Mensagem do formulário do usuário

en: The message for the user login form. You can use HTML here.
pt-BR: A mensagem para o formulário de login do usuário. Você pode usar HTML aqui.

en: User form button text
pt-BR: Texto do botão do formulário do usuário

en: The text for the user login form button.
pt-BR: O texto para o botão do formulário de login do usuário.

en: The title which appears above the password login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
pt-BR: O título que aparece acima do formulário de login de senha. Use o marcador de posição {title} para mostrar o nome do documento ou categoria atual quando as pessoas clicarem na URL de um documento/categoria protegido.

en: Password form message
pt-BR: Mensagem do formulário de senha

en: The message for the password login form. You can use HTML here.
pt-BR: A mensagem para o formulário de login de senha. Você pode usar HTML aqui.

en: Password label
pt-BR: Rótulo da senha

en: The label shown next to the password box.
pt-BR: O rótulo exibido ao lado da caixa de senha.

en: Use placeholder?
pt-BR: Usar marcador de posição?

en: Use the password label as a placeholder
pt-BR: Usar o rótulo da senha como um marcador de posição

en: A placeholder appears inside the box rather than next to it.
pt-BR: Um marcador de posição aparece dentro da caixa em vez de ao lado dela.

en: Password button text
pt-BR: Texto do botão da senha

en: The text for the password login form button.
pt-BR: O texto para o botão do formulário de login de senha.

en: Password expiry
pt-BR: Validade da senha

en: How long the documents remain available before the password expires.
pt-BR: Quanto tempo os documentos permanecem disponíveis antes que a senha expire.

en: days
pt-BR: dias

en: Editing documents
pt-BR: Editando documentos

en: Document management roles
pt-BR: Funções de gerenciamento de documentos

en: Allow the following user roles to manage documents in the WordPress admin.
pt-BR: Permitir que as seguintes funções de usuário gerenciem documentos no admin do WordPress.

en: Select user roles...
pt-BR: Selecionar funções de usuário...

en: Document owner access
pt-BR: Acesso do proprietário do documento

en: The user who created the document
pt-BR: O usuário que criou o documento

en: When enabled, users who created or submitted documents will have access to edit their own documents in the WordPress admin, regardless of their role. They will not be able to access plugin settings or other documents.
pt-BR: Quando ativado, os usuários que criaram ou enviaram documentos terão acesso para editar seus próprios documentos no admin do WordPress, independentemente de sua função. Eles não poderão acessar as configurações do plugin ou outros documentos.

note: translators: %1$s: document library page anchor tag, %2$s: closing anchor tag
en: If any or all of your document library is protected then a login form will be shown when users try to access it. You can also add login forms manually using either the “Document Library Login Form” block or the [doc_library_login] shortcode.
pt-BR: Se qualquer parte ou toda a sua biblioteca de documentos estiver protegida, um formulário de login será exibido quando os usuários tentarem acessá-la. Você também pode adicionar formulários de login manualmente usando o bloco “Formulário de Login da Biblioteca de Documentos” ou o shortcode [doc_library_login].

en: Control which user roles can manage documents in the WordPress admin. Adding additional user roles here will give them full privileges to add, delete, import and manage documents.
pt-BR: Controle quais funções de usuário podem gerenciar documentos no admin do WordPress. Adicionar funções de usuário adicionais aqui lhes dará plenos privilégios para adicionar, excluir, importar e gerenciar documentos.

en: Settings saved.
pt-BR: Configurações salvas.

en: Document Library Settings
pt-BR: Configurações da Biblioteca de Documentos

note: translators: %s is the name of a file
en: This will permanently remove the file from the Media Library. Are you sure you want to remove "%s"?
pt-BR: Isso removerá permanentemente o arquivo da Biblioteca de Mídia. Você tem certeza de que deseja remover "%s"?

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pt-BR: As alterações que você fez serão perdidas se você sair desta página.

en: Are you sure you want to remove this password?
pt-BR: Você tem certeza de que deseja remover esta senha?

en: You need to select at least one option for grid content.
pt-BR: Você precisa selecionar pelo menos uma opção para o conteúdo da grade.

en: General
pt-BR: Geral

en: The following options control the Document Library Pro extension.
pt-BR: As seguintes opções controlam a extensão Document Library Pro.

en: Document library page
pt-BR: Página da biblioteca de documentos

en: The page to display your documents.
pt-BR: A página para exibir seus documentos.

en: You can also use the [doc_library] shortcode to list documents on other pages.
pt-BR: Você também pode usar o shortcode [doc_library] para listar documentos em outras páginas.

en: Document data
pt-BR: Dados do documento

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the following options to manage the fields that are used to store information about your documents. You can add additional fields using a custom fields plugin and display them in the table layout. %1$sRead more%2$s.
pt-BR: Use as seguintes opções para gerenciar os campos que são usados para armazenar informações sobre seus documentos. Você pode adicionar campos adicionais usando um plugin de campos personalizados e exibi-los no layout da tabela. %1$sLeia mais%2$s.

en: Document fields
pt-BR: Campos do documento

en: Document slug
pt-BR: Slug do documento

en: Change the permalink for your documents.
pt-BR: Altere o permalink para seus documentos.

en: Version control
pt-BR: Controle de versão

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The version control options allow you to decide how to keep track of the uploaded files. %1$sRead more%2$s.
pt-BR: As opções de controle de versão permitem que você decida como acompanhar os arquivos enviados. %1$sLeia mais%2$s.

en: Enable
pt-BR: Ativar

en: Enable version control
pt-BR: Ativar controle de versão

en: Replacing files
pt-BR: Substituindo arquivos

en: When replacing a file, keep the original in the Media Library
pt-BR: Ao substituir um arquivo, mantenha o original na Biblioteca de Mídia

en: When replacing a file, delete the old version from the Media Library
pt-BR: Ao substituir um arquivo, exclua a versão antiga da Biblioteca de Mídia

en: Front end document submission
pt-BR: Envio de documentos pelo front end

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the [dlp_submission_form] shortcode to allow people to add documents from the front end. %1$sRead more%2$s.
pt-BR: Use o shortcode [dlp_submission_form] para permitir que as pessoas adicionem documentos pelo front end. %1$sLeia mais%2$s.

en: Enable admin email
pt-BR: Ativar e-mail do administrador

en: Email the site administrator when a new document is submitted
pt-BR: Enviar e-mail ao administrador do site quando um novo documento for enviado

en: Enable moderation
pt-BR: Ativar moderação

en: Hold new documents for moderation by an administrator
pt-BR: Aguarde novos documentos para moderação por um administrador

en: Limit categories
pt-BR: Limitar categorias

en: Only allow people to add documents to categories they have access to
pt-BR: Permitir que as pessoas adicionem documentos apenas às categorias às quais têm acesso

en: Lead capture
pt-BR: Captura de leads

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Require users to enter their email address before they can access document links. %1$sRead more%2$s.
pt-BR: Exigir que os usuários insiram seu endereço de e-mail antes que possam acessar os links do documento. %1$sSaiba mais%2$s.

en: Enable lead capture
pt-BR: Ativar captura de leads

en: Recipient email address
pt-BR: Endereço de e-mail do destinatário

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Leads will be sent to this address. %1$sConnect with your mailing list or CRM%2$s.
pt-BR: Os leads serão enviados para este endereço. %1$sConecte-se com sua lista de e-mails ou CRM%2$s.

en: Bypass for logged-in users
pt-BR: Desvio para usuários logados

en: Do not require lead capture for logged in users
pt-BR: Não exigir captura de leads para usuários logados

en: Heading text
pt-BR: Texto do cabeçalho

en: The heading shown at the top of the lead capture form.
pt-BR: O cabeçalho exibido na parte superior do formulário de captura de leads.

en: Introduction text
pt-BR: Texto de introdução

en: The introductory text shown below the heading.
pt-BR: O texto de introdução exibido abaixo do cabeçalho.

en: First name text
pt-BR: Texto do primeiro nome

en: The label for the first name field.
pt-BR: O rótulo para o campo do primeiro nome.

en: Required
pt-BR: Obrigatório

en: Last name text
pt-BR: Texto do sobrenome

en: The label for the last name field.
pt-BR: O rótulo para o campo do sobrenome.

en: Email address text
pt-BR: Texto do endereço de e-mail

en: The label for the email address field.
pt-BR: O rótulo para o campo do endereço de e-mail.

en: Privacy consent text
pt-BR: Texto de consentimento de privacidade

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The label for the privacy consent checkbox, leave blank to disable. %1$sRead more%2$s.
pt-BR: O rótulo para a caixa de seleção de consentimento de privacidade, deixe em branco para desabilitar. %1$sSaiba mais%2$s.

en: Submit button text
pt-BR: Texto do botão de envio

en: The label for the submit button on the form.
pt-BR: O rótulo do botão de enviar no formulário.

en: Confirmation message text
pt-BR: Texto da mensagem de confirmação

en: The text displayed after form submission, above the download button.
pt-BR: O texto exibido após o envio do formulário, acima do botão de download.

en: Download button text
pt-BR: Texto do botão de download

en: The label for the download button in the modal.
pt-BR: O rótulo do botão de download no modal.

en: Create a document
pt-BR: Criar um documento

en: Import documents by drag and drop or CSV
pt-BR: Importar documentos por arrastar e soltar ou CSV

en: Go to settings page
pt-BR: Ir para a página de configurações

note: translators: %1: Add document link open, %2: Add document link close, %3: Import page link open, %4: Import page link close, %5: Document library link open, %6: Document library link close
en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! The next step is to start %1$sadding%2$s or %3$simporting%4$s documents. Your documents will be listed on the %5$sdocument library page%6$s.
pt-BR: Parabéns, você concluiu a configuração do plugin! O próximo passo é começar %1$sadicionando%2$s ou %3$simportando%4$s documentos. Seus documentos serão listados na %5$spágina da biblioteca de documentos%6$s.

en: Filters
pt-BR: Filtros

en: Now, choose which information will appear in the list of documents.
pt-BR: Agora, escolha quais informações aparecerão na lista de documentos.

en: Document filters
pt-BR: Filtros de documentos

en: Show dropdown menus to filter by doc_categories, doc_tags, or custom taxonomy.
pt-BR: Mostrar menus suspensos para filtrar por doc_categories, doc_tags ou taxonomia personalizada.

en: Enter the filters as a comma-separated list.
pt-BR: Insira os filtros como uma lista separada por vírgulas.

en: Document Grid
pt-BR: Grade de Documentos

en: Library content
pt-BR: Conteúdo da biblioteca

en: First, choose the layout for your document libraries.
pt-BR: Primeiro, escolha o layout para suas bibliotecas de documentos.

en: Display the document library in folders
pt-BR: Exibir a biblioteca de documentos em pastas

en: Document preview
pt-BR: Pré-visualização do documento

en: Allow users to preview documents in a lightbox
pt-BR: Permitir que os usuários visualizem documentos em uma lightbox

en: The preview option will appear for supported file types only.
pt-BR: A opção de visualização aparecerá apenas para tipos de arquivo suportados.

en: Welcome to Document Library Pro
pt-BR: Bem-vindo à Document Library Pro

en: Start displaying documents in no time.
pt-BR: Comece a exibir documentos em pouco tempo.

en: Use this setup wizard to quickly configure the most popular options for your document libraries. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also override these options in the shortcode for individual libraries.
pt-BR: Use este assistente de configuração para configurar rapidamente as opções mais populares para suas bibliotecas de documentos. Você pode alterar essas opções mais tarde na página de configurações do plugin ou relançando o assistente de configuração. Você também pode substituir essas opções no shortcode para bibliotecas individuais.

en: Tables
pt-BR: Tabelas

en: Enter the fields to include in your document tables.
pt-BR: Insira os campos a serem incluídos em suas tabelas de documentos.

en: Load the document table one page at a time
pt-BR: Carregar a tabela de documentos uma página de cada vez

en: Enable this if you will have lots of documents, otherwise leave it blank.
pt-BR: Ative isso se você tiver muitos documentos, caso contrário, deixe em branco.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
pt-BR: Melhore sua loja com esses plugins fantásticos da Barn2.

note: translators: %s is the document title
en: Expired: %s
pt-BR: Expirado: %s

en: New lead
pt-BR: Novo lead

en: A new lead has submitted their details to access a document: | A new lead has submitted their details to access a few documents:
pt-BR[0]: Um novo lead enviou seus dados para acessar um documento:
pt-BR[1]: Um novo lead enviou seus dados para acessar alguns documentos:

en: The search term was empty.
pt-BR: O termo de pesquisa estava vazio.

en: No user was preselected
pt-BR: Nenhum usuário foi pré-selecionado

en: Password Protected
pt-BR: Protegido por Senha

en: This content is password protected. Please enter your password below:
pt-BR: Este conteúdo está protegido por senha. Por favor, insira sua senha abaixo:

en: Password:
pt-BR: Senha:

en: Submit
pt-BR: Enviar

en: Please log in to access this content:
pt-BR: Por favor, faça login para acessar este conteúdo:

en: Log In
pt-BR: Fazer Login

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. You can use the password below to proceed, or %s.
pt-BR: Você está atualmente logado, mas não tem permissão para ver este conteúdo. Você pode usar a senha abaixo para prosseguir, ou %s.

en: logout to try as a different user
pt-BR: sair para tentar como um usuário diferente

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. Please %s.
pt-BR: Você está atualmente logado, mas não tem permissão para ver este conteúdo. Por favor %s.

en: Protection Types
pt-BR: Tipos de Proteção

en: Password protected
pt-BR: protegido por senha

en: User roles
pt-BR: Funções de usuário

en: Specific users
pt-BR: Usuários específicos

en: Enter password...
pt-BR: Digite a senha...

en: Select or search user roles...
pt-BR: Selecionar ou pesquisar funções de usuário...

en: Search users...
pt-BR: Pesquisar usuários...

en: Login required
pt-BR: Login necessário

en: This content is protected. To view it please login.
pt-BR: Este conteúdo está protegido. Para visualizá-lo, por favor faça login.

en: Password required
pt-BR: Senha necessária

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
pt-BR: Este conteúdo é protegido por senha. Para visualizá-lo, por favor digite sua senha abaixo:

en: Password:
pt-BR: Senha:

note: translators: %s: File name
en: Select file: %s
pt-BR: Selecionar arquivo: %s

en: last used
pt-BR: último usado

en: Version history
pt-BR: Histórico de versões

en: Version details
pt-BR: Detalhes da versão

en: Yes
pt-BR: Sim

en: Address name
pt-BR: Nome do endereço

en: Username or email address
pt-BR: Nome de usuário ou endereço de e-mail

en: Password
pt-BR: Senha

en: Remember me
pt-BR: Lembre de mim

en: Lost your password?
pt-BR: Esqueceu sua senha?

en: Changing the visibility from Private will reset the document expiry.
pt-BR: Alterar a visibilidade de Privado redefinirá a expiração do documento.

note: translators: 1: Month, 2: Day, 3: Year, 4: Hour, 5: Minute.
en: %1$s %2$s, %3$s at %4$s:%5$s
pt-BR: %1$s %2$s, %3$s às %4$s:%5$s

en: Show password entry form
pt-BR: Mostrar formulário de entrada de senha

en: Show user login form
pt-BR: Mostrar formulário de login do usuário

en: Password form content
pt-BR: Conteúdo do formulário de senha

en: Enter title
pt-BR: Digite o título

en: Title for this form
pt-BR: Título para este formulário

en: Message
pt-BR: Mensagem

en: Enter message
pt-BR: Digite a mensagem

en: Message for this form
pt-BR: Mensagem para este formulário

en: Password Label
pt-BR: Rótulo da senha

en: Enter custom label
pt-BR: Digite o rótulo personalizado

en: Label for this form
pt-BR: Rótulo para este formulário

en: Button Text
pt-BR: Texto do Botão

en: Enter button text
pt-BR: Digite o texto do botão

en: Button text for this form
pt-BR: Texto do botão para este formulário

en: Use Label as Placeholder
pt-BR: Usar rótulo como espaço reservado

en: User login form content
pt-BR: Conteúdo do formulário de login do usuário

[ctx: Page slug]
en: document-library
pt-BR: biblioteca-documentos

[ctx: Page slug]
en: document-search
pt-BR: pesquisa-documentos

[ctx: Page title]
en: Document Library
pt-BR: Biblioteca de Documentos

[ctx: Page title]
en: Document Search
pt-BR: Pesquisa de Documentos

[ctx: show all posts option]
en: All
pt-BR: Todos

[ctx: table results count (single)]
en: result
pt-BR: resultado

[ctx: table results count (multiple)]
en: results
pt-BR: resultados

[ctx: table attachment count (single)]
en: file
pt-BR: arquivo

[ctx: table attachment count (multiple)]
en: files
pt-BR: arquivos

[ctx: Post Type General Name]
en: Documents
pt-BR: Documentos

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Document
pt-BR: Documento

[ctx: Admin Menu text]
en: Documents
pt-BR: Documentos

[ctx: Add New on Toolbar]
en: Document
pt-BR: Documento

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Categories
pt-BR: Categorias de Documentos

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Authors
pt-BR: Autores de Documentos

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Tags
pt-BR: Etiquetas de Documentos

[ctx: Taxonomy General Name]
en: File Types
pt-BR: Tipos de Arquivos

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Download
pt-BR: Download de Documento

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Category
pt-BR: Categoria de Documento

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Author
pt-BR: Autor de Documento

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Tag
pt-BR: Etiqueta de Documento

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: File Type
pt-BR: Tipo de Arquivo

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Download
pt-BR: Download de Documento

[ctx: media item]
en: Edit
pt-BR: Editar

[ctx: media item]
en: Success
pt-BR: Sucesso

[ctx: documents]
note: translators: %s: Number of expired documents.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
pt-BR[0]: Expirado <span class="count">(%s)</span>
pt-BR[1]: Expirados <span class="count">(%s)</span>

[ctx: title for the user login form]
en: User form title
pt-BR: Título do formulário de usuário

[ctx: title for the password login form]
en: Password form title
pt-BR: Título do formulário de senha

[ctx: Lead capture heading text]
en: Access this document
pt-BR: Acesse este documento

[ctx: Lead capture introduction text]
en: Please enter your details to download the file.
pt-BR: Por favor, insira seus dados para baixar o arquivo.

[ctx: Lead capture first name text]
en: First name
pt-BR: Nome

[ctx: Lead capture last name text]
en: Last name
pt-BR: Sobrenome

[ctx: Lead capture privacy consent text]
en: Privacy Policy
pt-BR: Política de Privacidade

[ctx: Lead capture submit button text]
en: Submit
pt-BR: Enviar

[ctx: Lead capture confirmation message text]
en: Thank you. You can now access the document below.
pt-BR: Obrigado. Agora você pode acessar o documento abaixo.

[ctx: Lead capture download button text]
en: Download
pt-BR: Baixar
