Document Library Pro - Advanced 3.1.0 - en to pl-PL translation catalogue (885 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Document Library Pro - Advanced
pl-PL: Biblioteka Dokumentów Pro - Zaawansowana

note: Description of the plugin
en: Add documents and display them in a searchable document library with filters.
pl-PL: Dodaj dokumenty i wyświetl je w przeszukiwalnej bibliotece dokumentów z filtrami.

en: [View page]
pl-PL: [Zobacz stronę]

en: Size
pl-PL: Rozmiar

en: Documentation
pl-PL: Dokumentacja

en: Support
pl-PL: Wsparcie

en: Settings
pl-PL: Ustawienia

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
pl-PL: Zobacz dokumentację %s

en: Docs
pl-PL: Dokumenty

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
pl-PL: Aktywuj %1$syour license key%2$s, aby włączyć aktualizacje.

en: Auto-updates unavailable.
pl-PL: Automatyczne aktualizacje niedostępne.

en: License key successfully activated.
pl-PL: Klucz licencyjny został pomyślnie aktywowany.

en: There was an error activating your license key.
pl-PL: Wystąpił błąd podczas aktywacji klucza licencyjnego.

en: License key successfully deactivated.
pl-PL: Klucz licencyjny został pomyślnie dezaktywowany.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
pl-PL: Wystąpił błąd podczas dezaktywacji klucza licencyjnego, spróbuj ponownie.

en: The license key looks good!
pl-PL: Klucz licencyjny wygląda dobrze!

en: There's a problem with your license key.
pl-PL: Jest problem z twoim kluczem licencyjnym.

en: License key
pl-PL: Klucz licencyjny

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
pl-PL: Klucz licencyjny znajduje się w e-mailu potwierdzającym zamówienie.

en: License Key
pl-PL: Klucz Licencyjny

en: Check
pl-PL: Sprawdź

en: Activate
pl-PL: Aktywuj

en: Deactivate
pl-PL: Dezaktywuj

en: License key deactivated.
pl-PL: Klucz licencyjny dezaktywowany.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
pl-PL: Dziękujemy za zainstalowanie %1$s. Aby rozpocząć, proszę %2$s wprowadzić swój klucz licencyjny%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
pl-PL: Twój klucz licencyjny dla %1$s wygasł. %2$sKliknij tutaj, aby przedłużyć z rabatem 20%% %3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
pl-PL: Nie masz już ważnego klucza licencyjnego dla %1$s. Proszę %2$szakupić nowy klucz licencyjny%3$s, aby kontynuować korzystanie z wtyczki.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
pl-PL: %1$s - Twoja strona przeniosła się na nową domenę. Proszę %2$szreaktywować swój klucz licencyjny%3$s.

en: An error has occurred, please try again.
pl-PL: Wystąpił błąd, spróbuj ponownie.

en: Your license key is active.
pl-PL: Twój klucz licencyjny jest aktywny.

en: Please enter your license key.
pl-PL: Proszę wprowadzić swój klucz licencyjny.

en: Your license key is invalid.
pl-PL: Twój klucz licencyjny jest nieprawidłowy.

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
pl-PL: Nieprawidłowy klucz licencyjny - proszę sprawdzić swój e-mail potwierdzający zamówienie lub %1$sKonto%2$s.

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
pl-PL: Nie podano adresu URL do aktywacji, proszę skontaktować się z pomocą techniczną.

en: License key mismatch, please contact support.
pl-PL: Niezgodność klucza licencyjnego, proszę skontaktować się z pomocą techniczną.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
pl-PL: Ten klucz licencyjny jest przeznaczony dla produktu pakietowego i nie może być aktywowany.

en: Your license key is not valid for this plugin.
pl-PL: Twój klucz licencyjny nie jest ważny dla tej wtyczki.

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
pl-PL[0]: %s aktywne miejsce
pl-PL[1]: %s aktywne miejsca
pl-PL[2]: %s aktywnych miejsc

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
pl-PL: Twój klucz licencyjny osiągnął limit aktywacji (%s).

en: Read more
pl-PL: Czytaj więcej

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
pl-PL: Twój klucz licencyjny wygasł %s.

en: Renew now for 20% discount.
pl-PL: Odnowić teraz z 20% zniżką.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
pl-PL: Twój klucz licencyjny nie jest aktywny. Proszę reaktywować lub zapisać ustawienia.

en: Your license key has expired.
pl-PL: Twój klucz licencyjny wygasł.

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
pl-PL: Twój klucz licencyjny został dezaktywowany. Proszę %1$skupić nowy klucz licencyjny%2$s, aby kontynuować korzystanie z wtyczki.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
pl-PL: %1$s wymaga PHP %2$s lub wyższej. Proszę zaktualizować wersję PHP używaną przez Twój serwer internetowy.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
pl-PL: %1$s wymaga WordPress %2$s lub wyższej. Proszę zaktualizować swoją instalację WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
pl-PL: %1$s wymaga WordPress %4$s lub wyższej. Proszę %2$szaktualizować%3$s swoją instalację WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
pl-PL: %1$s wymaga zainstalowania i aktywowania WooCommerce.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
pl-PL: %1$s wymaga, aby %2$s był zainstalowany i aktywowany.%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
pl-PL: %1$s wymaga WooCommerce %2$s lub wyższej. Proszę najpierw zaktualizować swoją konfigurację WooCommerce.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
pl-PL: %1$s wymaga %2$s %3$s lub wyższej. Proszę %4$s swoją konfigurację WooCommerce najpierw.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
pl-PL: %1$s wymaga zainstalowania i aktywowania Easy Digital Downloads.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
pl-PL: %1$s nie mogło zakończyć swojej pierwszej aktywacji, ponieważ wystąpił następujący błąd:<br>%2$s

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update required
pl-PL: %1$s wymaga aktualizacji bazy danych

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
pl-PL: <p>%1$s zostało zaktualizowane! Aby wszystko działało płynnie, musimy zaktualizować Twoją bazę danych do najnowszej wersji. Proces aktualizacji bazy danych odbywa się w tle i może chwilę potrwać, więc proszę o cierpliwość.</p>

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update done
pl-PL: %1$s aktualizacja bazy danych zakończona

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
pl-PL: <p>Aktualizacja bazy danych %1$s zakończona. Dziękujemy za zaktualizowanie do najnowszej wersji!</p>

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pl-PL: Nie masz wystarczających uprawnień do wykonania tej akcji.

en: An upgrade is already in progress. Please wait until it completes.
pl-PL: Aktualizacja już trwa. Proszę czekać na jej zakończenie.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
pl-PL: Nie można połączyć się z systemem plików. Proszę potwierdzić swoje dane logowania.

en: You don't have permission to activate the plugin.
pl-PL: Nie masz uprawnienia do aktywacji wtyczki.

en: Save changes
pl-PL: Zapisz zmiany

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image and PDF files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
pl-PL: <strong>Document Library Pro</strong> obsługuje automatyczne zdjęcia wyróżniające dla dokumentów powiązanych z plikami graficznymi i PDF. Jeśli chcesz przetworzyć istniejące dokumenty, uruchom migrację wsadową.

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
pl-PL: <strong>Document Library Pro</strong> obsługuje automatyczne zdjęcia wyróżniające dla dokumentów powiązanych z plikami graficznymi. Jeśli chcesz przetworzyć istniejące dokumenty, uruchom migrację wsadową.

en: Run batch migration
pl-PL: Uruchom migrację wsadową

en: The <strong>Document Library Pro</strong> batch automatic featured images process is in progress.
pl-PL: Proces automatycznych zdjęć wyróżniających w <strong>Document Library Pro</strong> jest w toku.

en: Document Author
pl-PL: Autor dokumentu

note: translators: %s: Taxonomy label
en: All %s
pl-PL: Wszystkie %s

en: Downloads
pl-PL: Pobrania

en: All types
pl-PL: Wszystkie typy

en: Documents
pl-PL: Dokumenty

en: Add to document library
pl-PL: Dodaj do biblioteki dokumentów

note: translators: %d: Created documents count
en: %d document successfully created. | %d documents successfully created.
pl-PL[0]: %d dokument został pomyślnie utworzony.
pl-PL[1]: %d dokumenty zostały pomyślnie utworzone.
pl-PL[2]: %d dokumentów zostało pomyślnie utworzonych.

note: translators: %d: Created documents count
en:  <a href="%s">View documents</a>
pl-PL:  <a href="%s">Zobacz dokumenty</a>

note: translators: %d: Failed documents count
en: %d document could not be created. | %d documents could not be created.
pl-PL[0]: %d dokument nie mógł być utworzony.
pl-PL[1]: %d dokumenty nie mogły być utworzone.
pl-PL[2]: %d dokumentów nie mogło być utworzonych.

en: Add New
pl-PL: Dodaj nowy

en: Categories
pl-PL: Kategorie

en: Tags
pl-PL: Tagi

en: Authors
pl-PL: Autorzy

en: File
pl-PL: Plik

en: Upload a file or add a URL where the document is located:
pl-PL: Prześlij plik lub dodaj URL, gdzie znajduje się dokument:

en: None
pl-PL: Brak

en: File upload
pl-PL: Przesyłanie pliku

en: File URL
pl-PL: URL pliku

note: translators: %s: File name
en: Remove file: %s
pl-PL: Usuń plik: %s

en: Add File
pl-PL: Dodaj plik

en: Replace File
pl-PL: Zastąp plik

en: Document Content
pl-PL: Zawartość dokumentu

en: The document content appears on the single document page and in the "Content" field of the document library.
pl-PL: Zawartość dokumentu pojawia się na stronie pojedynczego dokumentu oraz w polu "Zawartość" biblioteki dokumentów.

en: File Size
pl-PL: Rozmiar pliku

en: Document Library Page
pl-PL: Strona biblioteki dokumentów

en: Document Search Results Page
pl-PL: Strona wyników wyszukiwania dokumentów

en: Select File
pl-PL: Wybierz plik

en: Advanced
pl-PL: Zaawansowane

en: The following options allow you to configure advanced settings for your document libraries.
pl-PL: Poniższe opcje pozwalają skonfigurować zaawansowane ustawienia dla twoich bibliotek dokumentów.

en: Content length
pl-PL: Długość treści

en: Enter -1 to display the full content.
pl-PL: Wprowadź -1, aby wyświetlić pełną treść.

en: Shortcodes and media
pl-PL: Kody skrótów i multimedia

en: Allow shortcodes and media files in the document library content
pl-PL: Zezwól na kody skrótów i pliki multimedialne w treści biblioteki dokumentów

en: Text links
pl-PL: Linki tekstowe

en: Open text-based links in the document library and single document page in a new tab. This will not affect the behavior of Download buttons, which you can configure on the 'Display' page.
pl-PL: Otwórz linki tekstowe w bibliotece dokumentów i na stronie pojedynczego dokumentu w nowej karcie. Nie wpłynie to na działanie przycisków Pobierz, które możesz skonfigurować na stronie 'Wyświetlanie'.

en: Open text links in a new tab
pl-PL: Otwórz linki tekstowe w nowej karcie

en: Image lightbox
pl-PL: Lightbox obrazów

en: Display images in a lightbox when opened
pl-PL: Wyświetlaj obrazy w lightboxie po otwarciu

en: Table options
pl-PL: Opcje tabeli

en: Image size
pl-PL: Rozmiar obrazu

en: Enter WxH in pixels (e.g. 80x80).
pl-PL: Wprowadź WxH w pikselach (np. 80x80).

en: Lazy load
pl-PL: Ładowanie leniwe

en: Enable this if you have many documents or experience slow page load times.
pl-PL: Włącz to, jeśli masz wiele dokumentów lub doświadczasz wolnych czasów ładowania strony.

en: Warning: Lazy load limits the searching and sorting features in the document library. Only use it if you definitely need it.
pl-PL: Ostrzeżenie: Ładowanie leniwe ogranicza funkcje wyszukiwania i sortowania w bibliotece dokumentów. Używaj tego tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

en: Load the documents table one page at a time
pl-PL: Ładuj tabelę dokumentów stronami

en: Accent-insensitive search
pl-PL: Wyszukiwanie bez uwzględniania akcentów

en: Enable this to make searches match accented characters with their non-accented counterparts. For example, searching for "Zurich" will also match "Zürich" in the table.
pl-PL: Włącz to, aby wyszukiwania pasowały do znaków akcentowanych ich nieakcentowanym odpowiednikom. Na przykład, wyszukiwanie "Zurich" również będzie pasowało do "Zürich" w tabeli.

en: Make searches match accented and non-accented characters when lazy load is disabled
pl-PL: Spraw, aby wyszukiwania pasowały do znaków akcentowanych i nieakcentowanych, gdy ładowanie leniwe jest wyłączone

en: Diacritics sorting
pl-PL: Sortowanie diakrytyków

en: Enable this to sort accented characters naturally. For example, "árvíztűrő" will be sorted with "A" words instead of after "Z".
pl-PL: Włącz to, aby sortować znaki akcentowane naturalnie. Na przykład "árvíztűrő" będzie sortowane z wyrazami zaczynającymi się na "A" zamiast po "Z".

en: Improve sorting of accented characters when lazy load is disabled
pl-PL: Popraw sortowanie znaków akcentowanych, gdy leniwe ładowanie jest wyłączone

en: Caching
pl-PL: Buforowanie

en: Cache the documents table to improve load times
pl-PL: Buforuj tabelę dokumentów, aby poprawić czasy ładowania

en: Cache expires after
pl-PL: Bufor wygasa po

en: Your table data will be refreshed after this length of time.
pl-PL: Twoje dane tabeli zostaną odświeżone po tym czasie.

en: hours
pl-PL: godzinach

en: Clear cache
pl-PL: Wyczyść bufor

en: Document limit
pl-PL: Limit dokumentów

en: The maximum number of documents to display in each table. Enter -1 to show all documents.
pl-PL: Maksymalna liczba dokumentów do wyświetlenia w każdej tabeli. Wprowadź -1, aby wyświetlić wszystkie dokumenty.

en: Responsive display
pl-PL: Responsywne wyświetlanie

en: How extra data is displayed when there are columns that are not visible in the main table.
pl-PL: Jak dodatkowe dane są wyświetlane, gdy są kolumny, które nie są widoczne w głównej tabeli.

en: Click a plus icon to display a hidden child row
pl-PL: Kliknij ikonę plusa, aby wyświetlić ukrytą wiersz podrzędny

en: Expand the child row automatically
pl-PL: Rozwiń wiersz podrzędny automatycznie

en: Click a plus icon to open a modal
pl-PL: Kliknij ikonę plusa, aby otworzyć okno modalne

en: Pagination
pl-PL: Paginação

en: Documents per page
pl-PL: Dokumenty na stronę

en: The number of documents per page of the document library. Enter -1 to display all documents on one page.
pl-PL: Liczba dokumentów na stronę w bibliotece dokumentów. Wprowadź -1, aby wyświetlić wszystkie dokumenty na jednej stronie.

en: Document total
pl-PL: Suma dokumentów

en: The position of the document total, e.g. '25 documents'.
pl-PL: Pozycja sumy dokumentów, np. '25 dokumentów'.

en: Above library
pl-PL: Biblioteka powyżej

en: Below library
pl-PL: Biblioteka poniżej

en: Above and below library
pl-PL: Biblioteka powyżej i poniżej

en: Hidden
pl-PL: Ukryte

en: Pagination style
pl-PL: Styl paginacji

en: Numbers only
pl-PL: Tylko liczby

en: Prev|Next
pl-PL: Poprzednia|Następna

en: Prev|Next + Numbers
pl-PL: Poprzednia|Następna + Liczby

en: Prev|Next|First|Last
pl-PL: Poprzednia|Następna|Pierwsza|Ostatnia

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
pl-PL: Poprzednia|Następna|Pierwsza|Ostatnia + Liczby

en: Pagination position
pl-PL: Pozycja paginacji

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
pl-PL: Pozycja przycisków paginacji, które przewijają między wynikami.

en: Page length
pl-PL: Długość strony

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
pl-PL: Pozycja rozwijanej listy 'Pokaż [x] wpisów'.

en: Design
pl-PL: Projekt

en: Use the following options to customize the design of the document table and grid.
pl-PL: Użyj następujących opcji, aby dostosować projekt tabeli dokumentu i siatki.

en: Table
pl-PL: Tabela

en: Default
pl-PL: Domyślny

en: Custom
pl-PL: Niestandardowy

en: Default table template
pl-PL: Domyślny szablon tabeli

en: Minimal
pl-PL: Minimalny

en: Delicate
pl-PL: Delikatny

en: Neutral
pl-PL: Neutralny

en: Dark
pl-PL: Ciemny

en: Blue
pl-PL: Niebieski

en: Nature
pl-PL: Natura

en: Borders
pl-PL: Granice

en: External border icon
pl-PL: Ikona zewnętrznej granicy

en: External
pl-PL: Zewnętrzny

en: Width
pl-PL: Szerokość

en: Header border icon
pl-PL: Ikona granicy nagłówka

en: Header
pl-PL: Nagłówek

en: Horizontal border icon
pl-PL: Ikona poziomej granicy

en: Horizontal
pl-PL: Poziomy

en: Vertical border icon
pl-PL: Ikona pionowej granicy

en: Vertical
pl-PL: Pionowy

en: Bottom border icon
pl-PL: Ikona dolnej granicy

en: Bottom
pl-PL: Dolny

en: Background colors
pl-PL: Kolory tła

en: Main
pl-PL: Główny

en: Alternative
pl-PL: Alternatywa

en: Button
pl-PL: Przycisk

en: Disabled button
pl-PL: Wyłączony przycisk

en: Button hover
pl-PL: Najedź na przycisk

en: Fonts
pl-PL: Czcionki

en: Hyperlink
pl-PL: Hiperlink

en: Cell backgrounds
pl-PL: Tła komórek

en: No alternate
pl-PL: Brak alternatywy

en: Alternate rows
pl-PL: Naprzemienne wiersze

en: Alternate columns
pl-PL: Naprzemienne kolumny

en: Corner style
pl-PL: Styl narożników

en: Theme default
pl-PL: Domyślny motyw

en: Square corners
pl-PL: Kwadratowe narożniki

en: Rounded corners
pl-PL: Zaokrąglone narożniki

en: Fully rounded corners
pl-PL: W pełni zaokrąglone narożniki

en: Main text
pl-PL: Główny tekst

en: Dropdown
pl-PL: Rozwijane menu

en: Background
pl-PL: Tło

en: Font
pl-PL: Czcionka

en: Border
pl-PL: Obramowanie

en: Spacing
pl-PL: Odstępy

en: Compact
pl-PL: Kompaktowy

en: Normal
pl-PL: Normalny

en: Spacious
pl-PL: Przestronny

en: Reset to the default
pl-PL: Zresetuj do ustawień domyślnych

en: This will reset the design settings to the default of the current template
pl-PL: To zresetuje ustawienia projektu do domyślnych w bieżącym szablonie

en: Reset
pl-PL: Zresetuj

en: Grid
pl-PL: Siatka

en: Default grid template
pl-PL: Domyślny szablon siatki

en: Document image
pl-PL: Obraz dokumentu

en: Category badge
pl-PL: Odznaka kategorii

en: Grid card
pl-PL: Karta siatki

en: Fully rounded
pl-PL: W pełni zaokrąglony

en: Folders
pl-PL: Foldery

en: Top-level Folder color
pl-PL: Kolor folderów najwyższego poziomu

en: Change the color of the top-level folder icons.
pl-PL: Zmień kolor ikon folderów najwyższego poziomu.

en: Sub-level folder color
pl-PL: Kolor folderów podrzędnych

en: Change the color of the sub-level folder icons.
pl-PL: Zmień kolor ikon folderów podrzędnych.

en: Closed folder icon
pl-PL: Ikona zamkniętego folderu

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for closed folders. %1$sRead more%2$s.
pl-PL: Wprowadź kod SVG ikony, której chcesz użyć dla zamkniętych folderów. %1$sCzytaj więcej%2$s.

en: Open folder icon
pl-PL: Ikona otwartej folderu

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for open folders. %1$sRead more%2$s.
pl-PL: Wprowadź kod SVG ikony, którą chcesz użyć do otwartych folderów. %1$sCzytaj więcej%2$s.

en: Display
pl-PL: Wyświetl

en: The following options control the contents and layout of your document lists.
pl-PL: Następujące opcje kontrolują zawartość i układ list dokumentów.

en: Default layout
pl-PL: Domyślny układ

en: Columns
pl-PL: Kolumny

en: Document | Documents
pl-PL[0]: Dokument
pl-PL[1]: Dokumenty
pl-PL[2]: Dokumenty

en: Grid content
pl-PL: Zawartość siatki

en: Choose which information to display in the grid of documents.
pl-PL: Wybierz, jakie informacje mają być wyświetlane w siatce dokumentów.

en: Image
pl-PL: Obraz

en: Title
pl-PL: Tytuł

en: Filename
pl-PL: Nazwa pliku

en: File type
pl-PL: Typ pliku

en: File size
pl-PL: Rozmiar pliku

en: Download count
pl-PL: Liczba pobrań

en: Excerpt/content
pl-PL: Fragment/zawartość

en: Custom fields
pl-PL: Pola niestandardowe

en: Document link
pl-PL: Link do dokumentu

en: Clickable fields
pl-PL: Klikalne pola

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Control which fields are clickable, in addition to the 'link' field. %1$sRead more%2$s.
pl-PL: Kontroluj, które pola są klikalne, oprócz pola 'link'. %1$sCzytaj więcej%2$s.

en: Number of columns
pl-PL: Liczba kolumn

en: Auto-size
pl-PL: Automatyczne dopasowanie

en: 1 column
pl-PL: 1 kolumna

en: 2 columns
pl-PL: 2 kolumny

en: 3 columns
pl-PL: 3 kolumny

en: 4 columns
pl-PL: 4 kolumny

en: Document title
pl-PL: Tytuł dokumentu

en: Link to single document page
pl-PL: Link do pojedynczej strony dokumentu

en: Download file
pl-PL: Pobierz plik

en: No link
pl-PL: Brak linku

en: Link destination
pl-PL: Cel linku

en: Sorting
pl-PL: Sortowanie

en: Sort by
pl-PL: Sortuj według

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The initial sort order of the document library. %1$sRead more%2$s.
pl-PL: Początkowa kolejność sortowania biblioteki dokumentów. %1$sCzytaj więcej%2$s.

en: Date published
pl-PL: Data publikacji

en: Date modified
pl-PL: Data modyfikacji

en: Page order (menu order)
pl-PL: Kolejność stron (kolejność menu)

en: Post slug
pl-PL: Slug posta

en: Author
pl-PL: Autor

en: Number of comments
pl-PL: Liczba komentarzy

en: Random
pl-PL: Losowy

en: Other
pl-PL: Inny

en: Sort column
pl-PL: Kolumna sortowania

en: Enter any column in your table. Note: only available for the table layout and when lazy load is disabled. Not used for the grid layout.
pl-PL: Wprowadź dowolną kolumnę w swojej tabeli. Uwaga: dostępne tylko dla układu tabeli i gdy ładowanie leniwe jest wyłączone. Nie jest używane dla układu siatki.

en: Sort direction
pl-PL: Kierunek sortowania

en: Automatic
pl-PL: Automatyczny

en: Ascending (A to Z, oldest to newest)
pl-PL: Rosnąco (A do Z, najstarsze do najnowszych)

en: Descending (Z to A, newest to oldest)
pl-PL: Malejąco (Z do A, najnowsze do najstarszych)

en: Download button
pl-PL: Przycisk pobierania

en: Button behavior
pl-PL: Zachowanie przycisku

en: Style
pl-PL: Styl

en: File type button
pl-PL: Przycisk typu pliku

en: Text link
pl-PL: Link tekstowy

en: Button/link text
pl-PL: Tekst przycisku/linku

en: The text displayed on the button or link.
pl-PL: Tekst wyświetlany na przycisku lub linku.

en: Icon
pl-PL: Ikona

en: Display download icon
pl-PL: Wyświetl ikonę pobierania

en: New tab
pl-PL: Nowa karta

en: Open download in a new tab
pl-PL: Otwórz pobieranie w nowej karcie

en: Preview button
pl-PL: Przycisk podglądu

en: Enable preview?
pl-PL: Włączyć podgląd?

en: Show a preview button for supported file types
pl-PL: Wyświetl przycisk podglądu dla obsługiwanych typów plików

en: Display preview icon
pl-PL: Wyświetl ikonę podglądu

en: Multi-downloads
pl-PL: Pobieranie wielu plików

en: Allow multiple downloads?
pl-PL: Zezwolić na pobieranie wielu plików?

en: Allow documents to be downloaded in bulk
pl-PL: Zezwól na masowe pobieranie dokumentów

en: Button text
pl-PL: Tekst przycisku

en: The text for the button to download all selected documents.
pl-PL: Tekst przycisku do pobrania wszystkich wybranych dokumentów.

en: Button position
pl-PL: Pozycja przycisku

en: Enable folders
pl-PL: Włącz foldery

en: Group the document library into folders, one per category
pl-PL: Grupuj bibliotekę dokumentów w foldery, po jednym na kategorię

en: Sort folders by
pl-PL: Sortuj foldery według

en: Category name
pl-PL: Nazwa kategorii

en: Category slug
pl-PL: Slug kategorii

en: Category order
pl-PL: Kolejność kategorii

en: Number of documents in category
pl-PL: Liczba dokumentów w kategorii

en: Folder display
pl-PL: Wyświetlanie folderu

en: Open
pl-PL: Otwarte

en: Closed
pl-PL: Zamknięte

en: List the category IDs of folders you want opened when the document library is displayed.
pl-PL: Wymień identyfikatory kategorii folderów, które chcesz otworzyć, gdy biblioteka dokumentów jest wyświetlana.

en: Search
pl-PL: Szukaj

en: Use the following options to control the search box that appears above your document lists. You can also use the Document Library Pro: Search Box widget to add a search anywhere on your site.
pl-PL: Użyj następujących opcji, aby kontrolować pole wyszukiwania, które pojawia się nad listami dokumentów. Możesz także użyć widżetu Dokument Library Pro: Pole wyszukiwania, aby dodać wyszukiwanie w dowolnym miejscu na swojej stronie.

en: Search filters
pl-PL: Filtry wyszukiwania

en: Filters appear above the library and help users to find specific documents.
pl-PL: Filtry pojawiają się nad biblioteką i pomagają użytkownikom znaleźć konkretne dokumenty.

en: Filters are displayed above the table, and help users to search and refine the products. You can also add filter widgets to a sidebar.
pl-PL: Filtry są wyświetlane nad tabelą i pomagają użytkownikom w wyszukiwaniu i precyzowaniu produktów. Możesz także dodać widżety filtrów do paska bocznego.

en: Enable filter dropdowns
pl-PL: Włącz rozwijane listy filtrów

en: Search box
pl-PL: Pole wyszukiwania

en: Display a search box above the list of documents
pl-PL: Wyświetl pole wyszukiwania nad listą dokumentów

en: Search results
pl-PL: Wyniki wyszukiwania

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: When using the %1$sglobal search%2$s, this page will display your search results.
pl-PL: Kiedy używasz %1$sglobal search%2$s, ta strona wyświetli wyniki twojego wyszukiwania.

en: Use the widget or shortcode to perform a search from anywhere on your site.
pl-PL: Użyj widżetu lub shortcode'a, aby wykonać wyszukiwanie z dowolnego miejsca na swojej stronie.

en: Page
pl-PL: Strona

en: Single Document
pl-PL: Pojedynczy dokument

en: Document Library Pro creates an individual page for each document. Use the following options to choose what information to display on this page. Alternatively, you can disable the single document page using the link options on the %1$sDisplay tab%2$s. %3$sRead more%4$s.
pl-PL: Dokument Library Pro tworzy indywidualną stronę dla każdego dokumentu. Użyj następujących opcji, aby wybrać, jakie informacje wyświetlić na tej stronie. Alternatywnie możesz wyłączyć stronę pojedynczego dokumentu, używając opcji linków na karcie %1$sWyświetlanie%2$s. %3$sCzytaj więcej%4$s.

en: Featured image
pl-PL: Obrazek wyróżniający

en: Comments
pl-PL: Komentarze

en: Excerpt
pl-PL: Wyciąg

en: No matching documents
pl-PL: Brak pasujących dokumentów

en: Document does not exist
pl-PL: Dokument nie istnieje

en: Failed to create document.
pl-PL: Nie udało się utworzyć dokumentu.

en: No documents found.
pl-PL: Nie znaleziono dokumentów.

en: Search:
pl-PL: Szukaj:

en: Failed to create the zip file. Please reselect your documents and try again.
pl-PL: Nie udało się utworzyć pliku zip. Proszę ponownie wybrać dokumenty i spróbować ponownie.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded PDFs.
pl-PL: Przykro nam, twoja przeglądarka nie obsługuje osadzonych plików PDF.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded audio.
pl-PL: Przykro nam, twoja przeglądarka nie obsługuje osadzonego dźwięku.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded video.
pl-PL: Przykro nam, twoja przeglądarka nie obsługuje osadzonego wideo.

note: translators: %d: The total number of documents.
en: %1$d %3$s (%2$d in total)
pl-PL: %1$d %3$s (%2$d łącznie)

en: All
pl-PL: Wszystko

en: Show _MENU_ per page
pl-PL: Pokaż _MENU_ na stronę

en: Previous
pl-PL: Poprzednia

en: Next
pl-PL: Następna

en: First
pl-PL: Pierwsza

en: Last
pl-PL: Ostatnia

note: translators: _POSTS_: the content type (e.g. "posts")
en: No matching _POSTS_.
pl-PL: Brak pasujących _POSTS_.

en: Permanently delete all Document Library Pro settings and data when uninstalling the plugin
pl-PL: Trwale usuń wszystkie ustawienia i dane Document Library Pro podczas odinstalowywania wtyczki

en: Uninstalling Document Library Pro
pl-PL: Odinstalowywanie Document Library Pro

en: File Type
pl-PL: Typ pliku

en: Category
pl-PL: Kategoria

en: Document Library Pro: Document Downloads
pl-PL: Biblioteka Dokumentów Pro: Pobieranie Dokumentów

en: True
pl-PL: Prawda

en: False
pl-PL: Fałsz

en: (_MAX_ in total)
pl-PL: (_MAX_ łącznie)

note: translators: ARIA text for sorting column in ascending order
en: : activate to sort column ascending
pl-PL: : aktywuj, aby sortować kolumnę rosnąco

note: translators: ARIA text for sorting column in descending order
en: : activate to sort column descending
pl-PL: : aktywuj, aby sortować kolumnę malejąco

en: No results found
pl-PL: Nie znaleziono wyników

en: Content
pl-PL: Treść

en: Summary
pl-PL: Podsumowanie

en: Date
pl-PL: Data

en: Last Modified
pl-PL: Ostatnia modyfikacja

en: — Select —
pl-PL: — Wybierz —

en: Documents Archives
pl-PL: Archiwa Dokumentów

en: Documents Attributes
pl-PL: Atrybuty Dokumentów

en: Parent Documents:
pl-PL: Dokumenty nadrzędne:

en: All Documents
pl-PL: Wszystkie dokumenty

en: Add New Document
pl-PL: Dodaj nowy dokument

en: New Document
pl-PL: Nowy dokument

en: Edit Document
pl-PL: Edytuj dokument

en: Update Document
pl-PL: Aktualizuj dokument

en: View Document
pl-PL: Wyświetl dokument

en: View Documents
pl-PL: Wyświetl dokumenty

en: Search Documents
pl-PL: Szukaj dokumentów

en: Not found
pl-PL: Nie znaleziono

en: Not found in Trash
pl-PL: Nie znaleziono w koszu

en: Featured Image
pl-PL: Obrazek wyróżniający

en: Set featured image
pl-PL: Ustaw obrazek wyróżniający

en: Remove featured image
pl-PL: Usuń obrazek wyróżniający

en: Use as featured image
pl-PL: Użyj jako obrazek wyróżniający

en: Insert into Document
pl-PL: Wstaw do dokumentu

en: Uploaded to this document
pl-PL: Przesłano do tego dokumentu

en: Document list
pl-PL: Lista dokumentów

en: Documents list navigation
pl-PL: Nawigacja po liście dokumentów

en: Filter Documents list
pl-PL: Filtruj listę dokumentów

en: Document Library Pro documents.
pl-PL: Dokumenty z biblioteki Document Library Pro.

en: Cache cleared successfully.
pl-PL: Pamięć podręczna została pomyślnie wyczyszczona.

en: Search documents...
pl-PL: Szukaj dokumentów...

en: No matching documents.
pl-PL: Brak pasujących dokumentów.

en: Document Search
pl-PL: Wyszukiwanie dokumentów

en: Filename:
pl-PL: Nazwa pliku:

en: File Type:
pl-PL: Typ pliku:

en: File Size:
pl-PL: Rozmiar pliku:

en: Categories:
pl-PL: Kategorie:

en: Tags:
pl-PL: Tagi:

en: Author:
pl-PL: Autor:

en: Downloads:
pl-PL: Pobrania:

en: New document awaiting moderation
pl-PL: Nowy dokument oczekuje na moderację

en: New document submitted
pl-PL: Nowy dokument został przesłany

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. To approve or reject it, visit the following link and click either "Publish" or "Move to Trash" - <a href="%2$s">%2$s</a>.
pl-PL: Nowy dokument został przesłany do <a href="%1$s">%1$s</a>. Aby go zatwierdzić lub odrzucić, odwiedź poniższy link i kliknij "Opublikuj" lub "Przenieś do kosza" - <a href="%2$s">%2$s</a>.

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. You can see it at: <a href="%2$s">%2$s</a>.
pl-PL: Nowy dokument został przesłany do <a href="%1$s">%1$s</a>. Możesz go zobaczyć pod adresem: <a href="%2$s">%2$s</a>.

en: Add title
pl-PL: Dodaj tytuł

en: Upload a file or add a URL where the document is located
pl-PL: Prześlij plik lub dodaj adres URL, pod którym znajduje się dokument

en: File Upload
pl-PL: Przesyłanie pliku

en: A custom URL
pl-PL: Niestandardowy URL

en: Document url
pl-PL: Adres URL dokumentu

en: Document file
pl-PL: Plik dokumentu

en: Select one or more categories...
pl-PL: Wybierz jedną lub więcej kategorii...

en: Select one or more tags...
pl-PL: Wybierz jedną lub więcej etykiet...

en: Select one or more authors...
pl-PL: Wybierz jednego lub więcej autorów...

en: Select one or more %s...
pl-PL: Wybierz jednego lub więcej %s...

note: translators: Placeholder %s is the label for the required field.
en: %s is a required field
pl-PL: %s jest polem wymaganym

note: translators: Placeholder %s is the field label that is did not validate.
en: %s is invalid
pl-PL: %s jest nieprawidłowe

en: Invalid image path.
pl-PL: Nieprawidłowa ścieżka do obrazu.

note: translators: Placeholder %1$s is field label; %2$s is the file mime type; %3$s is the allowed mime-types. translators: %1$s is the file field label; %2$s is the file type; %3$s is the list of allowed file types.
en: "%1$s" (filetype %2$s) needs to be one of the following file types: %3$s
pl-PL: "%1$s" (typ pliku %2$s) musi być jednym z następujących typów plików: %3$s

en: Invalid attachment provided.
pl-PL: Dostarczono nieprawidłowe załączniki.

en: Failed honeypot validation.
pl-PL: Niepowodzenie w walidacji honeypot.

en: Please enter a valid document url.
pl-PL: Proszę wprowadzić prawidłowy adres URL dokumentu.

en: Please select the file you wish to upload.
pl-PL: Proszę wybrać plik, który chcesz przesłać.

en: Submit document
pl-PL: Wyślij dokument

en: Remove this option
pl-PL: Usuń tę opcję

en: Invalid taxonomy.
pl-PL: Nieprawidłowa taksonomia.

note: translators: %s is the list of allowed file types.
en: Uploaded files need to be one of the following file types: %s
pl-PL: Przesyłane pliki muszą być jednym z następujących typów plików: %s

note: translators: %s: Document title
en: Select %s for download
pl-PL: Wybierz %s do pobrania

en: All Categories
pl-PL: Wszystkie kategorie

en: Parent Category
pl-PL: Kategoria nadrzędna

en: Parent Category:
pl-PL: Kategoria nadrzędna:

en: New Category Name
pl-PL: Nowa nazwa kategorii

en: Add New Category
pl-PL: Dodaj nową kategorię

en: Edit Category
pl-PL: Edytuj kategorię

en: Update Category
pl-PL: Aktualizuj kategorię

en: View Category
pl-PL: Zobacz kategorię

en: Separate categories with commas
pl-PL: Oddziel kategorie przecinkami

en: Add or remove categories
pl-PL: Dodaj lub usuń kategorie

en: Choose from the most used
pl-PL: Wybierz z najczęściej używanych

en: Popular Categories
pl-PL: Popularne kategorie

en: Search Categories
pl-PL: Szukaj kategorii

en: Not Found
pl-PL: Nie znaleziono

en: No categories
pl-PL: Brak kategorii

en: Categories list
pl-PL: Lista kategorii

en: Categories list navigation
pl-PL: Nawigacja po liście kategorii

en: All Authors
pl-PL: Wszyscy autorzy

en: Parent Author
pl-PL: Autor nadrzędny

en: Parent Author:
pl-PL: Autor nadrzędny:

en: New Author Name
pl-PL: Nowa nazwa autora

en: Add New Author
pl-PL: Dodaj nowego autora

en: Edit Author
pl-PL: Edytuj autora

en: Update Author
pl-PL: Zaktualizuj autora

en: View Author
pl-PL: Wyświetl autora

en: Separate authors with commas
pl-PL: Oddziel autorów przecinkami

en: Add or remove authors
pl-PL: Dodaj lub usuń autorów

en: Popular Authors
pl-PL: Popularni autorzy

en: Search Authors
pl-PL: Szukaj autorów

en: No authors
pl-PL: Brak autorów

en: Authors list
pl-PL: Lista autorów

en: Authors list navigation
pl-PL: Nawigacja po liście autorów

en: All Tags
pl-PL: Wszystkie tagi

en: Parent Tag
pl-PL: Tag nadrzędny

en: Parent Tag:
pl-PL: Tag nadrzędny:

en: New Tag Name
pl-PL: Nazwa nowego tagu

en: Add New Tag
pl-PL: Dodaj nowy tag

en: Edit Tag
pl-PL: Edytuj tag

en: Update Tag
pl-PL: Zaktualizuj tag

en: View Tag
pl-PL: Wyświetl tag

en: Separate tags with commas
pl-PL: Oddziel tagi przecinkami

en: Add or remove tags
pl-PL: Dodaj lub usuń tagi

en: Popular Tags
pl-PL: Popularne tagi

en: Search Tags
pl-PL: Szukaj tagów

en: No tags
pl-PL: Brak tagów

en: Tags list
pl-PL: Lista tagów

en: Tags list navigation
pl-PL: Nawigacja po liście tagów

en: File Types
pl-PL: Typy plików

en: All File Types
pl-PL: Wszystkie typy plików

en: Parent File Type
pl-PL: Typ pliku nadrzędnego

en: Parent File Type:
pl-PL: Typ pliku nadrzędnego:

en: New File Type Name
pl-PL: Nowa nazwa typu pliku

en: Add New File Type
pl-PL: Dodaj nowy typ pliku

en: Edit File Type
pl-PL: Edytuj typ pliku

en: Update File Type
pl-PL: Aktualizuj typ pliku

en: View File Type
pl-PL: Zobacz typ pliku

en: Separate file types with commas
pl-PL: Oddziel typy plików przecinkami

en: Add or remove file types
pl-PL: Dodaj lub usuń typy plików

en: Popular File Types
pl-PL: Popularne typy plików

en: Search File Types
pl-PL: Szukaj typów plików

en: No file types
pl-PL: Brak typów plików

en: File types list
pl-PL: Lista typów plików

en: File types list navigation
pl-PL: Nawigacja po typach plików

en: Document Downloads
pl-PL: Pobieranie dokumentów

en: All Items
pl-PL: Wszystkie pozycje

en: Parent Item
pl-PL: Pozycja nadrzędna

en: Parent Item:
pl-PL: Pozycja nadrzędna:

en: New Item Name
pl-PL: Nazwa nowej pozycji

en: Add New Item
pl-PL: Dodaj nową pozycję

en: Edit Item
pl-PL: Edytuj pozycję

en: Update Item
pl-PL: Aktualizuj pozycję

en: View Item
pl-PL: Wyświetl pozycję

en: Separate items with commas
pl-PL: Oddziel pozycje przecinkami

en: Add or remove items
pl-PL: Dodaj lub usuń pozycje

en: Popular Items
pl-PL: Popularne pozycje

en: Search Items
pl-PL: Szukaj pozycji

en: No items
pl-PL: Brak pozycji

en: Items list
pl-PL: Lista pozycji

en: Items list navigation
pl-PL: Nawigacja po liście pozycji

note: translators: %s: document URL
en: Unable to use document "%s".
pl-PL: Nie można użyć dokumentu "%s".

note: translators: %s: image URL
en: Invalid URL %s.
pl-PL: Nieprawidłowy adres URL %s.

note: translators: %s: image URL
en: Error getting remote document %s.
pl-PL: Błąd podczas pobierania zdalnego dokumentu %s.

note: translators: %s: image URL
en: Error: %s
pl-PL: Błąd: %s

note: translators: %s: error message
en: Invalid document: %s
pl-PL: Nieprawidłowy dokument: %s

en: Download Selected Documents
pl-PL: Pobierz wybrane dokumenty

en: Download
pl-PL: Pobierz

en: Custom Fields
pl-PL: Pola niestandardowe

en: Last modified date
pl-PL: Data ostatniej modyfikacji

en: Custom field
pl-PL: Pole niestandardowe

en: Preview
pl-PL: Podgląd

en: Close
pl-PL: Zamknij

en: A global search box for your document library.
pl-PL: Globalne pole wyszukiwania dla twojej biblioteki dokumentów.

en: Document Library Pro: Search Box
pl-PL: Biblioteka dokumentów Pro: Pole wyszukiwania

en: Document search
pl-PL: Wyszukiwanie dokumentów

en: Title:
pl-PL: Tytuł:

en: Placeholder:
pl-PL: Wskaźnik:

en: Button Text:
pl-PL: Tekst przycisku:

en: Close (Esc)
pl-PL: Zamknij (Esc)

en: Share
pl-PL: Udostępnij

en: Toggle fullscreen
pl-PL: Przełącz na tryb pełnoekranowy

en: Zoom in/out
pl-PL: Powiększ/zmniejsz

en: Previous (arrow left)
pl-PL: Poprzedni (strzałka w lewo)

en: Next (arrow right)
pl-PL: Dalej (strzałka w prawo)

en: Document successfully uploaded.
pl-PL: Dokument został pomyślnie przesłany.

en: Something went wrong. Please try again.
pl-PL: Coś poszło nie tak. Proszę spróbować ponownie.

en: Something went wrong during validation. Please try again.
pl-PL: Coś poszło nie tak podczas walidacji. Proszę spróbować ponownie.

en: Page not found
pl-PL: Nie znaleziono strony

en: The page you are looking for does not exist.
pl-PL: Strona, której szukasz, nie istnieje.

en: Go back
pl-PL: Wróć

en: Your settings have been saved.
pl-PL: Twoje ustawienia zostały zapisane.

note: translators: %s is the plugin name.
en: Uninstalling %s
pl-PL: Odinstalowywanie %s

en: Delete data on uninstall
pl-PL: Usuń dane podczas odinstalowywania

en: Permanently delete all %s settings and data when uninstalling the plugin
pl-PL: Na stałe usuń wszystkie ustawienia i dane %s podczas odinstalowywania wtyczki

en: You do not have permission to view the setup wizard.
pl-PL: Nie masz uprawnień do wyświetlenia kreatora konfiguracji.

en: Authentication required.
pl-PL: Wymagana autoryzacja.

en: Could not find the appropriate step.
pl-PL: Nie można znaleźć odpowiedniego kroku.

en: Please enter a license key.
pl-PL: Proszę wprowadzić klucz licencyjny.

en: Invalid action requested.
pl-PL: Żądana akcja jest nieprawidłowa.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
pl-PL: %s kreator konfiguracji

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
pl-PL: Ostrzeżenie: To nadpisze twoje istniejące ustawienia dla %s. Czy na pewno chcesz kontynuować?

en: Setup wizard
pl-PL: Kreator konfiguracji

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
pl-PL: Jeśli potrzebujesz ponownie uzyskać dostęp do kreatora konfiguracji, kliknij przycisk poniżej.

en: More
pl-PL: Więcej

en: Extra features
pl-PL: Dodatkowe funkcje

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
pl-PL: Ulepsz swoją stronę dzięki tym fantastycznym wtyczkom od Barn2.

en: Ready
pl-PL: Gotowe

en: Setup Complete
pl-PL: Konfiguracja zakończona

en: Welcome
pl-PL: Witamy

en: Select an option
pl-PL: Wybierz opcję

en: File name
pl-PL: Nazwa pliku

en: Show dropdown menus to allow users to filter the documents.
pl-PL: Pokaż menu rozwijane, aby umożliwić użytkownikom filtrowanie dokumentów.

en: Please enter a password.
pl-PL: Proszę wprowadzić hasło.

en: Incorrect password, please try again.
pl-PL: Niepoprawne hasło, spróbuj ponownie.

en: Username is required.
pl-PL: Nazwa użytkownika jest wymagana.

en: Access Required
pl-PL: Wymagany dostęp

en: Insufficient privileges to import documents.
pl-PL: Niewystarczające uprawnienia do importowania dokumentów.

en: Dismiss
pl-PL: Odrzuć

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload.
en: &#8220;%s&#8221; document has failed to be created.
pl-PL: &#8220;%s&#8221; dokument nie został stworzony.

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload. translators: %s: File name.
en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
pl-PL: &#8220;%s&#8221; nie został przesłany.

en: Visibility
pl-PL: Widoczność

en: The protection field can not be empty.
pl-PL: Pole ochrony nie może być puste.

en: Inherited
pl-PL: Dziedziczone

en: Public
pl-PL: Publiczny

en: Protected
pl-PL: Chroniony

en: Protect the category by password, or restrict it to specific roles or users. Its documents and sub-categories will inherit the same protection by default.
pl-PL: Chroń kategorię hasłem lub ogranicz ją do określonych ról lub użytkowników. Jej dokumenty i podkategorie domyślnie odziedziczą tę samą ochronę.

en: inherited
pl-PL: odziedziczony

en: password
pl-PL: hasło

en: user role
pl-PL: rola użytkownika

en: user
pl-PL: użytkownik

en: document owner
pl-PL: właściciel dokumentu

en: Select options...
pl-PL: Wybierz opcje...

en: Expired
pl-PL: Wygasł

note: translators: 1: Post date, 2: Post time. translators: Publish box expiry date string. 1: Date, 2: Time. See https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: %1$s at %2$s
pl-PL: %1$s o %2$s

en: Document Library Importing
pl-PL: Importowanie biblioteki dokumentów

en: Import
pl-PL: Importuj

en: Import documents
pl-PL: Importuj dokumenty

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en:  The following options allow you to bulk import documents into the document library, either by uploading files directly or by importing a CSV file with additional information about your documents. %1$sRead documentation%2$s
pl-PL:  Następujące opcje pozwalają na masowy import dokumentów do biblioteki dokumentów, zarówno poprzez przesyłanie plików bezpośrednio, jak i przez import pliku CSV z dodatkowymi informacjami o Twoich dokumentach. %1$sPrzeczytaj dokumentację%2$s

en: CSV upload
pl-PL: Przesyłanie CSV

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Upload a CSV file in the correct format, and a new document will be created for each row. %1$sRead more%2$s
pl-PL: Prześlij plik CSV w odpowiednim formacie, a dla każdego wiersza zostanie utworzony nowy dokument. %1$sCzytaj więcej%2$s

en: Import CSV
pl-PL: Importuj CSV

en: Upload CSV file
pl-PL: Prześlij plik CSV

en: Column mapping
pl-PL: Mapowanie kolumn

en: Done!
pl-PL: Gotowe!

en: Import Documents
pl-PL: Importuj dokumenty

en: Import documents from a CSV file
pl-PL: Importuj dokumenty z pliku CSV

en: This tool allows you to import document data to your site from a CSV or TXT file.
pl-PL: To narzędzie pozwala na importowanie danych dokumentów na Twoją stronę z pliku CSV lub TXT.

en: Choose a CSV file from your computer:
pl-PL: Wybierz plik CSV z komputera:

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
pl-PL: Zanim będziesz mógł przesłać swój plik importu, musisz naprawić następujący błąd:

note: translators: %s: maximum upload size
en: Maximum size: %s
pl-PL: Maksymalny rozmiar: %s

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
pl-PL: Alternatywnie, wprowadź ścieżkę do pliku CSV na swoim serwerze:

en: CSV Delimiter
pl-PL: Separator CSV

en: Use previous column mapping preferences?
pl-PL: Użyć poprzednich preferencji mapowania kolumn?

en: Hide advanced options
pl-PL: Ukryj zaawansowane opcje

en: Show advanced options
pl-PL: Pokaż zaawansowane opcje

en: Continue
pl-PL: Kontynuuj

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
pl-PL: Plik jest pusty. Proszę przesłać coś bardziej istotnego. Ten błąd może być również spowodowany wyłączeniem przesyłania w pliku php.ini lub przez post_max_size zdefiniowane jako mniejsze niż upload_max_filesize w php.ini.

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
pl-PL: Nieprawidłowy typ pliku. Importer obsługuje formaty plików CSV i TXT.

en: Please upload or provide the link to a valid CSV file.
pl-PL: Proszę przesłać lub podać link do ważnego pliku CSV.

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
pl-PL: Plik jest pusty lub używa innego kodowania niż UTF-8, spróbuj ponownie z nowym plikiem.

en: Upload a new file
pl-PL: Prześlij nowy plik

en: Map CSV fields to documents
pl-PL: Mapuj pola CSV do dokumentów

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Select fields from your CSV file to map against documents fields, or to ignore during import. %1$sRead more%2$s
pl-PL: Wybierz pola z pliku CSV, aby mapować je na pola dokumentów lub zignorować podczas importu. %1$sCzytaj więcej%2$s

en: Column name
pl-PL: Nazwa kolumny

en: Map to field
pl-PL: Mapuj do pola

en: Sample:
pl-PL: Przykład:

en: Do not import
pl-PL: Nie importuj

en: Run the importer
pl-PL: Uruchom importer

en: The file does not exist, please try again.
pl-PL: Plik nie istnieje, spróbuj ponownie.

en: Importing
pl-PL: Importowanie

en: Your documents are now being imported...
pl-PL: Twoje dokumenty są teraz importowane...

note: translators: %d: documents count
en: %s document imported | %s documents imported
pl-PL[0]: 
      <singular>%s dokument zaimportowany</singular>
      <plural>%s dokumentów zaimportowanych</plural>
pl-PL[1]: 
      <singular>%s dokument zaimportowany</singular>
      <plural>%s dokumentów zaimportowanych</plural>
pl-PL[2]: 
      <singular>%s dokument zaimportowany</singular>
      <plural>%s dokumentów zaimportowanych</plural>

note: translators: %d: documents count
en: %s document was skipped | %s documents were skipped
pl-PL[0]: 
      <singular>%s dokument został pominięty</singular>
      <plural>%s dokumentów zostało pominiętych</plural>
pl-PL[1]: 
      <singular>%s dokument został pominięty</singular>
      <plural>%s dokumentów zostało pominiętych</plural>
pl-PL[2]: 
      <singular>%s dokument został pominięty</singular>
      <plural>%s dokumentów zostało pominiętych</plural>

note: translators: %d: documents count
en: Failed to import %s document | Failed to import %s documents
pl-PL[0]: 
      <singular>Nie udało się zaimportować %s dokumentu</singular>
      <plural>Nie udało się zaimportować %s dokumentów</plural>
pl-PL[1]: 
      <singular>Nie udało się zaimportować %s dokumentu</singular>
      <plural>Nie udało się zaimportować %s dokumentów</plural>
pl-PL[2]: 
      <singular>Nie udało się zaimportować %s dokumentu</singular>
      <plural>Nie udało się zaimportować %s dokumentów</plural>

en: View import log
pl-PL: Zobacz dziennik importu

note: translators: %s: File name
en: File uploaded: %s
pl-PL: Plik przesłany: %s

note: translators: %d: import results
en: Import complete!
pl-PL: Import zakończony!

en: Reason for failure
pl-PL: Powód niepowodzenia

en: View documents
pl-PL: Zobacz dokumenty

en: Name
pl-PL: Nazwa

en: Published
pl-PL: Opublikowane

en: Document Authors
pl-PL: Autorzy dokumentu

en: Direct URL
pl-PL: Bezpośredni URL

en: Featured Image URL
pl-PL: URL obrazka wyróżniającego

en: Expiry
pl-PL: Data wygaśnięcia

note: translators: %s: Meta key
en: Custom Field: %s
pl-PL: Pole niestandardowe: %s

note: translators: %s: Taxonomy name
en: Taxonomies: %s
pl-PL: Taksonomie: %s

en: Categories (comma or pipe separated)
pl-PL: Kategorie (oddzielone przecinkami lub pionowymi kreskami)

en: Tags (comma or pipe separated)
pl-PL: Tagi (oddzielone przecinkami lub pionowymi kreskami)

en: Tags (space separated)
pl-PL: Tagi (oddzielone spacjami)

en: Position
pl-PL: Pozycja

en: Import as meta data (%s)
pl-PL: Importuj jako dane meta (%s)

en: Import as taxonnomy (%s)
pl-PL: Importuj jako taksonomię (%s)

en: %s (comma or pipe separated)
pl-PL: %s (oddzielone przecinkami lub pionowymi kreskami)

en: Taxonomies
pl-PL: Taksonomie

en: Drag and drop file upload
pl-PL: Przeciągnij i upuść plik do przesłania

en: Upload one or more files, and each one will automatically be added as a new document. The filename will be used as the document title.
pl-PL: Prześlij jeden lub więcej plików, a każdy z nich zostanie automatycznie dodany jako nowy dokument. Nazwa pliku zostanie użyta jako tytuł dokumentu.

en: Drop files to upload
pl-PL: Upuść pliki, aby przesłać

en: or
pl-PL: lub

en: Select Files
pl-PL: Wybierz pliki

note: translators: %s: Maximum allowed file size.
en: Maximum upload file size: %s.
pl-PL: Maksymalny dozwolony rozmiar pliku do przesłania: %s.

en: You have attempted to queue too many files.
pl-PL: Próbowałeś dodać zbyt wiele plików do kolejki.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
pl-PL: %s przekracza maksymalny rozmiar przesyłania dla tej strony.

en: This file is empty. Please try another.
pl-PL: Ten plik jest pusty. Proszę spróbować inny.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
pl-PL: Przykro nam, ten typ pliku nie jest dozwolony z powodów bezpieczeństwa.

en: This file is not an image. Please try another.
pl-PL: Ten plik nie jest obrazem. Proszę spróbować inny.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
pl-PL: Przekroczono pamięć. Proszę spróbować inny, mniejszy plik.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
pl-PL: To jest większe niż maksymalny rozmiar. Proszę spróbować inny.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
pl-PL: Wystąpił błąd podczas przesyłania. Proszę spróbować ponownie później.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
pl-PL: Wystąpił błąd konfiguracji. Proszę skontaktować się z administratorem serwera.

en: You may only upload 1 file.
pl-PL: Możesz przesłać tylko 1 plik.

en: Unexpected response from the server. The file may have been uploaded successfully. Check in the Media Library or reload the page.
pl-PL: Niespodziewana odpowiedź z serwera. Plik mógł zostać przesłany pomyślnie. Sprawdź w Bibliotece Mediów lub odśwież stronę.

en: Post-processing of the image failed likely because the server is busy or does not have enough resources. Uploading a smaller image may help. Suggested maximum size is 2500 pixels.
pl-PL: Przetwarzanie obrazu nie powiodło się, prawdopodobnie z powodu zajętości serwera lub braku wystarczających zasobów. Przesłanie mniejszego obrazu może pomóc. Sugerowany maksymalny rozmiar to 2500 pikseli.

en: Upload failed.
pl-PL: Przesyłanie nie powiodło się.

note: translators: 1: Opening link tag, 2: Closing link tag.
en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
pl-PL: Proszę spróbować przesłać ten plik za pomocą %1$sbrowser uploader%2$s.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
pl-PL: %s przekracza maksymalny rozmiar przesyłania dla przesyłacza wielu plików w Twojej przeglądarce.

en: IO error.
pl-PL: Błąd IO.

en: Security error.
pl-PL: Błąd bezpieczeństwa.

en: File canceled.
pl-PL: Przesyłanie pliku anulowane.

en: Upload stopped.
pl-PL: Przesyłanie zatrzymane.

en: Crunching&hellip;
pl-PL: Przetwarzanie&hellip;

en: moved to the Trash.
pl-PL: przeniesiono do Kosza.

en: Document Library Pro documents (CSV)
pl-PL: Dokumenty Dokument Biblioteki Pro (CSV)

en: Import documents to your site via a csv file.
pl-PL: Importuj dokumenty na swoją stronę za pomocą pliku csv.

en: Never expires
pl-PL: Nigdy nie wygasa

en: Expired on:
pl-PL: Wygasło:

en: Expires on:
pl-PL: Wygasa:

en: Edit
pl-PL: Edytuj

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Edit expiry date and time
pl-PL: Edytuj datę i godzinę wygaśnięcia

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Expiry date and time
pl-PL: Data i godzina wygaśnięcia

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Day
pl-PL: Dzień

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Year
pl-PL: Rok

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Hour
pl-PL: Godzina

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Month
pl-PL: Miesiąc

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Minute
pl-PL: Minuta

en: Cancel
pl-PL: Anuluj

en: Clear
pl-PL: Wyczyść

en: Access Control
pl-PL: Kontrola dostępu

en: Override global and category level visibility status, or add additional protection methods to unlock the document.
pl-PL: Nadpisz globalny i kategoria poziom statusu widoczności lub dodaj dodatkowe metody ochrony, aby odblokować dokument.

en: Add New File
pl-PL: Dodaj nowy plik

en: version
pl-PL: wersja

en: size
pl-PL: rozmiar

en: uploaded
pl-PL: przesłano

en: Document Library Pro
pl-PL: Biblioteka dokumentów Pro

note: translators: 1: opening categories page tag, 2: closing categories page tag, 3: opening documents page tag, 4: closing documents page tag
en: Use this page to restrict access to your entire document library. You can override these settings for individual %1$scategories%2$s and %3$sdocuments%4$s.
pl-PL: Użyj tej strony, aby ograniczyć dostęp do całej biblioteki dokumentów. Możesz nadpisać te ustawienia dla poszczególnych %1$scategories%2$s i %3$sdocuments%4$s.

en: Save Changes
pl-PL: Zapisz zmiany

en: Access restrictions
pl-PL: Ograniczenia dostępu

en: Document library visibility
pl-PL: Widoczność biblioteki dokumentów

en: The visibility of documents and categories. You can also set restrictions by category or for individual documents.
pl-PL: Widoczność dokumentów i kategorii. Możesz również ustawić ograniczenia według kategorii lub dla poszczególnych dokumentów.

en: Protection settings
pl-PL: Ustawienia ochrony

en: Configure how documents are protected. Select one or more protection methods.
pl-PL: Skonfiguruj, jak dokumenty są chronione. Wybierz jedną lub więcej metod ochrony.

en: Show protected documents?
pl-PL: Pokazać chronione dokumenty?

en: Show protected categories and documents
pl-PL: Pokaż chronione kategorie i dokumenty

en: Tick to show protected categories and documents in public areas of your site. (Note: Document links, previews and single document pages will remain protected.)
pl-PL: Zaznacz, aby pokazać chronione kategorie i dokumenty w publicznych obszarach Twojej witryny. (Uwaga: Linki do dokumentów, podglądy i strony pojedynczych dokumentów pozostaną chronione.)

en: Login form
pl-PL: Formularz logowania

en: Type of login
pl-PL: Typ logowania

en: Choose whether the login form which you add using the block or shortcode will allow people to unlock password protected documents and/or log into their user account.
pl-PL: Wybierz, czy formularz logowania, który dodasz za pomocą bloku lub shortcode, umożliwi ludziom odblokowanie dokumentów chronionych hasłem i/lub zalogowanie się do ich konta użytkownika.

en: User login form
pl-PL: Formularz logowania użytkownika

en: Password entry form
pl-PL: Formularz wprowadzania hasła

en: The title which appears above the user login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
pl-PL: Tytuł, który pojawia się nad formularzem logowania użytkownika. Użyj miejsca na tekst {title}, aby pokazać nazwę bieżącego dokumentu lub kategorii, gdy użytkownicy klikają na adres URL do chronionego dokumentu/kategorii.

en: User form message
pl-PL: Wiadomość formularza użytkownika

en: The message for the user login form. You can use HTML here.
pl-PL: Wiadomość dla formularza logowania użytkownika. Możesz tutaj używać HTML.

en: User form button text
pl-PL: Tekst przycisku formularza użytkownika

en: The text for the user login form button.
pl-PL: Tekst dla przycisku formularza logowania użytkownika.

en: The title which appears above the password login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
pl-PL: Tytuł, który pojawia się nad formularzem logowania hasła. Użyj miejsca na tekst {title}, aby pokazać nazwę bieżącego dokumentu lub kategorii, gdy użytkownicy klikają na adres URL do chronionego dokumentu/kategorii.

en: Password form message
pl-PL: Wiadomość formularza hasła

en: The message for the password login form. You can use HTML here.
pl-PL: Wiadomość dla formularza logowania hasła. Możesz tutaj używać HTML.

en: Password label
pl-PL: Etykieta hasła

en: The label shown next to the password box.
pl-PL: Etykieta wyświetlana obok pola hasła.

en: Use placeholder?
pl-PL: Użyj miejsca na tekst?

en: Use the password label as a placeholder
pl-PL: Użyj etykiety hasła jako miejsca na tekst

en: A placeholder appears inside the box rather than next to it.
pl-PL: Miejsce na tekst pojawia się wewnątrz pola zamiast obok niego.

en: Password button text
pl-PL: Tekst przycisku hasła

en: The text for the password login form button.
pl-PL: Tekst dla przycisku formularza logowania hasła.

en: Password expiry
pl-PL: Wygasanie hasła

en: How long the documents remain available before the password expires.
pl-PL: Jak długo dokumenty pozostają dostępne przed wygaśnięciem hasła.

en: days
pl-PL: dni

en: Editing documents
pl-PL: Edycja dokumentów

en: Document management roles
pl-PL: Role zarządzania dokumentami

en: Allow the following user roles to manage documents in the WordPress admin.
pl-PL: Zezwól następującym rolom użytkowników na zarządzanie dokumentami w panelu WordPress.

en: Select user roles...
pl-PL: Wybierz role użytkowników...

en: Document owner access
pl-PL: Dostęp właściciela dokumentu

en: The user who created the document
pl-PL: Użytkownik, który stworzył dokument

en: When enabled, users who created or submitted documents will have access to edit their own documents in the WordPress admin, regardless of their role. They will not be able to access plugin settings or other documents.
pl-PL: Po włączeniu, użytkownicy, którzy stworzyli lub przesłali dokumenty, będą mieli dostęp do edytowania swoich własnych dokumentów w panelu WordPress, niezależnie od swojej roli. Nie będą mieli dostępu do ustawień wtyczki ani innych dokumentów.

note: translators: %1$s: document library page anchor tag, %2$s: closing anchor tag
en: If any or all of your document library is protected then a login form will be shown when users try to access it. You can also add login forms manually using either the “Document Library Login Form” block or the [doc_library_login] shortcode.
pl-PL: Jeśli jakakolwiek lub wszystkie dokumenty w Twojej bibliotece dokumentów są chronione, to formularz logowania zostanie wyświetlony, gdy użytkownicy spróbują uzyskać do nich dostęp. Możesz także dodać formularze logowania ręcznie, używając bloku „Formularz logowania do biblioteki dokumentów” lub shortcode [doc_library_login].

en: Control which user roles can manage documents in the WordPress admin. Adding additional user roles here will give them full privileges to add, delete, import and manage documents.
pl-PL: Kontroluj, które role użytkowników mogą zarządzać dokumentami w panelu WordPress. Dodanie dodatkowych ról użytkowników tutaj da im pełne uprawnienia do dodawania, usuwania, importowania i zarządzania dokumentami.

en: Settings saved.
pl-PL: Ustawienia zapisane.

en: Document Library Settings
pl-PL: Ustawienia biblioteki dokumentów

note: translators: %s is the name of a file
en: This will permanently remove the file from the Media Library. Are you sure you want to remove "%s"?
pl-PL: To na stałe usunie plik z biblioteki mediów. Czy na pewno chcesz usunąć „%s”?

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
pl-PL: Wprowadzone zmiany zostaną utracone, jeśli opuścisz tę stronę.

en: Are you sure you want to remove this password?
pl-PL: Czy na pewno chcesz usunąć to hasło?

en: You need to select at least one option for grid content.
pl-PL: Musisz wybrać przynajmniej jedną opcję dla zawartości siatki.

en: General
pl-PL: Ogólne

en: The following options control the Document Library Pro extension.
pl-PL: Następujące opcje kontrolują rozszerzenie Document Library Pro.

en: Document library page
pl-PL: Strona biblioteki dokumentów

en: The page to display your documents.
pl-PL: Strona do wyświetlania Twoich dokumentów.

en: You can also use the [doc_library] shortcode to list documents on other pages.
pl-PL: Możesz także użyć shortcode [doc_library], aby wyświetlić dokumenty na innych stronach.

en: Document data
pl-PL: Dane dokumentu

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the following options to manage the fields that are used to store information about your documents. You can add additional fields using a custom fields plugin and display them in the table layout. %1$sRead more%2$s.
pl-PL: Użyj następujących opcji, aby zarządzać polami, które są używane do przechowywania informacji o Twoich dokumentach. Możesz dodać dodatkowe pola za pomocą wtyczki pól niestandardowych i wyświetlić je w układzie tabeli. %1$sCzytaj więcej%2$s.

en: Document fields
pl-PL: Pola dokumentu

en: Document slug
pl-PL: Slug dokumentu

en: Change the permalink for your documents.
pl-PL: Zmień permalink dla swoich dokumentów.

en: Version control
pl-PL: Kontrola wersji

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The version control options allow you to decide how to keep track of the uploaded files. %1$sRead more%2$s.
pl-PL: Opcje kontroli wersji pozwalają zdecydować, jak śledzić przesłane pliki. %1$sCzytaj więcej%2$s.

en: Enable
pl-PL: Włącz

en: Enable version control
pl-PL: Włącz kontrolę wersji

en: Replacing files
pl-PL: Zamiana plików

en: When replacing a file, keep the original in the Media Library
pl-PL: Podczas zamiany pliku, zachowaj oryginał w Bibliotece Mediów

en: When replacing a file, delete the old version from the Media Library
pl-PL: Podczas zamiany pliku, usuń starą wersję z Biblioteki Mediów

en: Front end document submission
pl-PL: Przesyłanie dokumentów z frontu

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the [dlp_submission_form] shortcode to allow people to add documents from the front end. %1$sRead more%2$s.
pl-PL: Użyj skrótu [dlp_submission_form], aby umożliwić ludziom dodawanie dokumentów z frontu. %1$sCzytaj więcej%2$s.

en: Enable admin email
pl-PL: Włącz email administratora

en: Email the site administrator when a new document is submitted
pl-PL: Powiadom administratora witryny, gdy nowy dokument zostanie przesłany

en: Enable moderation
pl-PL: Włącz moderację

en: Hold new documents for moderation by an administrator
pl-PL: Zatrzymaj nowe dokumenty do moderacji przez administratora

en: Limit categories
pl-PL: Ogranicz kategorie

en: Only allow people to add documents to categories they have access to
pl-PL: Zezwól tylko na dodawanie dokumentów do kategorii, do których mają dostęp

en: Lead capture
pl-PL: Pozyskiwanie leadów

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Require users to enter their email address before they can access document links. %1$sRead more%2$s.
pl-PL: Wymagaj od użytkowników podania adresu e-mail przed uzyskaniem dostępu do linków do dokumentów. %1$sCzytaj więcej%2$s.

en: Enable lead capture
pl-PL: Włącz przechwytywanie leadów

en: Recipient email address
pl-PL: Adres e-mail odbiorcy

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Leads will be sent to this address. %1$sConnect with your mailing list or CRM%2$s.
pl-PL: Leady będą wysyłane na ten adres. %1$sPołącz z listą mailingową lub CRM%2$s.

en: Bypass for logged-in users
pl-PL: Ominięcie dla zalogowanych użytkowników

en: Do not require lead capture for logged in users
pl-PL: Nie wymagaj przechwytywania leadów dla zalogowanych użytkowników

en: Heading text
pl-PL: Tekst nagłówka

en: The heading shown at the top of the lead capture form.
pl-PL: Nagłówek wyświetlany na górze formularza przechwytywania leadów.

en: Introduction text
pl-PL: Tekst wprowadzenia

en: The introductory text shown below the heading.
pl-PL: Tekst wprowadzający wyświetlany poniżej nagłówka.

en: First name text
pl-PL: Tekst imienia

en: The label for the first name field.
pl-PL: Etykieta dla pola imienia.

en: Required
pl-PL: Wymagane

en: Last name text
pl-PL: Tekst nazwiska

en: The label for the last name field.
pl-PL: Etykieta dla pola nazwiska.

en: Email address text
pl-PL: Tekst adresu e-mail

en: The label for the email address field.
pl-PL: Etykieta dla pola adresu e-mail.

en: Privacy consent text
pl-PL: Tekst zgody na prywatność

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The label for the privacy consent checkbox, leave blank to disable. %1$sRead more%2$s.
pl-PL: Etykieta dla pola zgody na prywatność, pozostaw puste, aby wyłączyć. %1$sCzytaj więcej%2$s.

en: Submit button text
pl-PL: Tekst przycisku wyślij

en: The label for the submit button on the form.
pl-PL: Etykieta przycisku przesyłania w formularzu.

en: Confirmation message text
pl-PL: Tekst wiadomości potwierdzającej

en: The text displayed after form submission, above the download button.
pl-PL: Tekst wyświetlany po przesłaniu formularza, nad przyciskiem pobierania.

en: Download button text
pl-PL: Tekst przycisku pobierania

en: The label for the download button in the modal.
pl-PL: Etykieta przycisku pobierania w modalnym oknie.

en: Create a document
pl-PL: Utwórz dokument

en: Import documents by drag and drop or CSV
pl-PL: Importuj dokumenty metodą przeciągnij i upuść lub CSV

en: Go to settings page
pl-PL: Przejdź do strony ustawień

note: translators: %1: Add document link open, %2: Add document link close, %3: Import page link open, %4: Import page link close, %5: Document library link open, %6: Document library link close
en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! The next step is to start %1$sadding%2$s or %3$simporting%4$s documents. Your documents will be listed on the %5$sdocument library page%6$s.
pl-PL: Gratulacje, zakończyłeś konfigurację wtyczki! Następnym krokiem jest rozpoczęcie %1$sdodawania%2$s lub %3$simportowania%4$s dokumentów. Twoje dokumenty będą wyświetlane na %5$spage biblioteki dokumentów%6$s.

en: Filters
pl-PL: Filtry

en: Now, choose which information will appear in the list of documents.
pl-PL: Teraz wybierz, jakie informacje będą wyświetlane na liście dokumentów.

en: Document filters
pl-PL: Filtry dokumentów

en: Show dropdown menus to filter by doc_categories, doc_tags, or custom taxonomy.
pl-PL: Pokaż menu rozwijane do filtrowania według doc_categories, doc_tags lub niestandardowej taksonomii.

en: Enter the filters as a comma-separated list.
pl-PL: Wprowadź filtry jako listę oddzieloną przecinkami.

en: Document Grid
pl-PL: Siatka dokumentów

en: Library content
pl-PL: Zawartość biblioteki

en: Layout
pl-PL: Układ

en: First, choose the layout for your document libraries.
pl-PL: Najpierw wybierz układ dla swoich bibliotek dokumentów.

en: Display the document library in folders
pl-PL: Wyświetl bibliotekę dokumentów w folderach

en: Document preview
pl-PL: Podgląd dokumentu

en: Allow users to preview documents in a lightbox
pl-PL: Zezwól użytkownikom na podgląd dokumentów w lightboxie

en: The preview option will appear for supported file types only.
pl-PL: Opcja podglądu będzie dostępna tylko dla obsługiwanych typów plików.

en: Welcome to Document Library Pro
pl-PL: Witamy w Bibliotece Dokumentów Pro

en: Start displaying documents in no time.
pl-PL: Zacznij wyświetlać dokumenty w mgnieniu oka.

en: Use this setup wizard to quickly configure the most popular options for your document libraries. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also override these options in the shortcode for individual libraries.
pl-PL: Użyj tego kreatora konfiguracji, aby szybko ustawić najpopularniejsze opcje dla swoich bibliotek dokumentów. Możesz zmienić te opcje później na stronie ustawień wtyczki lub uruchamiając ponownie kreatora konfiguracji. Możesz także nadpisać te opcje w kodzie skrótu dla poszczególnych bibliotek.

en: Tables
pl-PL: Tabele

en: Enter the fields to include in your document tables.
pl-PL: Wprowadź pola do uwzględnienia w tabelach dokumentów.

en: Load the document table one page at a time
pl-PL: Ładuj tabelę dokumentów po jednej stronie na raz

en: Enable this if you will have lots of documents, otherwise leave it blank.
pl-PL: Włącz to, jeśli będziesz mieć wiele dokumentów, w przeciwnym razie pozostaw puste.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
pl-PL: Wzbogac swoją stronę o te fantastyczne wtyczki od Barn2.

note: translators: %s is the document title
en: Expired: %s
pl-PL: Wygasło: %s

en: New lead
pl-PL: Nowy lead

en: A new lead has submitted their details to access a document: | A new lead has submitted their details to access a few documents:
pl-PL[0]: Nowy lead przesłał swoje dane, aby uzyskać dostęp do dokumentu:
pl-PL[1]: Nowy lead przesłał swoje dane, aby uzyskać dostęp do kilku dokumentów:
pl-PL[2]: Nowy lead przesłał swoje dane, aby uzyskać dostęp do wielu dokumentów:

en: The search term was empty.
pl-PL: Termin wyszukiwania był pusty.

en: No user was preselected
pl-PL: Nie wybrano użytkownika

en: Password Protected
pl-PL: Chronione hasłem

en: This content is password protected. Please enter your password below:
pl-PL: Ta zawartość jest chroniona hasłem. Proszę wprowadzić swoje hasło poniżej:

en: Password:
pl-PL: Hasło:

en: Submit
pl-PL: Wyślij

en: Login
pl-PL: Zaloguj się

en: Please log in to access this content:
pl-PL: Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do tej zawartości:

en: Log In
pl-PL: Zaloguj się

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. You can use the password below to proceed, or %s.
pl-PL: Jesteś obecnie zalogowany, ale nie masz uprawnień do przeglądania tej zawartości. Możesz użyć hasła poniżej, aby kontynuować, lub %s.

en: logout to try as a different user
pl-PL: wyloguj się, aby spróbować jako inny użytkownik

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. Please %s.
pl-PL: Jesteś obecnie zalogowany, ale nie masz uprawnień do przeglądania tej zawartości. Proszę %s.

en: Protection Types
pl-PL: Rodzaje ochrony

en: Password protected
pl-PL: Ochrona hasłem

en: User roles
pl-PL: Role użytkowników

en: Specific users
pl-PL: Konkretni użytkownicy

en: Enter password...
pl-PL: Wprowadź hasło...

en: Select or search user roles...
pl-PL: Wybierz lub wyszukaj role użytkowników...

en: Search users...
pl-PL: Szukaj użytkowników...

en: Login required
pl-PL: Wymagane logowanie

en: This content is protected. To view it please login.
pl-PL: Ta zawartość jest chroniona. Aby ją zobaczyć, zaloguj się.

en: Password required
pl-PL: Wymagane hasło

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
pl-PL: Ta zawartość jest chroniona hasłem. Aby ją zobaczyć, wprowadź swoje hasło poniżej:

en: Password:
pl-PL: Hasło:

note: translators: %s: File name
en: Select file: %s
pl-PL: Wybierz plik: %s

en: last used
pl-PL: ostatnio używane

en: Version history
pl-PL: Historia wersji

en: Version details
pl-PL: Szczegóły wersji

en: Yes
pl-PL: Tak

en: Address name
pl-PL: Nazwa adresu

en: Username or email address
pl-PL: Nazwa użytkownika lub adres e-mail

en: Password
pl-PL: Hasło

en: Remember me
pl-PL: Zapamiętaj mnie

en: Lost your password?
pl-PL: Zapomniałeś hasła?

en: Changing the visibility from Private will reset the document expiry.
pl-PL: Zmiana widoczności na Prywatne zresetuje datę wygaśnięcia dokumentu.

note: translators: 1: Month, 2: Day, 3: Year, 4: Hour, 5: Minute.
en: %1$s %2$s, %3$s at %4$s:%5$s
pl-PL: %1$s %2$s, %3$s o %4$s:%5$s

en: Show password entry form
pl-PL: Pokaż formularz wprowadzania hasła

en: Show user login form
pl-PL: Pokaż formularz logowania użytkownika

en: Password form content
pl-PL: Treść formularza hasła

en: Enter title
pl-PL: Wprowadź tytuł

en: Title for this form
pl-PL: Tytuł dla tego formularza

en: Message
pl-PL: Wiadomość

en: Enter message
pl-PL: Wprowadź wiadomość

en: Message for this form
pl-PL: Wiadomość dla tego formularza

en: Password Label
pl-PL: Etykieta hasła

en: Enter custom label
pl-PL: Wprowadź niestandardową etykietę

en: Label for this form
pl-PL: Etykieta dla tego formularza

en: Button Text
pl-PL: Tekst przycisku

en: Enter button text
pl-PL: Wprowadź tekst przycisku

en: Button text for this form
pl-PL: Tekst przycisku dla tego formularza

en: Use Label as Placeholder
pl-PL: Użyj etykiety jako miejsca na tekst

en: User login form content
pl-PL: Zawartość formularza logowania użytkownika

[ctx: Page slug]
en: document-library
pl-PL: biblioteka-dokumentów

[ctx: Page slug]
en: document-search
pl-PL: wyszukiwanie-dokumentów

[ctx: Page title]
en: Document Library
pl-PL: Biblioteka dokumentów

[ctx: Page title]
en: Document Search
pl-PL: Wyszukiwanie dokumentów

[ctx: show all posts option]
en: All
pl-PL: Wszystkie

[ctx: table results count (single)]
en: result
pl-PL: wynik

[ctx: table results count (multiple)]
en: results
pl-PL: wyniki

[ctx: table attachment count (single)]
en: file
pl-PL: plik

[ctx: table attachment count (multiple)]
en: files
pl-PL: pliki

[ctx: Post Type General Name]
en: Documents
pl-PL: Dokumenty

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Document
pl-PL: Dokument

[ctx: Admin Menu text]
en: Documents
pl-PL: Dokumenty

[ctx: Add New on Toolbar]
en: Document
pl-PL: Dokument

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Categories
pl-PL: Kategorie Dokumentów

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Authors
pl-PL: Autorzy Dokumentów

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Tags
pl-PL: Tagi Dokumentów

[ctx: Taxonomy General Name]
en: File Types
pl-PL: Typy Plików

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Download
pl-PL: Pobierz Dokument

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Category
pl-PL: Kategoria Dokumentu

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Author
pl-PL: Autor Dokumentu

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Tag
pl-PL: Tag Dokumentu

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: File Type
pl-PL: Typ Pliku

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Download
pl-PL: Pobierz Dokument

[ctx: media item]
en: Edit
pl-PL: Edytuj

[ctx: media item]
en: Success
pl-PL: Sukces

[ctx: documents]
note: translators: %s: Number of expired documents.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
pl-PL[0]: Wygasły <span class="count">(%s)</span>
pl-PL[1]: Wygasłe <span class="count">(%s)</span>
pl-PL[2]: Wygasłe <span class="count">(%s)</span>

[ctx: title for the user login form]
en: User form title
pl-PL: Tytuł formularza użytkownika

[ctx: title for the password login form]
en: Password form title
pl-PL: Tytuł formularza hasła

[ctx: Lead capture heading text]
en: Access this document
pl-PL: Uzyskaj dostęp do tego dokumentu

[ctx: Lead capture introduction text]
en: Please enter your details to download the file.
pl-PL: Proszę wprowadzić swoje dane, aby pobrać plik.

[ctx: Lead capture first name text]
en: First name
pl-PL: Imię

[ctx: Lead capture last name text]
en: Last name
pl-PL: Nazwisko

[ctx: Lead capture privacy consent text]
en: Privacy Policy
pl-PL: Polityka prywatności

[ctx: Lead capture submit button text]
en: Submit
pl-PL: Wyślij

[ctx: Lead capture confirmation message text]
en: Thank you. You can now access the document below.
pl-PL: Dziękujemy. Teraz możesz uzyskać dostęp do dokumentu poniżej.

[ctx: Lead capture download button text]
en: Download
pl-PL: Pobierz
