Document Library Pro - Advanced 3.1.0 - en to nl-NL translation catalogue (871 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Document Library Pro - Advanced
nl-NL: Documentbibliotheek Pro - Geavanceerd

note: Description of the plugin
en: Add documents and display them in a searchable document library with filters.
nl-NL: Voeg documenten toe en toon ze in een doorzoekbare documentbibliotheek met filters.

en: [View page]
nl-NL: [Bekijk pagina]

en: Size
nl-NL: Grootte

en: Documentation
nl-NL: Documentatie

en: Support
nl-NL: Ondersteuning

en: Settings
nl-NL: Instellingen

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
nl-NL: Bekijk %s documentatie

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
nl-NL: Activeer %1$syour license key%2$s om updates mogelijk te maken.

en: Auto-updates unavailable.
nl-NL: Automatische updates niet beschikbaar.

en: License key successfully activated.
nl-NL: Licentiesleutel succesvol geactiveerd.

en: There was an error activating your license key.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het activeren van uw licentiesleutel.

en: License key successfully deactivated.
nl-NL: Licentiesleutel succesvol gedeactiveerd.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
nl-NL: Er is een fout opgetreden bij het deactiveren van uw licentiesleutel, probeer het opnieuw.

en: The license key looks good!
nl-NL: De licentiesleutel is goed!

en: There's a problem with your license key.
nl-NL: Er is een probleem met uw licentiesleutel.

en: License key
nl-NL: Licentiesleutel

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
nl-NL: De licentiesleutel is opgenomen in uw bestelbevestigingsmail.

en: License Key
nl-NL: Licentiesleutel

en: Check
nl-NL: Controleren

en: Activate
nl-NL: Activeren

en: Deactivate
nl-NL: Deactiveren

en: License key deactivated.
nl-NL: Licentiesleutel gedeactiveerd.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
nl-NL: Bedankt voor het installeren van %1$s. Om aan de slag te gaan, kunt u %2$s uw licentiesleutel invoeren%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
nl-NL: Uw licentiesleutel voor %1$s is verlopen. %2$sKlik hier om te verlengen met 20%% korting%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
nl-NL: U heeft geen geldige licentie meer voor %1$s. Gelieve %2$s een nieuwe licentiesleutel aan te schaffen%3$s om de plugin te blijven gebruiken.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
nl-NL: %1$s - uw site is verhuisd naar een nieuw domein. Gelieve %2$s uw licentiesleutel te heractiveren%3$s.

en: An error has occurred, please try again.
nl-NL: Er is een fout opgetreden, probeer het alstublieft opnieuw.

en: Your license key is active.
nl-NL: Uw licentiesleutel is actief.

en: Please enter your license key.
nl-NL: Voer alstublieft uw licentiesleutel in.

en: Your license key is invalid.
nl-NL: Uw licentiesleutel is ongeldig.

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
nl-NL: Ongeldige licentiesleutel - controleer alstublieft uw bestelbevestigingsmail of %1$sAccount%2$s.

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
nl-NL: Er is geen URL opgegeven voor activatie, neem alstublieft contact op met de ondersteuning.

en: License key mismatch, please contact support.
nl-NL: Licentiesleutel komt niet overeen, neem alstublieft contact op met de ondersteuning.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
nl-NL: Deze licentie is voor een gebundeld product en kan niet worden geactiveerd.

en: Your license key is not valid for this plugin.
nl-NL: Uw licentiesleutel is niet geldig voor deze plugin.

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
nl-NL[0]: %s site actief
nl-NL[1]: %s sites actief

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
nl-NL: Uw licentiesleutel heeft zijn activatielimiet bereikt (%s).

en: Read more
nl-NL: Lees meer

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
nl-NL: Uw licentiesleutel is verlopen op %s.

en: Renew now for 20% discount.
nl-NL: Verleng nu voor 20% korting.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
nl-NL: Uw licentiesleutel is niet actief. Gelieve te heractiveren of de instellingen op te slaan.

en: Your license key has expired.
nl-NL: Uw licentiesleutel is verlopen.

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
nl-NL: Uw licentiesleutel is uitgeschakeld. Gelieve %1$saankoop een nieuwe licentiesleutel%2$s om de plugin te blijven gebruiken.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
nl-NL: %1$s vereist PHP %2$s of hoger. Gelieve de PHP-versie die door uw webserver wordt gebruikt bij te werken.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
nl-NL: %1$s vereist WordPress %2$s of hoger. Gelieve uw WordPress-installatie bij te werken.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
nl-NL: %1$s vereist WordPress %4$s of hoger. Gelieve %2$sbij te werken%3$s uw WordPress-installatie.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
nl-NL: %1$s vereist dat WooCommerce is geïnstalleerd en actief is.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
nl-NL: %1$s vereist %2$s om geïnstalleerd en actief te zijn.%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
nl-NL: %1$s vereist WooCommerce %2$s of hoger. Gelieve eerst uw WooCommerce-configuratie bij te werken.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
nl-NL: %1$s vereist %2$s %3$s of hoger. Gelieve %4$s uw WooCommerce-configuratie eerst.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
nl-NL: %1$s vereist dat Easy Digital Downloads is geïnstalleerd en actief is.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
nl-NL: %1$s kon zijn eerste activatie niet voltooien omdat de volgende fout optrad:<br>%2$s

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update required
nl-NL: %1$s database-update vereist

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
nl-NL: <p>%1$s is bijgewerkt! Om alles soepel te laten verlopen, moeten we uw database bijwerken naar de nieuwste versie. Het database-updateproces loopt op de achtergrond en kan even duren, dus wees alstublieft geduldig.</p>

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update done
nl-NL: %1$s database-update voltooid

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
nl-NL: <p>%1$s database-update voltooid. Bedankt voor het updaten naar de nieuwste versie!</p>

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
nl-NL: U heeft niet voldoende rechten om deze actie uit te voeren.

en: An upgrade is already in progress. Please wait until it completes.
nl-NL: Een upgrade is al aan de gang. Gelieve te wachten tot het is voltooid.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
nl-NL: Kan geen verbinding maken met het bestandssysteem. Bevestig alstublieft uw inloggegevens.

en: You don't have permission to activate the plugin.
nl-NL: U heeft geen toestemming om de plugin te activeren.

en: Save changes
nl-NL: Wijzigingen opslaan

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image and PDF files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
nl-NL: <strong>Documentbibliotheek Pro</strong> ondersteunt automatische uitgelichte afbeeldingen voor documenten die zijn gekoppeld aan afbeeldings- en PDF-bestanden. Als u bestaande documenten wilt verwerken, voert u de batchmigratie uit.

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
nl-NL: <strong>Documentbibliotheek Pro</strong> ondersteunt automatische uitgelichte afbeeldingen voor documenten die zijn gekoppeld aan afbeeldingsbestanden. Als u bestaande documenten wilt verwerken, voert u de batchmigratie uit.

en: Run batch migration
nl-NL: Voer batchmigratie uit

en: The <strong>Document Library Pro</strong> batch automatic featured images process is in progress.
nl-NL: Het <strong>Documentbibliotheek Pro</strong> batchproces voor automatische uitgelichte afbeeldingen is bezig.

en: Document Author
nl-NL: Document Auteur

note: translators: %s: Taxonomy label
en: All %s
nl-NL: Alle %s

en: All types
nl-NL: Alle types

en: Documents
nl-NL: Documenten

en: Add to document library
nl-NL: Toevoegen aan documentbibliotheek

note: translators: %d: Created documents count
en: %d document successfully created. | %d documents successfully created.
nl-NL[0]: %d document succesvol gemaakt.
nl-NL[1]: %d documenten succesvol gemaakt.

note: translators: %d: Created documents count
en:  <a href="%s">View documents</a>
nl-NL:  <a href="%s">Bekijk documenten</a>

note: translators: %d: Failed documents count
en: %d document could not be created. | %d documents could not be created.
nl-NL[0]: %d document kon niet worden gemaakt.
nl-NL[1]: %d documenten konden niet worden gemaakt.

en: Add New
nl-NL: Nieuw toevoegen

en: Categories
nl-NL: Categorieën

en: Authors
nl-NL: Auteurs

en: File
nl-NL: Bestand

en: Upload a file or add a URL where the document is located:
nl-NL: Upload een bestand of voeg een URL toe waar het document zich bevindt:

en: None
nl-NL: Geen

en: File upload
nl-NL: Bestand uploaden

en: File URL
nl-NL: Bestand URL

note: translators: %s: File name
en: Remove file: %s
nl-NL: Verwijder bestand: %s

en: Add File
nl-NL: Bestand toevoegen

en: Replace File
nl-NL: Bestand vervangen

en: Document Content
nl-NL: Documentinhoud

en: The document content appears on the single document page and in the "Content" field of the document library.
nl-NL: De documentinhoud verschijnt op de pagina van het enkelvoudige document en in het "Inhoud" veld van de documentbibliotheek.

en: File Size
nl-NL: Bestandsgrootte

en: Document Library Page
nl-NL: Documentbibliotheekpagina

en: Document Search Results Page
nl-NL: Documentzoekresultatenpagina

en: Select File
nl-NL: Bestand selecteren

en: Advanced
nl-NL: Geavanceerd

en: The following options allow you to configure advanced settings for your document libraries.
nl-NL: De volgende opties stellen je in staat om geavanceerde instellingen voor je documentbibliotheken te configureren.

en: Content length
nl-NL: Inhouds lengte

en: Enter -1 to display the full content.
nl-NL: Voer -1 in om de volledige inhoud weer te geven.

en: Shortcodes and media
nl-NL: Shortcodes en media

en: Allow shortcodes and media files in the document library content
nl-NL: Sta shortcodes en media bestanden toe in de inhoud van de documentbibliotheek

en: Text links
nl-NL: Tekstlinks

en: Open text-based links in the document library and single document page in a new tab. This will not affect the behavior of Download buttons, which you can configure on the 'Display' page.
nl-NL: Open tekstgebaseerde links in de documentbibliotheek en op de pagina van een enkel document in een nieuw tabblad. Dit heeft geen invloed op het gedrag van Download knoppen, die je kunt configureren op de 'Weergave' pagina.

en: Open text links in a new tab
nl-NL: Open tekstlinks in een nieuw tabblad

en: Image lightbox
nl-NL: Afbeelding lightbox

en: Display images in a lightbox when opened
nl-NL: Toon afbeeldingen in een lightbox wanneer ze worden geopend

en: Table options
nl-NL: Tafel opties

en: Image size
nl-NL: Afbeelding grootte

en: Enter WxH in pixels (e.g. 80x80).
nl-NL: Voer WxH in pixels in (bijv. 80x80).

en: Enable this if you have many documents or experience slow page load times.
nl-NL: Schakel dit in als je veel documenten hebt of trage pagina-laadtijden ervaart.

en: Warning: Lazy load limits the searching and sorting features in the document library. Only use it if you definitely need it.
nl-NL: Waarschuwing: Lazy load beperkt de zoek- en sorteermogelijkheden in de documentbibliotheek. Gebruik het alleen als je het echt nodig hebt.

en: Load the documents table one page at a time
nl-NL: Laad de documenten tabel één pagina tegelijk

en: Accent-insensitive search
nl-NL: Accent-ongevoelige zoekopdracht

en: Enable this to make searches match accented characters with their non-accented counterparts. For example, searching for "Zurich" will also match "Zürich" in the table.
nl-NL: Schakel dit in om zoekopdrachten overeen te laten komen met geaccentueerde karakters en hun niet-geaccentueerde tegenhangers. Bijvoorbeeld, zoeken naar "Zürich" zal ook overeenkomen met "Zurich" in de tabel.

en: Make searches match accented and non-accented characters when lazy load is disabled
nl-NL: Maak zoekopdrachten overeenkomen met geaccentueerde en niet-geaccentueerde karakters wanneer lazy load is uitgeschakeld

en: Diacritics sorting
nl-NL: Diacritische sortering

en: Enable this to sort accented characters naturally. For example, "árvíztűrő" will be sorted with "A" words instead of after "Z".
nl-NL: Schakel dit in om geaccentueerde tekens op een natuurlijke manier te sorteren. Bijvoorbeeld, "árvíztűrő" zal gesorteerd worden bij "A" woorden in plaats van na "Z".

en: Improve sorting of accented characters when lazy load is disabled
nl-NL: Verbeter het sorteren van geaccentueerde tekens wanneer lazy load is uitgeschakeld

en: Cache the documents table to improve load times
nl-NL: Cache de documenten tabel om laadtijden te verbeteren

en: Cache expires after
nl-NL: Cache verloopt na

en: Your table data will be refreshed after this length of time.
nl-NL: Uw tabelgegevens worden vernieuwd na deze tijdsduur.

en: hours
nl-NL: uren

en: Clear cache
nl-NL: Cache wissen

en: Document limit
nl-NL: Documentlimiet

en: The maximum number of documents to display in each table. Enter -1 to show all documents.
nl-NL: Het maximale aantal documenten dat in elke tabel wordt weergegeven. Voer -1 in om alle documenten weer te geven.

en: Responsive display
nl-NL: Responsieve weergave

en: How extra data is displayed when there are columns that are not visible in the main table.
nl-NL: Hoe extra gegevens worden weergegeven wanneer er kolommen zijn die niet zichtbaar zijn in de hoofdtabel.

en: Click a plus icon to display a hidden child row
nl-NL: Klik op een pluspictogram om een verborgen kindrij weer te geven

en: Expand the child row automatically
nl-NL: Vouw de kindrij automatisch uit

en: Click a plus icon to open a modal
nl-NL: Klik op een pluspictogram om een modaal venster te openen

en: Pagination
nl-NL: Paginering

en: Documents per page
nl-NL: Documenten per pagina

en: The number of documents per page of the document library. Enter -1 to display all documents on one page.
nl-NL: Het aantal documenten per pagina van de documentbibliotheek. Voer -1 in om alle documenten op één pagina weer te geven.

en: Document total
nl-NL: Documenttotaal

en: The position of the document total, e.g. '25 documents'.
nl-NL: De positie van het documenttotaal, bijv. '25 documenten'.

en: Above library
nl-NL: Boven bibliotheek

en: Below library
nl-NL: Onder bibliotheek

en: Above and below library
nl-NL: Boven en onder bibliotheek

en: Hidden
nl-NL: Verborgen

en: Pagination style
nl-NL: Paginastijl

en: Numbers only
nl-NL: Alleen cijfers

en: Prev|Next
nl-NL: Vorige|Volgende

en: Prev|Next + Numbers
nl-NL: Vorige|Volgende + Cijfers

en: Prev|Next|First|Last
nl-NL: Vorige|Volgende|Eerste|Laatste

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
nl-NL: Vorige|Volgende|Eerste|Laatste + Cijfers

en: Pagination position
nl-NL: Paginapositie

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
nl-NL: De positie van de paginaknoppen die tussen resultaten scrollen.

en: Page length
nl-NL: Pagina lengte

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
nl-NL: De positie van de 'Toon [x] vermeldingen' dropdownlijst.

en: Design
nl-NL: Ontwerp

en: Use the following options to customize the design of the document table and grid.
nl-NL: Gebruik de volgende opties om het ontwerp van de documenttabel en het raster aan te passen.

en: Table
nl-NL: Tabel

en: Default
nl-NL: Standaard

en: Custom
nl-NL: Aangepast

en: Default table template
nl-NL: Standaard tabeltemplate

en: Minimal
nl-NL: Minimaal

en: Delicate
nl-NL: Delicaat

en: Neutral
nl-NL: Neutraal

en: Dark
nl-NL: Donker

en: Blue
nl-NL: Blauw

en: Nature
nl-NL: Natuur

en: Borders
nl-NL: Randen

en: External border icon
nl-NL: Extern randpictogram

en: External
nl-NL: Extern

en: Width
nl-NL: Breedte

en: Header border icon
nl-NL: Kop randpictogram

en: Header
nl-NL: Kop

en: Horizontal border icon
nl-NL: Horizontaal randpictogram

en: Horizontal
nl-NL: Horizontaal

en: Vertical border icon
nl-NL: Verticaal randpictogram

en: Vertical
nl-NL: Verticaal

en: Bottom border icon
nl-NL: Onder randpictogram

en: Bottom
nl-NL: Onder

en: Background colors
nl-NL: Achtergrondkleuren

en: Main
nl-NL: Hoofd

en: Alternative
nl-NL: Alternatief

en: Button
nl-NL: Knop

en: Disabled button
nl-NL: Uitgeschakelde knop

en: Button hover
nl-NL: Knop hover

en: Fonts
nl-NL: Lettertypen

en: Cell backgrounds
nl-NL: Celachtergronden

en: No alternate
nl-NL: Geen alternatief

en: Alternate rows
nl-NL: Alternatieve rijen

en: Alternate columns
nl-NL: Alternatieve kolommen

en: Corner style
nl-NL: Hoekstijl

en: Theme default
nl-NL: Thema standaard

en: Square corners
nl-NL: Vierkante hoeken

en: Rounded corners
nl-NL: Afgeronde hoeken

en: Fully rounded corners
nl-NL: Volledig afgeronde hoeken

en: Main text
nl-NL: Hoofdtekst

en: Background
nl-NL: Achtergrond

en: Font
nl-NL: Lettertype

en: Border
nl-NL: Rand

en: Normal
nl-NL: Normaal

en: Spacious
nl-NL: Ruim

en: Reset to the default
nl-NL: Reset naar de standaard

en: This will reset the design settings to the default of the current template
nl-NL: Dit zal de ontwerpeinstellungen resetten naar de standaard van de huidige sjabloon

en: Reset
nl-NL: Resetten

en: Grid
nl-NL: Raster

en: Default grid template
nl-NL: Standaard raster sjabloon

en: Document image
nl-NL: Documentafbeelding

en: Category badge
nl-NL: Categoriebadge

en: Grid card
nl-NL: Rasterkaart

en: Fully rounded
nl-NL: Volledig afgerond

en: Folders
nl-NL: Mappen

en: Top-level Folder color
nl-NL: Kleur van de bovenste map

en: Change the color of the top-level folder icons.
nl-NL: Wijzig de kleur van de pictogrammen van de bovenste mappen.

en: Sub-level folder color
nl-NL: Kleur van de submap

en: Change the color of the sub-level folder icons.
nl-NL: Wijzig de kleur van de pictogrammen van de submappen.

en: Closed folder icon
nl-NL: Gesloten map pictogram

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for closed folders. %1$sRead more%2$s.
nl-NL: Voer de SVG-code in van het pictogram dat je wilt gebruiken voor gesloten mappen. %1$sLees meer%2$s.

en: Open folder icon
nl-NL: Open map pictogram

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for open folders. %1$sRead more%2$s.
nl-NL: Voer de SVG-code in van het pictogram dat u wilt gebruiken voor geopende mappen. %1$sLees meer%2$s.

en: Display
nl-NL: Weergeven

en: The following options control the contents and layout of your document lists.
nl-NL: De volgende opties bepalen de inhoud en lay-out van uw documentlijsten.

en: Default layout
nl-NL: Standaard lay-out

en: Columns
nl-NL: Kolommen

en: Document | Documents
nl-NL[0]: Document
nl-NL[1]: Documenten

en: Grid content
nl-NL: Rasterinhoud

en: Choose which information to display in the grid of documents.
nl-NL: Kies welke informatie u wilt weergeven in het raster van documenten.

en: Image
nl-NL: Afbeelding

en: Title
nl-NL: Titel

en: Filename
nl-NL: Bestandsnaam

en: File type
nl-NL: Bestandstype

en: File size
nl-NL: Bestandsgrootte

en: Download count
nl-NL: Aantal downloads

en: Excerpt/content
nl-NL: Uittreksel/informatie

en: Custom fields
nl-NL: Aangepaste velden

en: Document link
nl-NL: Documentlink

en: Clickable fields
nl-NL: Klikbare velden

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Control which fields are clickable, in addition to the 'link' field. %1$sRead more%2$s.
nl-NL: Beheer welke velden klikbaar zijn, naast het 'link' veld. %1$sLees meer%2$s.

en: Number of columns
nl-NL: Aantal kolommen

en: Auto-size
nl-NL: Automatisch aanpassen

en: 1 column
nl-NL: 1 kolom

en: 2 columns
nl-NL: 2 kolommen

en: 3 columns
nl-NL: 3 kolommen

en: 4 columns
nl-NL: 4 kolommen

en: Document title
nl-NL: Documenttitel

en: Link to single document page
nl-NL: Link naar enkele documentpagina

en: Download file
nl-NL: Bestand downloaden

en: No link
nl-NL: Geen link

en: Link destination
nl-NL: Linkbestemming

en: Sorting
nl-NL: Sorteren

en: Sort by
nl-NL: Sorteren op

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The initial sort order of the document library. %1$sRead more%2$s.
nl-NL: De initiële sorteervolgorde van de documentbibliotheek. %1$sLees meer%2$s.

en: Date published
nl-NL: Datum gepubliceerd

en: Date modified
nl-NL: Datum gewijzigd

en: Page order (menu order)
nl-NL: Pagina volgorde (menu volgorde)

en: Author
nl-NL: Auteur

en: Number of comments
nl-NL: Aantal opmerkingen

en: Random
nl-NL: Willekeurig

en: Other
nl-NL: Anders

en: Sort column
nl-NL: Sorteren op kolom

en: Enter any column in your table. Note: only available for the table layout and when lazy load is disabled. Not used for the grid layout.
nl-NL: Voer een kolom in uw tabel in. Opmerking: alleen beschikbaar voor de tabelindeling en wanneer lazy load is uitgeschakeld. Niet gebruikt voor de gridindeling.

en: Sort direction
nl-NL: Sorteerrichting

en: Automatic
nl-NL: Automatisch

en: Ascending (A to Z, oldest to newest)
nl-NL: Oplopend (A tot Z, oudste naar nieuwste)

en: Descending (Z to A, newest to oldest)
nl-NL: Aflopend (Z tot A, nieuwste naar oudste)

en: Download button
nl-NL: Downloadknop

en: Button behavior
nl-NL: Knopgedrag

en: Style
nl-NL: Stijl

en: File type button
nl-NL: Bestandstype knop

en: Text link
nl-NL: Tekstlink

en: Button/link text
nl-NL: Knop-/linktekst

en: The text displayed on the button or link.
nl-NL: De tekst die op de knop of link wordt weergegeven.

en: Icon
nl-NL: Pictogram

en: Display download icon
nl-NL: Downloadpictogram weergeven

en: New tab
nl-NL: Nieuw tabblad

en: Open download in a new tab
nl-NL: Open download in een nieuw tabblad

en: Preview button
nl-NL: Voorbeeldknop

en: Enable preview?
nl-NL: Voorbeeld inschakelen?

en: Show a preview button for supported file types
nl-NL: Toon een voorbeeldknop voor ondersteunde bestandstypen

en: Display preview icon
nl-NL: Voorbeeldpictogram weergeven

en: Multi-downloads
nl-NL: Meerdere downloads

en: Allow multiple downloads?
nl-NL: Meerdere downloads toestaan?

en: Allow documents to be downloaded in bulk
nl-NL: Sta toe dat documenten in bulk worden gedownload

en: Button text
nl-NL: Knoptekst

en: The text for the button to download all selected documents.
nl-NL: De tekst voor de knop om alle geselecteerde documenten te downloaden.

en: Button position
nl-NL: Knoppositie

en: Enable folders
nl-NL: Mappen inschakelen

en: Group the document library into folders, one per category
nl-NL: Groep de documentbibliotheek in mappen, één per categorie

en: Sort folders by
nl-NL: Mappen sorteren op

en: Category name
nl-NL: Categorienaam

en: Category slug
nl-NL: Categorie slug

en: Category order
nl-NL: Categorie volgorde

en: Number of documents in category
nl-NL: Aantal documenten in categorie

en: Folder display
nl-NL: Mapweergave

en: Closed
nl-NL: Gesloten

en: List the category IDs of folders you want opened when the document library is displayed.
nl-NL: Lijst de categorie-ID's van mappen die u wilt openen wanneer de documentbibliotheek wordt weergegeven.

en: Search
nl-NL: Zoeken

en: Use the following options to control the search box that appears above your document lists. You can also use the Document Library Pro: Search Box widget to add a search anywhere on your site.
nl-NL: Gebruik de volgende opties om het zoekvak te beheren dat boven uw documentlijsten verschijnt. U kunt ook de Documentbibliotheek Pro: Zoekvak-widget gebruiken om overal op uw site een zoekfunctie toe te voegen.

en: Search filters
nl-NL: Zoekfilters

en: Filters appear above the library and help users to find specific documents.
nl-NL: Filters verschijnen boven de bibliotheek en helpen gebruikers specifieke documenten te vinden.

en: Filters are displayed above the table, and help users to search and refine the products. You can also add filter widgets to a sidebar.
nl-NL: Filters worden boven de tabel weergegeven en helpen gebruikers de producten te doorzoeken en te verfijnen. U kunt ook filterwidgets aan een zijbalk toevoegen.

en: Enable filter dropdowns
nl-NL: Schakel filter dropdowns in

en: Search box
nl-NL: Zoekvak

en: Display a search box above the list of documents
nl-NL: Toon een zoekvak boven de lijst met documenten

en: Search results
nl-NL: Zoekresultaten

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: When using the %1$sglobal search%2$s, this page will display your search results.
nl-NL: Bij het gebruik van de %1$sglobal search%2$s, zal deze pagina uw zoekresultaten weergeven.

en: Use the widget or shortcode to perform a search from anywhere on your site.
nl-NL: Gebruik de widget of shortcode om vanaf elke locatie op uw site een zoekopdracht uit te voeren.

en: Page
nl-NL: Pagina

en: Single Document
nl-NL: Enkel Document

en: Document Library Pro creates an individual page for each document. Use the following options to choose what information to display on this page. Alternatively, you can disable the single document page using the link options on the %1$sDisplay tab%2$s. %3$sRead more%4$s.
nl-NL: Documentbibliotheek Pro creëert een individuele pagina voor elk document. Gebruik de volgende opties om te kiezen welke informatie op deze pagina moet worden weergegeven. U kunt ook de pagina voor enkel document uitschakelen met de linkopties op het %1$sWeergave-tabblad%2$s. %3$sLees meer%4$s.

en: Featured image
nl-NL: Uitgelichte afbeelding

en: Comments
nl-NL: Opmerkingen

en: Excerpt
nl-NL: Uittreksel

en: No matching documents
nl-NL: Geen overeenkomende documenten

en: Document does not exist
nl-NL: Document bestaat niet

en: Failed to create document.
nl-NL: Kon document niet aanmaken.

en: No documents found.
nl-NL: Geen documenten gevonden.

en: Search:
nl-NL: Zoeken:

en: Failed to create the zip file. Please reselect your documents and try again.
nl-NL: Kon het zip-bestand niet aanmaken. Selecteer uw documenten opnieuw en probeer het opnieuw.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded PDFs.
nl-NL: Sorry, uw browser ondersteunt geen ingesloten PDF's.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded audio.
nl-NL: Sorry, uw browser ondersteunt geen ingesloten audio.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded video.
nl-NL: Sorry, uw browser ondersteunt geen ingesloten video.

note: translators: %d: The total number of documents.
en: %1$d %3$s (%2$d in total)
nl-NL: %1$d %3$s (%2$d in totaal)

en: All
nl-NL: Alles

en: Show _MENU_ per page
nl-NL: Toon _MENU_ per pagina

en: Previous
nl-NL: Vorige

en: Next
nl-NL: Volgende

en: First
nl-NL: Eerste

en: Last
nl-NL: Laatste

note: translators: _POSTS_: the content type (e.g. "posts")
en: No matching _POSTS_.
nl-NL: Geen overeenkomende _POSTS_.

en: Permanently delete all Document Library Pro settings and data when uninstalling the plugin
nl-NL: Verwijder permanent alle Document Library Pro-instellingen en gegevens bij het verwijderen van de plugin

en: Uninstalling Document Library Pro
nl-NL: Document Library Pro verwijderen

en: File Type
nl-NL: Bestandstype

en: Category
nl-NL: Categorie

en: Document Library Pro: Document Downloads
nl-NL: Documentenbibliotheek Pro: Documentdownloads

en: True
nl-NL: Waar

en: False
nl-NL: Onwaar

en: (_MAX_ in total)
nl-NL: (_MAX_ in totaal)

note: translators: ARIA text for sorting column in ascending order
en: : activate to sort column ascending
nl-NL: : activeer om kolom oplopend te sorteren

note: translators: ARIA text for sorting column in descending order
en: : activate to sort column descending
nl-NL: : activeer om kolom aflopend te sorteren

en: No results found
nl-NL: Geen resultaten gevonden

en: Content
nl-NL: Inhoud

en: Summary
nl-NL: Samenvatting

en: Date
nl-NL: Datum

en: Last Modified
nl-NL: Laatste wijziging

note: translators: _TOTAL_: the total number of posts; _POSTS_: the content type (e.g. "posts")
en: _TOTAL_ _POSTS_
nl-NL: _TOTAAL_ _POSTS_

en: — Select —
nl-NL: — Selecteer —

en: Documents Archives
nl-NL: Documentarchieven

en: Documents Attributes
nl-NL: Documentattributen

en: Parent Documents:
nl-NL: Bovenliggende documenten:

en: All Documents
nl-NL: Alle Documenten

en: Add New Document
nl-NL: Voeg Nieuw Document Toe

en: New Document
nl-NL: Nieuw Document

en: Edit Document
nl-NL: Document Bewerken

en: Update Document
nl-NL: Document Bijwerken

en: View Document
nl-NL: Document Bekijken

en: View Documents
nl-NL: Documenten Bekijken

en: Search Documents
nl-NL: Documenten Zoeken

en: Not found
nl-NL: Niet gevonden

en: Not found in Trash
nl-NL: Niet gevonden in Prullenbak

en: Featured Image
nl-NL: Uitgelichte Afbeelding

en: Set featured image
nl-NL: Stel uitgelichte afbeelding in

en: Remove featured image
nl-NL: Verwijder uitgelichte afbeelding

en: Use as featured image
nl-NL: Gebruik als uitgelichte afbeelding

en: Insert into Document
nl-NL: In Document Invoegen

en: Uploaded to this document
nl-NL: Geüpload naar dit document

en: Document list
nl-NL: Documentenlijst

en: Documents list navigation
nl-NL: Navigatie Documentenlijst

en: Filter Documents list
nl-NL: Filter Documentenlijst

en: Document Library Pro documents.
nl-NL: Documenten van Documentbibliotheek Pro.

en: Cache cleared successfully.
nl-NL: Cache succesvol gewist.

en: Search documents...
nl-NL: Zoek documenten...

en: No matching documents.
nl-NL: Geen overeenkomende documenten.

en: Document Search
nl-NL: Document zoeken

en: Filename:
nl-NL: Bestandsnaam:

en: File Type:
nl-NL: Bestandstype:

en: File Size:
nl-NL: Bestandsgrootte:

en: Categories:
nl-NL: Categorieën:

en: Author:
nl-NL: Auteur:

en: New document awaiting moderation
nl-NL: Nieuw document wacht op moderatie

en: New document submitted
nl-NL: Nieuw document ingediend

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. To approve or reject it, visit the following link and click either "Publish" or "Move to Trash" - <a href="%2$s">%2$s</a>.
nl-NL: Er is een nieuw document ingediend bij <a href="%1$s">%1$s</a>. Om het goed te keuren of af te wijzen, bezoek de volgende link en klik op "Publiceren" of "Verplaatsen naar Prullenbak" - <a href="%2$s">%2$s</a>.

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. You can see it at: <a href="%2$s">%2$s</a>.
nl-NL: Er is een nieuw document ingediend bij <a href="%1$s">%1$s</a>. Je kunt het zien op: <a href="%2$s">%2$s</a>.

en: Add title
nl-NL: Titel toevoegen

en: Upload a file or add a URL where the document is located
nl-NL: Upload een bestand of voeg een URL toe waar het document zich bevindt

en: File Upload
nl-NL: Bestand uploaden

en: A custom URL
nl-NL: Een aangepaste URL

en: Document url
nl-NL: Document-URL

en: Document file
nl-NL: Documentbestand

en: Select one or more categories...
nl-NL: Selecteer een of meer categorieën...

en: Select one or more tags...
nl-NL: Selecteer een of meer tags...

en: Select one or more authors...
nl-NL: Selecteer een of meer auteurs...

en: Select one or more %s...
nl-NL: Selecteer een of meer %s...

note: translators: Placeholder %s is the label for the required field.
en: %s is a required field
nl-NL: %s is een verplicht veld

note: translators: Placeholder %s is the field label that is did not validate.
en: %s is invalid
nl-NL: %s is ongeldig

en: Invalid image path.
nl-NL: Ongeldig afbeeldingspad.

note: translators: Placeholder %1$s is field label; %2$s is the file mime type; %3$s is the allowed mime-types. translators: %1$s is the file field label; %2$s is the file type; %3$s is the list of allowed file types.
en: "%1$s" (filetype %2$s) needs to be one of the following file types: %3$s
nl-NL: "%1$s" (bestandstype %2$s) moet een van de volgende bestandstypen zijn: %3$s

en: Invalid attachment provided.
nl-NL: Ongeldig bijgevoegd bestand.

en: Failed honeypot validation.
nl-NL: Mislukte honeypot-validatie.

en: Please enter a valid document url.
nl-NL: Voer een geldige document-URL in.

en: Please select the file you wish to upload.
nl-NL: Selecteer het bestand dat u wilt uploaden.

en: Submit document
nl-NL: Document indienen

en: Remove this option
nl-NL: Verwijder deze optie

en: Invalid taxonomy.
nl-NL: Ongeldige taxonomie.

note: translators: %s is the list of allowed file types.
en: Uploaded files need to be one of the following file types: %s
nl-NL: Geüploade bestanden moeten een van de volgende bestandstypen zijn: %s

note: translators: %s: Document title
en: Select %s for download
nl-NL: Selecteer %s voor download

en: All Categories
nl-NL: Alle Categorieën

en: Parent Category
nl-NL: Hoofdcategorie

en: Parent Category:
nl-NL: Hoofdcategorie:

en: New Category Name
nl-NL: Nieuwe categorienaam

en: Add New Category
nl-NL: Voeg nieuwe categorie toe

en: Edit Category
nl-NL: Bewerk categorie

en: Update Category
nl-NL: Werk categorie bij

en: View Category
nl-NL: Bekijk categorie

en: Separate categories with commas
nl-NL: Scheiding categorieën met komma's

en: Add or remove categories
nl-NL: Voeg categorieën toe of verwijder ze

en: Choose from the most used
nl-NL: Kies uit de meest gebruikte

en: Popular Categories
nl-NL: Populaire categorieën

en: Search Categories
nl-NL: Zoek categorieën

en: Not Found
nl-NL: Niet gevonden

en: No categories
nl-NL: Geen categorieën

en: Categories list
nl-NL: Lijst met categorieën

en: Categories list navigation
nl-NL: Navigatie door de lijst met categorieën

en: All Authors
nl-NL: Alle auteurs

en: Parent Author
nl-NL: Hoofdschrijver

en: Parent Author:
nl-NL: Hoofdschrijver:

en: New Author Name
nl-NL: Nieuwe auteursnaam

en: Add New Author
nl-NL: Voeg nieuwe auteur toe

en: Edit Author
nl-NL: Auteur bewerken

en: Update Author
nl-NL: Auteur bijwerken

en: View Author
nl-NL: Auteur bekijken

en: Separate authors with commas
nl-NL: Scheiding auteurs met komma's

en: Add or remove authors
nl-NL: Auteurs toevoegen of verwijderen

en: Popular Authors
nl-NL: Populaire auteurs

en: Search Authors
nl-NL: Auteurs zoeken

en: No authors
nl-NL: Geen auteurs

en: Authors list
nl-NL: Auteurslijst

en: Authors list navigation
nl-NL: Navigatie auteurslijst

en: All Tags
nl-NL: Alle tags

en: Parent Tag
nl-NL: Ouder tag

en: Parent Tag:
nl-NL: Ouder tag:

en: New Tag Name
nl-NL: Nieuwe tagnaam

en: Add New Tag
nl-NL: Nieuwe tag toevoegen

en: Edit Tag
nl-NL: Tag bewerken

en: Update Tag
nl-NL: Tag bijwerken

en: View Tag
nl-NL: Tag bekijken

en: Separate tags with commas
nl-NL: Scheiding tags met komma's

en: Add or remove tags
nl-NL: Tags toevoegen of verwijderen

en: Popular Tags
nl-NL: Populaire Tags

en: Search Tags
nl-NL: Zoek Tags

en: No tags
nl-NL: Geen tags

en: Tags list
nl-NL: Tags lijst

en: Tags list navigation
nl-NL: Navigatie door tags lijst

en: File Types
nl-NL: Bestandstypen

en: All File Types
nl-NL: Alle bestandstypen

en: Parent File Type
nl-NL: Oudertype bestandstype

en: Parent File Type:
nl-NL: Oudertype bestandstype:

en: New File Type Name
nl-NL: Nieuwe naam bestandstype

en: Add New File Type
nl-NL: Voeg nieuw bestandstype toe

en: Edit File Type
nl-NL: Bewerk bestandstype

en: Update File Type
nl-NL: Werk bestandstype bij

en: View File Type
nl-NL: Bekijk bestandstype

en: Separate file types with commas
nl-NL: Scheidingsteken bestandstypen met komma's

en: Add or remove file types
nl-NL: Voeg bestandstypen toe of verwijder ze

en: Popular File Types
nl-NL: Populaire bestandstypen

en: Search File Types
nl-NL: Zoek bestandstypen

en: No file types
nl-NL: Geen bestandstypen

en: File types list
nl-NL: Lijst met bestandstypen

en: File types list navigation
nl-NL: Navigatie door bestandsindelingenlijst

en: Document Downloads
nl-NL: Documentdownloads

en: All Items
nl-NL: Alle items

en: Parent Item
nl-NL: Bovenliggend item

en: Parent Item:
nl-NL: Bovenliggend item:

en: New Item Name
nl-NL: Nieuwe itemnaam

en: Add New Item
nl-NL: Nieuw item toevoegen

en: Edit Item
nl-NL: Item bewerken

en: Update Item
nl-NL: Item bijwerken

en: View Item
nl-NL: Item bekijken

en: Separate items with commas
nl-NL: Scheidingstekens voor items met komma's

en: Add or remove items
nl-NL: Items toevoegen of verwijderen

en: Popular Items
nl-NL: Populaire items

en: Search Items
nl-NL: Items zoeken

en: No items
nl-NL: Geen items

en: Items list
nl-NL: Items lijst

en: Items list navigation
nl-NL: Navigatie door items lijst

note: translators: %s: document URL
en: Unable to use document "%s".
nl-NL: Kan document "%s" niet gebruiken.

note: translators: %s: image URL
en: Invalid URL %s.
nl-NL: Ongeldige URL %s.

note: translators: %s: image URL
en: Error getting remote document %s.
nl-NL: Fout bij het ophalen van document %s.

note: translators: %s: image URL
en: Error: %s
nl-NL: Fout: %s

note: translators: %s: error message
en: Invalid document: %s
nl-NL: Ongeldig document: %s

en: Download Selected Documents
nl-NL: Geselecteerde documenten downloaden

en: Download
nl-NL: Downloaden

en: Custom Fields
nl-NL: Aangepaste velden

en: Last modified date
nl-NL: Laatste wijzigingsdatum

en: Custom field
nl-NL: Aangepast veld

en: Preview
nl-NL: Voorbeeld

en: Close
nl-NL: Sluiten

en: A global search box for your document library.
nl-NL: Een globale zoekbalk voor uw documentbibliotheek.

en: Document Library Pro: Search Box
nl-NL: Documentbibliotheek Pro: Zoekbalk

en: Document search
nl-NL: Document zoeken

en: Title:
nl-NL: Titel:

en: Placeholder:
nl-NL: Plaatsvervanger:

en: Button Text:
nl-NL: Knoptekst:

en: Close (Esc)
nl-NL: Sluiten (Esc)

en: Share
nl-NL: Delen

en: Toggle fullscreen
nl-NL: Schakel fullscreen in/uit

en: Zoom in/out
nl-NL: In-/uitzoomen

en: Previous (arrow left)
nl-NL: Vorige (pijl naar links)

en: Next (arrow right)
nl-NL: Volgende (pijl naar rechts)

en: Document successfully uploaded.
nl-NL: Document succesvol geüpload.

en: Something went wrong. Please try again.
nl-NL: Er is iets misgegaan. Probeer het opnieuw.

en: Something went wrong during validation. Please try again.
nl-NL: Er is iets misgegaan tijdens de validatie. Probeer het opnieuw.

en: Page not found
nl-NL: Pagina niet gevonden

en: The page you are looking for does not exist.
nl-NL: De pagina die u zoekt bestaat niet.

en: Go back
nl-NL: Teruggaan

en: Your settings have been saved.
nl-NL: Uw instellingen zijn opgeslagen.

note: translators: %s is the plugin name.
en: Uninstalling %s
nl-NL: %s deïnstalleren

en: Delete data on uninstall
nl-NL: Verwijder gegevens bij de installatie

en: Permanently delete all %s settings and data when uninstalling the plugin
nl-NL: Verwijder permanent alle %s-instellingen en gegevens bij het deïnstalleren van de plugin

en: You do not have permission to view the setup wizard.
nl-NL: U heeft geen toestemming om de installatie-assistent te bekijken.

en: Authentication required.
nl-NL: Authenticatie vereist.

en: Could not find the appropriate step.
nl-NL: Kon de juiste stap niet vinden.

en: Please enter a license key.
nl-NL: Voer een licentiesleutel in.

en: Invalid action requested.
nl-NL: Ongeldige actie aangevraagd.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
nl-NL: %s installatie-assistent

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
nl-NL: Waarschuwing: Dit overschrijft uw bestaande instellingen voor %s. Weet u zeker dat u wilt doorgaan?

en: Setup wizard
nl-NL: Installatie-assistent

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
nl-NL: Als u opnieuw toegang nodig heeft tot de installatie-assistent, klik dan op de knop hieronder.

en: More
nl-NL: Meer

en: Extra features
nl-NL: Extra functies

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
nl-NL: Verbeter uw site met deze fantastische plugins van Barn2.

en: Ready
nl-NL: Klaar

en: Setup Complete
nl-NL: Instelling Voltooid

en: Welcome
nl-NL: Welkom

en: Select an option
nl-NL: Selecteer een optie

en: File name
nl-NL: Bestandsnaam

en: Show dropdown menus to allow users to filter the documents.
nl-NL: Toon dropdownmenu's om gebruikers in staat te stellen de documenten te filteren.

en: Please enter a password.
nl-NL: Voer alstublieft een wachtwoord in.

en: Incorrect password, please try again.
nl-NL: Onjuist wachtwoord, probeer het opnieuw.

en: Username is required.
nl-NL: Gebruikersnaam is vereist.

en: Access Required
nl-NL: Toegang Vereist

en: Insufficient privileges to import documents.
nl-NL: Onvoldoende rechten om documenten te importeren.

en: Dismiss
nl-NL: Afwijzen

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload.
en: &#8220;%s&#8221; document has failed to be created.
nl-NL: &#8220;%s&#8221; document kon niet worden aangemaakt.

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload. translators: %s: File name.
en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
nl-NL: &#8220;%s&#8221; kon niet worden geüpload.

en: Visibility
nl-NL: Zichtbaarheid

en: The protection field can not be empty.
nl-NL: Het beschermingsveld mag niet leeg zijn.

en: Inherited
nl-NL: Geërfd

en: Public
nl-NL: Publiek

en: Protected
nl-NL: Beschermd

en: Protect the category by password, or restrict it to specific roles or users. Its documents and sub-categories will inherit the same protection by default.
nl-NL: Bescherm de categorie met een wachtwoord, of beperk deze tot specifieke rollen of gebruikers. De documenten en subcategorieën erven standaard dezelfde bescherming.

en: inherited
nl-NL: geërfd

en: password
nl-NL: wachtwoord

en: user role
nl-NL: gebruikersrol

en: user
nl-NL: gebruiker

en: document owner
nl-NL: document eigenaar

en: Select options...
nl-NL: Selecteer opties...

en: Expired
nl-NL: Verlopen

note: translators: 1: Post date, 2: Post time. translators: Publish box expiry date string. 1: Date, 2: Time. See https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: %1$s at %2$s
nl-NL: %1$s om %2$s

en: Document Library Importing
nl-NL: Documentenbibliotheek Importeren

en: Import
nl-NL: Importeren

en: Import documents
nl-NL: Documenten importeren

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en:  The following options allow you to bulk import documents into the document library, either by uploading files directly or by importing a CSV file with additional information about your documents. %1$sRead documentation%2$s
nl-NL:  De volgende opties stellen u in staat om documenten in bulk te importeren in de documentenbibliotheek, hetzij door bestanden rechtstreeks te uploaden of door een CSV-bestand met aanvullende informatie over uw documenten te importeren. %1$sLees documentatie%2$s

en: CSV upload
nl-NL: CSV-upload

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Upload a CSV file in the correct format, and a new document will be created for each row. %1$sRead more%2$s
nl-NL: Upload een CSV-bestand in het juiste formaat, en er zal voor elke rij een nieuw document worden aangemaakt. %1$sLees meer%2$s

en: Import CSV
nl-NL: Importeer CSV

en: Upload CSV file
nl-NL: Upload CSV-bestand

en: Column mapping
nl-NL: Kolomkoppeling

en: Done!
nl-NL: Klaar!

en: Import Documents
nl-NL: Documenten importeren

en: Import documents from a CSV file
nl-NL: Documenten importeren vanuit een CSV-bestand

en: This tool allows you to import document data to your site from a CSV or TXT file.
nl-NL: Deze tool stelt je in staat om documentgegevens naar je site te importeren vanuit een CSV- of TXT-bestand.

en: Choose a CSV file from your computer:
nl-NL: Kies een CSV-bestand van je computer:

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
nl-NL: Voordat je je importbestand kunt uploaden, moet je de volgende fout oplossen:

note: translators: %s: maximum upload size
en: Maximum size: %s
nl-NL: Maximale grootte: %s

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
nl-NL: Of voer het pad naar een CSV-bestand op je server in:

en: CSV Delimiter
nl-NL: CSV-scheidingsteken

en: Use previous column mapping preferences?
nl-NL: Vorige kolomkoppeling voorkeuren gebruiken?

en: Hide advanced options
nl-NL: Geavanceerde opties verbergen

en: Show advanced options
nl-NL: Geavanceerde opties tonen

en: Continue
nl-NL: Doorgaan

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
nl-NL: Bestand is leeg. Upload alstublieft iets substantiëler. Deze fout kan ook veroorzaakt worden doordat uploads zijn uitgeschakeld in je php.ini of doordat post_max_size kleiner is gedefinieerd dan upload_max_filesize in php.ini.

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
nl-NL: Ongeldig bestandstype. De importer ondersteunt CSV- en TXT-bestandsformaten.

en: Please upload or provide the link to a valid CSV file.
nl-NL: Upload alstublieft een geldig CSV-bestand of geef de link naar een geldig CSV-bestand op.

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
nl-NL: Het bestand is leeg of gebruikt een andere codering dan UTF-8, probeer het opnieuw met een nieuw bestand.

en: Upload a new file
nl-NL: Upload een nieuw bestand

en: Map CSV fields to documents
nl-NL: Koppel CSV-velden aan documenten

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Select fields from your CSV file to map against documents fields, or to ignore during import. %1$sRead more%2$s
nl-NL: Selecteer velden uit uw CSV-bestand om te koppelen aan documentenvelden, of om te negeren tijdens import. %1$sLees meer%2$s

en: Column name
nl-NL: Kolomnaam

en: Map to field
nl-NL: Koppel aan veld

en: Sample:
nl-NL: Voorbeeld:

en: Do not import
nl-NL: Niet importeren

en: Run the importer
nl-NL: Voer de importeur uit

en: The file does not exist, please try again.
nl-NL: Het bestand bestaat niet, probeer het opnieuw.

en: Importing
nl-NL: Importeren

en: Your documents are now being imported...
nl-NL: Uw documenten worden nu geïmporteerd...

note: translators: %d: documents count
en: %s document imported | %s documents imported
nl-NL[0]: %s document geïmporteerd
nl-NL[1]: %s documenten geïmporteerd

note: translators: %d: documents count
en: %s document was skipped | %s documents were skipped
nl-NL[0]: %s document was overgeslagen
nl-NL[1]: %s documenten werden overgeslagen

note: translators: %d: documents count
en: Failed to import %s document | Failed to import %s documents
nl-NL[0]: Kon %s document niet importeren
nl-NL[1]: Kon %s documenten niet importeren

en: View import log
nl-NL: Bekijk importlog

note: translators: %s: File name
en: File uploaded: %s
nl-NL: Bestand geüpload: %s

note: translators: %d: import results
en: Import complete!
nl-NL: Import voltooid!

en: Reason for failure
nl-NL: Reden voor mislukking

en: View documents
nl-NL: Bekijk documenten

en: Name
nl-NL: Naam

en: Published
nl-NL: Gepubliceerd

en: Document Authors
nl-NL: Documentauteurs

en: Direct URL
nl-NL: Directe URL

en: Featured Image URL
nl-NL: Uitgelichte afbeelding URL

en: Expiry
nl-NL: Vervaldatum

note: translators: %s: Meta key
en: Custom Field: %s
nl-NL: Aangepast veld: %s

note: translators: %s: Taxonomy name
en: Taxonomies: %s
nl-NL: Taxonomieën: %s

en: Categories (comma or pipe separated)
nl-NL: Categorieën (gescheiden door komma of pipe)

en: Tags (comma or pipe separated)
nl-NL: Tags (gescheiden door komma of pipe)

en: Tags (space separated)
nl-NL: Tags (gescheiden door spaties)

en: Position
nl-NL: Positie

en: Import as meta data (%s)
nl-NL: Importeren als metadata (%s)

en: Import as taxonnomy (%s)
nl-NL: Importeren als taxonomie (%s)

en: %s (comma or pipe separated)
nl-NL: %s (gescheiden door komma of pipe)

en: Taxonomies
nl-NL: Taxonomieën

en: Drag and drop file upload
nl-NL: Sleep en zet bestand uploaden

en: Upload one or more files, and each one will automatically be added as a new document. The filename will be used as the document title.
nl-NL: Upload één of meer bestanden, en elk bestand wordt automatisch toegevoegd als een nieuw document. De bestandsnaam wordt gebruikt als de documenttitel.

en: Drop files to upload
nl-NL: Bestanden hier droppen om te uploaden

en: or
nl-NL: of

en: Select Files
nl-NL: Bestanden selecteren

note: translators: %s: Maximum allowed file size.
en: Maximum upload file size: %s.
nl-NL: Maximale upload bestandsgrootte: %s.

en: You have attempted to queue too many files.
nl-NL: U heeft geprobeerd te veel bestanden in de wachtrij te plaatsen.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
nl-NL: %s overschrijdt de maximale uploadgrootte voor deze site.

en: This file is empty. Please try another.
nl-NL: Dit bestand is leeg. Probeer een ander bestand.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
nl-NL: Sorry, dit bestandstype is om veiligheidsredenen niet toegestaan.

en: This file is not an image. Please try another.
nl-NL: Dit bestand is geen afbeelding. Probeer een ander bestand.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
nl-NL: Geheugen overschreden. Probeer een kleiner bestand.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
nl-NL: Dit is groter dan de maximale grootte. Probeer een ander bestand.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
nl-NL: Er is een fout opgetreden tijdens het uploaden. Probeer het later opnieuw.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
nl-NL: Er was een configuratiefout. Neem contact op met de serverbeheerder.

en: You may only upload 1 file.
nl-NL: U mag slechts 1 bestand uploaden.

en: Unexpected response from the server. The file may have been uploaded successfully. Check in the Media Library or reload the page.
nl-NL: Onverwachte reactie van de server. Het bestand kan succesvol zijn geüpload. Controleer in de Mediatheek of vernieuw de pagina.

en: Post-processing of the image failed likely because the server is busy or does not have enough resources. Uploading a smaller image may help. Suggested maximum size is 2500 pixels.
nl-NL: De nabewerking van de afbeelding is mislukt, waarschijnlijk omdat de server druk bezet is of niet genoeg middelen heeft. Het uploaden van een kleinere afbeelding kan helpen. De voorgestelde maximale grootte is 2500 pixels.

en: Upload failed.
nl-NL: Uploaden mislukt.

note: translators: 1: Opening link tag, 2: Closing link tag.
en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
nl-NL: Probeer dit bestand te uploaden met de %1$sbrowser uploader%2$s.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
nl-NL: %s overschrijdt de maximale uploadgrootte voor de multi-bestanden uploader wanneer deze in uw browser wordt gebruikt.

en: IO error.
nl-NL: IO-fout.

en: Security error.
nl-NL: Beveiligingsfout.

en: File canceled.
nl-NL: Bestand geannuleerd.

en: Upload stopped.
nl-NL: Uploaden gestopt.

en: moved to the Trash.
nl-NL: verplaatst naar de Prullenbak.

en: Document Library Pro documents (CSV)
nl-NL: Documentbibliotheek Pro documenten (CSV)

en: Import documents to your site via a csv file.
nl-NL: Importeer documenten naar uw site via een csv-bestand.

en: Never expires
nl-NL: Verloopt nooit

en: Expired on:
nl-NL: Verlopen op:

en: Expires on:
nl-NL: Verloopt op:

en: Edit
nl-NL: Bewerken

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Edit expiry date and time
nl-NL: Bewerk vervaldatum en -tijd

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Expiry date and time
nl-NL: Vervaldatum en -tijd

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Day
nl-NL: Dag

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Year
nl-NL: Jaar

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Hour
nl-NL: Uur

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Month
nl-NL: Maand

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Minute
nl-NL: Minuut

en: Cancel
nl-NL: Annuleren

en: Clear
nl-NL: Wissen

en: Access Control
nl-NL: Toegangscontrole

en: Override global and category level visibility status, or add additional protection methods to unlock the document.
nl-NL: Overschrijf de globale en categorie-niveau zichtbaarheidstatus, of voeg extra beschermingsmethoden toe om het document te ontgrendelen.

en: Add New File
nl-NL: Nieuw bestand toevoegen

en: version
nl-NL: versie

en: size
nl-NL: grootte

en: uploaded
nl-NL: geüpload

en: Document Library Pro
nl-NL: Documentenbibliotheek Pro

note: translators: 1: opening categories page tag, 2: closing categories page tag, 3: opening documents page tag, 4: closing documents page tag
en: Use this page to restrict access to your entire document library. You can override these settings for individual %1$scategories%2$s and %3$sdocuments%4$s.
nl-NL: Gebruik deze pagina om de toegang tot uw gehele documentenbibliotheek te beperken. U kunt deze instellingen overschrijven voor individuele %1$scategorieën%2$s en %3$sdocumenten%4$s.

en: Save Changes
nl-NL: Wijzigingen opslaan

en: Access restrictions
nl-NL: Toegangsbeperkingen

en: Document library visibility
nl-NL: Zichtbaarheid van de documentenbibliotheek

en: The visibility of documents and categories. You can also set restrictions by category or for individual documents.
nl-NL: De zichtbaarheid van documenten en categorieën. U kunt ook beperkingen instellen per categorie of voor individuele documenten.

en: Protection settings
nl-NL: Beschermingsinstellingen

en: Configure how documents are protected. Select one or more protection methods.
nl-NL: Configureer hoe documenten worden beschermd. Selecteer een of meer beschermingsmethoden.

en: Show protected documents?
nl-NL: Toon beschermde documenten?

en: Show protected categories and documents
nl-NL: Toon beschermde categorieën en documenten

en: Tick to show protected categories and documents in public areas of your site. (Note: Document links, previews and single document pages will remain protected.)
nl-NL: Vink aan om beschermde categorieën en documenten weer te geven in openbare delen van uw site. (Opmerking: Documentlinks, previews en enkele documentpagina's blijven beschermd.)

en: Login form
nl-NL: Inlogformulier

en: Type of login
nl-NL: Type inloggen

en: Choose whether the login form which you add using the block or shortcode will allow people to unlock password protected documents and/or log into their user account.
nl-NL: Kies of het inlogformulier dat u toevoegt met de blok of shortcode mensen zal toestaan om met wachtwoord beschermde documenten te ontgrendelen en/of in te loggen op hun gebruikersaccount.

en: User login form
nl-NL: Inlogformulier voor gebruikers

en: Password entry form
nl-NL: Wachtwoord invoerformulier

en: The title which appears above the user login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
nl-NL: De titel die boven het gebruikersinlogformulier verschijnt. Gebruik de placeholder {title} om de naam van het huidige document of de categorie weer te geven wanneer mensen op de URL naar een beschermd document/categorie klikken.

en: User form message
nl-NL: Bericht voor gebruikersformulier

en: The message for the user login form. You can use HTML here.
nl-NL: Het bericht voor het gebruikersinlogformulier. Je kunt hier HTML gebruiken.

en: User form button text
nl-NL: Knoptekst voor gebruikersformulier

en: The text for the user login form button.
nl-NL: De tekst voor de knop van het gebruikersinlogformulier.

en: The title which appears above the password login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
nl-NL: De titel die boven het wachtwoord inlogformulier verschijnt. Gebruik de placeholder {title} om de naam van het huidige document of de categorie weer te geven wanneer mensen op de URL naar een beschermd document/categorie klikken.

en: Password form message
nl-NL: Bericht voor wachtwoordformulier

en: The message for the password login form. You can use HTML here.
nl-NL: Het bericht voor het wachtwoord inlogformulier. Je kunt hier HTML gebruiken.

en: Password label
nl-NL: Wachtwoordlabel

en: The label shown next to the password box.
nl-NL: Het label dat naast het wachtwoordvak wordt weergegeven.

en: Use placeholder?
nl-NL: Placeholder gebruiken?

en: Use the password label as a placeholder
nl-NL: Gebruik het wachtwoordlabel als een placeholder

en: A placeholder appears inside the box rather than next to it.
nl-NL: Een placeholder verschijnt binnen het vak in plaats van ernaast.

en: Password button text
nl-NL: Knoptekst voor wachtwoord

en: The text for the password login form button.
nl-NL: De tekst voor de knop van het wachtwoord inlogformulier.

en: Password expiry
nl-NL: Wachtwoord vervaldatum

en: How long the documents remain available before the password expires.
nl-NL: Hoe lang de documenten beschikbaar blijven voordat het wachtwoord vervalt.

en: days
nl-NL: dagen

en: Editing documents
nl-NL: Documenten bewerken

en: Document management roles
nl-NL: Documentbeheerrollen

en: Allow the following user roles to manage documents in the WordPress admin.
nl-NL: Sta de volgende gebruikersrollen toe om documenten te beheren in de WordPress admin.

en: Select user roles...
nl-NL: Selecteer gebruikersrollen...

en: Document owner access
nl-NL: Toegang voor documenteigenaar

en: The user who created the document
nl-NL: De gebruiker die het document heeft aangemaakt

en: When enabled, users who created or submitted documents will have access to edit their own documents in the WordPress admin, regardless of their role. They will not be able to access plugin settings or other documents.
nl-NL: Wanneer ingeschakeld, hebben gebruikers die documenten hebben aangemaakt of ingediend toegang om hun eigen documenten in de WordPress admin te bewerken, ongeacht hun rol. Ze kunnen geen toegang krijgen tot plugininstellingen of andere documenten.

note: translators: %1$s: document library page anchor tag, %2$s: closing anchor tag
en: If any or all of your document library is protected then a login form will be shown when users try to access it. You can also add login forms manually using either the “Document Library Login Form” block or the [doc_library_login] shortcode.
nl-NL: Als een deel of al uw documentbibliotheek is beschermd, wordt er een inlogformulier weergegeven wanneer gebruikers proberen toegang te krijgen. U kunt ook handmatig inlogformulieren toevoegen met behulp van de “Documentbibliotheek Inlogformulier” blok of de [doc_library_login] shortcode.

en: Control which user roles can manage documents in the WordPress admin. Adding additional user roles here will give them full privileges to add, delete, import and manage documents.
nl-NL: Beheer welke gebruikersrollen documenten kunnen beheren in de WordPress admin. Door hier extra gebruikersrollen toe te voegen, krijgen ze volledige privileges om documenten toe te voegen, te verwijderen, te importeren en te beheren.

en: Settings saved.
nl-NL: Instellingen opgeslagen.

en: Document Library Settings
nl-NL: Instellingen Documentbibliotheek

note: translators: %s is the name of a file
en: This will permanently remove the file from the Media Library. Are you sure you want to remove "%s"?
nl-NL: Dit verwijdert het bestand permanent uit de Mediatheek. Weet u zeker dat u "%s" wilt verwijderen?

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
nl-NL: De wijzigingen die u heeft aangebracht, gaan verloren als u deze pagina verlaat.

en: Are you sure you want to remove this password?
nl-NL: Weet u zeker dat u dit wachtwoord wilt verwijderen?

en: You need to select at least one option for grid content.
nl-NL: U moet ten minste één optie selecteren voor de gridinhoud.

en: General
nl-NL: Algemeen

en: The following options control the Document Library Pro extension.
nl-NL: De volgende opties beheersen de Documentbibliotheek Pro-extensie.

en: Document library page
nl-NL: Documentbibliotheekpagina

en: The page to display your documents.
nl-NL: De pagina om uw documenten weer te geven.

en: You can also use the [doc_library] shortcode to list documents on other pages.
nl-NL: U kunt ook de [doc_library] shortcode gebruiken om documenten op andere pagina's weer te geven.

en: Document data
nl-NL: Documentgegevens

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the following options to manage the fields that are used to store information about your documents. You can add additional fields using a custom fields plugin and display them in the table layout. %1$sRead more%2$s.
nl-NL: Gebruik de volgende opties om de velden te beheren die worden gebruikt om informatie over uw documenten op te slaan. U kunt extra velden toevoegen met een aangepaste veldenplugin en deze in de tabelindeling weergeven. %1$sLees meer%2$s.

en: Document fields
nl-NL: Documentvelden

en: Document slug
nl-NL: Document-slug

en: Change the permalink for your documents.
nl-NL: Wijzig de permalink voor uw documenten.

en: Version control
nl-NL: Versiebeheer

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The version control options allow you to decide how to keep track of the uploaded files. %1$sRead more%2$s.
nl-NL: De opties voor versiebeheer stellen u in staat om te beslissen hoe u de geüploade bestanden bijhoudt. %1$sLees meer%2$s.

en: Enable
nl-NL: Inschakelen

en: Enable version control
nl-NL: Versiebeheer inschakelen

en: Replacing files
nl-NL: Bestanden vervangen

en: When replacing a file, keep the original in the Media Library
nl-NL: Bij het vervangen van een bestand, behoud het origineel in de Medialibrary

en: When replacing a file, delete the old version from the Media Library
nl-NL: Bij het vervangen van een bestand, verwijder de oude versie uit de Medialibrary

en: Front end document submission
nl-NL: Indienen van documenten aan de voorkant

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the [dlp_submission_form] shortcode to allow people to add documents from the front end. %1$sRead more%2$s.
nl-NL: Gebruik de [dlp_submission_form] shortcode om mensen in staat te stellen documenten vanaf de voorkant toe te voegen. %1$sLees meer%2$s.

en: Enable admin email
nl-NL: Admin-e-mail inschakelen

en: Email the site administrator when a new document is submitted
nl-NL: Stuur een e-mail naar de sitebeheerder wanneer een nieuw document wordt ingediend

en: Enable moderation
nl-NL: Moderatie inschakelen

en: Hold new documents for moderation by an administrator
nl-NL: Houd nieuwe documenten vast voor moderatie door een beheerder

en: Limit categories
nl-NL: Beperk categorieën

en: Only allow people to add documents to categories they have access to
nl-NL: Sta alleen mensen toe om documenten toe te voegen aan categorieën waar ze toegang toe hebben

en: Lead capture
nl-NL: Leadcaptatie

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Require users to enter their email address before they can access document links. %1$sRead more%2$s.
nl-NL: Vereis dat gebruikers hun e-mailadres invoeren voordat ze toegang krijgen tot documentlinks. %1$sLees meer%2$s.

en: Enable lead capture
nl-NL: Leadcaptatie inschakelen

en: Recipient email address
nl-NL: E-mailadres van de ontvanger

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Leads will be sent to this address. %1$sConnect with your mailing list or CRM%2$s.
nl-NL: Leads worden naar dit adres gestuurd. %1$sVerbind met je mailinglijst of CRM%2$s.

en: Bypass for logged-in users
nl-NL: Omzeilen voor ingelogde gebruikers

en: Do not require lead capture for logged in users
nl-NL: Vereis geen leadcaptatie voor ingelogde gebruikers

en: Heading text
nl-NL: Koptekst

en: The heading shown at the top of the lead capture form.
nl-NL: De koptekst die bovenaan het leadcaptatieformulier wordt weergegeven.

en: Introduction text
nl-NL: Inleidingstekst

en: The introductory text shown below the heading.
nl-NL: De inleidingstekst die onder de koptekst wordt weergegeven.

en: First name text
nl-NL: Voornaam tekst

en: The label for the first name field.
nl-NL: Het label voor het voornaamveld.

en: Required
nl-NL: Verplicht

en: Last name text
nl-NL: Achternaam tekst

en: The label for the last name field.
nl-NL: Het label voor het achternaamveld.

en: Email address text
nl-NL: E-mailadres tekst

en: The label for the email address field.
nl-NL: Het label voor het e-mailadresveld.

en: Privacy consent text
nl-NL: Privacytoestemming tekst

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The label for the privacy consent checkbox, leave blank to disable. %1$sRead more%2$s.
nl-NL: Het label voor het privacytoestemmingsvakje, laat leeg om uit te schakelen. %1$sLees meer%2$s.

en: Submit button text
nl-NL: Indienen knop tekst

en: The label for the submit button on the form.
nl-NL: Het label voor de verzendknop op het formulier.

en: Confirmation message text
nl-NL: Bevestigingsbericht tekst

en: The text displayed after form submission, above the download button.
nl-NL: De tekst die wordt weergegeven na het indienen van het formulier, boven de downloadknop.

en: Download button text
nl-NL: Downloadknop tekst

en: The label for the download button in the modal.
nl-NL: Het label voor de downloadknop in de modal.

en: Create a document
nl-NL: Maak een document aan

en: Import documents by drag and drop or CSV
nl-NL: Importeer documenten door te slepen en neer te zetten of CSV

en: Go to settings page
nl-NL: Ga naar de instellingenpagina

note: translators: %1: Add document link open, %2: Add document link close, %3: Import page link open, %4: Import page link close, %5: Document library link open, %6: Document library link close
en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! The next step is to start %1$sadding%2$s or %3$simporting%4$s documents. Your documents will be listed on the %5$sdocument library page%6$s.
nl-NL: Gefeliciteerd, u heeft het instellen van de plugin voltooid! De volgende stap is om te beginnen met %1$s toevoegen %2$s of %3$s importeren %4$s van documenten. Uw documenten worden weergegeven op de %5$s documentenbibliotheek pagina %6$s.

en: Now, choose which information will appear in the list of documents.
nl-NL: Kies nu welke informatie in de lijst van documenten zal verschijnen.

en: Document filters
nl-NL: Documentfilters

en: Show dropdown menus to filter by doc_categories, doc_tags, or custom taxonomy.
nl-NL: Toon dropdownmenu's om te filteren op doc_categorieën, doc_tags of aangepaste taxonomie.

en: Enter the filters as a comma-separated list.
nl-NL: Voer de filters in als een lijst gescheiden door komma's.

en: Document Grid
nl-NL: Documentenrooster

en: Library content
nl-NL: Bibliotheekinhoud

en: Layout
nl-NL: Indeling

en: First, choose the layout for your document libraries.
nl-NL: Kies eerst de indeling voor uw documentenbibliotheken.

en: Display the document library in folders
nl-NL: Toon de documentenbibliotheek in mappen

en: Document preview
nl-NL: Documentvoorbeeld

en: Allow users to preview documents in a lightbox
nl-NL: Sta gebruikers toe om documenten in een lightbox te bekijken

en: The preview option will appear for supported file types only.
nl-NL: De previewoptie verschijnt alleen voor ondersteunde bestandstypen.

en: Welcome to Document Library Pro
nl-NL: Welkom bij Documentbibliotheek Pro

en: Start displaying documents in no time.
nl-NL: Begin met het weergeven van documenten in een mum van tijd.

en: Use this setup wizard to quickly configure the most popular options for your document libraries. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also override these options in the shortcode for individual libraries.
nl-NL: Gebruik deze installatiewizard om snel de meest populaire opties voor uw documentbibliotheken te configureren. U kunt deze opties later wijzigen op de instellingenpagina van de plugin of door de installatiewizard opnieuw te starten. U kunt deze opties ook in de shortcode voor individuele bibliotheken overschrijven.

en: Tables
nl-NL: Tabellen

en: Enter the fields to include in your document tables.
nl-NL: Voer de velden in die u in uw documenttabellen wilt opnemen.

en: Load the document table one page at a time
nl-NL: Laad de documenttabel één pagina per keer

en: Enable this if you will have lots of documents, otherwise leave it blank.
nl-NL: Schakel dit in als u veel documenten heeft, anders laat het leeg.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
nl-NL: Verbeter uw winkel met deze fantastische plugins van Barn2.

note: translators: %s is the document title
en: Expired: %s
nl-NL: Verlopen: %s

en: New lead
nl-NL: Nieuwe lead

en: A new lead has submitted their details to access a document: | A new lead has submitted their details to access a few documents:
nl-NL[0]: Een nieuwe lead heeft zijn gegevens ingediend om toegang te krijgen tot een document:
nl-NL[1]: Een nieuwe lead heeft zijn gegevens ingediend om toegang te krijgen tot een paar documenten:

en: The search term was empty.
nl-NL: De zoekterm was leeg.

en: No user was preselected
nl-NL: Geen gebruiker was vooraf geselecteerd

en: Password Protected
nl-NL: Wachtwoord Beschermd

en: This content is password protected. Please enter your password below:
nl-NL: Deze inhoud is met een wachtwoord beschermd. Voer hieronder uw wachtwoord in:

en: Password:
nl-NL: Wachtwoord:

en: Submit
nl-NL: Verzend

en: Login
nl-NL: Inloggen

en: Please log in to access this content:
nl-NL: Log alstublieft in om toegang te krijgen tot deze inhoud:

en: Log In
nl-NL: Inloggen

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. You can use the password below to proceed, or %s.
nl-NL: U bent momenteel ingelogd, maar heeft geen toestemming om deze inhoud te bekijken. U kunt het onderstaande wachtwoord gebruiken om door te gaan, of %s.

en: logout to try as a different user
nl-NL: uitloggen om als een andere gebruiker te proberen

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. Please %s.
nl-NL: U bent momenteel ingelogd, maar heeft geen toestemming om deze inhoud te bekijken. Gelieve %s.

en: Protection Types
nl-NL: Beschermingstypen

en: Password protected
nl-NL: Wachtwoordbeveiligd

en: User roles
nl-NL: Gebruikersrollen

en: Specific users
nl-NL: Specifieke gebruikers

en: Enter password...
nl-NL: Voer wachtwoord in...

en: Select or search user roles...
nl-NL: Selecteer of zoek gebruikersrollen...

en: Search users...
nl-NL: Zoek gebruikers...

en: Login required
nl-NL: Inloggen vereist

en: This content is protected. To view it please login.
nl-NL: Deze inhoud is beveiligd. Om het te bekijken, gelieve in te loggen.

en: Password required
nl-NL: Wachtwoord vereist

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
nl-NL: Deze inhoud is met een wachtwoord beveiligd. Om het te bekijken, gelieve uw wachtwoord hieronder in te voeren:

en: Password:
nl-NL: Wachtwoord:

note: translators: %s: File name
en: Select file: %s
nl-NL: Selecteer bestand: %s

en: last used
nl-NL: laatst gebruikt

en: Version history
nl-NL: Versiegeschiedenis

en: Version details
nl-NL: Versie details

en: Yes
nl-NL: Ja

en: Address name
nl-NL: Adresnaam

en: Username or email address
nl-NL: Gebruikersnaam of e-mailadres

en: Password
nl-NL: Wachtwoord

en: Remember me
nl-NL: Onthoud mij

en: Lost your password?
nl-NL: Wachtwoord vergeten?

en: Changing the visibility from Private will reset the document expiry.
nl-NL: Het wijzigen van de zichtbaarheid van Privé zal de documentvervaldatum resetten.

note: translators: 1: Month, 2: Day, 3: Year, 4: Hour, 5: Minute.
en: %1$s %2$s, %3$s at %4$s:%5$s
nl-NL: %1$s %2$s, %3$s om %4$s:%5$s

en: Show password entry form
nl-NL: Toon wachtwoord invoerveld

en: Show user login form
nl-NL: Toon gebruikers inlogformulier

en: Password form content
nl-NL: Inhoud van het wachtwoordformulier

en: Enter title
nl-NL: Voer titel in

en: Title for this form
nl-NL: Titel voor dit formulier

en: Message
nl-NL: Bericht

en: Enter message
nl-NL: Voer bericht in

en: Message for this form
nl-NL: Bericht voor dit formulier

en: Password Label
nl-NL: Wachtwoordlabel

en: Enter custom label
nl-NL: Voer aangepaste label in

en: Label for this form
nl-NL: Label voor dit formulier

en: Button Text
nl-NL: Knoptekst

en: Enter button text
nl-NL: Voer knoptekst in

en: Button text for this form
nl-NL: Knoptekst voor dit formulier

en: Use Label as Placeholder
nl-NL: Gebruik label als placeholder

en: User login form content
nl-NL: Inhoud gebruikersaanmeldformulier

[ctx: Page slug]
en: document-library
nl-NL: document-bibliotheek

[ctx: Page slug]
en: document-search
nl-NL: document-zoekopdracht

[ctx: Page title]
en: Document Library
nl-NL: Documentenbibliotheek

[ctx: Page title]
en: Document Search
nl-NL: Documentzoekopdracht

[ctx: show all posts option]
en: All
nl-NL: Alles

[ctx: table results count (single)]
en: result
nl-NL: resultaat

[ctx: table results count (multiple)]
en: results
nl-NL: resultaten

[ctx: table attachment count (single)]
en: file
nl-NL: bestand

[ctx: table attachment count (multiple)]
en: files
nl-NL: bestanden

[ctx: Post Type General Name]
en: Documents
nl-NL: Documenten

[ctx: Admin Menu text]
en: Documents
nl-NL: Documenten

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Categories
nl-NL: Documentcategorieën

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Authors
nl-NL: Documentauteurs

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Tags
nl-NL: Documenttags

[ctx: Taxonomy General Name]
en: File Types
nl-NL: Bestandstypen

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Download
nl-NL: Documentdownload

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Category
nl-NL: Documentcategorie

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Author
nl-NL: Documentauteur

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Tag
nl-NL: Documenttag

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: File Type
nl-NL: Bestandstype

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Download
nl-NL: Documentdownload

[ctx: media item]
en: Edit
nl-NL: Bewerken

[ctx: media item]
en: Success
nl-NL: Succes

[ctx: documents]
note: translators: %s: Number of expired documents.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
nl-NL[0]: Verlopen <span class="count">(%s)</span>
nl-NL[1]: Verlopen <span class="count">(%s)</span>

[ctx: publish box expiry date format]
note: translators: Publish box expiry date format, see https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: M j, Y
nl-NL: j M, Y

[ctx: title for the user login form]
en: User form title
nl-NL: Titel gebruikersformulier

[ctx: title for the password login form]
en: Password form title
nl-NL: Titel wachtwoordformulier

[ctx: Lead capture heading text]
en: Access this document
nl-NL: Toegang tot dit document

[ctx: Lead capture introduction text]
en: Please enter your details to download the file.
nl-NL: Voer uw gegevens in om het bestand te downloaden.

[ctx: Lead capture first name text]
en: First name
nl-NL: Voornaam

[ctx: Lead capture last name text]
en: Last name
nl-NL: Achternaam

[ctx: Lead capture email address text]
en: Email
nl-NL: E-mailadres

[ctx: Lead capture privacy consent text]
en: Privacy Policy
nl-NL: Privacybeleid

[ctx: Lead capture submit button text]
en: Submit
nl-NL: Verzenden

[ctx: Lead capture confirmation message text]
en: Thank you. You can now access the document below.
nl-NL: Dank u. U kunt nu het onderstaande document openen.

[ctx: Lead capture download button text]
en: Download
nl-NL: Downloaden
