Document Library Pro - Advanced 3.1.0 - en to ja translation catalogue (892 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Document Library Pro - Advanced
ja: ドキュメントライブラリプロ - 高度な

note: Description of the plugin
en: Add documents and display them in a searchable document library with filters.
ja: ドキュメントを追加し、フィルター付きの検索可能なドキュメントライブラリに表示します。

note: Author of the plugin
en: Barn2 Plugins
ja: Barn2 プラグイン

en: [View page]
ja: [ページを見る]

en: Size
ja: サイズ

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Support
ja: サポート

en: Settings
ja: 設定

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
ja: %s ドキュメントを表示

en: Docs
ja: ドキュメント

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
ja: %1$syour license key%2$s をアクティブにして更新を有効にします。

en: Auto-updates unavailable.
ja: 自動更新は利用できません。

en: License key successfully activated.
ja: ライセンスキーが正常にアクティブ化されました。

en: There was an error activating your license key.
ja: ライセンスキーのアクティブ化中にエラーが発生しました。

en: License key successfully deactivated.
ja: ライセンスキーが正常に非アクティブ化されました。

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
ja: ライセンスキーの非アクティブ化中にエラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: The license key looks good!
ja: ライセンスキーは問題ありません！

en: There's a problem with your license key.
ja: ライセンスキーに問題があります。

en: License key
ja: ライセンスキー

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
ja: ライセンスキーは、注文確認メールに含まれています。

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: Check
ja: 確認

en: Activate
ja: アクティベート

en: Deactivate
ja: 非アクティベート

en: License key deactivated.
ja: ライセンスキーが無効になりました。

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
ja: %1$sをインストールしていただきありがとうございます。始めるには、%2$sライセンスキーを入力してください%3$s。

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
ja: %1$sのライセンスキーは期限切れです。%2$sここをクリックして20%%割引で更新してください%3$s。

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
ja: %1$sの有効なライセンスはもうありません。プラグインを引き続き使用するには、%2$s新しいライセンスキーを購入してください%3$s。

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
ja: %1$s - サイトが新しいドメインに移動しました。%2$sライセンスキーを再アクティブ化してください%3$s。

en: An error has occurred, please try again.
ja: エラーが発生しました。もう一度お試しください。

en: Your license key is active.
ja: ライセンスキーはアクティブです。

en: Please enter your license key.
ja: ライセンスキーを入力してください。

en: Your license key is invalid.
ja: ライセンスキーが無効です。

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
ja: 無効なライセンスキーです - 注文確認メールまたは%1$sアカウント%2$sを確認してください。

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
ja: アクティベートのためのURLが提供されていません。サポートにお問い合わせください。

en: License key mismatch, please contact support.
ja: ライセンスキーが不一致です。サポートにお問い合わせください。

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
ja: このライセンスはバンドル製品用であり、アクティベートできません。

en: Your license key is not valid for this plugin.
ja: このプラグインにはライセンスキーが無効です。

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
ja[0]: %s サイトがアクティブ

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
ja: あなたのライセンスキーはアクティベーション制限に達しました (%s)。

en: Read more
ja: もっと読む

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
ja: あなたのライセンスキーは %s に期限切れです。

en: Renew now for 20% discount.
ja: 今すぐ更新すると20%の割引が適用されます。

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
ja: あなたのライセンスキーはアクティブではありません。再アクティブ化するか、設定を保存してください。

en: Your license key has expired.
ja: あなたのライセンスキーは期限切れです。

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
ja: あなたのライセンスキーは無効化されました。プラグインを引き続き使用するには、%1$spurchase a new license key%2$sをしてください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
ja: %1$s は PHP %2$s 以上が必要です。ウェブサーバーで使用されているPHPのバージョンを更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
ja: %1$s は WordPress %2$s 以上が必要です。WordPressのインストールを更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
ja: %1$s は WordPress %4$s 以上が必要です。%2$sあなたのWordPressインストールを%3$s更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
ja: %1$s は WooCommerce がインストールされ、アクティブである必要があります。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
ja: %1$s は %2$s がインストールされ、アクティブである必要があります。%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
ja: %1$s は WooCommerce %2$s 以上が必要です。まずWooCommerceのセットアップを更新してください。

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
ja: %1$s は %2$s %3$s 以上が必要です。最初に%4$sあなたのWooCommerceのセットアップをしてください。

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
ja: %1$s は Easy Digital Downloads がインストールされ、アクティブである必要があります。

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
ja: %1$s は次のエラーが発生したため、最初のアクティベーションを完了できませんでした:<br>%2$s

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update required
ja: %1$s データベースの更新が必要です

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
ja: <p>%1$s が更新されました！スムーズに動作させるために、データベースを最新バージョンに更新する必要があります。データベースの更新プロセスはバックグラウンドで実行され、少し時間がかかる場合がありますので、ご了承ください。</p>

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update done
ja: %1$s データベースの更新が完了しました

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
ja: <p>%1$s データベースの更新が完了しました。最新バージョンに更新していただきありがとうございます！</p>

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
ja: この操作を実行するための十分な権限がありません。

en: An upgrade is already in progress. Please wait until it completes.
ja: アップグレードが既に進行中です。完了するまでお待ちください。

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
ja: ファイルシステムに接続できません。資格情報を確認してください。

en: You don't have permission to activate the plugin.
ja: プラグインを有効にする権限がありません。

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image and PDF files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
ja: <strong>Document Library Pro</strong> は、画像およびPDFファイルにリンクされたドキュメントの自動アイキャッチ画像をサポートしています。既存のドキュメントを処理したい場合は、バッチ移行を実行してください。

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
ja: <strong>Document Library Pro</strong> は、画像ファイルにリンクされたドキュメントの自動アイキャッチ画像をサポートしています。既存のドキュメントを処理したい場合は、バッチ移行を実行してください。

en: Run batch migration
ja: バッチ移行を実行

en: The <strong>Document Library Pro</strong> batch automatic featured images process is in progress.
ja: <strong>Document Library Pro</strong> のバッチ自動アイキャッチ画像処理が進行中です。

en: Document Author
ja: ドキュメント作成者

note: translators: %s: Taxonomy label
en: All %s
ja: すべての %s

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: All types
ja: すべてのタイプ

en: Documents
ja: ドキュメント

en: Add to document library
ja: ドキュメントライブラリに追加

note: translators: %d: Created documents count
en: %d document successfully created. | %d documents successfully created.
ja[0]: %d 件のドキュメントが正常に作成されました。

note: translators: %d: Created documents count
en:  <a href="%s">View documents</a>
ja:  <a href="%s">ドキュメントを見る</a>

note: translators: %d: Failed documents count
en: %d document could not be created. | %d documents could not be created.
ja[0]: %d 件のドキュメントを作成できませんでした。

en: Add New
ja: 新規追加

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Tags
ja: タグ

en: Authors
ja: 著者

en: File
ja: ファイル

en: Upload a file or add a URL where the document is located:
ja: ファイルをアップロードするか、ドキュメントがあるURLを追加してください:

en: None
ja: なし

en: File upload
ja: ファイルアップロード

en: File URL
ja: ファイルURL

note: translators: %s: File name
en: Remove file: %s
ja: ファイルを削除: %s

en: Add File
ja: ファイル追加

en: Replace File
ja: ファイルを置き換える

en: Document Content
ja: ドキュメントの内容

en: The document content appears on the single document page and in the "Content" field of the document library.
ja: ドキュメントの内容は、単一ドキュメントページおよびドキュメントライブラリの「内容」フィールドに表示されます。

en: File Size
ja: ファイルサイズ

en: Document Library Page
ja: ドキュメントライブラリページ

en: Document Search Results Page
ja: ドキュメント検索結果ページ

en: Select File
ja: ファイル選択

en: Advanced
ja: 詳細設定

en: The following options allow you to configure advanced settings for your document libraries.
ja: 次のオプションを使用して、ドキュメントライブラリの詳細設定を構成できます。

en: Content length
ja: コンテンツの長さ

en: Enter -1 to display the full content.
ja: フルコンテンツを表示するには -1 を入力してください。

en: Shortcodes and media
ja: ショートコードとメディア

en: Allow shortcodes and media files in the document library content
ja: ドキュメントライブラリコンテンツにショートコードとメディアファイルを許可

en: Text links
ja: テキストリンク

en: Open text-based links in the document library and single document page in a new tab. This will not affect the behavior of Download buttons, which you can configure on the 'Display' page.
ja: ドキュメントライブラリや単一ドキュメントページのテキストベースのリンクを新しいタブで開きます。これは、’表示’ページで設定できるダウンロードボタンの動作には影響しません。

en: Open text links in a new tab
ja: 新しいタブでテキストリンクを開く

en: Image lightbox
ja: 画像ライトボックス

en: Display images in a lightbox when opened
ja: 開いたときにライトボックスで画像を表示

en: Table options
ja: テーブルオプション

en: Image size
ja: 画像サイズ

en: Enter WxH in pixels (e.g. 80x80).
ja: ピクセル単位で WxH を入力してください (例: 80x80)。

en: Lazy load
ja: 遅延読み込み

en: Enable this if you have many documents or experience slow page load times.
ja: ドキュメントが多数ある場合やページの読み込み速度が遅い場合にこれを有効にしてください。

en: Warning: Lazy load limits the searching and sorting features in the document library. Only use it if you definitely need it.
ja: 警告: 遅延読み込みはドキュメントライブラリの検索および並べ替え機能を制限します。必要な場合のみ使用してください。

en: Load the documents table one page at a time
ja: ドキュメントテーブルを1ページずつ読み込む

en: Accent-insensitive search
ja: アクセントを無視した検索

en: Enable this to make searches match accented characters with their non-accented counterparts. For example, searching for "Zurich" will also match "Zürich" in the table.
ja: これを有効にすると、検索がアクセント付きの文字とその非アクセントの対応物に一致します。たとえば、「Zurich」を検索すると、テーブル内の「Zürich」も一致します。

en: Make searches match accented and non-accented characters when lazy load is disabled
ja: 遅延読み込みが無効になっている場合、検索がアクセント付きと非アクセントの文字に一致するようにする

en: Diacritics sorting
ja: ダイアクリティクスの並べ替え

en: Enable this to sort accented characters naturally. For example, "árvíztűrő" will be sorted with "A" words instead of after "Z".
ja: アクセント付き文字を自然にソートするにはこれを有効にします。例えば、「árvíztűrő」は「Z」の後ではなく「A」の単語と一緒にソートされます。

en: Improve sorting of accented characters when lazy load is disabled
ja: レイジーロードが無効な場合のアクセント付き文字のソートを改善する

en: Caching
ja: キャッシング

en: Cache the documents table to improve load times
ja: 読み込み時間を改善するためにドキュメントテーブルをキャッシュする

en: Cache expires after
ja: キャッシュの有効期限

en: Your table data will be refreshed after this length of time.
ja: この時間が経過した後、テーブルデータが更新されます。

en: hours
ja: 時間

en: Clear cache
ja: キャッシュをクリア

en: Document limit
ja: ドキュメント制限

en: The maximum number of documents to display in each table. Enter -1 to show all documents.
ja: 各テーブルに表示するドキュメントの最大数。すべてのドキュメントを表示するには-1を入力します。

en: Responsive display
ja: レスポンシブ表示

en: How extra data is displayed when there are columns that are not visible in the main table.
ja: メインテーブルで表示されていない列がある場合に、追加データがどのように表示されるか。

en: Click a plus icon to display a hidden child row
ja: プラスアイコンをクリックして隠れた子行を表示します

en: Expand the child row automatically
ja: 子行を自動的に展開する

en: Click a plus icon to open a modal
ja: プラスアイコンをクリックしてモーダルを開く

en: Pagination
ja: ページネーション

en: Documents per page
ja: ページあたりのドキュメント数

en: The number of documents per page of the document library. Enter -1 to display all documents on one page.
ja: ドキュメントライブラリのページあたりのドキュメント数。1ページにすべてのドキュメントを表示するには-1を入力します。

en: Document total
ja: ドキュメント合計

en: The position of the document total, e.g. '25 documents'.
ja: ドキュメント合計の位置、例えば「25ドキュメント」。

en: Above library
ja: 上のライブラリ

en: Below library
ja: 下のライブラリ

en: Above and below library
ja: 上と下のライブラリ

en: Hidden
ja: 隠す

en: Pagination style
ja: ページネーションスタイル

en: Numbers only
ja: 数字のみ

en: Prev|Next
ja: 前|次

en: Prev|Next + Numbers
ja: 前|次 + 数字

en: Prev|Next|First|Last
ja: 前|次|最初|最後

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
ja: 前|次|最初|最後 + 数字

en: Pagination position
ja: ページネーション位置

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
ja: 結果間をスクロールするページングボタンの位置。

en: Page length
ja: ページの長さ

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
ja: '[x] 件を表示' ドロップダウンリストの位置。

en: Design
ja: デザイン

en: Use the following options to customize the design of the document table and grid.
ja: 以下のオプションを使用して、ドキュメントテーブルとグリッドのデザインをカスタマイズします。

en: Table
ja: テーブル

en: Default
ja: デフォルト

en: Custom
ja: カスタム

en: Default table template
ja: デフォルトのテーブルテンプレート

en: Minimal
ja: ミニマル

en: Delicate
ja: デリケート

en: Neutral
ja: ニュートラル

en: Dark
ja: ダーク

en: Blue
ja: ブルー

en: Nature
ja: 自然

en: Borders
ja: 境界線

en: External border icon
ja: 外部境界線アイコン

en: External
ja: 外部

en: Width
ja: 幅

en: Header border icon
ja: ヘッダー境界線アイコン

en: Header
ja: ヘッダー

en: Horizontal border icon
ja: 水平境界線アイコン

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical border icon
ja: 垂直境界線アイコン

en: Vertical
ja: 垂直

en: Bottom border icon
ja: 下部境界線アイコン

en: Bottom
ja: 下部

en: Background colors
ja: 背景色

en: Main
ja: メイン

en: Alternative
ja: 代替

en: Button
ja: ボタン

en: Disabled button
ja: 無効なボタン

en: Button hover
ja: ボタンホバー

en: Fonts
ja: フォント

en: Hyperlink
ja: ハイパーリンク

en: Cell backgrounds
ja: セル背景

en: No alternate
ja: 代替なし

en: Alternate rows
ja: 代替行

en: Alternate columns
ja: 代替列

en: Corner style
ja: コーナースタイル

en: Theme default
ja: テーマデフォルト

en: Square corners
ja: 四角いコーナー

en: Rounded corners
ja: 丸いコーナー

en: Fully rounded corners
ja: 完全に丸いコーナー

en: Main text
ja: メインテキスト

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Background
ja: 背景

en: Font
ja: フォント

en: Border
ja: ボーダー

en: Spacing
ja: 間隔

en: Compact
ja: コンパクト

en: Normal
ja: ノーマル

en: Spacious
ja: 広々とした

en: Reset to the default
ja: デフォルトにリセット

en: This will reset the design settings to the default of the current template
ja: これにより、デザイン設定が現在のテンプレートのデフォルトにリセットされます

en: Reset
ja: リセット

en: Grid
ja: グリッド

en: Default grid template
ja: デフォルトのグリッドテンプレート

en: Document image
ja: ドキュメント画像

en: Category badge
ja: カテゴリー バッジ

en: Grid card
ja: グリッドカード

en: Fully rounded
ja: 完全に丸みを帯びた

en: Folders
ja: フォルダ

en: Top-level Folder color
ja: トップレベルフォルダの色

en: Change the color of the top-level folder icons.
ja: トップレベルフォルダアイコンの色を変更します。

en: Sub-level folder color
ja: サブレベルフォルダの色

en: Change the color of the sub-level folder icons.
ja: サブレベルフォルダアイコンの色を変更します。

en: Closed folder icon
ja: 閉じたフォルダアイコン

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for closed folders. %1$sRead more%2$s.
ja: 使用したい閉じたフォルダのアイコンのSVGコードを入力してください。 %1$s続きを読む%2$s。

en: Open folder icon
ja: フォルダーを開くアイコン

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for open folders. %1$sRead more%2$s.
ja: 使用したいフォルダーを開くアイコンのSVGコードを入力してください。%1$s続きを読む%2$s。

en: Display
ja: 表示

en: The following options control the contents and layout of your document lists.
ja: 以下のオプションは、ドキュメントリストの内容とレイアウトを制御します。

en: Default layout
ja: デフォルトレイアウト

en: Columns
ja: 列

en: Document | Documents
ja[0]: ドキュメント

en: Grid content
ja: グリッドコンテンツ

en: Choose which information to display in the grid of documents.
ja: ドキュメントのグリッドに表示する情報を選択します。

en: Image
ja: 画像

en: Title
ja: タイトル

en: Filename
ja: ファイル名

en: File type
ja: ファイルタイプ

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Download count
ja: ダウンロード数

en: Excerpt/content
ja: 抜粋/内容

en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

en: Document link
ja: ドキュメントリンク

en: Clickable fields
ja: クリック可能なフィールド

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Control which fields are clickable, in addition to the 'link' field. %1$sRead more%2$s.
ja: クリック可能なフィールドを、'リンク'フィールドに加えて制御します。%1$s続きを読む%2$s。

en: Number of columns
ja: 列の数

en: Auto-size
ja: 自動サイズ

en: 1 column
ja: 1列

en: 2 columns
ja: 2列

en: 3 columns
ja: 3列

en: 4 columns
ja: 4列

en: Document title
ja: ドキュメントタイトル

en: Link to single document page
ja: 単一ドキュメントページへのリンク

en: Download file
ja: ファイルをダウンロード

en: No link
ja: リンクなし

en: Link destination
ja: リンク先

en: Sorting
ja: ソート

en: Sort by
ja: ソート基準

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The initial sort order of the document library. %1$sRead more%2$s.
ja: ドキュメントライブラリの初期ソート順。 %1$sさらに読む%2$s。

en: Date published
ja: 公開日

en: Date modified
ja: 最終更新日

en: Page order (menu order)
ja: ページ順序（メニュー順序）

en: Post slug
ja: 投稿スラッグ

en: Author
ja: 著者

en: Number of comments
ja: コメントの数

en: Random
ja: ランダム

en: Other
ja: その他

en: Sort column
ja: ソート列

en: Enter any column in your table. Note: only available for the table layout and when lazy load is disabled. Not used for the grid layout.
ja: テーブル内の任意の列を入力してください。注：テーブルレイアウトでのみ利用可能で、レイジーロードが無効になっているときのみです。グリッドレイアウトでは使用されません。

en: Sort direction
ja: ソート方向

en: Automatic
ja: 自動

en: Ascending (A to Z, oldest to newest)
ja: 昇順 (A から Z、古いものから新しいもの)

en: Descending (Z to A, newest to oldest)
ja: 降順 (Z から A、新しいものから古いもの)

en: Download button
ja: ダウンロードボタン

en: Button behavior
ja: ボタンの動作

en: Style
ja: スタイル

en: File type button
ja: ファイルタイプボタン

en: Text link
ja: テキストリンク

en: Button/link text
ja: ボタン/リンクテキスト

en: The text displayed on the button or link.
ja: ボタンまたはリンクに表示されるテキスト。

en: Icon
ja: アイコン

en: Display download icon
ja: ダウンロードアイコンを表示

en: New tab
ja: 新しいタブ

en: Open download in a new tab
ja: 新しいタブでダウンロードを開く

en: Preview button
ja: プレビュー ボタン

en: Enable preview?
ja: プレビューを有効にしますか？

en: Show a preview button for supported file types
ja: サポートされているファイルタイプのためのプレビューボタンを表示

en: Display preview icon
ja: プレビューアイコンを表示

en: Multi-downloads
ja: マルチダウンロード

en: Allow multiple downloads?
ja: 複数のダウンロードを許可しますか？

en: Allow documents to be downloaded in bulk
ja: 文書を一括でダウンロードできるようにします

en: Button text
ja: ボタンテキスト

en: The text for the button to download all selected documents.
ja: 選択したすべての文書をダウンロードするためのボタンのテキスト。

en: Button position
ja: ボタンの位置

en: Enable folders
ja: フォルダーを有効にします

en: Group the document library into folders, one per category
ja: ドキュメントライブラリをカテゴリごとに1つのフォルダーにグループ化します

en: Sort folders by
ja: フォルダーを並べ替え

en: Category name
ja: カテゴリー名

en: Category slug
ja: カテゴリー スラッグ

en: Category order
ja: カテゴリーの順序

en: Number of documents in category
ja: カテゴリー内の文書の数

en: Folder display
ja: フォルダー表示

en: Open
ja: 開く

en: Closed
ja: 閉じた

en: List the category IDs of folders you want opened when the document library is displayed.
ja: ドキュメントライブラリが表示されるときに開きたいフォルダーのカテゴリIDをリストします。

en: Search
ja: 検索

en: Use the following options to control the search box that appears above your document lists. You can also use the Document Library Pro: Search Box widget to add a search anywhere on your site.
ja: ドキュメントリストの上に表示される検索ボックスを制御するために、以下のオプションを使用します。また、Document Library Pro: Search Boxウィジェットを使用して、サイトの任意の場所に検索を追加することもできます。

en: Search filters
ja: 検索フィルター

en: Filters appear above the library and help users to find specific documents.
ja: フィルターはライブラリの上に表示され、ユーザーが特定のドキュメントを見つけるのに役立ちます。

en: Filters are displayed above the table, and help users to search and refine the products. You can also add filter widgets to a sidebar.
ja: フィルターはテーブルの上に表示され、ユーザーが製品を検索し、絞り込むのに役立ちます。また、サイドバーにフィルターウィジェットを追加することもできます。

en: Enable filter dropdowns
ja: フィルタードロップダウンを有効にする

en: Search box
ja: 検索ボックス

en: Display a search box above the list of documents
ja: ドキュメントのリストの上に検索ボックスを表示します

en: Search results
ja: 検索結果

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: When using the %1$sglobal search%2$s, this page will display your search results.
ja: %1$sglobal search%2$sを使用すると、このページに検索結果が表示されます。

en: Use the widget or shortcode to perform a search from anywhere on your site.
ja: ウィジェットまたはショートコードを使用して、サイトのどこからでも検索を実行します。

en: Page
ja: ページ

en: Single Document
ja: 単一ドキュメント

en: Document Library Pro creates an individual page for each document. Use the following options to choose what information to display on this page. Alternatively, you can disable the single document page using the link options on the %1$sDisplay tab%2$s. %3$sRead more%4$s.
ja: Document Library Proは各ドキュメントに対して個別のページを作成します。このページに表示する情報を選択するために、以下のオプションを使用します。また、%1$sDisplayタブ%2$sのリンクオプションを使用して単一ドキュメントページを無効にすることもできます。 %3$s続きを読む%4$s。

en: Featured image
ja: フィーチャー画像

en: Comments
ja: コメント

en: Excerpt
ja: 抜粋

en: No matching documents
ja: 一致するドキュメントはありません

en: Document does not exist
ja: ドキュメントは存在しません

en: Failed to create document.
ja: ドキュメントの作成に失敗しました。

en: No documents found.
ja: ドキュメントが見つかりませんでした。

en: Search:
ja: 検索:

en: Failed to create the zip file. Please reselect your documents and try again.
ja: zipファイルの作成に失敗しました。ドキュメントを再選択して再試行してください。

en: Sorry, your browser doesn't support embedded PDFs.
ja: 申し訳ありませんが、あなたのブラウザは埋め込みPDFをサポートしていません。

en: Sorry, your browser doesn't support embedded audio.
ja: 申し訳ありませんが、あなたのブラウザは埋め込みオーディオをサポートしていません。

en: Sorry, your browser doesn't support embedded video.
ja: 申し訳ありませんが、あなたのブラウザは埋め込みビデオをサポートしていません。

note: translators: %d: The total number of documents.
en: %1$d %3$s (%2$d in total)
ja: %1$d %3$s (%2$d 件中)

en: All
ja: すべて

en: Show _MENU_ per page
ja: ページあたり _MENU_ を表示

en: Previous
ja: 前

en: Next
ja: 次

en: First
ja: 最初

en: Last
ja: 最後

note: translators: _POSTS_: the content type (e.g. "posts")
en: No matching _POSTS_.
ja: 一致する _POSTS_ がありません。

en: Permanently delete all Document Library Pro settings and data when uninstalling the plugin
ja: プラグインをアンインストールするときに、すべての Document Library Pro 設定とデータを完全に削除します

en: Uninstalling Document Library Pro
ja: Document Library Pro のアンインストール中

en: File Type
ja: ファイルタイプ

en: Link
ja: リンク

en: Category
ja: カテゴリ

en: Tag
ja: タグ

en: Document Library Pro: Document Downloads
ja: ドキュメントライブラリプロ：ドキュメントダウンロード

en: True
ja: 真

en: False
ja: 偽

en: (_MAX_ in total)
ja: （合計_MAX_）

note: translators: ARIA text for sorting column in ascending order
en: : activate to sort column ascending
ja: ：列を昇順でソートするにはアクティブにします

note: translators: ARIA text for sorting column in descending order
en: : activate to sort column descending
ja: ：列を降順でソートするにはアクティブにします

en: No results found
ja: 結果が見つかりませんでした

en: Content
ja: コンテンツ

en: Summary
ja: 要約

en: Date
ja: 日付

en: Last Modified
ja: 最終更新日

en: Status
ja: ステータス

en: — Select —
ja: — 選択 —

en: Documents Archives
ja: ドキュメントアーカイブ

en: Documents Attributes
ja: ドキュメント属性

en: Parent Documents:
ja: 親ドキュメント：

en: All Documents
ja: すべての文書

en: Add New Document
ja: 新しい文書を追加

en: New Document
ja: 新しい文書

en: Edit Document
ja: 文書を編集

en: Update Document
ja: 文書を更新

en: View Document
ja: 文書を表示

en: View Documents
ja: 文書を表示

en: Search Documents
ja: 文書を検索

en: Not found
ja: 見つかりません

en: Not found in Trash
ja: ゴミ箱に見つかりません

en: Featured Image
ja: アイキャッチ画像

en: Set featured image
ja: アイキャッチ画像を設定

en: Remove featured image
ja: アイキャッチ画像を削除

en: Use as featured image
ja: アイキャッチ画像として使用

en: Insert into Document
ja: 文書に挿入

en: Uploaded to this document
ja: この文書にアップロード済み

en: Document list
ja: 文書リスト

en: Documents list navigation
ja: 文書リストナビゲーション

en: Filter Documents list
ja: 文書リストをフィルター

en: Document Library Pro documents.
ja: ドキュメントライブラリProの文書。

en: Cache cleared successfully.
ja: キャッシュが正常にクリアされました。

en: Search documents...
ja: ドキュメントを検索...

en: No matching documents.
ja: 一致するドキュメントはありません。

en: Document Search
ja: ドキュメント検索

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: File Type:
ja: ファイルタイプ:

en: File Size:
ja: ファイルサイズ:

en: Categories:
ja: カテゴリ:

en: Tags:
ja: タグ:

en: Author:
ja: 著者:

en: Downloads:
ja: ダウンロード数:

en: New document awaiting moderation
ja: 新しいドキュメントが承認待ちです

en: New document submitted
ja: 新しいドキュメントが提出されました

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. To approve or reject it, visit the following link and click either "Publish" or "Move to Trash" - <a href="%2$s">%2$s</a>.
ja: 新しいドキュメントが <a href="%1$s">%1$s</a> に提出されました。承認または拒否するには、次のリンクにアクセスし、「公開」または「ゴミ箱に移動」をクリックしてください - <a href="%2$s">%2$s</a>。

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. You can see it at: <a href="%2$s">%2$s</a>.
ja: 新しいドキュメントが <a href="%1$s">%1$s</a> に提出されました。次のリンクで確認できます: <a href="%2$s">%2$s</a>。

en: Add title
ja: タイトルを追加

en: Upload a file or add a URL where the document is located
ja: ファイルをアップロードするか、ドキュメントがあるURLを追加してください

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: A custom URL
ja: カスタムURL

en: Document url
ja: ドキュメントURL

en: Document file
ja: ドキュメントファイル

en: Select one or more categories...
ja: カテゴリーを1つ以上選択...

en: Select one or more tags...
ja: タグを1つ以上選択...

en: Select one or more authors...
ja: 著者を1人以上選択...

en: Select one or more %s...
ja: %sを1つ以上選択...

note: translators: Placeholder %s is the label for the required field.
en: %s is a required field
ja: %sは必須フィールドです

note: translators: Placeholder %s is the field label that is did not validate.
en: %s is invalid
ja: %sが無効です

en: Invalid image path.
ja: 無効な画像パスです。

note: translators: Placeholder %1$s is field label; %2$s is the file mime type; %3$s is the allowed mime-types. translators: %1$s is the file field label; %2$s is the file type; %3$s is the list of allowed file types.
en: "%1$s" (filetype %2$s) needs to be one of the following file types: %3$s
ja: 「%1$s」（ファイルタイプ %2$s）は次のファイルタイプのいずれかである必要があります：%3$s

en: Invalid attachment provided.
ja: 無効な添付ファイルが提供されました。

en: Failed honeypot validation.
ja: ハネポット検証に失敗しました。

en: Please enter a valid document url.
ja: 有効なドキュメントURLを入力してください。

en: Please select the file you wish to upload.
ja: アップロードしたいファイルを選択してください。

en: Submit document
ja: ドキュメントを送信

en: Remove this option
ja: このオプションを削除

en: Invalid taxonomy.
ja: 無効な分類法です。

note: translators: %s is the list of allowed file types.
en: Uploaded files need to be one of the following file types: %s
ja: アップロードされたファイルは次のファイルタイプのいずれかでなければなりません：%s

note: translators: %s: Document title
en: Select %s for download
ja: ダウンロードのために%sを選択

en: All Categories
ja: すべてのカテゴリー

en: Parent Category
ja: 親カテゴリー

en: Parent Category:
ja: 親カテゴリ：

en: New Category Name
ja: 新しいカテゴリ名

en: Add New Category
ja: 新しいカテゴリを追加

en: Edit Category
ja: カテゴリを編集

en: Update Category
ja: カテゴリを更新

en: View Category
ja: カテゴリを表示

en: Separate categories with commas
ja: カテゴリをカンマで区切る

en: Add or remove categories
ja: カテゴリを追加または削除

en: Choose from the most used
ja: 最も使用されているものから選択

en: Popular Categories
ja: 人気のカテゴリ

en: Search Categories
ja: カテゴリを検索

en: Not Found
ja: 見つかりませんでした

en: No categories
ja: カテゴリはありません

en: Categories list
ja: カテゴリ一覧

en: Categories list navigation
ja: カテゴリ一覧ナビゲーション

en: All Authors
ja: すべての著者

en: Parent Author
ja: 親著者

en: Parent Author:
ja: 親著者：

en: New Author Name
ja: 新しい著者名

en: Add New Author
ja: 新しい著者を追加

en: Edit Author
ja: 著者を編集

en: Update Author
ja: 著者を更新

en: View Author
ja: 著者を表示

en: Separate authors with commas
ja: 著者をカンマで区切る

en: Add or remove authors
ja: 著者を追加または削除

en: Popular Authors
ja: 人気の著者

en: Search Authors
ja: 著者を検索

en: No authors
ja: 著者がいません

en: Authors list
ja: 著者リスト

en: Authors list navigation
ja: 著者リストのナビゲーション

en: All Tags
ja: すべてのタグ

en: Parent Tag
ja: 親タグ

en: Parent Tag:
ja: 親タグ:

en: New Tag Name
ja: 新しいタグ名

en: Add New Tag
ja: 新しいタグを追加

en: Edit Tag
ja: タグを編集

en: Update Tag
ja: タグを更新

en: View Tag
ja: タグを表示

en: Separate tags with commas
ja: タグをカンマで区切る

en: Add or remove tags
ja: タグを追加または削除

en: Popular Tags
ja: 人気のタグ

en: Search Tags
ja: タグを検索

en: No tags
ja: タグはありません

en: Tags list
ja: タグ一覧

en: Tags list navigation
ja: タグ一覧のナビゲーション

en: File Types
ja: ファイルタイプ

en: All File Types
ja: すべてのファイルタイプ

en: Parent File Type
ja: 親ファイルタイプ

en: Parent File Type:
ja: 親ファイルタイプ：

en: New File Type Name
ja: 新しいファイルタイプ名

en: Add New File Type
ja: 新しいファイルタイプを追加

en: Edit File Type
ja: ファイルタイプを編集

en: Update File Type
ja: ファイルタイプを更新

en: View File Type
ja: ファイルタイプを表示

en: Separate file types with commas
ja: ファイルタイプをカンマで区切る

en: Add or remove file types
ja: ファイルタイプを追加または削除

en: Popular File Types
ja: 人気のファイルタイプ

en: Search File Types
ja: ファイルタイプを検索

en: No file types
ja: ファイルタイプはありません

en: File types list
ja: ファイルタイプ一覧

en: File types list navigation
ja: ファイルタイプリストナビゲーション

en: Document Downloads
ja: ドキュメントダウンロード

en: All Items
ja: すべてのアイテム

en: Parent Item
ja: 親アイテム

en: Parent Item:
ja: 親アイテム：

en: New Item Name
ja: 新しいアイテム名

en: Add New Item
ja: 新しいアイテムを追加

en: Edit Item
ja: アイテムを編集

en: Update Item
ja: アイテムを更新

en: View Item
ja: アイテムを表示

en: Separate items with commas
ja: アイテムをカンマで区切る

en: Add or remove items
ja: アイテムを追加または削除

en: Popular Items
ja: 人気のアイテム

en: Search Items
ja: アイテムを検索

en: No items
ja: アイテムはありません

en: Items list
ja: アイテムリスト

en: Items list navigation
ja: アイテムリストナビゲーション

note: translators: %s: document URL
en: Unable to use document "%s".
ja: ドキュメント "%s" を使用できません。

note: translators: %s: image URL
en: Invalid URL %s.
ja: 無効なURL %s。

note: translators: %s: image URL
en: Error getting remote document %s.
ja: リモートドキュメント %s を取得する際のエラー。

note: translators: %s: image URL
en: Error: %s
ja: エラー: %s

note: translators: %s: error message
en: Invalid document: %s
ja: 無効なドキュメント: %s

en: Download Selected Documents
ja: 選択したドキュメントをダウンロード

en: Download
ja: ダウンロード

en: Custom Fields
ja: カスタムフィールド

en: Last modified date
ja: 最終更新日

en: Custom field
ja: カスタムフィールド

en: Preview
ja: プレビュー

en: Close
ja: 閉じる

en: A global search box for your document library.
ja: ドキュメントライブラリ用のグローバル検索ボックス。

en: Document Library Pro: Search Box
ja: ドキュメントライブラリプロ: 検索ボックス

en: Document search
ja: ドキュメント検索

en: Title:
ja: タイトル:

en: Placeholder:
ja: プレースホルダー:

en: Button Text:
ja: ボタンテキスト:

en: Close (Esc)
ja: 閉じる (Esc)

en: Share
ja: 共有

en: Toggle fullscreen
ja: フルスクリーン切り替え

en: Zoom in/out
ja: ズームイン/アウト

en: Previous (arrow left)
ja: 前 (左矢印)

en: Next (arrow right)
ja: 次へ (右矢印)

en: Document successfully uploaded.
ja: ドキュメントのアップロードが成功しました。

en: Something went wrong. Please try again.
ja: 何かがうまくいきませんでした。もう一度お試しください。

en: Something went wrong during validation. Please try again.
ja: 検証中に何かがうまくいきませんでした。もう一度お試しください。

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: The page you are looking for does not exist.
ja: お探しのページは存在しません。

en: Go back
ja: 戻る

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

note: translators: %s is the plugin name.
en: Uninstalling %s
ja: %sをアンインストールしています

en: Delete data on uninstall
ja: アンインストール時にデータを削除する

en: Permanently delete all %s settings and data when uninstalling the plugin
ja: %sのすべての設定とデータをプラグインをアンインストールする際に完全に削除します

en: You do not have permission to view the setup wizard.
ja: セットアップウィザードを表示する権限がありません。

en: Authentication required.
ja: 認証が必要です。

en: Could not find the appropriate step.
ja: 適切なステップが見つかりませんでした。

en: Please enter a license key.
ja: ライセンスキーを入力してください。

en: Invalid action requested.
ja: 無効なアクションが要求されました。

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
ja: %s セットアップウィザード

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
ja: 警告: これにより、%sの既存の設定が上書きされます。続行してもよろしいですか？

en: Setup wizard
ja: セットアップウィザード

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
ja: セットアップウィザードに再度アクセスする必要がある場合は、以下のボタンをクリックしてください。

en: More
ja: もっと

en: Extra features
ja: 追加機能

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
ja: Barn2の素晴らしいプラグインであなたのサイトを強化しましょう。

en: Ready
ja: 準備完了

en: Setup Complete
ja: セットアップ完了

en: Welcome
ja: ようこそ

en: Select an option
ja: オプションを選択

en: File name
ja: ファイル名

en: Show dropdown menus to allow users to filter the documents.
ja: ユーザーが文書をフィルタリングできるようにドロップダウンメニューを表示します。

en: Please enter a password.
ja: パスワードを入力してください。

en: Incorrect password, please try again.
ja: パスワードが間違っています。再試行してください。

en: Username is required.
ja: ユーザー名は必須です。

en: Access Required
ja: アクセスが必要です

en: Insufficient privileges to import documents.
ja: 文書をインポートするための権限が不足しています。

en: Dismiss
ja: 無視

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload.
en: &#8220;%s&#8221; document has failed to be created.
ja: &#8220;%s&#8221; 文書の作成に失敗しました。

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload. translators: %s: File name.
en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
ja: &#8220;%s&#8221; のアップロードに失敗しました。

en: Visibility
ja: 可視性

en: The protection field can not be empty.
ja: 保護フィールドは空にできません。

en: Inherited
ja: 継承されました

en: Public
ja: 公開

en: Protected
ja: 保護された

en: Protect the category by password, or restrict it to specific roles or users. Its documents and sub-categories will inherit the same protection by default.
ja: カテゴリをパスワードで保護するか、特定の役割またはユーザーに制限します。その文書とサブカテゴリは、デフォルトで同じ保護を継承します。

en: inherited
ja: 継承された

en: password
ja: パスワード

en: user role
ja: ユーザー役割

en: user
ja: ユーザー

en: document owner
ja: 文書所有者

en: Select options...
ja: オプションを選択...

en: Expired
ja: 期限切れ

note: translators: 1: Post date, 2: Post time. translators: Publish box expiry date string. 1: Date, 2: Time. See https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: %1$s at %2$s
ja: %1$s の %2$s

en: Document Library Importing
ja: ドキュメントライブラリのインポート

en: Import
ja: インポート

en: Import documents
ja: 文書をインポートする

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en:  The following options allow you to bulk import documents into the document library, either by uploading files directly or by importing a CSV file with additional information about your documents. %1$sRead documentation%2$s
ja: 次のオプションを使用して、ファイルを直接アップロードするか、文書に関する追加情報を含むCSVファイルをインポートすることで、文書ライブラリに文書を一括インポートできます。 %1$sドキュメントを読む%2$s

en: CSV upload
ja: CSVアップロード

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Upload a CSV file in the correct format, and a new document will be created for each row. %1$sRead more%2$s
ja: 正しい形式のCSVファイルをアップロードすると、各行に対して新しい文書が作成されます。 %1$s詳細を読む%2$s

en: Import CSV
ja: CSVをインポート

en: Upload CSV file
ja: CSVファイルをアップロード

en: Column mapping
ja: 列のマッピング

en: Done!
ja: 完了！

en: Import Documents
ja: 文書をインポート

en: Import documents from a CSV file
ja: CSVファイルから文書をインポートします

en: This tool allows you to import document data to your site from a CSV or TXT file.
ja: このツールを使用すると、CSVまたはTXTファイルからサイトに文書データをインポートできます。

en: Choose a CSV file from your computer:
ja: コンピュータからCSVファイルを選択：

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
ja: インポートファイルをアップロードする前に、次のエラーを修正する必要があります：

note: translators: %s: maximum upload size
en: Maximum size: %s
ja: 最大サイズ：%s

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
ja: または、サーバー上のCSVファイルへのパスを入力してください：

en: CSV Delimiter
ja: CSV区切り文字

en: Use previous column mapping preferences?
ja: 以前の列のマッピング設定を使用しますか？

en: Hide advanced options
ja: 詳細オプションを非表示にする

en: Show advanced options
ja: 詳細オプションを表示する

en: Continue
ja: 続行

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
ja: ファイルが空です。より重要なものをアップロードしてください。このエラーは、php.iniでアップロードが無効になっているか、post_max_sizeがupload_max_filesizeよりも小さく定義されていることが原因である可能性があります。

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
ja: 無効なファイルタイプです。インポーターはCSVおよびTXTファイル形式をサポートしています。

en: Please upload or provide the link to a valid CSV file.
ja: 有効なCSVファイルをアップロードするか、リンクを提供してください。

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
ja: ファイルが空であるか、UTF-8以外のエンコーディングを使用しています。新しいファイルで再度お試しください。

en: Upload a new file
ja: 新しいファイルをアップロード

en: Map CSV fields to documents
ja: ドキュメントにCSVフィールドをマッピング

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Select fields from your CSV file to map against documents fields, or to ignore during import. %1$sRead more%2$s
ja: インポート中に無視するか、ドキュメントフィールドにマッピングするためにCSVファイルからフィールドを選択します。 %1$sさらに詳しく%2$s

en: Column name
ja: 列名

en: Map to field
ja: フィールドにマッピング

en: Sample:
ja: サンプル:

en: Do not import
ja: インポートしない

en: Run the importer
ja: インポーターを実行

en: The file does not exist, please try again.
ja: ファイルが存在しません。もう一度お試しください。

en: Importing
ja: インポート中

en: Your documents are now being imported...
ja: あなたのドキュメントが現在インポートされています...

note: translators: %d: documents count
en: %s document imported | %s documents imported
ja[0]: %s ドキュメントがインポートされました

note: translators: %d: documents count
en: %s document was skipped | %s documents were skipped
ja[0]: %s ドキュメントがスキップされました

note: translators: %d: documents count
en: Failed to import %s document | Failed to import %s documents
ja[0]: %s ドキュメントのインポートに失敗しました

en: View import log
ja: インポートログを表示

note: translators: %s: File name
en: File uploaded: %s
ja: アップロードされたファイル: %s

note: translators: %d: import results
en: Import complete!
ja: インポート完了!

en: Reason for failure
ja: 失敗の理由

en: View documents
ja: ドキュメントを表示

en: Name
ja: 名前

en: Published
ja: 公開済み

en: Document Authors
ja: ドキュメントの著者

en: Direct URL
ja: 直接URL

en: Featured Image URL
ja: 特徴的な画像のURL

en: Expiry
ja: 有効期限

note: translators: %s: Meta key
en: Custom Field: %s
ja: カスタムフィールド: %s

note: translators: %s: Taxonomy name
en: Taxonomies: %s
ja: 分類: %s

en: Categories (comma or pipe separated)
ja: カテゴリー（カンマまたはパイプで区切り）

en: Tags (comma or pipe separated)
ja: タグ（カンマまたはパイプで区切り）

en: Tags (space separated)
ja: タグ（スペースで区切り）

en: Position
ja: 位置

en: Import as meta data (%s)
ja: メタデータとしてインポート (%s)

en: Import as taxonnomy (%s)
ja: 分類としてインポート (%s)

en: %s (comma or pipe separated)
ja: %s（カンマまたはパイプで区切り）

en: Taxonomies
ja: 分類

en: Drag and drop file upload
ja: ドラッグ＆ドロップファイルアップロード

en: Upload one or more files, and each one will automatically be added as a new document. The filename will be used as the document title.
ja: 1つ以上のファイルをアップロードすると、それぞれが新しいドキュメントとして自動的に追加されます。ファイル名がドキュメントのタイトルとして使用されます。

en: Drop files to upload
ja: アップロードするファイルをドロップ

en: or
ja: または

en: Select Files
ja: ファイルを選択

note: translators: %s: Maximum allowed file size.
en: Maximum upload file size: %s.
ja: 最大アップロードファイルサイズ: %s。

en: You have attempted to queue too many files.
ja: ファイルをキューに入れようとする数が多すぎます。

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
ja: %sはこのサイトの最大アップロードサイズを超えています。

en: This file is empty. Please try another.
ja: このファイルは空です。他のファイルを試してください。

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ja: 申し訳ありませんが、このファイルタイプはセキュリティ上の理由で許可されていません。

en: This file is not an image. Please try another.
ja: このファイルは画像ではありません。他のファイルを試してください。

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
ja: メモリを超えました。より小さなファイルを試してください。

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
ja: これは最大サイズを超えています。他のファイルを試してください。

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
ja: アップロード中にエラーが発生しました。後でもう一度お試しください。

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
ja: 設定エラーが発生しました。サーバー管理者に連絡してください。

en: You may only upload 1 file.
ja: 1つのファイルのみアップロードできます。

en: Unexpected response from the server. The file may have been uploaded successfully. Check in the Media Library or reload the page.
ja: サーバーからの予期しない応答です。ファイルは正常にアップロードされた可能性があります。メディアライブラリで確認するか、ページを再読み込みしてください。

en: Post-processing of the image failed likely because the server is busy or does not have enough resources. Uploading a smaller image may help. Suggested maximum size is 2500 pixels.
ja: 画像の後処理に失敗しました。サーバーが忙しいか、十分なリソースがない可能性があります。より小さな画像をアップロードすると助けになるかもしれません。推奨される最大サイズは2500ピクセルです。

en: Upload failed.
ja: アップロードに失敗しました。

note: translators: 1: Opening link tag, 2: Closing link tag.
en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
ja: このファイルを%1$sbrowser uploader%2$sでアップロードしてみてください。

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
ja: %sはブラウザで使用する場合のマルチファイルアップローダーの最大アップロードサイズを超えています。

en: IO error.
ja: 入出力エラー。

en: Security error.
ja: セキュリティエラー。

en: File canceled.
ja: ファイルがキャンセルされました。

en: Upload stopped.
ja: アップロードが停止しました。

en: Crunching&hellip;
ja: 計算中&hellip;

en: moved to the Trash.
ja: ゴミ箱に移動しました。

en: Document Library Pro documents (CSV)
ja: ドキュメントライブラリ Pro ドキュメント (CSV)

en: Import documents to your site via a csv file.
ja: CSVファイルを介してサイトにドキュメントをインポートします。

en: Never expires
ja: 有効期限なし

en: Expired on:
ja: 有効期限:

en: Expires on:
ja: 有効期限:

en: Edit
ja: 編集

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Edit expiry date and time
ja: 有効期限の日付と時間を編集

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Expiry date and time
ja: 有効期限の日付と時間

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Day
ja: 日

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Year
ja: 年

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Hour
ja: 時間

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Month
ja: 月

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Minute
ja: 分

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Clear
ja: クリア

en: Access Control
ja: アクセス制御

en: Override global and category level visibility status, or add additional protection methods to unlock the document.
ja: グローバルおよびカテゴリーレベルの可視性ステータスを上書きするか、ドキュメントを解除するための追加の保護方法を追加します。

en: Add New File
ja: 新しいファイルを追加

en: version
ja: バージョン

en: size
ja: サイズ

en: uploaded
ja: アップロード済み

en: Document Library Pro
ja: ドキュメントライブラリプロ

note: translators: 1: opening categories page tag, 2: closing categories page tag, 3: opening documents page tag, 4: closing documents page tag
en: Use this page to restrict access to your entire document library. You can override these settings for individual %1$scategories%2$s and %3$sdocuments%4$s.
ja: このページを使用して、ドキュメントライブラリ全体へのアクセスを制限します。個々の %1$scategories%2$s と %3$sdocuments%4$s に対してこれらの設定を上書きすることができます。

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Access restrictions
ja: アクセス制限

en: Document library visibility
ja: ドキュメントライブラリの可視性

en: The visibility of documents and categories. You can also set restrictions by category or for individual documents.
ja: ドキュメントとカテゴリの可視性。カテゴリごとや個々のドキュメントに対しても制限を設定できます。

en: Protection settings
ja: 保護設定

en: Configure how documents are protected. Select one or more protection methods.
ja: ドキュメントの保護方法を構成します。1つ以上の保護方法を選択してください。

en: Show protected documents?
ja: 保護されたドキュメントを表示しますか？

en: Show protected categories and documents
ja: 保護されたカテゴリとドキュメントを表示

en: Tick to show protected categories and documents in public areas of your site. (Note: Document links, previews and single document pages will remain protected.)
ja: 公開エリアで保護されたカテゴリとドキュメントを表示するにはチェックを入れてください。（注意: ドキュメントリンク、プレビュー、単一ドキュメントページは引き続き保護されます。）

en: Login form
ja: ログインフォーム

en: Type of login
ja: ログインの種類

en: Choose whether the login form which you add using the block or shortcode will allow people to unlock password protected documents and/or log into their user account.
ja: ブロックまたはショートコードを使用して追加したログインフォームが、パスワードで保護されたドキュメントの解除やユーザーアカウントへのログインを許可するかどうかを選択してください。

en: User login form
ja: ユーザーログインフォーム

en: Password entry form
ja: パスワード入力フォーム

en: The title which appears above the user login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
ja: ユーザーログインフォームの上に表示されるタイトル。保護されたドキュメント/カテゴリのURLをクリックしたときに、現在のドキュメントまたはカテゴリの名前を表示するためにプレースホルダー{title}を使用します。

en: User form message
ja: ユーザーフォームメッセージ

en: The message for the user login form. You can use HTML here.
ja: ユーザーログインフォームのメッセージ。ここではHTMLを使用できます。

en: User form button text
ja: ユーザーフォームボタンテキスト

en: The text for the user login form button.
ja: ユーザーログインフォームボタンのテキスト。

en: The title which appears above the password login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
ja: パスワードログインフォームの上に表示されるタイトル。保護されたドキュメント/カテゴリのURLをクリックしたときに、現在のドキュメントまたはカテゴリの名前を表示するためにプレースホルダー{title}を使用します。

en: Password form message
ja: パスワードフォームメッセージ

en: The message for the password login form. You can use HTML here.
ja: パスワードログインフォームのメッセージ。ここではHTMLを使用できます。

en: Password label
ja: パスワードラベル

en: The label shown next to the password box.
ja: パスワードボックスの横に表示されるラベル。

en: Use placeholder?
ja: プレースホルダーを使用しますか？

en: Use the password label as a placeholder
ja: パスワードラベルをプレースホルダーとして使用する

en: A placeholder appears inside the box rather than next to it.
ja: プレースホルダーは、横ではなくボックス内に表示されます。

en: Password button text
ja: パスワードボタンテキスト

en: The text for the password login form button.
ja: パスワードログインフォームボタンのテキスト。

en: Password expiry
ja: パスワードの有効期限

en: How long the documents remain available before the password expires.
ja: パスワードが期限切れになるまで、ドキュメントが利用可能な期間。

en: days
ja: 日

en: Editing documents
ja: ドキュメントの編集

en: Document management roles
ja: ドキュメント管理ロール

en: Allow the following user roles to manage documents in the WordPress admin.
ja: 以下のユーザーロールにWordPress管理でドキュメントを管理することを許可します。

en: Select user roles...
ja: ユーザーロールを選択...

en: Document owner access
ja: ドキュメント所有者アクセス

en: The user who created the document
ja: ドキュメントを作成したユーザー

en: When enabled, users who created or submitted documents will have access to edit their own documents in the WordPress admin, regardless of their role. They will not be able to access plugin settings or other documents.
ja: 有効にすると、ドキュメントを作成または提出したユーザーは、自分のドキュメントをWordPress管理で編集することができます。彼らのロールに関係なく、プラグイン設定や他のドキュメントにはアクセスできません。

note: translators: %1$s: document library page anchor tag, %2$s: closing anchor tag
en: If any or all of your document library is protected then a login form will be shown when users try to access it. You can also add login forms manually using either the “Document Library Login Form” block or the [doc_library_login] shortcode.
ja: ドキュメントライブラリの一部またはすべてが保護されている場合、ユーザーがアクセスしようとするとログインフォームが表示されます。「ドキュメントライブラリログインフォーム」ブロックまたは[doc_library_login]ショートコードを使用して手動でログインフォームを追加することもできます。

en: Control which user roles can manage documents in the WordPress admin. Adding additional user roles here will give them full privileges to add, delete, import and manage documents.
ja: WordPress管理でドキュメントを管理できるユーザーロールを制御します。ここに追加のユーザーロールを追加すると、ドキュメントの追加、削除、インポート、管理のための完全な権限が与えられます。

en: Settings saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Document Library Settings
ja: ドキュメントライブラリ設定

note: translators: %s is the name of a file
en: This will permanently remove the file from the Media Library. Are you sure you want to remove "%s"?
ja: この操作により、メディアライブラリからファイルが完全に削除されます。「%s」を削除してもよろしいですか？

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ja: このページから移動すると、行った変更は失われます。

en: Are you sure you want to remove this password?
ja: このパスワードを削除してもよろしいですか？

en: You need to select at least one option for grid content.
ja: グリッドコンテンツのオプションを少なくとも1つ選択する必要があります。

en: General
ja: 一般

en: The following options control the Document Library Pro extension.
ja: 以下のオプションは、Document Library Pro拡張を制御します。

en: Document library page
ja: ドキュメントライブラリページ

en: The page to display your documents.
ja: あなたのドキュメントを表示するページ。

en: You can also use the [doc_library] shortcode to list documents on other pages.
ja: 他のページにドキュメントを一覧表示するには、[doc_library]ショートコードも使用できます。

en: Document data
ja: ドキュメントデータ

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the following options to manage the fields that are used to store information about your documents. You can add additional fields using a custom fields plugin and display them in the table layout. %1$sRead more%2$s.
ja: ドキュメントに関する情報を保存するために使用されるフィールドを管理するために、以下のオプションを使用してください。カスタムフィールドプラグインを使用して追加のフィールドを追加し、テーブルレイアウトに表示できます。%1$s詳しくはこちら%2$s。

en: Document fields
ja: ドキュメントフィールド

en: Document slug
ja: ドキュメントスラッグ

en: Change the permalink for your documents.
ja: ドキュメントのパーマリンクを変更します。

en: Version control
ja: バージョン管理

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The version control options allow you to decide how to keep track of the uploaded files. %1$sRead more%2$s.
ja: バージョン管理オプションにより、アップロードしたファイルの追跡方法を決定できます。%1$s詳しくはこちら%2$s。

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable version control
ja: バージョン管理を有効にする

en: Replacing files
ja: ファイルの置き換え

en: When replacing a file, keep the original in the Media Library
ja: ファイルを置き換えるときは、オリジナルをメディアライブラリに保持します

en: When replacing a file, delete the old version from the Media Library
ja: ファイルを置き換えるときは、古いバージョンをメディアライブラリから削除します

en: Front end document submission
ja: フロントエンドドキュメント提出

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the [dlp_submission_form] shortcode to allow people to add documents from the front end. %1$sRead more%2$s.
ja: フロントエンドから文書を追加できるようにするには、[dlp_submission_form] ショートコードを使用してください。%1$s詳しくはこちら%2$s。

en: Enable admin email
ja: 管理者メールを有効にする

en: Email the site administrator when a new document is submitted
ja: 新しいドキュメントが提出されたときにサイト管理者にメールを送信する

en: Enable moderation
ja: モデレーションを有効にする

en: Hold new documents for moderation by an administrator
ja: 新しいドキュメントを管理者によるモデレーションのために保持する

en: Limit categories
ja: カテゴリを制限する

en: Only allow people to add documents to categories they have access to
ja: アクセスできるカテゴリにのみ人々がドキュメントを追加できるようにする

en: Lead capture
ja: リードキャプチャ

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Require users to enter their email address before they can access document links. %1$sRead more%2$s.
ja: ユーザーがドキュメントリンクにアクセスする前に、メールアドレスを入力する必要があります。 %1$s続きを読む%2$s。

en: Enable lead capture
ja: リードキャプチャを有効にする

en: Recipient email address
ja: 受信者のメールアドレス

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Leads will be sent to this address. %1$sConnect with your mailing list or CRM%2$s.
ja: リードはこのアドレスに送信されます。 %1$sメーリングリストやCRMと接続する%2$s。

en: Bypass for logged-in users
ja: ログインユーザー用のバイパス

en: Do not require lead capture for logged in users
ja: ログインユーザーにはリードキャプチャを要求しない

en: Heading text
ja: 見出しテキスト

en: The heading shown at the top of the lead capture form.
ja: リードキャプチャフォームの上部に表示される見出し。

en: Introduction text
ja: イントロダクションテキスト

en: The introductory text shown below the heading.
ja: 見出しの下に表示されるイントロダクションテキスト。

en: First name text
ja: 名前テキスト

en: The label for the first name field.
ja: 名前フィールドのラベル。

en: Required
ja: 必須

en: Last name text
ja: 姓テキスト

en: The label for the last name field.
ja: 姓フィールドのラベル。

en: Email address text
ja: メールアドレステキスト

en: The label for the email address field.
ja: メールアドレスフィールドのラベル。

en: Privacy consent text
ja: プライバシー同意テキスト

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The label for the privacy consent checkbox, leave blank to disable. %1$sRead more%2$s.
ja: プライバシー同意チェックボックスのラベル、無効にするには空白のままにします。 %1$s続きを読む%2$s。

en: Submit button text
ja: 送信ボタンテキスト

en: The label for the submit button on the form.
ja: フォームの送信ボタンのラベル。

en: Confirmation message text
ja: 確認メッセージのテキスト

en: The text displayed after form submission, above the download button.
ja: フォーム送信後に表示されるテキスト、ダウンロードボタンの上に。

en: Download button text
ja: ダウンロードボタンのテキスト

en: The label for the download button in the modal.
ja: モーダル内のダウンロードボタンのラベル。

en: Create a document
ja: 文書を作成

en: Import documents by drag and drop or CSV
ja: ドラッグ＆ドロップまたはCSVで文書をインポート

en: Go to settings page
ja: 設定ページに移動

note: translators: %1: Add document link open, %2: Add document link close, %3: Import page link open, %4: Import page link close, %5: Document library link open, %6: Document library link close
en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! The next step is to start %1$sadding%2$s or %3$simporting%4$s documents. Your documents will be listed on the %5$sdocument library page%6$s.
ja: おめでとうございます、プラグインの設定が完了しました！次のステップは、%1$s追加%2$sまたは%3$sインポート%4$sする文書を始めることです。あなたの文書は%5$s文書ライブラリページ%6$sにリストされます。

en: Filters
ja: フィルター

en: Now, choose which information will appear in the list of documents.
ja: 次に、文書のリストに表示される情報を選択してください。

en: Document filters
ja: 文書フィルター

en: Show dropdown menus to filter by doc_categories, doc_tags, or custom taxonomy.
ja: doc_categories、doc_tags、またはカスタム分類でフィルタリングするためのドロップダウンメニューを表示。

en: Enter the filters as a comma-separated list.
ja: フィルターをカンマ区切りのリストとして入力してください。

en: Document Grid
ja: 文書グリッド

en: Library content
ja: ライブラリの内容

en: Layout
ja: レイアウト

en: First, choose the layout for your document libraries.
ja: 最初に、文書ライブラリのレイアウトを選択してください。

en: Display the document library in folders
ja: フォルダー内に文書ライブラリを表示

en: Document preview
ja: 文書のプレビュー

en: Allow users to preview documents in a lightbox
ja: ユーザーがライトボックスで文書をプレビューできるようにします

en: The preview option will appear for supported file types only.
ja: プレビューオプションはサポートされているファイルタイプにのみ表示されます。

en: Welcome to Document Library Pro
ja: Document Library Proへようこそ

en: Start displaying documents in no time.
ja: すぐに文書を表示し始めることができます。

en: Use this setup wizard to quickly configure the most popular options for your document libraries. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also override these options in the shortcode for individual libraries.
ja: このセットアップウィザードを使用して、文書ライブラリの最も人気のあるオプションを迅速に設定できます。これらのオプションは、後でプラグイン設定ページで変更したり、セットアップウィザードを再起動したりすることができます。また、個別のライブラリに対してショートコードでこれらのオプションを上書きすることもできます。

en: Tables
ja: テーブル

en: Enter the fields to include in your document tables.
ja: 文書テーブルに含めるフィールドを入力してください。

en: Load the document table one page at a time
ja: 文書テーブルを1ページずつ読み込む

en: Enable this if you will have lots of documents, otherwise leave it blank.
ja: 多くの文書がある場合はこれを有効にしてください。そうでなければ空白のままにしてください。

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
ja: Barn2のこれらの素晴らしいプラグインで店舗を強化しましょう。

note: translators: %s is the document title
en: Expired: %s
ja: 期限切れ: %s

en: New lead
ja: 新しいリード

en: A new lead has submitted their details to access a document: | A new lead has submitted their details to access a few documents:
ja[0]: 新しいリードが文書にアクセスするための詳細を提出しました:

en: The search term was empty.
ja: 検索語が空でした。

en: No user was preselected
ja: 選択されているユーザーはいませんでした

en: Password Protected
ja: パスワード保護

en: This content is password protected. Please enter your password below:
ja: このコンテンツはパスワードで保護されています。以下にパスワードを入力してください:

en: Password:
ja: パスワード:

en: Submit
ja: 送信

en: Login
ja: ログイン

en: Please log in to access this content:
ja: このコンテンツにアクセスするにはログインしてください：

en: Log In
ja: ログイン

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. You can use the password below to proceed, or %s.
ja: 現在ログインしていますが、このコンテンツを表示する権限がありません。続行するには下のパスワードを使用するか、%s。

en: logout to try as a different user
ja: 他のユーザーとして試すためにログアウト

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. Please %s.
ja: 現在ログインしていますが、このコンテンツを表示する権限がありません。%sしてください。

en: Protection Types
ja: 保護タイプ

en: Password protected
ja: パスワード保護

en: User roles
ja: ユーザー役割

en: Specific users
ja: 特定のユーザー

en: Enter password...
ja: パスワードを入力...

en: Select or search user roles...
ja: ユーザー役割を選択または検索...

en: Search users...
ja: ユーザーを検索...

en: Login required
ja: ログインが必要

en: This content is protected. To view it please login.
ja: このコンテンツは保護されています。表示するにはログインしてください。

en: Password required
ja: パスワードが必要

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
ja: このコンテンツはパスワードで保護されています。表示するには下のパスワードを入力してください：

en: Password:
ja: パスワード：

note: translators: %s: File name
en: Select file: %s
ja: ファイルを選択：%s

en: last used
ja: 最後に使用した

en: Version history
ja: バージョン履歴

en: Version details
ja: バージョンの詳細

en: Yes
ja: はい

en: Address name
ja: 住所名

en: Username or email address
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: Password
ja: パスワード

en: Remember me
ja: ログイン状態を保持する

en: Lost your password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Changing the visibility from Private will reset the document expiry.
ja: プライベートからの可視性を変更すると、ドキュメントの有効期限がリセットされます。

note: translators: 1: Month, 2: Day, 3: Year, 4: Hour, 5: Minute.
en: %1$s %2$s, %3$s at %4$s:%5$s
ja: %1$s %2$s, %3$s の %4$s:%5$s

en: Show password entry form
ja: パスワード入力フォームを表示

en: Show user login form
ja: ユーザーログインフォームを表示

en: Password form content
ja: パスワードフォームの内容

en: Enter title
ja: タイトルを入力

en: Title for this form
ja: このフォームのタイトル

en: Message
ja: メッセージ

en: Enter message
ja: メッセージを入力

en: Message for this form
ja: このフォームのメッセージ

en: Password Label
ja: パスワードラベル

en: Enter custom label
ja: カスタムラベルを入力

en: Label for this form
ja: このフォームのラベル

en: Button Text
ja: ボタンテキスト

en: Enter button text
ja: ボタンテキストを入力

en: Button text for this form
ja: このフォームのボタンテキスト

en: Use Label as Placeholder
ja: ラベルをプレースホルダーとして使用

en: User login form content
ja: ユーザーログインフォームの内容

[ctx: Page slug]
en: document-library
ja: ドキュメントライブラリ

[ctx: Page slug]
en: document-search
ja: ドキュメント検索

[ctx: Page title]
en: Document Library
ja: ドキュメントライブラリ

[ctx: Page title]
en: Document Search
ja: ドキュメント検索

[ctx: show all posts option]
en: All
ja: すべて

[ctx: thousands separator]
en: ,
ja: 、

[ctx: decimal mark]
en: .
ja: 。

[ctx: table results count (single)]
en: result
ja: 結果

[ctx: table results count (multiple)]
en: results
ja: 結果

[ctx: table attachment count (single)]
en: file
ja: ファイル

[ctx: table attachment count (multiple)]
en: files
ja: ファイル

[ctx: Post Type General Name]
en: Documents
ja: ドキュメント

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Document
ja: ドキュメント

[ctx: Admin Menu text]
en: Documents
ja: ドキュメント

[ctx: Add New on Toolbar]
en: Document
ja: ドキュメント

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Categories
ja: ドキュメントカテゴリ

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Authors
ja: ドキュメント著者

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Tags
ja: ドキュメントタグ

[ctx: Taxonomy General Name]
en: File Types
ja: ファイルタイプ

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Download
ja: ドキュメントダウンロード

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Category
ja: ドキュメントカテゴリ

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Author
ja: ドキュメント著者

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Tag
ja: ドキュメントタグ

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: File Type
ja: ファイルタイプ

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Download
ja: ドキュメントダウンロード

[ctx: media item]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: media item]
en: Success
ja: 成功

[ctx: documents]
note: translators: %s: Number of expired documents.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
ja[0]: 期限切れ <span class="count">(%s)</span>

[ctx: title for the user login form]
en: User form title
ja: ユーザーフォームのタイトル

[ctx: title for the password login form]
en: Password form title
ja: パスワードフォームのタイトル

[ctx: Lead capture heading text]
en: Access this document
ja: このドキュメントにアクセス

[ctx: Lead capture introduction text]
en: Please enter your details to download the file.
ja: ファイルをダウンロードするには、詳細を入力してください。

[ctx: Lead capture first name text]
en: First name
ja: 名

[ctx: Lead capture last name text]
en: Last name
ja: 姓

[ctx: Lead capture email address text]
en: Email
ja: メールアドレス

[ctx: Lead capture privacy consent text]
en: Privacy Policy
ja: プライバシーポリシー

[ctx: Lead capture submit button text]
en: Submit
ja: 送信

[ctx: Lead capture confirmation message text]
en: Thank you. You can now access the document below.
ja: ありがとうございます。以下のドキュメントにアクセスできます。

[ctx: Lead capture download button text]
en: Download
ja: ダウンロード
