Document Library Pro - Advanced 3.1.0 - en to it-IT translation catalogue (877 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Document Library Pro - Advanced
it-IT: Document Library Pro - Avanzato

note: Description of the plugin
en: Add documents and display them in a searchable document library with filters.
it-IT: Aggiungi documenti e visualizzali in una biblioteca di documenti ricercabile con filtri.

en: [View page]
it-IT: [Visualizza pagina]

en: Size
it-IT: Dimensione

en: Documentation
it-IT: Documentazione

en: Support
it-IT: Supporto

en: Settings
it-IT: Impostazioni

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
it-IT: Visualizza la documentazione di %s

en: Docs
it-IT: Documenti

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
it-IT: Attiva %1$sla tua chiave di licenza%2$s per abilitare gli aggiornamenti.

en: Auto-updates unavailable.
it-IT: Aggiornamenti automatici non disponibili.

en: License key successfully activated.
it-IT: Chiave di licenza attivata con successo.

en: There was an error activating your license key.
it-IT: Si è verificato un errore nell'attivazione della tua chiave di licenza.

en: License key successfully deactivated.
it-IT: Chiave di licenza disattivata con successo.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
it-IT: Si è verificato un errore nella disattivazione della tua chiave di licenza, riprova.

en: The license key looks good!
it-IT: La chiave di licenza sembra valida!

en: There's a problem with your license key.
it-IT: C'è un problema con la tua chiave di licenza.

en: License key
it-IT: Chiave di licenza

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
it-IT: La chiave di licenza è contenuta nella tua email di conferma dell'ordine.

en: License Key
it-IT: Chiave di Licenza

en: Check
it-IT: Controlla

en: Activate
it-IT: Attiva

en: Deactivate
it-IT: Disattiva

en: License key deactivated.
it-IT: Chiave di licenza disattivata.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
it-IT: Grazie per aver installato %1$s. Per iniziare, per favore %2$s inserisci la tua chiave di licenza%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
it-IT: La tua chiave di licenza per %1$s è scaduta. %2$sClicca qui per rinnovare con il 20%% di sconto%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
it-IT: Non hai più una licenza valida per %1$s. Per favore %2$scquista una nuova chiave di licenza%3$s per continuare a utilizzare il plugin.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
it-IT: %1$s - il tuo sito è stato spostato su un nuovo dominio. Per favore %2$sriattiva la tua chiave di licenza%3$s.

en: An error has occurred, please try again.
it-IT: Si è verificato un errore, per favore riprova.

en: Your license key is active.
it-IT: La tua chiave di licenza è attiva.

en: Please enter your license key.
it-IT: Per favore inserisci la tua chiave di licenza.

en: Your license key is invalid.
it-IT: La tua chiave di licenza non è valida.

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
it-IT: Chiave di licenza non valida - controlla la tua email di conferma dell'ordine o %1$sAccount%2$s.

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
it-IT: Nessun URL è stato fornito per l'attivazione, per favore contatta il supporto.

en: License key mismatch, please contact support.
it-IT: Incongruenza nella chiave di licenza, per favore contatta il supporto.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
it-IT: Questa licenza è per un prodotto in bundle e non può essere attivata.

en: Your license key is not valid for this plugin.
it-IT: La tua chiave di licenza non è valida per questo plugin.

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
it-IT[0]: %s sito attivo
it-IT[1]: %s siti attivi

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
it-IT: Il tuo codice di licenza ha raggiunto il suo limite di attivazione (%s).

en: Read more
it-IT: Leggi di più

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
it-IT: Il tuo codice di licenza è scaduto il %s.

en: Renew now for 20% discount.
it-IT: Rinnova ora per uno sconto del 20%.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
it-IT: Il tuo codice di licenza non è attivo. Si prega di riattivare o salvare le impostazioni.

en: Your license key has expired.
it-IT: Il tuo codice di licenza è scaduto.

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
it-IT: Il tuo codice di licenza è stato disabilitato. Si prega di %1$spurchasare un nuovo codice di licenza%2$s per continuare a utilizzare il plugin.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
it-IT: %1$s richiede PHP %2$s o superiore. Si prega di aggiornare la versione di PHP utilizzata dal server web.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
it-IT: %1$s richiede WordPress %2$s o superiore. Si prega di aggiornare l'installazione di WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
it-IT: %1$s richiede WordPress %4$s o superiore. Si prega di %2$saggiornare%3$s l'installazione di WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
it-IT: %1$s richiede WooCommerce per essere installato e attivo.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
it-IT: %1$s richiede %2$s per essere installato e attivo.%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
it-IT: %1$s richiede WooCommerce %2$s o superiore. Si prega di aggiornare prima la configurazione di WooCommerce.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
it-IT: %1$s richiede %2$s %3$s o superiore. Si prega di %4$sla configurazione di WooCommerce prima.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
it-IT: %1$s richiede Easy Digital Downloads per essere installato e attivo.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
it-IT: %1$s non è riuscito a completare la sua prima attivazione perché si è verificato il seguente errore:<br>%2$s

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update required
it-IT: %1$s aggiornamento del database richiesto

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
it-IT: <p>%1$s è stato aggiornato! Per mantenere tutto in funzione senza problemi, dobbiamo aggiornare il tuo database all'ultima versione. Il processo di aggiornamento del database viene eseguito in background e potrebbe richiedere un po' di tempo, quindi si prega di avere pazienza.</p>

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update done
it-IT: %1$s aggiornamento del database completato

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
it-IT: <p>%1$s aggiornamento del database completato. Grazie per aver aggiornato all'ultima versione!</p>

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
it-IT: Non hai autorizzazioni sufficienti per eseguire questa azione.

en: An upgrade is already in progress. Please wait until it completes.
it-IT: Un aggiornamento è già in corso. Attendere fino al completamento.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
it-IT: Impossibile connettersi al filesystem. Si prega di confermare le proprie credenziali.

en: You don't have permission to activate the plugin.
it-IT: Non hai il permesso di attivare il plugin.

en: Save changes
it-IT: Salva le modifiche

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image and PDF files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
it-IT: <strong>Document Library Pro</strong> supporta immagini in evidenza automatiche per documenti collegati a file immagine e PDF. Se desideri elaborare documenti esistenti, esegui la migrazione batch.

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
it-IT: <strong>Document Library Pro</strong> supporta immagini in evidenza automatiche per documenti collegati a file immagine. Se desideri elaborare documenti esistenti, esegui la migrazione batch.

en: Run batch migration
it-IT: Esegui migrazione batch

en: The <strong>Document Library Pro</strong> batch automatic featured images process is in progress.
it-IT: Il processo di immagini in evidenza automatiche batch di <strong>Document Library Pro</strong> è in corso.

en: Document Author
it-IT: Autore del documento

note: translators: %s: Taxonomy label
en: All %s
it-IT: Tutti %s

en: Downloads
it-IT: Download

en: All types
it-IT: Tutti i tipi

en: Documents
it-IT: Documenti

en: Add to document library
it-IT: Aggiungi alla libreria documenti

note: translators: %d: Created documents count
en: %d document successfully created. | %d documents successfully created.
it-IT[0]: %d documento creato con successo.
it-IT[1]: %d documenti creati con successo.

note: translators: %d: Created documents count
en:  <a href="%s">View documents</a>
it-IT:  <a href="%s">Visualizza documenti</a>

note: translators: %d: Failed documents count
en: %d document could not be created. | %d documents could not be created.
it-IT[0]: %d documento non può essere creato.
it-IT[1]: %d documenti non possono essere creati.

en: Add New
it-IT: Aggiungi Nuovo

en: Categories
it-IT: Categorie

en: Tags
it-IT: Tag

en: Authors
it-IT: Autori

en: Upload a file or add a URL where the document is located:
it-IT: Carica un file o aggiungi un URL dove si trova il documento:

en: None
it-IT: Nessuno

en: File upload
it-IT: Caricamento file

en: File URL
it-IT: URL del file

note: translators: %s: File name
en: Remove file: %s
it-IT: Rimuovi file: %s

en: Add File
it-IT: Aggiungi File

en: Replace File
it-IT: Sostituisci File

en: Document Content
it-IT: Contenuto del Documento

en: The document content appears on the single document page and in the "Content" field of the document library.
it-IT: Il contenuto del documento appare nella pagina del documento singolo e nel campo "Contenuto" della biblioteca dei documenti.

en: File Size
it-IT: Dimensione del File

en: Document Library Page
it-IT: Pagina della Biblioteca Documenti

en: Document Search Results Page
it-IT: Pagina dei Risultati di Ricerca del Documento

en: Select File
it-IT: Seleziona File

en: Advanced
it-IT: Avanzate

en: The following options allow you to configure advanced settings for your document libraries.
it-IT: Le seguenti opzioni ti permettono di configurare impostazioni avanzate per le tue biblioteche di documenti.

en: Content length
it-IT: Lunghezza del contenuto

en: Enter -1 to display the full content.
it-IT: Inserisci -1 per visualizzare il contenuto completo.

en: Shortcodes and media
it-IT: Shortcode e media

en: Allow shortcodes and media files in the document library content
it-IT: Consenti shortcode e file multimediali nel contenuto della libreria documenti

en: Text links
it-IT: Collegamenti testuali

en: Open text-based links in the document library and single document page in a new tab. This will not affect the behavior of Download buttons, which you can configure on the 'Display' page.
it-IT: Apri collegamenti testuali nella libreria documenti e nella pagina del singolo documento in una nuova scheda. Questo non influirà sul comportamento dei pulsanti di download, che puoi configurare nella pagina 'Visualizzazione'.

en: Open text links in a new tab
it-IT: Apri collegamenti testuali in una nuova scheda

en: Image lightbox
it-IT: Lightbox immagine

en: Display images in a lightbox when opened
it-IT: Visualizza le immagini in una lightbox quando vengono aperte

en: Table options
it-IT: Opzioni tabella

en: Image size
it-IT: Dimensione immagine

en: Enter WxH in pixels (e.g. 80x80).
it-IT: Inserisci WxH in pixel (es. 80x80).

en: Lazy load
it-IT: Caricamento pigro

en: Enable this if you have many documents or experience slow page load times.
it-IT: Attiva questa opzione se hai molti documenti o se riscontri tempi di caricamento lenti.

en: Warning: Lazy load limits the searching and sorting features in the document library. Only use it if you definitely need it.
it-IT: Attenzione: Il caricamento pigro limita le funzionalità di ricerca e ordinamento nella libreria documenti. Usalo solo se ne hai davvero bisogno.

en: Load the documents table one page at a time
it-IT: Carica la tabella dei documenti una pagina alla volta

en: Accent-insensitive search
it-IT: Ricerca insensibile agli accenti

en: Enable this to make searches match accented characters with their non-accented counterparts. For example, searching for "Zurich" will also match "Zürich" in the table.
it-IT: Attiva questa opzione per far sì che le ricerche corrispondano ai caratteri accentati con le loro controparti non accentate. Ad esempio, cercare "Zurigo" corrisponderà anche a "Zürigo" nella tabella.

en: Make searches match accented and non-accented characters when lazy load is disabled
it-IT: Fai in modo che le ricerche corrispondano a caratteri accentati e non accentati quando il caricamento pigro è disabilitato

en: Diacritics sorting
it-IT: Ordinamento dei diacritici

en: Enable this to sort accented characters naturally. For example, "árvíztűrő" will be sorted with "A" words instead of after "Z".
it-IT: Abilita questa opzione per ordinare i caratteri accentati in modo naturale. Ad esempio, "árvíztűrő" sarà ordinato insieme alle parole che iniziano con "A" invece di dopo "Z".

en: Improve sorting of accented characters when lazy load is disabled
it-IT: Migliora l'ordinamento dei caratteri accentati quando il lazy load è disabilitato

en: Cache the documents table to improve load times
it-IT: Memorizza nella cache la tabella dei documenti per migliorare i tempi di caricamento

en: Cache expires after
it-IT: La cache scade dopo

en: Your table data will be refreshed after this length of time.
it-IT: I dati della tua tabella verranno aggiornati dopo questo intervallo di tempo.

en: hours
it-IT: ore

en: Clear cache
it-IT: Svuota la cache

en: Document limit
it-IT: Limite documenti

en: The maximum number of documents to display in each table. Enter -1 to show all documents.
it-IT: Il numero massimo di documenti da visualizzare in ogni tabella. Inserisci -1 per mostrare tutti i documenti.

en: Responsive display
it-IT: Visualizzazione reattiva

en: How extra data is displayed when there are columns that are not visible in the main table.
it-IT: Come vengono visualizzati i dati extra quando ci sono colonne che non sono visibili nella tabella principale.

en: Click a plus icon to display a hidden child row
it-IT: Clicca un'icona a forma di più per visualizzare una riga figlia nascosta

en: Expand the child row automatically
it-IT: Espandi automaticamente la riga figlia

en: Click a plus icon to open a modal
it-IT: Clicca un'icona a forma di più per aprire un modale

en: Pagination
it-IT: Paginazione

en: Documents per page
it-IT: Documenti per pagina

en: The number of documents per page of the document library. Enter -1 to display all documents on one page.
it-IT: Il numero di documenti per pagina della libreria di documenti. Inserisci -1 per visualizzare tutti i documenti su una pagina.

en: Document total
it-IT: Totale documenti

en: The position of the document total, e.g. '25 documents'.
it-IT: La posizione del totale documenti, ad esempio '25 documenti'.

en: Above library
it-IT: Libreria sopra

en: Below library
it-IT: Libreria sotto

en: Above and below library
it-IT: Libreria sopra e sotto

en: Hidden
it-IT: Nascosto

en: Pagination style
it-IT: Stile di paginazione

en: Numbers only
it-IT: Solo numeri

en: Prev|Next
it-IT: Precedente|Successivo

en: Prev|Next + Numbers
it-IT: Precedente|Successivo + Numeri

en: Prev|Next|First|Last
it-IT: Precedente|Successivo|Primo|Ultimo

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
it-IT: Precedente|Successivo|Primo|Ultimo + Numeri

en: Pagination position
it-IT: Posizione della paginazione

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
it-IT: La posizione dei pulsanti di paging che scorrono tra i risultati.

en: Page length
it-IT: Lunghezza della pagina

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
it-IT: La posizione dell'elenco a discesa 'Mostra [x] voci'.

en: Use the following options to customize the design of the document table and grid.
it-IT: Usa le seguenti opzioni per personalizzare il design della tabella e della griglia del documento.

en: Table
it-IT: Tabella

en: Default
it-IT: Predefinito

en: Custom
it-IT: Personalizzato

en: Default table template
it-IT: Modello di tabella predefinito

en: Minimal
it-IT: Minimale

en: Delicate
it-IT: Delicato

en: Neutral
it-IT: Neutro

en: Dark
it-IT: Scuro

en: Blue
it-IT: Blu

en: Nature
it-IT: Natura

en: Borders
it-IT: Bordi

en: External border icon
it-IT: Icona del bordo esterno

en: External
it-IT: Esterno

en: Width
it-IT: Larghezza

en: Header border icon
it-IT: Icona del bordo dell'intestazione

en: Header
it-IT: Intestazione

en: Horizontal border icon
it-IT: Icona del bordo orizzontale

en: Horizontal
it-IT: Orizzontale

en: Vertical border icon
it-IT: Icona del bordo verticale

en: Vertical
it-IT: Verticale

en: Bottom border icon
it-IT: Icona del bordo inferiore

en: Bottom
it-IT: Inferiore

en: Background colors
it-IT: Colori di sfondo

en: Main
it-IT: Principale

en: Alternative
it-IT: Alternativa

en: Button
it-IT: Pulsante

en: Disabled button
it-IT: Pulsante disabilitato

en: Button hover
it-IT: Pulsante hover

en: Fonts
it-IT: Font

en: Hyperlink
it-IT: Collegamento ipertestuale

en: Cell backgrounds
it-IT: Sfondi delle celle

en: No alternate
it-IT: Nessuna alternativa

en: Alternate rows
it-IT: Righe alternate

en: Alternate columns
it-IT: Colonne alternate

en: Corner style
it-IT: Stile degli angoli

en: Theme default
it-IT: Tema predefinito

en: Square corners
it-IT: Angoli quadrati

en: Rounded corners
it-IT: Angoli arrotondati

en: Fully rounded corners
it-IT: Angoli completamente arrotondati

en: Main text
it-IT: Testo principale

en: Dropdown
it-IT: Menu a discesa

en: Background
it-IT: Sfondo

en: Font
it-IT: Carattere

en: Border
it-IT: Bordo

en: Spacing
it-IT: Spaziatura

en: Compact
it-IT: Compatto

en: Normal
it-IT: Normale

en: Spacious
it-IT: Spazioso

en: Reset to the default
it-IT: Ripristina il predefinito

en: This will reset the design settings to the default of the current template
it-IT: Questo ripristinerà le impostazioni di design al predefinito del modello attuale

en: Reset
it-IT: Ripristina

en: Grid
it-IT: Griglia

en: Default grid template
it-IT: Modello di griglia predefinito

en: Document image
it-IT: Immagine del documento

en: Category badge
it-IT: Badge di categoria

en: Grid card
it-IT: Scheda della griglia

en: Fully rounded
it-IT: Completamente arrotondato

en: Folders
it-IT: Cartelle

en: Top-level Folder color
it-IT: Colore della cartella di livello superiore

en: Change the color of the top-level folder icons.
it-IT: Cambia il colore delle icone delle cartelle di livello superiore.

en: Sub-level folder color
it-IT: Colore della cartella di sottolivello

en: Change the color of the sub-level folder icons.
it-IT: Cambia il colore delle icone delle cartelle di sottolivello.

en: Closed folder icon
it-IT: Icona della cartella chiusa

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for closed folders. %1$sRead more%2$s.
it-IT: Inserisci il codice SVG dell'icona che vuoi utilizzare per le cartelle chiuse. %1$sLeggi di più%2$s.

en: Open folder icon
it-IT: Icona della cartella aperta

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for open folders. %1$sRead more%2$s.
it-IT: Inserisci il codice SVG dell'icona che desideri utilizzare per le cartelle aperte. %1$sLeggi di più%2$s.

en: Display
it-IT: Visualizza

en: The following options control the contents and layout of your document lists.
it-IT: Le seguenti opzioni controllano i contenuti e il layout delle tue liste di documenti.

en: Default layout
it-IT: Layout predefinito

en: Columns
it-IT: Colonne

en: Document | Documents
it-IT[0]: Documento
it-IT[1]: Documenti

en: Grid content
it-IT: Contenuto della griglia

en: Choose which information to display in the grid of documents.
it-IT: Scegli quali informazioni visualizzare nella griglia dei documenti.

en: Image
it-IT: Immagine

en: Title
it-IT: Titolo

en: Filename
it-IT: Nome file

en: File type
it-IT: Tipo di file

en: File size
it-IT: Dimensione del file

en: Download count
it-IT: Conteggio download

en: Excerpt/content
it-IT: Estratto/contenuto

en: Custom fields
it-IT: Campi personalizzati

en: Document link
it-IT: Collegamento al documento

en: Clickable fields
it-IT: Campi cliccabili

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Control which fields are clickable, in addition to the 'link' field. %1$sRead more%2$s.
it-IT: Controlla quali campi sono cliccabili, oltre al campo 'link'. %1$sLeggi di più%2$s.

en: Number of columns
it-IT: Numero di colonne

en: Auto-size
it-IT: Dimensione automatica

en: 1 column
it-IT: 1 colonna

en: 2 columns
it-IT: 2 colonne

en: 3 columns
it-IT: 3 colonne

en: 4 columns
it-IT: 4 colonne

en: Document title
it-IT: Titolo del documento

en: Link to single document page
it-IT: Collegamento alla pagina di un singolo documento

en: Download file
it-IT: Scarica file

en: No link
it-IT: Nessun collegamento

en: Link destination
it-IT: Destinazione del collegamento

en: Sorting
it-IT: Ordinamento

en: Sort by
it-IT: Ordina per

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The initial sort order of the document library. %1$sRead more%2$s.
it-IT: L'ordine di ordinamento iniziale della libreria di documenti. %1$sLeggi di più%2$s.

en: Date published
it-IT: Data di pubblicazione

en: Date modified
it-IT: Data di modifica

en: Page order (menu order)
it-IT: Ordine delle pagine (ordine del menu)

en: Post slug
it-IT: Slug del post

en: Author
it-IT: Autore

en: Number of comments
it-IT: Numero di commenti

en: Random
it-IT: Casuale

en: Other
it-IT: Altro

en: Sort column
it-IT: Colonna di ordinamento

en: Enter any column in your table. Note: only available for the table layout and when lazy load is disabled. Not used for the grid layout.
it-IT: Inserisci qualsiasi colonna nella tua tabella. Nota: disponibile solo per il layout tabella e quando il caricamento pigro è disabilitato. Non utilizzato per il layout griglia.

en: Sort direction
it-IT: Direzione di ordinamento

en: Automatic
it-IT: Automatico

en: Ascending (A to Z, oldest to newest)
it-IT: Ascendente (A a Z, dal più vecchio al più recente)

en: Descending (Z to A, newest to oldest)
it-IT: Discendente (Z a A, dal più recente al più vecchio)

en: Download button
it-IT: Pulsante di download

en: Button behavior
it-IT: Comportamento del pulsante

en: Style
it-IT: Stile

en: File type button
it-IT: Pulsante di tipo file

en: Text link
it-IT: Collegamento testuale

en: Button/link text
it-IT: Testo del pulsante/link

en: The text displayed on the button or link.
it-IT: Il testo visualizzato sul pulsante o collegamento.

en: Icon
it-IT: Icona

en: Display download icon
it-IT: Visualizza icona di download

en: New tab
it-IT: Nuova scheda

en: Open download in a new tab
it-IT: Apri il download in una nuova scheda

en: Preview button
it-IT: Pulsante di anteprima

en: Enable preview?
it-IT: Abilitare l'anteprima?

en: Show a preview button for supported file types
it-IT: Mostra un pulsante di anteprima per i tipi di file supportati

en: Display preview icon
it-IT: Visualizza icona di anteprima

en: Multi-downloads
it-IT: Download multipli

en: Allow multiple downloads?
it-IT: Consentire download multipli?

en: Allow documents to be downloaded in bulk
it-IT: Consentire il download di documenti in blocco

en: Button text
it-IT: Testo del pulsante

en: The text for the button to download all selected documents.
it-IT: Il testo per il pulsante per scaricare tutti i documenti selezionati.

en: Button position
it-IT: Posizione del pulsante

en: Enable folders
it-IT: Abilitare cartelle

en: Group the document library into folders, one per category
it-IT: Raggruppa la libreria di documenti in cartelle, una per categoria

en: Sort folders by
it-IT: Ordina cartelle per

en: Category name
it-IT: Nome categoria

en: Category slug
it-IT: Slug categoria

en: Category order
it-IT: Ordine categoria

en: Number of documents in category
it-IT: Numero di documenti nella categoria

en: Folder display
it-IT: Visualizzazione cartella

en: Open
it-IT: Aperto

en: Closed
it-IT: Chiuso

en: List the category IDs of folders you want opened when the document library is displayed.
it-IT: Elenca gli ID delle categorie delle cartelle che desideri aprire quando viene visualizzata la libreria documenti.

en: Search
it-IT: Cerca

en: Use the following options to control the search box that appears above your document lists. You can also use the Document Library Pro: Search Box widget to add a search anywhere on your site.
it-IT: Utilizza le seguenti opzioni per controllare la casella di ricerca che appare sopra le tue liste di documenti. Puoi anche utilizzare il widget Document Library Pro: Search Box per aggiungere una ricerca in qualsiasi parte del tuo sito.

en: Search filters
it-IT: Filtri di ricerca

en: Filters appear above the library and help users to find specific documents.
it-IT: I filtri appaiono sopra la libreria e aiutano gli utenti a trovare documenti specifici.

en: Filters are displayed above the table, and help users to search and refine the products. You can also add filter widgets to a sidebar.
it-IT: I filtri sono visualizzati sopra la tabella e aiutano gli utenti a cercare e affinare i prodotti. Puoi anche aggiungere widget di filtro a una barra laterale.

en: Enable filter dropdowns
it-IT: Abilita i menu a discesa dei filtri

en: Search box
it-IT: Casella di ricerca

en: Display a search box above the list of documents
it-IT: Visualizza una casella di ricerca sopra l'elenco dei documenti

en: Search results
it-IT: Risultati della ricerca

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: When using the %1$sglobal search%2$s, this page will display your search results.
it-IT: Quando utilizzi la %1$scerca globale%2$s, questa pagina mostrerà i risultati della tua ricerca.

en: Use the widget or shortcode to perform a search from anywhere on your site.
it-IT: Utilizza il widget o lo shortcode per eseguire una ricerca da qualsiasi parte del tuo sito.

en: Page
it-IT: Pagina

en: Single Document
it-IT: Documento Singolo

en: Document Library Pro creates an individual page for each document. Use the following options to choose what information to display on this page. Alternatively, you can disable the single document page using the link options on the %1$sDisplay tab%2$s. %3$sRead more%4$s.
it-IT: Document Library Pro crea una pagina individuale per ogni documento. Utilizza le seguenti opzioni per scegliere quali informazioni visualizzare su questa pagina. In alternativa, puoi disabilitare la pagina del documento singolo utilizzando le opzioni di collegamento nella scheda %1$sVisualizza%2$s. %3$sLeggi di più%4$s.

en: Featured image
it-IT: Immagine in evidenza

en: Comments
it-IT: Commenti

en: Excerpt
it-IT: Estratto

en: No matching documents
it-IT: Nessun documento corrispondente

en: Document does not exist
it-IT: Il documento non esiste

en: Failed to create document.
it-IT: Impossibile creare il documento.

en: No documents found.
it-IT: Nessun documento trovato.

en: Search:
it-IT: Cerca:

en: Failed to create the zip file. Please reselect your documents and try again.
it-IT: Impossibile creare il file zip. Si prega di rieseguire la selezione dei documenti e riprovare.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded PDFs.
it-IT: Spiacente, il tuo browser non supporta PDF incorporati.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded audio.
it-IT: Spiacente, il tuo browser non supporta audio incorporato.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded video.
it-IT: Spiacente, il tuo browser non supporta video incorporati.

note: translators: %d: The total number of documents.
en: %1$d %3$s (%2$d in total)
it-IT: %1$d %3$s (%2$d in totale)

en: All
it-IT: Tutti

en: Show _MENU_ per page
it-IT: Mostra _MENU_ per pagina

en: Previous
it-IT: Precedente

en: Next
it-IT: Successivo

en: First
it-IT: Primo

en: Last
it-IT: Ultimo

note: translators: _POSTS_: the content type (e.g. "posts")
en: No matching _POSTS_.
it-IT: Nessun _POSTS_ corrispondente.

en: Permanently delete all Document Library Pro settings and data when uninstalling the plugin
it-IT: Elimina permanentemente tutte le impostazioni e i dati di Document Library Pro durante la disinstallazione del plugin

en: Uninstalling Document Library Pro
it-IT: Disinstallazione di Document Library Pro

en: File Type
it-IT: Tipo di file

en: Link
it-IT: Collegamento

en: Category
it-IT: Categoria

en: Document Library Pro: Document Downloads
it-IT: Document Library Pro: Download dei documenti

en: True
it-IT: Vero

en: False
it-IT: Falso

en: (_MAX_ in total)
it-IT: (_MAX_ in totale)

note: translators: ARIA text for sorting column in ascending order
en: : activate to sort column ascending
it-IT: : attiva per ordinare la colonna in ordine crescente

note: translators: ARIA text for sorting column in descending order
en: : activate to sort column descending
it-IT: : attiva per ordinare la colonna in ordine decrescente

en: No results found
it-IT: Nessun risultato trovato

en: Content
it-IT: Contenuto

en: Summary
it-IT: Riepilogo

en: Date
it-IT: Data

en: Last Modified
it-IT: Ultima modifica

en: Status
it-IT: Stato

en: — Select —
it-IT: — Seleziona —

en: Documents Archives
it-IT: Archivi Documenti

en: Documents Attributes
it-IT: Attributi Documenti

en: Parent Documents:
it-IT: Documenti Genitori:

en: All Documents
it-IT: Tutti i documenti

en: Add New Document
it-IT: Aggiungi nuovo documento

en: New Document
it-IT: Nuovo documento

en: Edit Document
it-IT: Modifica documento

en: Update Document
it-IT: Aggiorna documento

en: View Document
it-IT: Visualizza documento

en: View Documents
it-IT: Visualizza documenti

en: Search Documents
it-IT: Cerca documenti

en: Not found
it-IT: Non trovato

en: Not found in Trash
it-IT: Non trovato nel Cestino

en: Featured Image
it-IT: Immagine in evidenza

en: Set featured image
it-IT: Imposta immagine in evidenza

en: Remove featured image
it-IT: Rimuovi immagine in evidenza

en: Use as featured image
it-IT: Usa come immagine in evidenza

en: Insert into Document
it-IT: Inserisci nel documento

en: Uploaded to this document
it-IT: Caricato in questo documento

en: Document list
it-IT: Elenco documenti

en: Documents list navigation
it-IT: Navigazione nell'elenco documenti

en: Filter Documents list
it-IT: Filtra l'elenco documenti

en: Document Library Pro documents.
it-IT: Documenti di Document Library Pro.

en: Cache cleared successfully.
it-IT: Cache svuotata con successo.

en: Search documents...
it-IT: Cerca documenti...

en: No matching documents.
it-IT: Nessun documento corrispondente.

en: Document Search
it-IT: Ricerca documenti

en: Filename:
it-IT: Nome file:

en: File Type:
it-IT: Tipo di file:

en: File Size:
it-IT: Dimensione file:

en: Categories:
it-IT: Categorie:

en: Tags:
it-IT: Tag:

en: Author:
it-IT: Autore:

en: Downloads:
it-IT: Download:

en: New document awaiting moderation
it-IT: Nuovo documento in attesa di moderazione

en: New document submitted
it-IT: Nuovo documento inviato

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. To approve or reject it, visit the following link and click either "Publish" or "Move to Trash" - <a href="%2$s">%2$s</a>.
it-IT: Un nuovo documento è stato inviato a <a href="%1$s">%1$s</a>. Per approvarlo o rifiutarlo, visita il seguente link e clicca su "Pubblica" o "Sposta nel cestino" - <a href="%2$s">%2$s</a>.

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. You can see it at: <a href="%2$s">%2$s</a>.
it-IT: Un nuovo documento è stato inviato a <a href="%1$s">%1$s</a>. Puoi vederlo a: <a href="%2$s">%2$s</a>.

en: Add title
it-IT: Aggiungi titolo

en: Upload a file or add a URL where the document is located
it-IT: Carica un file o aggiungi un URL dove si trova il documento

en: File Upload
it-IT: Caricamento file

en: A custom URL
it-IT: Un URL personalizzato

en: Document url
it-IT: URL del documento

en: Document file
it-IT: File documento

en: Select one or more categories...
it-IT: Seleziona una o più categorie...

en: Select one or more tags...
it-IT: Seleziona uno o più tag...

en: Select one or more authors...
it-IT: Seleziona uno o più autori...

en: Select one or more %s...
it-IT: Seleziona uno o più %s...

note: translators: Placeholder %s is the label for the required field.
en: %s is a required field
it-IT: %s è un campo obbligatorio

note: translators: Placeholder %s is the field label that is did not validate.
en: %s is invalid
it-IT: %s non è valido

en: Invalid image path.
it-IT: Percorso immagine non valido.

note: translators: Placeholder %1$s is field label; %2$s is the file mime type; %3$s is the allowed mime-types. translators: %1$s is the file field label; %2$s is the file type; %3$s is the list of allowed file types.
en: "%1$s" (filetype %2$s) needs to be one of the following file types: %3$s
it-IT: "%1$s" (tipo file %2$s) deve essere uno dei seguenti tipi di file: %3$s

en: Invalid attachment provided.
it-IT: Allegato fornito non valido.

en: Failed honeypot validation.
it-IT: Validazione honeypot fallita.

en: Please enter a valid document url.
it-IT: Inserisci un URL documento valido.

en: Please select the file you wish to upload.
it-IT: Seleziona il file che desideri caricare.

en: Submit document
it-IT: Invia documento

en: Remove this option
it-IT: Rimuovi questa opzione

en: Invalid taxonomy.
it-IT: Tassonomia non valida.

note: translators: %s is the list of allowed file types.
en: Uploaded files need to be one of the following file types: %s
it-IT: I file caricati devono essere uno dei seguenti tipi di file: %s

note: translators: %s: Document title
en: Select %s for download
it-IT: Seleziona %s per il download

en: All Categories
it-IT: Tutte le categorie

en: Parent Category
it-IT: Categoria principale

en: Parent Category:
it-IT: Categoria Genitore:

en: New Category Name
it-IT: Nuovo Nome Categoria

en: Add New Category
it-IT: Aggiungi Nuova Categoria

en: Edit Category
it-IT: Modifica Categoria

en: Update Category
it-IT: Aggiorna Categoria

en: View Category
it-IT: Visualizza Categoria

en: Separate categories with commas
it-IT: Separare le categorie con le virgole

en: Add or remove categories
it-IT: Aggiungi o rimuovi categorie

en: Choose from the most used
it-IT: Scegli tra i più utilizzati

en: Popular Categories
it-IT: Categorie Popolari

en: Search Categories
it-IT: Cerca Categorie

en: Not Found
it-IT: Non Trovato

en: No categories
it-IT: Nessuna categoria

en: Categories list
it-IT: Elenco Categorie

en: Categories list navigation
it-IT: Navigazione elenco categorie

en: All Authors
it-IT: Tutti gli Autori

en: Parent Author
it-IT: Autore Genitore

en: Parent Author:
it-IT: Autore Genitore:

en: New Author Name
it-IT: Nuovo Nome Autore

en: Add New Author
it-IT: Aggiungi Nuovo Autore

en: Edit Author
it-IT: Modifica Autore

en: Update Author
it-IT: Aggiorna Autore

en: View Author
it-IT: Visualizza Autore

en: Separate authors with commas
it-IT: Separare gli autori con le virgole

en: Add or remove authors
it-IT: Aggiungi o rimuovi autori

en: Popular Authors
it-IT: Autori Popolari

en: Search Authors
it-IT: Cerca Autori

en: No authors
it-IT: Nessun autore

en: Authors list
it-IT: Elenco degli autori

en: Authors list navigation
it-IT: Navigazione nell'elenco degli autori

en: All Tags
it-IT: Tutti i Tag

en: Parent Tag
it-IT: Tag Genitore

en: Parent Tag:
it-IT: Tag Genitore:

en: New Tag Name
it-IT: Nome del Nuovo Tag

en: Add New Tag
it-IT: Aggiungi Nuovo Tag

en: Edit Tag
it-IT: Modifica Tag

en: Update Tag
it-IT: Aggiorna Tag

en: View Tag
it-IT: Visualizza Tag

en: Separate tags with commas
it-IT: Separare i tag con le virgole

en: Add or remove tags
it-IT: Aggiungi o rimuovi tag

en: Popular Tags
it-IT: Tag popolari

en: Search Tags
it-IT: Cerca tag

en: No tags
it-IT: Nessun tag

en: Tags list
it-IT: Elenco tag

en: Tags list navigation
it-IT: Navigazione elenco tag

en: File Types
it-IT: Tipi di file

en: All File Types
it-IT: Tutti i tipi di file

en: Parent File Type
it-IT: Tipo di file genitore

en: Parent File Type:
it-IT: Tipo di file genitore:

en: New File Type Name
it-IT: Nome nuovo tipo di file

en: Add New File Type
it-IT: Aggiungi nuovo tipo di file

en: Edit File Type
it-IT: Modifica tipo di file

en: Update File Type
it-IT: Aggiorna tipo di file

en: View File Type
it-IT: Visualizza tipo di file

en: Separate file types with commas
it-IT: Separare i tipi di file con virgole

en: Add or remove file types
it-IT: Aggiungi o rimuovi tipi di file

en: Popular File Types
it-IT: Tipi di file popolari

en: Search File Types
it-IT: Cerca tipi di file

en: No file types
it-IT: Nessun tipo di file

en: File types list
it-IT: Elenco tipi di file

en: File types list navigation
it-IT: Navigazione della lista dei tipi di file

en: Document Downloads
it-IT: Download dei documenti

en: All Items
it-IT: Tutti gli elementi

en: Parent Item
it-IT: Elemento padre

en: Parent Item:
it-IT: Elemento padre:

en: New Item Name
it-IT: Nome del nuovo elemento

en: Add New Item
it-IT: Aggiungi nuovo elemento

en: Edit Item
it-IT: Modifica elemento

en: Update Item
it-IT: Aggiorna elemento

en: View Item
it-IT: Visualizza elemento

en: Separate items with commas
it-IT: Separare gli elementi con virgole

en: Add or remove items
it-IT: Aggiungi o rimuovi elementi

en: Popular Items
it-IT: Elementi popolari

en: Search Items
it-IT: Cerca elementi

en: No items
it-IT: Nessun elemento

en: Items list
it-IT: Lista degli elementi

en: Items list navigation
it-IT: Navigazione della lista degli elementi

note: translators: %s: document URL
en: Unable to use document "%s".
it-IT: Impossibile utilizzare il documento "%s".

note: translators: %s: image URL
en: Invalid URL %s.
it-IT: URL %s non valido.

note: translators: %s: image URL
en: Error getting remote document %s.
it-IT: Errore nel recupero del documento remoto %s.

note: translators: %s: image URL
en: Error: %s
it-IT: Errore: %s

note: translators: %s: error message
en: Invalid document: %s
it-IT: Documento non valido: %s

en: Download Selected Documents
it-IT: Scarica Documenti Selezionati

en: Download
it-IT: Scarica

en: Custom Fields
it-IT: Campi Personalizzati

en: Last modified date
it-IT: Data di ultima modifica

en: Custom field
it-IT: Campo personalizzato

en: Preview
it-IT: Anteprima

en: Close
it-IT: Chiudi

en: A global search box for your document library.
it-IT: Una casella di ricerca globale per la tua libreria di documenti.

en: Document Library Pro: Search Box
it-IT: Document Library Pro: Casella di Ricerca

en: Document search
it-IT: Ricerca documento

en: Title:
it-IT: Titolo:

en: Placeholder:
it-IT: Segnaposto:

en: Button Text:
it-IT: Testo del pulsante:

en: Close (Esc)
it-IT: Chiudi (Esc)

en: Share
it-IT: Condividi

en: Toggle fullscreen
it-IT: Attiva/disattiva schermo intero

en: Zoom in/out
it-IT: Zoom avanti/indietro

en: Previous (arrow left)
it-IT: Precedente (freccia sinistra)

en: Next (arrow right)
it-IT: Avanti (freccia a destra)

en: Document successfully uploaded.
it-IT: Documento caricato con successo.

en: Something went wrong. Please try again.
it-IT: Qualcosa è andato storto. Per favore riprova.

en: Something went wrong during validation. Please try again.
it-IT: Qualcosa è andato storto durante la convalida. Per favore riprova.

en: Page not found
it-IT: Pagina non trovata

en: The page you are looking for does not exist.
it-IT: La pagina che stai cercando non esiste.

en: Go back
it-IT: Torna indietro

en: Your settings have been saved.
it-IT: Le tue impostazioni sono state salvate.

note: translators: %s is the plugin name.
en: Uninstalling %s
it-IT: Disinstallazione di %s

en: Delete data on uninstall
it-IT: Elimina i dati alla disinstallazione

en: Permanently delete all %s settings and data when uninstalling the plugin
it-IT: Elimina permanentemente tutte le impostazioni e i dati di %s quando disinstalli il plugin

en: You do not have permission to view the setup wizard.
it-IT: Non hai il permesso di visualizzare la procedura guidata di configurazione.

en: Authentication required.
it-IT: Autenticazione richiesta.

en: Could not find the appropriate step.
it-IT: Impossibile trovare il passaggio appropriato.

en: Please enter a license key.
it-IT: Per favore inserisci una chiave di licenza.

en: Invalid action requested.
it-IT: Azione richiesta non valida.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
it-IT: %s procedura guidata di configurazione

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
it-IT: Attenzione: Questo sovrascriverà le tue impostazioni esistenti per %s. Sei sicuro di voler continuare?

en: Setup wizard
it-IT: Procedura guidata di configurazione

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
it-IT: Se hai bisogno di accedere di nuovo alla procedura guidata di configurazione, fai clic sul pulsante qui sotto.

en: More
it-IT: Di più

en: Extra features
it-IT: Funzionalità extra

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
it-IT: Migliora il tuo sito con questi fantastici plugin di Barn2.

en: Ready
it-IT: Pronto

en: Setup Complete
it-IT: Configurazione completata

en: Welcome
it-IT: Benvenuto

en: Select an option
it-IT: Seleziona un'opzione

en: File name
it-IT: Nome file

en: Show dropdown menus to allow users to filter the documents.
it-IT: Mostra i menu a discesa per consentire agli utenti di filtrare i documenti.

en: Please enter a password.
it-IT: Per favore inserisci una password.

en: Incorrect password, please try again.
it-IT: Password incorretta, per favore riprova.

en: Username is required.
it-IT: Nome utente è obbligatorio.

en: Access Required
it-IT: Accesso richiesto

en: Insufficient privileges to import documents.
it-IT: Privilegi insufficienti per importare documenti.

en: Dismiss
it-IT: Ignora

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload.
en: &#8220;%s&#8221; document has failed to be created.
it-IT: &#8220;%s&#8221; il documento non è stato creato.

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload. translators: %s: File name.
en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
it-IT: &#8220;%s&#8221; non è riuscito a essere caricato.

en: Visibility
it-IT: Visibilità

en: The protection field can not be empty.
it-IT: Il campo di protezione non può essere vuoto.

en: Inherited
it-IT: Ereditato

en: Public
it-IT: Pubblico

en: Protected
it-IT: Protetto

en: Protect the category by password, or restrict it to specific roles or users. Its documents and sub-categories will inherit the same protection by default.
it-IT: Proteggi la categoria con una password, o limitala a ruoli o utenti specifici. I suoi documenti e sottocategorie erediteranno la stessa protezione per impostazione predefinita.

en: inherited
it-IT: ereditato

en: user role
it-IT: ruolo utente

en: user
it-IT: utente

en: document owner
it-IT: proprietario del documento

en: Select options...
it-IT: Seleziona opzioni...

en: Expired
it-IT: Scaduto

note: translators: 1: Post date, 2: Post time. translators: Publish box expiry date string. 1: Date, 2: Time. See https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: %1$s at %2$s
it-IT: %1$s alle %2$s

en: Document Library Importing
it-IT: Importazione della Libreria Documenti

en: Import
it-IT: Importa

en: Import documents
it-IT: Importa documenti

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en:  The following options allow you to bulk import documents into the document library, either by uploading files directly or by importing a CSV file with additional information about your documents. %1$sRead documentation%2$s
it-IT:  Le seguenti opzioni ti consentono di importare documenti in blocco nella libreria dei documenti, sia caricando file direttamente che importando un file CSV con ulteriori informazioni sui tuoi documenti. %1$sLeggi la documentazione%2$s

en: CSV upload
it-IT: Caricamento CSV

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Upload a CSV file in the correct format, and a new document will be created for each row. %1$sRead more%2$s
it-IT: Carica un file CSV nel formato corretto e verrà creato un nuovo documento per ogni riga. %1$sScopri di più%2$s

en: Import CSV
it-IT: Importa CSV

en: Upload CSV file
it-IT: Carica file CSV

en: Column mapping
it-IT: Mappatura colonne

en: Done!
it-IT: Fatto!

en: Import Documents
it-IT: Importa documenti

en: Import documents from a CSV file
it-IT: Importa documenti da un file CSV

en: This tool allows you to import document data to your site from a CSV or TXT file.
it-IT: Questo strumento ti consente di importare dati di documenti nel tuo sito da un file CSV o TXT.

en: Choose a CSV file from your computer:
it-IT: Scegli un file CSV dal tuo computer:

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
it-IT: Prima di poter caricare il tuo file di importazione, dovrai risolvere il seguente errore:

note: translators: %s: maximum upload size
en: Maximum size: %s
it-IT: Dimensione massima: %s

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
it-IT: In alternativa, inserisci il percorso di un file CSV sul tuo server:

en: CSV Delimiter
it-IT: Delimitatore CSV

en: Use previous column mapping preferences?
it-IT: Utilizzare le preferenze di mappatura colonne precedenti?

en: Hide advanced options
it-IT: Nascondi opzioni avanzate

en: Show advanced options
it-IT: Mostra opzioni avanzate

en: Continue
it-IT: Continua

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
it-IT: Il file è vuoto. Si prega di caricare qualcosa di più sostanziale. Questo errore potrebbe essere causato anche da upload disabilitati nel tuo php.ini o da post_max_size definito come inferiore a upload_max_filesize in php.ini.

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
it-IT: Tipo di file non valido. L'importatore supporta i formati di file CSV e TXT.

en: Please upload or provide the link to a valid CSV file.
it-IT: Si prega di caricare o fornire il link a un file CSV valido.

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
it-IT: Il file è vuoto o utilizza una codifica diversa da UTF-8, si prega di riprovare con un nuovo file.

en: Upload a new file
it-IT: Carica un nuovo file

en: Map CSV fields to documents
it-IT: Mappa i campi CSV ai documenti

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Select fields from your CSV file to map against documents fields, or to ignore during import. %1$sRead more%2$s
it-IT: Seleziona i campi dal tuo file CSV da mappare rispetto ai campi dei documenti, o da ignorare durante l'importazione. %1$sLeggi di più%2$s

en: Column name
it-IT: Nome della colonna

en: Map to field
it-IT: Mappa al campo

en: Sample:
it-IT: Esempio:

en: Do not import
it-IT: Non importare

en: Run the importer
it-IT: Esegui l'importatore

en: The file does not exist, please try again.
it-IT: Il file non esiste, riprova.

en: Importing
it-IT: Importazione in corso

en: Your documents are now being imported...
it-IT: I tuoi documenti vengono ora importati...

note: translators: %d: documents count
en: %s document imported | %s documents imported
it-IT[0]: %s documento importato
it-IT[1]: %s documenti importati

note: translators: %d: documents count
en: %s document was skipped | %s documents were skipped
it-IT[0]: %s documento è stato saltato
it-IT[1]: %s documenti sono stati saltati

note: translators: %d: documents count
en: Failed to import %s document | Failed to import %s documents
it-IT[0]: Impossibile importare %s documento
it-IT[1]: Impossibile importare %s documenti

en: View import log
it-IT: Visualizza registro di importazione

note: translators: %s: File name
en: File uploaded: %s
it-IT: File caricato: %s

note: translators: %d: import results
en: Import complete!
it-IT: Importazione completata!

en: Reason for failure
it-IT: Motivo del fallimento

en: View documents
it-IT: Visualizza documenti

en: Name
it-IT: Nome

en: Published
it-IT: Pubblicato

en: Document Authors
it-IT: Autori del documento

en: Direct URL
it-IT: URL diretto

en: Featured Image URL
it-IT: URL dell'immagine in evidenza

en: Expiry
it-IT: Scadenza

note: translators: %s: Meta key
en: Custom Field: %s
it-IT: Campo personalizzato: %s

note: translators: %s: Taxonomy name
en: Taxonomies: %s
it-IT:  tassonomie: %s

en: Categories (comma or pipe separated)
it-IT: Categorie (separate da virgole o pipe)

en: Tags (comma or pipe separated)
it-IT: Tag (separati da virgole o pipe)

en: Tags (space separated)
it-IT: Tag (separati da spazi)

en: Position
it-IT: Posizione

en: Import as meta data (%s)
it-IT: Importa come metadati (%s)

en: Import as taxonnomy (%s)
it-IT: Importa come tassonomia (%s)

en: %s (comma or pipe separated)
it-IT: %s (separati da virgole o pipe)

en: Taxonomies
it-IT: Tassonomie

en: Drag and drop file upload
it-IT: Caricamento file tramite drag and drop

en: Upload one or more files, and each one will automatically be added as a new document. The filename will be used as the document title.
it-IT: Carica uno o più file, e ognuno sarà automaticamente aggiunto come un nuovo documento. Il nome del file sarà usato come titolo del documento.

en: Drop files to upload
it-IT: Rilascia i file per caricarli

en: or
it-IT: o

en: Select Files
it-IT: Seleziona file

note: translators: %s: Maximum allowed file size.
en: Maximum upload file size: %s.
it-IT: Dimensione massima consentita del file di upload: %s.

en: You have attempted to queue too many files.
it-IT: Hai tentato di accodare troppi file.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
it-IT: %s supera la dimensione massima di upload per questo sito.

en: This file is empty. Please try another.
it-IT: Questo file è vuoto. Per favore prova un altro.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
it-IT: Spiacente, questo tipo di file non è consentito per motivi di sicurezza.

en: This file is not an image. Please try another.
it-IT: Questo file non è un'immagine. Per favore prova un altro.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
it-IT: Memoria superata. Per favore prova un file più piccolo.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
it-IT: Questo è più grande della dimensione massima. Per favore prova un altro.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
it-IT: Si è verificato un errore durante l'upload. Per favore riprova più tardi.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
it-IT: C'è stato un errore di configurazione. Per favore contatta l'amministratore del server.

en: You may only upload 1 file.
it-IT: Puoi caricare solo 1 file.

en: Unexpected response from the server. The file may have been uploaded successfully. Check in the Media Library or reload the page.
it-IT: Risposta imprevista dal server. Il file potrebbe essere stato caricato con successo. Controlla nella Libreria Media o ricarica la pagina.

en: Post-processing of the image failed likely because the server is busy or does not have enough resources. Uploading a smaller image may help. Suggested maximum size is 2500 pixels.
it-IT: Il post-elaborazione dell'immagine è fallita probabilmente perché il server è occupato o non ha risorse sufficienti. Caricare un'immagine più piccola potrebbe aiutare. La dimensione massima suggerita è di 2500 pixel.

en: Upload failed.
it-IT: Caricamento fallito.

note: translators: 1: Opening link tag, 2: Closing link tag.
en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
it-IT: Per favore prova a caricare questo file con l'%1$sbrowser uploader%2$s.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
it-IT: %s supera la dimensione massima di upload per l'uploader multi-file quando utilizzato nel tuo browser.

en: IO error.
it-IT: Errore IO.

en: Security error.
it-IT: Errore di sicurezza.

en: File canceled.
it-IT: File annullato.

en: Upload stopped.
it-IT: Caricamento fermato.

en: Crunching&hellip;
it-IT: Elaborazione&hellip;

en: moved to the Trash.
it-IT: spostato nel Cestino.

en: Document Library Pro documents (CSV)
it-IT: Documenti della Document Library Pro (CSV)

en: Import documents to your site via a csv file.
it-IT: Importa documenti nel tuo sito tramite un file csv.

en: Never expires
it-IT: Non scade mai

en: Expired on:
it-IT: Scaduto il:

en: Expires on:
it-IT: Scade il:

en: Edit
it-IT: Modifica

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Edit expiry date and time
it-IT: Modifica data e ora di scadenza

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Expiry date and time
it-IT: Data e ora di scadenza

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Day
it-IT: Giorno

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Year
it-IT: Anno

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Hour
it-IT: Ora

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Month
it-IT: Mese

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Minute
it-IT: Minuto

en: Cancel
it-IT: Annulla

en: Clear
it-IT: Pulisci

en: Access Control
it-IT: Controllo accessi

en: Override global and category level visibility status, or add additional protection methods to unlock the document.
it-IT: Sovrascrivi lo stato di visibilità globale e a livello di categoria, oppure aggiungi metodi di protezione aggiuntivi per sbloccare il documento.

en: Add New File
it-IT: Aggiungi Nuovo File

en: version
it-IT: versione

en: size
it-IT: dimensione

en: uploaded
it-IT: caricato

note: translators: 1: opening categories page tag, 2: closing categories page tag, 3: opening documents page tag, 4: closing documents page tag
en: Use this page to restrict access to your entire document library. You can override these settings for individual %1$scategories%2$s and %3$sdocuments%4$s.
it-IT: Utilizza questa pagina per limitare l'accesso all'intera libreria documentale. Puoi sovrascrivere queste impostazioni per singole %1$scategorie%2$s e %3$sdocumenti%4$s.

en: Save Changes
it-IT: Salva Modifiche

en: Access restrictions
it-IT: Restrizioni di accesso

en: Document library visibility
it-IT: Visibilità della libreria documentale

en: The visibility of documents and categories. You can also set restrictions by category or for individual documents.
it-IT: La visibilità di documenti e categorie. Puoi anche impostare restrizioni per categoria o per documenti singoli.

en: Protection settings
it-IT: Impostazioni di protezione

en: Configure how documents are protected. Select one or more protection methods.
it-IT: Configura come sono protetti i documenti. Seleziona uno o più metodi di protezione.

en: Show protected documents?
it-IT: Mostrare documenti protetti?

en: Show protected categories and documents
it-IT: Mostra categorie e documenti protetti

en: Tick to show protected categories and documents in public areas of your site. (Note: Document links, previews and single document pages will remain protected.)
it-IT: Spunta per mostrare categorie e documenti protetti nelle aree pubbliche del tuo sito. (Nota: I link ai documenti, le anteprime e le pagine dei singoli documenti rimarranno protetti.)

en: Login form
it-IT: Modulo di accesso

en: Type of login
it-IT: Tipo di accesso

en: Choose whether the login form which you add using the block or shortcode will allow people to unlock password protected documents and/or log into their user account.
it-IT: Scegli se il modulo di accesso che aggiungi utilizzando il blocco o lo shortcode consentirà alle persone di sbloccare documenti protetti da password e/o accedere al proprio account utente.

en: User login form
it-IT: Modulo di accesso utente

en: Password entry form
it-IT: Modulo di inserimento della password

en: The title which appears above the user login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
it-IT: Il titolo che appare sopra il modulo di accesso utente. Usa il segnaposto {title} per mostrare il nome del documento o della categoria corrente quando le persone cliccano sull'URL di un documento/categoria protetta.

en: User form message
it-IT: Messaggio del modulo utente

en: The message for the user login form. You can use HTML here.
it-IT: Il messaggio per il modulo di accesso utente. Puoi usare HTML qui.

en: User form button text
it-IT: Testo del pulsante del modulo utente

en: The text for the user login form button.
it-IT: Il testo per il pulsante del modulo di accesso utente.

en: The title which appears above the password login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
it-IT: Il titolo che appare sopra il modulo di accesso alla password. Usa il segnaposto {title} per mostrare il nome del documento o della categoria corrente quando le persone cliccano sull'URL di un documento/categoria protetta.

en: Password form message
it-IT: Messaggio del modulo password

en: The message for the password login form. You can use HTML here.
it-IT: Il messaggio per il modulo di accesso alla password. Puoi usare HTML qui.

en: Password label
it-IT: Etichetta della password

en: The label shown next to the password box.
it-IT: L'etichetta mostrata accanto alla casella della password.

en: Use placeholder?
it-IT: Utilizzare il segnaposto?

en: Use the password label as a placeholder
it-IT: Usa l'etichetta della password come segnaposto

en: A placeholder appears inside the box rather than next to it.
it-IT: Un segnaposto appare all'interno della casella piuttosto che accanto ad essa.

en: Password button text
it-IT: Testo del pulsante della password

en: The text for the password login form button.
it-IT: Il testo per il pulsante del modulo di accesso alla password.

en: Password expiry
it-IT: Scadenza della password

en: How long the documents remain available before the password expires.
it-IT: Quanto tempo i documenti rimangono disponibili prima che la password scada.

en: days
it-IT: giorni

en: Editing documents
it-IT: Modifica documenti

en: Document management roles
it-IT: Ruoli di gestione dei documenti

en: Allow the following user roles to manage documents in the WordPress admin.
it-IT: Consenti ai seguenti ruoli utente di gestire documenti nell'amministratore di WordPress.

en: Select user roles...
it-IT: Seleziona i ruoli utente...

en: Document owner access
it-IT: Accesso del proprietario del documento

en: The user who created the document
it-IT: L'utente che ha creato il documento

en: When enabled, users who created or submitted documents will have access to edit their own documents in the WordPress admin, regardless of their role. They will not be able to access plugin settings or other documents.
it-IT: Quando abilitato, gli utenti che hanno creato o inviato documenti avranno accesso per modificare i propri documenti nell'amministratore di WordPress, indipendentemente dal loro ruolo. Non potranno accedere alle impostazioni del plugin o ad altri documenti.

note: translators: %1$s: document library page anchor tag, %2$s: closing anchor tag
en: If any or all of your document library is protected then a login form will be shown when users try to access it. You can also add login forms manually using either the “Document Library Login Form” block or the [doc_library_login] shortcode.
it-IT: Se parte o tutta la tua biblioteca documenti è protetta, verrà mostrato un modulo di accesso quando gli utenti tentano di accedervi. Puoi anche aggiungere moduli di accesso manualmente utilizzando il blocco “Modulo di accesso alla biblioteca documenti” o lo shortcode [doc_library_login].

en: Control which user roles can manage documents in the WordPress admin. Adding additional user roles here will give them full privileges to add, delete, import and manage documents.
it-IT: Controlla quali ruoli utente possono gestire documenti nell'amministratore di WordPress. Aggiungere ulteriori ruoli utente qui darà loro pieni privilegi per aggiungere, eliminare, importare e gestire documenti.

en: Settings saved.
it-IT: Impostazioni salvate.

en: Document Library Settings
it-IT: Impostazioni della Biblioteca Documenti

note: translators: %s is the name of a file
en: This will permanently remove the file from the Media Library. Are you sure you want to remove "%s"?
it-IT: Questo rimuoverà permanentemente il file dalla Media Library. Sei sicuro di voler rimuovere "%s"?

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
it-IT: Le modifiche apportate andranno perse se navighi lontano da questa pagina.

en: Are you sure you want to remove this password?
it-IT: Sei sicuro di voler rimuovere questa password?

en: You need to select at least one option for grid content.
it-IT: Devi selezionare almeno un'opzione per il contenuto della griglia.

en: General
it-IT: Generale

en: The following options control the Document Library Pro extension.
it-IT: Le seguenti opzioni controllano l'estensione Document Library Pro.

en: Document library page
it-IT: Pagina della biblioteca documenti

en: The page to display your documents.
it-IT: La pagina per visualizzare i tuoi documenti.

en: You can also use the [doc_library] shortcode to list documents on other pages.
it-IT: Puoi anche utilizzare lo shortcode [doc_library] per elencare documenti su altre pagine.

en: Document data
it-IT: Dati del documento

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the following options to manage the fields that are used to store information about your documents. You can add additional fields using a custom fields plugin and display them in the table layout. %1$sRead more%2$s.
it-IT: Utilizza le seguenti opzioni per gestire i campi utilizzati per memorizzare informazioni sui tuoi documenti. Puoi aggiungere campi aggiuntivi utilizzando un plugin per campi personalizzati e mostrarli nel layout della tabella. %1$sLeggi di più%2$s.

en: Document fields
it-IT: Campi del documento

en: Document slug
it-IT: Slug del documento

en: Change the permalink for your documents.
it-IT: Cambia il permalink per i tuoi documenti.

en: Version control
it-IT: Controllo versione

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The version control options allow you to decide how to keep track of the uploaded files. %1$sRead more%2$s.
it-IT: Le opzioni di controllo versione ti consentono di decidere come tenere traccia dei file caricati. %1$sLeggi di più%2$s.

en: Enable
it-IT: Abilita

en: Enable version control
it-IT: Abilita il controllo versione

en: Replacing files
it-IT: Sostituzione file

en: When replacing a file, keep the original in the Media Library
it-IT: Quando sostituisci un file, mantieni l'originale nella Libreria Media

en: When replacing a file, delete the old version from the Media Library
it-IT: Quando sostituisci un file, elimina la vecchia versione dalla Libreria Media

en: Front end document submission
it-IT: Invio di documenti dal frontend

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the [dlp_submission_form] shortcode to allow people to add documents from the front end. %1$sRead more%2$s.
it-IT: Utilizza lo shortcode [dlp_submission_form] per consentire alle persone di aggiungere documenti dal frontend. %1$sLeggi di più%2$s.

en: Enable admin email
it-IT: Abilita email admin

en: Email the site administrator when a new document is submitted
it-IT: Invia un'email all'amministratore del sito quando un nuovo documento viene inviato

en: Enable moderation
it-IT: Abilita moderazione

en: Hold new documents for moderation by an administrator
it-IT: Tieni in attesa i nuovi documenti per la moderazione da parte di un amministratore

en: Limit categories
it-IT: Limita le categorie

en: Only allow people to add documents to categories they have access to
it-IT: Consenti solo alle persone di aggiungere documenti alle categorie a cui hanno accesso

en: Lead capture
it-IT: Cattura lead

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Require users to enter their email address before they can access document links. %1$sRead more%2$s.
it-IT: Richiedi agli utenti di inserire il proprio indirizzo email prima di poter accedere ai collegamenti ai documenti. %1$sScopri di più%2$s.

en: Enable lead capture
it-IT: Abilita acquisizione lead

en: Recipient email address
it-IT: Indirizzo email del destinatario

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Leads will be sent to this address. %1$sConnect with your mailing list or CRM%2$s.
it-IT: I lead verranno inviati a questo indirizzo. %1$sCollegati alla tua mailing list o CRM%2$s.

en: Bypass for logged-in users
it-IT: Deroga per gli utenti con accesso

en: Do not require lead capture for logged in users
it-IT: Non richiedere l'acquisizione lead per gli utenti con accesso

en: Heading text
it-IT: Testo dell'intestazione

en: The heading shown at the top of the lead capture form.
it-IT: Il testo dell'intestazione mostrato nella parte superiore del modulo di acquisizione lead.

en: Introduction text
it-IT: Testo introduttivo

en: The introductory text shown below the heading.
it-IT: Il testo introduttivo mostrato sotto l'intestazione.

en: First name text
it-IT: Testo del nome

en: The label for the first name field.
it-IT: L'etichetta per il campo del nome.

en: Required
it-IT: Obbligatorio

en: Last name text
it-IT: Testo del cognome

en: The label for the last name field.
it-IT: L'etichetta per il campo del cognome.

en: Email address text
it-IT: Testo dell'indirizzo email

en: The label for the email address field.
it-IT: L'etichetta per il campo dell'indirizzo email.

en: Privacy consent text
it-IT: Testo del consenso sulla privacy

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The label for the privacy consent checkbox, leave blank to disable. %1$sRead more%2$s.
it-IT: L'etichetta per la casella di controllo del consenso sulla privacy, lascia vuoto per disabilitare. %1$sScopri di più%2$s.

en: Submit button text
it-IT: Testo del pulsante di invio

en: The label for the submit button on the form.
it-IT: L'etichetta per il pulsante di invio nel modulo.

en: Confirmation message text
it-IT: Testo del messaggio di conferma

en: The text displayed after form submission, above the download button.
it-IT: Il testo visualizzato dopo l'invio del modulo, sopra il pulsante di download.

en: Download button text
it-IT: Testo del pulsante di download

en: The label for the download button in the modal.
it-IT: L'etichetta per il pulsante di download nel modulo.

en: Create a document
it-IT: Crea un documento

en: Import documents by drag and drop or CSV
it-IT: Importa documenti tramite trascinamento e rilascio o CSV

en: Go to settings page
it-IT: Vai alla pagina delle impostazioni

note: translators: %1: Add document link open, %2: Add document link close, %3: Import page link open, %4: Import page link close, %5: Document library link open, %6: Document library link close
en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! The next step is to start %1$sadding%2$s or %3$simporting%4$s documents. Your documents will be listed on the %5$sdocument library page%6$s.
it-IT: Congratulazioni, hai finito di configurare il plugin! Il passo successivo è iniziare %1$sad aggiungere%2$s o %3$simportare%4$s documenti. I tuoi documenti saranno elencati nella %5$spagina della libreria documenti%6$s.

en: Filters
it-IT: Filtri

en: Now, choose which information will appear in the list of documents.
it-IT: Ora, scegli quali informazioni appariranno nell'elenco dei documenti.

en: Document filters
it-IT: Filtri documenti

en: Show dropdown menus to filter by doc_categories, doc_tags, or custom taxonomy.
it-IT: Mostra menu a discesa per filtrare per doc_categories, doc_tags o tassonomia personalizzata.

en: Enter the filters as a comma-separated list.
it-IT: Inserisci i filtri come un elenco separato da virgole.

en: Document Grid
it-IT: Griglia dei documenti

en: Library content
it-IT: Contenuto della libreria

en: First, choose the layout for your document libraries.
it-IT: Prima, scegli il layout per le tue librerie di documenti.

en: Display the document library in folders
it-IT: Visualizza la libreria documenti in cartelle

en: Document preview
it-IT: Anteprima del documento

en: Allow users to preview documents in a lightbox
it-IT: Consenti agli utenti di visualizzare i documenti in una lightbox

en: The preview option will appear for supported file types only.
it-IT: L'opzione di anteprima apparirà solo per i tipi di file supportati.

en: Welcome to Document Library Pro
it-IT: Benvenuto in Document Library Pro

en: Start displaying documents in no time.
it-IT: Inizia a visualizzare i documenti in un attimo.

en: Use this setup wizard to quickly configure the most popular options for your document libraries. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also override these options in the shortcode for individual libraries.
it-IT: Utilizza questa procedura guidata di configurazione per configurare rapidamente le opzioni più popolari per le tue librerie di documenti. Puoi modificare queste opzioni in seguito nella pagina delle impostazioni del plugin o rilanciando la procedura guidata di configurazione. Puoi anche sovrascrivere queste opzioni nello shortcode per librerie individuali.

en: Tables
it-IT: Tabelle

en: Enter the fields to include in your document tables.
it-IT: Inserisci i campi da includere nelle tue tabelle di documenti.

en: Load the document table one page at a time
it-IT: Carica la tabella dei documenti una pagina alla volta

en: Enable this if you will have lots of documents, otherwise leave it blank.
it-IT: Abilita questo se avrai molti documenti, altrimenti lascialo vuoto.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
it-IT: Migliora il tuo negozio con questi fantastici plugin di Barn2.

note: translators: %s is the document title
en: Expired: %s
it-IT: Scaduto: %s

en: New lead
it-IT: Nuovo lead

en: A new lead has submitted their details to access a document: | A new lead has submitted their details to access a few documents:
it-IT[0]: Un nuovo lead ha inviato i propri dati per accedere a un documento:
it-IT[1]: Un nuovo lead ha inviato i propri dati per accedere a alcuni documenti:

en: The search term was empty.
it-IT: Il termine di ricerca era vuoto.

en: No user was preselected
it-IT: Nessun utente è stato preselezionato

en: Password Protected
it-IT: Protetto da password

en: This content is password protected. Please enter your password below:
it-IT: Questo contenuto è protetto da password. Inserisci la tua password qui sotto:

en: Submit
it-IT: Invia

en: Login
it-IT: Accesso

en: Please log in to access this content:
it-IT: Accedi per accedere a questo contenuto:

en: Log In
it-IT: Accedi

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. You can use the password below to proceed, or %s.
it-IT: Attualmente sei connesso ma non hai il permesso di visualizzare questo contenuto. Puoi utilizzare la password qui sotto per procedere, oppure %s.

en: logout to try as a different user
it-IT: disconnettersi per provare come un altro utente

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. Please %s.
it-IT: Attualmente sei connesso ma non hai il permesso di visualizzare questo contenuto. Per favore %s.

en: Protection Types
it-IT: Tipi di protezione

en: Password protected
it-IT: Protetto da password

en: User roles
it-IT: Ruoli utente

en: Specific users
it-IT: Utenti specifici

en: Enter password...
it-IT: Inserisci password...

en: Select or search user roles...
it-IT: Seleziona o cerca ruoli utente...

en: Search users...
it-IT: Cerca utenti...

en: Login required
it-IT: Accesso richiesto

en: This content is protected. To view it please login.
it-IT: Questo contenuto è protetto. Per visualizzarlo, per favore accedi.

en: Password required
it-IT: Password richiesta

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
it-IT: Questo contenuto è protetto da password. Per visualizzarlo, per favore inserisci la tua password qui sotto:

note: translators: %s: File name
en: Select file: %s
it-IT: Seleziona file: %s

en: last used
it-IT: ultimo utilizzato

en: Version history
it-IT: Cronologia versioni

en: Version details
it-IT: Dettagli sulla versione

en: Yes
it-IT: Sì

en: Address name
it-IT: Nome dell'indirizzo

en: Username or email address
it-IT: Nome utente o indirizzo email

en: Remember me
it-IT: Ricordami

en: Lost your password?
it-IT: Hai perso la tua password?

en: Changing the visibility from Private will reset the document expiry.
it-IT: Modificare la visibilità da Privato ripristinerà la scadenza del documento.

note: translators: 1: Month, 2: Day, 3: Year, 4: Hour, 5: Minute.
en: %1$s %2$s, %3$s at %4$s:%5$s
it-IT: %1$s %2$s, %3$s alle %4$s:%5$s

en: Show password entry form
it-IT: Mostra il modulo di inserimento password

en: Show user login form
it-IT: Mostra il modulo di accesso utente

en: Password form content
it-IT: Contenuto del modulo password

en: Enter title
it-IT: Inserisci titolo

en: Title for this form
it-IT: Titolo per questo modulo

en: Message
it-IT: Messaggio

en: Enter message
it-IT: Inserisci messaggio

en: Message for this form
it-IT: Messaggio per questo modulo

en: Password Label
it-IT: Etichetta Password

en: Enter custom label
it-IT: Inserisci etichetta personalizzata

en: Label for this form
it-IT: Etichetta per questo modulo

en: Button Text
it-IT: Testo del pulsante

en: Enter button text
it-IT: Inserisci il testo del pulsante

en: Button text for this form
it-IT: Testo del pulsante per questo modulo

en: Use Label as Placeholder
it-IT: Usa l'etichetta come segnaposto

en: User login form content
it-IT: Contenuto del modulo di accesso utente

[ctx: Page slug]
en: document-library
it-IT: libreria-documenti

[ctx: Page slug]
en: document-search
it-IT: ricerca-documenti

[ctx: Page title]
en: Document Library
it-IT: Libreria Documenti

[ctx: Page title]
en: Document Search
it-IT: Ricerca Documenti

[ctx: show all posts option]
en: All
it-IT: Tutti

[ctx: table results count (single)]
en: result
it-IT: risultato

[ctx: table results count (multiple)]
en: results
it-IT: risultati

[ctx: table attachment count (multiple)]
en: files
it-IT: file

[ctx: Post Type General Name]
en: Documents
it-IT: Documenti

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Document
it-IT: Documento

[ctx: Admin Menu text]
en: Documents
it-IT: Documenti

[ctx: Add New on Toolbar]
en: Document
it-IT: Documento

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Categories
it-IT: Categorie di Documenti

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Authors
it-IT: Autori di Documenti

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Tags
it-IT: Tag di Documenti

[ctx: Taxonomy General Name]
en: File Types
it-IT: Tipi di File

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Download
it-IT: Download del Documento

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Category
it-IT: Categoria di Documento

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Author
it-IT: Autore di Documento

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Tag
it-IT: Tag di Documento

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: File Type
it-IT: Tipo di File

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Download
it-IT: Download del Documento

[ctx: media item]
en: Edit
it-IT: Modifica

[ctx: media item]
en: Success
it-IT: Successo

[ctx: documents]
note: translators: %s: Number of expired documents.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
it-IT[0]: Scaduto <span class="count">(%s)</span>
it-IT[1]: Scaduti <span class="count">(%s)</span>

[ctx: title for the user login form]
en: User form title
it-IT: Titolo del modulo utente

[ctx: title for the password login form]
en: Password form title
it-IT: Titolo del modulo password

[ctx: Lead capture heading text]
en: Access this document
it-IT: Accedi a questo documento

[ctx: Lead capture introduction text]
en: Please enter your details to download the file.
it-IT: Inserisci i tuoi dettagli per scaricare il file.

[ctx: Lead capture first name text]
en: First name
it-IT: Nome

[ctx: Lead capture last name text]
en: Last name
it-IT: Cognome

[ctx: Lead capture privacy consent text]
en: Privacy Policy
it-IT: Informativa sulla privacy

[ctx: Lead capture submit button text]
en: Submit
it-IT: Invia

[ctx: Lead capture confirmation message text]
en: Thank you. You can now access the document below.
it-IT: Grazie. Ora puoi accedere al documento qui sotto.

[ctx: Lead capture download button text]
en: Download
it-IT: Scarica
