Document Library Pro - Advanced 3.1.0 - en to fr-FR translation catalogue (860 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Document Library Pro - Advanced
fr-FR: Bibliothèque de documents Pro - Avancé

note: Description of the plugin
en: Add documents and display them in a searchable document library with filters.
fr-FR: Ajoutez des documents et affichez-les dans une bibliothèque de documents consultable avec des filtres.

en: [View page]
fr-FR: [Voir la page]

en: Size
fr-FR: Taille

en: Settings
fr-FR: Paramètres

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
fr-FR: Voir la documentation de %s

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
fr-FR: Activez %1$svotre clé de licence%2$s pour activer les mises à jour.

en: Auto-updates unavailable.
fr-FR: Mises à jour automatiques non disponibles.

en: License key successfully activated.
fr-FR: Clé de licence activée avec succès.

en: There was an error activating your license key.
fr-FR: Une erreur s'est produite lors de l'activation de votre clé de licence.

en: License key successfully deactivated.
fr-FR: Clé de licence désactivée avec succès.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
fr-FR: Une erreur s'est produite lors de la désactivation de votre clé de licence, veuillez réessayer.

en: The license key looks good!
fr-FR: La clé de licence est valide !

en: There's a problem with your license key.
fr-FR: Il y a un problème avec votre clé de licence.

en: License key
fr-FR: Clé de licence

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
fr-FR: La clé de licence est contenue dans votre e-mail de confirmation de commande.

en: License Key
fr-FR: Clé de Licence

en: Check
fr-FR: Vérifier

en: Activate
fr-FR: Activer

en: Deactivate
fr-FR: Désactiver

en: License key deactivated.
fr-FR: Clé de licence désactivée.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
fr-FR: Merci d'avoir installé %1$s. Pour commencer, veuillez %2$s entrer votre clé de licence%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
fr-FR: Votre clé de licence pour %1$s a expiré. %2$sCliquez ici pour renouveler avec 20%% de réduction%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
fr-FR: Vous n'avez plus de licence valide pour %1$s. Veuillez %2$spacheter une nouvelle clé de licence%3$s pour continuer à utiliser le plugin.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
fr-FR: %1$s - votre site a été déplacé vers un nouveau domaine. Veuillez %2$sréactiver votre clé de licence%3$s.

en: An error has occurred, please try again.
fr-FR: Une erreur est survenue, veuillez réessayer.

en: Your license key is active.
fr-FR: Votre clé de licence est active.

en: Please enter your license key.
fr-FR: Veuillez entrer votre clé de licence.

en: Your license key is invalid.
fr-FR: Votre clé de licence est invalide.

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
fr-FR: Clé de licence invalide - veuillez vérifier votre e-mail de confirmation de commande ou %1$sCompte%2$s.

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
fr-FR: Aucune URL n'a été fournie pour l'activation, veuillez contacter le support.

en: License key mismatch, please contact support.
fr-FR: Incohérence de la clé de licence, veuillez contacter le support.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
fr-FR: Cette licence est pour un produit groupé et ne peut pas être activée.

en: Your license key is not valid for this plugin.
fr-FR: Votre clé de licence n'est pas valide pour ce plugin.

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
fr-FR[0]: %s site actif
fr-FR[1]: %s sites actifs

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
fr-FR: Votre clé de licence a atteint sa limite d'activation (%s).

en: Read more
fr-FR: En savoir plus

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
fr-FR: Votre clé de licence a expiré le %s.

en: Renew now for 20% discount.
fr-FR: Renouvelez maintenant pour une réduction de 20%.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
fr-FR: Votre clé de licence n'est pas active. Veuillez réactiver ou enregistrer les paramètres.

en: Your license key has expired.
fr-FR: Votre clé de licence a expiré.

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
fr-FR: Votre clé de licence a été désactivée. Veuillez %1$spurchase a new license key%2$s pour continuer à utiliser le plugin.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
fr-FR: %1$s nécessite PHP %2$s ou supérieur. Veuillez mettre à jour la version de PHP utilisée par votre serveur web.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
fr-FR: %1$s nécessite WordPress %2$s ou supérieur. Veuillez mettre à jour votre installation WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
fr-FR: %1$s nécessite WordPress %4$s ou supérieur. Veuillez %2$smettre à jour%3$s votre installation WordPress.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
fr-FR: %1$s nécessite WooCommerce pour être installé et actif.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
fr-FR: %1$s nécessite %2$s pour être installé et actif.%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
fr-FR: %1$s nécessite WooCommerce %2$s ou supérieur. Veuillez d'abord mettre à jour votre configuration WooCommerce.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
fr-FR: %1$s nécessite %2$s %3$s ou supérieur. Veuillez %4$s votre configuration WooCommerce d'abord.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
fr-FR: %1$s nécessite Easy Digital Downloads pour être installé et actif.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
fr-FR: %1$s n'a pas pu compléter sa première activation car l'erreur suivante s'est produite :<br>%2$s

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update required
fr-FR: %1$s mise à jour de la base de données requise

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
fr-FR: <p>%1$s a été mis à jour ! Pour que tout fonctionne correctement, nous devons mettre à jour votre base de données vers la version la plus récente. Le processus de mise à jour de la base de données s'exécute en arrière-plan et peut prendre un certain temps, alors veuillez être patient.</p>

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update done
fr-FR: mise à jour de la base de données %1$s terminée

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
fr-FR: <p>Mise à jour de la base de données %1$s terminée. Merci de mettre à jour vers la dernière version !</p>

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
fr-FR: Vous n'avez pas les autorisations suffisantes pour effectuer cette action.

en: An upgrade is already in progress. Please wait until it completes.
fr-FR: Une mise à niveau est déjà en cours. Veuillez patienter jusqu'à ce qu'elle soit terminée.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
fr-FR: Impossible de se connecter au système de fichiers. Veuillez confirmer vos identifiants.

en: You don't have permission to activate the plugin.
fr-FR: Vous n'avez pas la permission d'activer le plugin.

en: Save changes
fr-FR: Enregistrer les modifications

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image and PDF files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
fr-FR: <strong>Document Library Pro</strong> prend en charge les images à la une automatiques pour les documents liés à des fichiers image et PDF. Si vous souhaitez traiter des documents existants, veuillez exécuter la migration par lot.

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
fr-FR: <strong>Document Library Pro</strong> prend en charge les images à la une automatiques pour les documents liés à des fichiers image. Si vous souhaitez traiter des documents existants, veuillez exécuter la migration par lot.

en: Run batch migration
fr-FR: Exécuter la migration par lot

en: The <strong>Document Library Pro</strong> batch automatic featured images process is in progress.
fr-FR: Le processus de génération automatique d'images à la une par lot de <strong>Document Library Pro</strong> est en cours.

en: Document Author
fr-FR: Auteur du document

note: translators: %s: Taxonomy label
en: All %s
fr-FR: Tous %s

en: Downloads
fr-FR: Téléchargements

en: All types
fr-FR: Tous types

en: Add to document library
fr-FR: Ajouter à la bibliothèque de documents

note: translators: %d: Created documents count
en: %d document successfully created. | %d documents successfully created.
fr-FR[0]: %d document créé avec succès.
fr-FR[1]: %d documents créés avec succès.

note: translators: %d: Created documents count
en:  <a href="%s">View documents</a>
fr-FR:  <a href="%s">Voir les documents</a>

note: translators: %d: Failed documents count
en: %d document could not be created. | %d documents could not be created.
fr-FR[0]: %d document n'a pas pu être créé.
fr-FR[1]: %d documents n'ont pas pu être créés.

en: Add New
fr-FR: Ajouter Nouveau

en: Categories
fr-FR: Catégories

en: Tags
fr-FR: Étiquettes

en: Authors
fr-FR: Auteurs

en: File
fr-FR: Fichier

en: Upload a file or add a URL where the document is located:
fr-FR: Téléchargez un fichier ou ajoutez une URL où le document est situé :

en: None
fr-FR: Aucun

en: File upload
fr-FR: Téléchargement de fichier

en: File URL
fr-FR: URL du fichier

note: translators: %s: File name
en: Remove file: %s
fr-FR: Supprimer le fichier : %s

en: Add File
fr-FR: Ajouter un fichier

en: Replace File
fr-FR: Remplacer le fichier

en: Document Content
fr-FR: Contenu du document

en: The document content appears on the single document page and in the "Content" field of the document library.
fr-FR: Le contenu du document apparaît sur la page du document unique et dans le champ "Contenu" de la bibliothèque de documents.

en: File Size
fr-FR: Taille du fichier

en: Document Library Page
fr-FR: Page de la bibliothèque de documents

en: Document Search Results Page
fr-FR: Page des résultats de recherche de documents

en: Select File
fr-FR: Sélectionner un fichier

en: Advanced
fr-FR: Avancé

en: The following options allow you to configure advanced settings for your document libraries.
fr-FR: Les options suivantes vous permettent de configurer des paramètres avancés pour vos bibliothèques de documents.

en: Content length
fr-FR: Longueur du contenu

en: Enter -1 to display the full content.
fr-FR: Entrez -1 pour afficher l'intégralité du contenu.

en: Shortcodes and media
fr-FR: Shortcodes et médias

en: Allow shortcodes and media files in the document library content
fr-FR: Autoriser les shortcodes et les fichiers multimédias dans le contenu de la bibliothèque de documents

en: Text links
fr-FR: Liens textuels

en: Open text-based links in the document library and single document page in a new tab. This will not affect the behavior of Download buttons, which you can configure on the 'Display' page.
fr-FR: Ouvrir les liens basés sur du texte dans la bibliothèque de documents et sur la page d'un document unique dans un nouvel onglet. Cela n'aura pas d'impact sur le comportement des boutons de téléchargement, que vous pouvez configurer sur la page 'Affichage'.

en: Open text links in a new tab
fr-FR: Ouvrir les liens textuels dans un nouvel onglet

en: Display images in a lightbox when opened
fr-FR: Afficher les images dans une lightbox lors de leur ouverture

en: Table options
fr-FR: Options de tableau

en: Image size
fr-FR: Taille de l'image

en: Enter WxH in pixels (e.g. 80x80).
fr-FR: Entrez WxH en pixels (par exemple, 80x80).

en: Lazy load
fr-FR: Chargement paresseux

en: Enable this if you have many documents or experience slow page load times.
fr-FR: Activez ceci si vous avez de nombreux documents ou si vous rencontrez des temps de chargement de page lents.

en: Warning: Lazy load limits the searching and sorting features in the document library. Only use it if you definitely need it.
fr-FR: Avertissement : Le chargement paresseux limite les fonctionnalités de recherche et de tri dans la bibliothèque de documents. N'utilisez-le que si vous en avez vraiment besoin.

en: Load the documents table one page at a time
fr-FR: Charger le tableau des documents une page à la fois

en: Accent-insensitive search
fr-FR: Recherche insensible aux accents

en: Enable this to make searches match accented characters with their non-accented counterparts. For example, searching for "Zurich" will also match "Zürich" in the table.
fr-FR: Activez ceci pour faire correspondre les recherches avec des caractères accentués et leurs équivalents non accentués. Par exemple, rechercher "Zurich" correspondra également à "Zürich" dans le tableau.

en: Make searches match accented and non-accented characters when lazy load is disabled
fr-FR: Faire correspondre les recherches avec des caractères accentués et non accentués lorsque le chargement paresseux est désactivé

en: Diacritics sorting
fr-FR: Tri des diacritiques

en: Enable this to sort accented characters naturally. For example, "árvíztűrő" will be sorted with "A" words instead of after "Z".
fr-FR: Activez ceci pour trier les caractères accentués de manière naturelle. Par exemple, "árvíztűrő" sera trié avec les mots commençant par "A" au lieu d'après "Z".

en: Improve sorting of accented characters when lazy load is disabled
fr-FR: Améliorez le tri des caractères accentués lorsque le chargement paresseux est désactivé

en: Caching
fr-FR: Mise en cache

en: Cache the documents table to improve load times
fr-FR: Mettre en cache la table des documents pour améliorer les temps de chargement

en: Cache expires after
fr-FR: Le cache expire après

en: Your table data will be refreshed after this length of time.
fr-FR: Vos données de table seront rafraîchies après cette durée.

en: hours
fr-FR: heures

en: Clear cache
fr-FR: Vider le cache

en: Document limit
fr-FR: Limite de documents

en: The maximum number of documents to display in each table. Enter -1 to show all documents.
fr-FR: Le nombre maximum de documents à afficher dans chaque table. Entrez -1 pour afficher tous les documents.

en: Responsive display
fr-FR: Affichage réactif

en: How extra data is displayed when there are columns that are not visible in the main table.
fr-FR: Comment les données supplémentaires sont affichées lorsqu'il y a des colonnes qui ne sont pas visibles dans la table principale.

en: Click a plus icon to display a hidden child row
fr-FR: Cliquez sur une icône plus pour afficher une ligne enfant cachée

en: Expand the child row automatically
fr-FR: Développez automatiquement la ligne enfant

en: Click a plus icon to open a modal
fr-FR: Cliquez sur une icône plus pour ouvrir une modale

en: Documents per page
fr-FR: Documents par page

en: The number of documents per page of the document library. Enter -1 to display all documents on one page.
fr-FR: Le nombre de documents par page de la bibliothèque de documents. Entrez -1 pour afficher tous les documents sur une seule page.

en: Document total
fr-FR: Total des documents

en: The position of the document total, e.g. '25 documents'.
fr-FR: La position du total des documents, par exemple '25 documents'.

en: Above library
fr-FR: Bibliothèque supérieure

en: Below library
fr-FR: Bibliothèque inférieure

en: Above and below library
fr-FR: Bibliothèque supérieure et inférieure

en: Hidden
fr-FR: Masqué

en: Pagination style
fr-FR: Style de pagination

en: Numbers only
fr-FR: Numéros uniquement

en: Prev|Next
fr-FR: Précédent|Suivant

en: Prev|Next + Numbers
fr-FR: Précédent|Suivant + Numéros

en: Prev|Next|First|Last
fr-FR: Précédent|Suivant|Premier|Dernier

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
fr-FR: Précédent|Suivant|Premier|Dernier + Numéros

en: Pagination position
fr-FR: Position de pagination

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
fr-FR: La position des boutons de pagination qui défilent entre les résultats.

en: Page length
fr-FR: Longueur de la page

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
fr-FR: La position de la liste déroulante 'Afficher [x] entrées'.

en: Design
fr-FR: Conception

en: Use the following options to customize the design of the document table and grid.
fr-FR: Utilisez les options suivantes pour personnaliser la conception du tableau et de la grille du document.

en: Table
fr-FR: Tableau

en: Default
fr-FR: Par défaut

en: Custom
fr-FR: Personnalisé

en: Default table template
fr-FR: Modèle de tableau par défaut

en: Minimal
fr-FR: Minimale

en: Delicate
fr-FR: Délicate

en: Neutral
fr-FR: Neutre

en: Dark
fr-FR: Sombre

en: Blue
fr-FR: Bleu

en: Borders
fr-FR: Bordures

en: External border icon
fr-FR: Icône de bordure externe

en: External
fr-FR: Externe

en: Width
fr-FR: Largeur

en: Header border icon
fr-FR: Icône de bordure d'en-tête

en: Header
fr-FR: En-tête

en: Horizontal border icon
fr-FR: Icône de bordure horizontale

en: Vertical border icon
fr-FR: Icône de bordure verticale

en: Bottom border icon
fr-FR: Icône de bordure inférieure

en: Bottom
fr-FR: Inférieure

en: Background colors
fr-FR: Couleurs de fond

en: Main
fr-FR: Principal

en: Button
fr-FR: Bouton

en: Disabled button
fr-FR: Bouton désactivé

en: Button hover
fr-FR: Survol du bouton

en: Fonts
fr-FR: Polices

en: Hyperlink
fr-FR: Lien hypertexte

en: Cell backgrounds
fr-FR: Arrière-plans de cellules

en: No alternate
fr-FR: Aucune alternative

en: Alternate rows
fr-FR: Lignes alternées

en: Alternate columns
fr-FR: Colonnes alternées

en: Corner style
fr-FR: Style de coin

en: Theme default
fr-FR: Par défaut du thème

en: Square corners
fr-FR: Coins carrés

en: Rounded corners
fr-FR: Coins arrondis

en: Fully rounded corners
fr-FR: Coins entièrement arrondis

en: Main text
fr-FR: Texte principal

en: Dropdown
fr-FR: Liste déroulante

en: Background
fr-FR: Arrière-plan

en: Font
fr-FR: Police

en: Border
fr-FR: Bordure

en: Spacing
fr-FR: Espacement

en: Spacious
fr-FR: Spacieux

en: Reset to the default
fr-FR: Réinitialiser aux paramètres par défaut

en: This will reset the design settings to the default of the current template
fr-FR: Cela réinitialisera les paramètres de conception aux valeurs par défaut du modèle actuel

en: Reset
fr-FR: Réinitialiser

en: Grid
fr-FR: Grille

en: Default grid template
fr-FR: Modèle de grille par défaut

en: Document image
fr-FR: Image du document

en: Category badge
fr-FR: Badge de catégorie

en: Grid card
fr-FR: Carte de grille

en: Fully rounded
fr-FR: Entièrement arrondi

en: Folders
fr-FR: Dossiers

en: Top-level Folder color
fr-FR: Couleur du dossier de premier niveau

en: Change the color of the top-level folder icons.
fr-FR: Changer la couleur des icônes des dossiers de premier niveau.

en: Sub-level folder color
fr-FR: Couleur du dossier de sous-niveau

en: Change the color of the sub-level folder icons.
fr-FR: Changer la couleur des icônes des dossiers de sous-niveau.

en: Closed folder icon
fr-FR: Icône de dossier fermé

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for closed folders. %1$sRead more%2$s.
fr-FR: Saisissez le code SVG de l'icône que vous souhaitez utiliser pour les dossiers fermés. %1$sEn savoir plus%2$s.

en: Open folder icon
fr-FR: Icône de dossier ouvert

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for open folders. %1$sRead more%2$s.
fr-FR: Entrez le code SVG de l'icône que vous souhaitez utiliser pour les dossiers ouverts. %1$sEn savoir plus%2$s.

en: Display
fr-FR: Affichage

en: The following options control the contents and layout of your document lists.
fr-FR: Les options suivantes contrôlent le contenu et la mise en page de vos listes de documents.

en: Default layout
fr-FR: Mise en page par défaut

en: Columns
fr-FR: Colonnes

en: Grid content
fr-FR: Contenu de la grille

en: Choose which information to display in the grid of documents.
fr-FR: Choisissez quelles informations afficher dans la grille de documents.

en: Title
fr-FR: Titre

en: Filename
fr-FR: Nom de fichier

en: File type
fr-FR: Type de fichier

en: File size
fr-FR: Taille du fichier

en: Download count
fr-FR: Nombre de téléchargements

en: Excerpt/content
fr-FR: Extrait/contenu

en: Custom fields
fr-FR: Champs personnalisés

en: Document link
fr-FR: Lien du document

en: Clickable fields
fr-FR: Champs cliquables

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Control which fields are clickable, in addition to the 'link' field. %1$sRead more%2$s.
fr-FR: Contrôlez quels champs sont cliquables, en plus du champ 'lien'. %1$sEn savoir plus%2$s.

en: Number of columns
fr-FR: Nombre de colonnes

en: Auto-size
fr-FR: Ajustement automatique

en: 1 column
fr-FR: 1 colonne

en: 2 columns
fr-FR: 2 colonnes

en: 3 columns
fr-FR: 3 colonnes

en: 4 columns
fr-FR: 4 colonnes

en: Document title
fr-FR: Titre du document

en: Link to single document page
fr-FR: Lien vers la page unique du document

en: Download file
fr-FR: Télécharger le fichier

en: No link
fr-FR: Aucun lien

en: Link destination
fr-FR: Destination du lien

en: Sorting
fr-FR: Tri

en: Sort by
fr-FR: Trier par

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The initial sort order of the document library. %1$sRead more%2$s.
fr-FR: L'ordre de tri initial de la bibliothèque de documents. %1$sEn savoir plus%2$s.

en: Date published
fr-FR: Date de publication

en: Date modified
fr-FR: Date de modification

en: Page order (menu order)
fr-FR: Ordre des pages (ordre du menu)

en: Post slug
fr-FR: Slug de post

en: Author
fr-FR: Auteur

en: Number of comments
fr-FR: Nombre de commentaires

en: Random
fr-FR: Aléatoire

en: Other
fr-FR: Autre

en: Sort column
fr-FR: Trier par colonne

en: Enter any column in your table. Note: only available for the table layout and when lazy load is disabled. Not used for the grid layout.
fr-FR: Entrez n'importe quelle colonne dans votre tableau. Remarque : disponible uniquement pour la disposition en tableau et lorsque le chargement paresseux est désactivé. Non utilisé pour la disposition en grille.

en: Sort direction
fr-FR: Direction du tri

en: Automatic
fr-FR: Automatique

en: Ascending (A to Z, oldest to newest)
fr-FR: Croissant (A à Z, le plus ancien au plus récent)

en: Descending (Z to A, newest to oldest)
fr-FR: Décroissant (Z à A, le plus récent au plus ancien)

en: Download button
fr-FR: Bouton de téléchargement

en: Button behavior
fr-FR: Comportement du bouton

en: File type button
fr-FR: Bouton de type de fichier

en: Text link
fr-FR: Lien texte

en: Button/link text
fr-FR: Texte du bouton/lien

en: The text displayed on the button or link.
fr-FR: Le texte affiché sur le bouton ou le lien.

en: Icon
fr-FR: Icône

en: Display download icon
fr-FR: Afficher l'icône de téléchargement

en: New tab
fr-FR: Nouvel onglet

en: Open download in a new tab
fr-FR: Ouvrir le téléchargement dans un nouvel onglet

en: Preview button
fr-FR: Bouton d'aperçu

en: Enable preview?
fr-FR: Activer l'aperçu ?

en: Show a preview button for supported file types
fr-FR: Afficher un bouton d'aperçu pour les types de fichiers pris en charge

en: Display preview icon
fr-FR: Afficher l'icône d'aperçu

en: Multi-downloads
fr-FR: Téléchargements multiples

en: Allow multiple downloads?
fr-FR: Autoriser les téléchargements multiples ?

en: Allow documents to be downloaded in bulk
fr-FR: Autoriser le téléchargement en masse de documents

en: Button text
fr-FR: Texte du bouton

en: The text for the button to download all selected documents.
fr-FR: Le texte du bouton pour télécharger tous les documents sélectionnés.

en: Button position
fr-FR: Position du bouton

en: Enable folders
fr-FR: Activer les dossiers

en: Group the document library into folders, one per category
fr-FR: Regrouper la bibliothèque de documents en dossiers, un par catégorie

en: Sort folders by
fr-FR: Trier les dossiers par

en: Category name
fr-FR: Nom de la catégorie

en: Category slug
fr-FR: Identifiant de la catégorie

en: Category order
fr-FR: Ordre de la catégorie

en: Number of documents in category
fr-FR: Nombre de documents dans la catégorie

en: Folder display
fr-FR: Affichage du dossier

en: Open
fr-FR: Ouvert

en: Closed
fr-FR: Fermé

en: List the category IDs of folders you want opened when the document library is displayed.
fr-FR: Listez les identifiants de catégorie des dossiers que vous souhaitez ouvrir lorsque la bibliothèque de documents est affichée.

en: Search
fr-FR: Recherche

en: Use the following options to control the search box that appears above your document lists. You can also use the Document Library Pro: Search Box widget to add a search anywhere on your site.
fr-FR: Utilisez les options suivantes pour contrôler la zone de recherche qui apparaît au-dessus de vos listes de documents. Vous pouvez également utiliser le widget Document Library Pro : Search Box pour ajouter une recherche n'importe où sur votre site.

en: Search filters
fr-FR: Filtres de recherche

en: Filters appear above the library and help users to find specific documents.
fr-FR: Les filtres apparaissent au-dessus de la bibliothèque et aident les utilisateurs à trouver des documents spécifiques.

en: Filters are displayed above the table, and help users to search and refine the products. You can also add filter widgets to a sidebar.
fr-FR: Les filtres sont affichés au-dessus du tableau et aident les utilisateurs à rechercher et à affiner les produits. Vous pouvez également ajouter des widgets de filtre à une barre latérale.

en: Enable filter dropdowns
fr-FR: Activer les listes déroulantes de filtres

en: Search box
fr-FR: Zone de recherche

en: Display a search box above the list of documents
fr-FR: Afficher une zone de recherche au-dessus de la liste des documents

en: Search results
fr-FR: Résultats de recherche

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: When using the %1$sglobal search%2$s, this page will display your search results.
fr-FR: Lorsque vous utilisez la %1$sglobal search%2$s, cette page affichera vos résultats de recherche.

en: Use the widget or shortcode to perform a search from anywhere on your site.
fr-FR: Utilisez le widget ou le shortcode pour effectuer une recherche depuis n'importe où sur votre site.

en: Single Document
fr-FR: Document unique

en: Document Library Pro creates an individual page for each document. Use the following options to choose what information to display on this page. Alternatively, you can disable the single document page using the link options on the %1$sDisplay tab%2$s. %3$sRead more%4$s.
fr-FR: Document Library Pro crée une page individuelle pour chaque document. Utilisez les options suivantes pour choisir quelles informations afficher sur cette page. Alternativement, vous pouvez désactiver la page de document unique en utilisant les options de lien dans l'onglet %1$sDisplay%2$s. %3$sEn savoir plus%4$s.

en: Featured image
fr-FR: Image mise en avant

en: Comments
fr-FR: Commentaires

en: Excerpt
fr-FR: Extrait

en: No matching documents
fr-FR: Aucun document correspondant

en: Document does not exist
fr-FR: Le document n'existe pas

en: Failed to create document.
fr-FR: Échec de la création du document.

en: No documents found.
fr-FR: Aucun document trouvé.

en: Search:
fr-FR: Rechercher :

en: Failed to create the zip file. Please reselect your documents and try again.
fr-FR: Échec de la création du fichier zip. Veuillez sélectionner à nouveau vos documents et réessayer.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded PDFs.
fr-FR: Désolé, votre navigateur ne prend pas en charge les PDF intégrés.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded audio.
fr-FR: Désolé, votre navigateur ne prend pas en charge l'audio intégré.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded video.
fr-FR: Désolé, votre navigateur ne prend pas en charge la vidéo intégrée.

note: translators: %d: The total number of documents.
en: %1$d %3$s (%2$d in total)
fr-FR: %1$d %3$s (%2$d au total)

en: All
fr-FR: Tout

en: Show _MENU_ per page
fr-FR: Afficher _MENU_ par page

en: Previous
fr-FR: Précédent

en: Next
fr-FR: Suivant

en: First
fr-FR: Premier

en: Last
fr-FR: Dernier

note: translators: _POSTS_: the content type (e.g. "posts")
en: No matching _POSTS_.
fr-FR: Aucun _POSTS_ correspondant.

en: Permanently delete all Document Library Pro settings and data when uninstalling the plugin
fr-FR: Supprimer définitivement tous les paramètres et données de Document Library Pro lors de la désinstallation du plugin

en: Uninstalling Document Library Pro
fr-FR: Désinstallation de Document Library Pro

en: File Type
fr-FR: Type de fichier

en: Link
fr-FR: Lien

en: Category
fr-FR: Catégorie

en: Tag
fr-FR: Étiquette

en: Document Library Pro: Document Downloads
fr-FR: Document Library Pro : Téléchargements de documents

en: True
fr-FR: Vrai

en: False
fr-FR: Faux

en: (_MAX_ in total)
fr-FR: (_MAX_ au total)

note: translators: ARIA text for sorting column in ascending order
en: : activate to sort column ascending
fr-FR: : activer pour trier la colonne par ordre croissant

note: translators: ARIA text for sorting column in descending order
en: : activate to sort column descending
fr-FR: : activer pour trier la colonne par ordre décroissant

en: No results found
fr-FR: Aucun résultat trouvé

en: Content
fr-FR: Contenu

en: Summary
fr-FR: Résumé

en: Last Modified
fr-FR: Dernière modification

en: Status
fr-FR: Statut

en: — Select —
fr-FR: — Sélectionner —

en: Documents Archives
fr-FR: Archives de documents

en: Documents Attributes
fr-FR: Attributs de documents

en: Parent Documents:
fr-FR: Documents parents :

en: All Documents
fr-FR: Tous les documents

en: Add New Document
fr-FR: Ajouter un nouveau document

en: New Document
fr-FR: Nouveau document

en: Edit Document
fr-FR: Modifier le document

en: Update Document
fr-FR: Mettre à jour le document

en: View Document
fr-FR: Voir le document

en: View Documents
fr-FR: Voir les documents

en: Search Documents
fr-FR: Rechercher des documents

en: Not found
fr-FR: Non trouvé

en: Not found in Trash
fr-FR: Non trouvé dans la corbeille

en: Featured Image
fr-FR: Image mise en avant

en: Set featured image
fr-FR: Définir l'image mise en avant

en: Remove featured image
fr-FR: Supprimer l'image mise en avant

en: Use as featured image
fr-FR: Utiliser comme image mise en avant

en: Insert into Document
fr-FR: Insérer dans le document

en: Uploaded to this document
fr-FR: Téléversé dans ce document

en: Document list
fr-FR: Liste des documents

en: Documents list navigation
fr-FR: Navigation dans la liste des documents

en: Filter Documents list
fr-FR: Filtrer la liste des documents

en: Document Library Pro documents.
fr-FR: Documents de la bibliothèque de documents Pro.

en: Cache cleared successfully.
fr-FR: Cache vidé avec succès.

en: Search documents...
fr-FR: Rechercher des documents...

en: No matching documents.
fr-FR: Aucun document correspondant.

en: Document Search
fr-FR: Recherche de documents

en: Filename:
fr-FR: Nom de fichier :

en: File Type:
fr-FR: Type de fichier :

en: File Size:
fr-FR: Taille du fichier :

en: Categories:
fr-FR: Catégories :

en: Tags:
fr-FR: Tags :

en: Author:
fr-FR: Auteur :

en: Downloads:
fr-FR: Téléchargements :

en: New document awaiting moderation
fr-FR: Nouveau document en attente de modération

en: New document submitted
fr-FR: Nouveau document soumis

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. To approve or reject it, visit the following link and click either "Publish" or "Move to Trash" - <a href="%2$s">%2$s</a>.
fr-FR: Un nouveau document a été soumis à <a href="%1$s">%1$s</a>. Pour l'approuver ou le rejeter, visitez le lien suivant et cliquez sur "Publier" ou "Déplacer vers la corbeille" - <a href="%2$s">%2$s</a>.

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. You can see it at: <a href="%2$s">%2$s</a>.
fr-FR: Un nouveau document a été soumis à <a href="%1$s">%1$s</a>. Vous pouvez le voir à : <a href="%2$s">%2$s</a>.

en: Add title
fr-FR: Ajouter un titre

en: Upload a file or add a URL where the document is located
fr-FR: Télécharger un fichier ou ajouter une URL où se trouve le document

en: File Upload
fr-FR: Téléchargement de fichier

en: A custom URL
fr-FR: Une URL personnalisée

en: Document url
fr-FR: URL du document

en: Document file
fr-FR: Fichier document

en: Select one or more categories...
fr-FR: Sélectionnez une ou plusieurs catégories...

en: Select one or more tags...
fr-FR: Sélectionnez une ou plusieurs étiquettes...

en: Select one or more authors...
fr-FR: Sélectionnez un ou plusieurs auteurs...

en: Select one or more %s...
fr-FR: Sélectionnez un ou plusieurs %s...

note: translators: Placeholder %s is the label for the required field.
en: %s is a required field
fr-FR: %s est un champ requis

note: translators: Placeholder %s is the field label that is did not validate.
en: %s is invalid
fr-FR: %s est invalide

en: Invalid image path.
fr-FR: Chemin d'image invalide.

note: translators: Placeholder %1$s is field label; %2$s is the file mime type; %3$s is the allowed mime-types. translators: %1$s is the file field label; %2$s is the file type; %3$s is the list of allowed file types.
en: "%1$s" (filetype %2$s) needs to be one of the following file types: %3$s
fr-FR: "%1$s" (type de fichier %2$s) doit être l'un des types de fichiers suivants : %3$s

en: Invalid attachment provided.
fr-FR: Pièce jointe invalide fournie.

en: Failed honeypot validation.
fr-FR: Échec de la validation honeypot.

en: Please enter a valid document url.
fr-FR: Veuillez entrer une URL de document valide.

en: Please select the file you wish to upload.
fr-FR: Veuillez sélectionner le fichier que vous souhaitez télécharger.

en: Submit document
fr-FR: Soumettre le document

en: Remove this option
fr-FR: Retirer cette option

en: Invalid taxonomy.
fr-FR: Taxonomie invalide.

note: translators: %s is the list of allowed file types.
en: Uploaded files need to be one of the following file types: %s
fr-FR: Les fichiers téléchargés doivent être l'un des types de fichiers suivants : %s

note: translators: %s: Document title
en: Select %s for download
fr-FR: Sélectionnez %s pour le téléchargement

en: All Categories
fr-FR: Toutes les catégories

en: Parent Category
fr-FR: Catégorie parente

en: Parent Category:
fr-FR: Catégorie parente :

en: New Category Name
fr-FR: Nom de la nouvelle catégorie

en: Add New Category
fr-FR: Ajouter une nouvelle catégorie

en: Edit Category
fr-FR: Modifier la catégorie

en: Update Category
fr-FR: Mettre à jour la catégorie

en: View Category
fr-FR: Voir la catégorie

en: Separate categories with commas
fr-FR: Séparez les catégories par des virgules

en: Add or remove categories
fr-FR: Ajouter ou supprimer des catégories

en: Choose from the most used
fr-FR: Choisissez parmi les plus utilisées

en: Popular Categories
fr-FR: Catégories populaires

en: Search Categories
fr-FR: Rechercher des catégories

en: Not Found
fr-FR: Non trouvé

en: No categories
fr-FR: Aucune catégorie

en: Categories list
fr-FR: Liste des catégories

en: Categories list navigation
fr-FR: Navigation dans la liste des catégories

en: All Authors
fr-FR: Tous les auteurs

en: Parent Author
fr-FR: Auteur parente

en: Parent Author:
fr-FR: Auteur parente :

en: New Author Name
fr-FR: Nom de l'auteur nouveau

en: Add New Author
fr-FR: Ajouter un nouvel auteur

en: Edit Author
fr-FR: Modifier l'auteur

en: Update Author
fr-FR: Mettre à jour l'auteur

en: View Author
fr-FR: Voir l'auteur

en: Separate authors with commas
fr-FR: Séparez les auteurs par des virgules

en: Add or remove authors
fr-FR: Ajouter ou supprimer des auteurs

en: Popular Authors
fr-FR: Auteurs populaires

en: Search Authors
fr-FR: Rechercher des auteurs

en: No authors
fr-FR: Aucun auteur

en: Authors list
fr-FR: Liste des auteurs

en: Authors list navigation
fr-FR: Navigation dans la liste des auteurs

en: All Tags
fr-FR: Tous les tags

en: Parent Tag
fr-FR: Tag parent

en: Parent Tag:
fr-FR: Tag parent :

en: New Tag Name
fr-FR: Nouveau nom de tag

en: Add New Tag
fr-FR: Ajouter un nouveau tag

en: Edit Tag
fr-FR: Modifier le tag

en: Update Tag
fr-FR: Mettre à jour le tag

en: View Tag
fr-FR: Voir le tag

en: Separate tags with commas
fr-FR: Séparez les tags par des virgules

en: Add or remove tags
fr-FR: Ajouter ou supprimer des tags

en: Popular Tags
fr-FR: Étiquettes populaires

en: Search Tags
fr-FR: Rechercher des étiquettes

en: No tags
fr-FR: Aucune étiquette

en: Tags list
fr-FR: Liste des étiquettes

en: Tags list navigation
fr-FR: Navigation dans la liste des étiquettes

en: File Types
fr-FR: Types de fichiers

en: All File Types
fr-FR: Tous les types de fichiers

en: Parent File Type
fr-FR: Type de fichier parent

en: Parent File Type:
fr-FR: Type de fichier parent :

en: New File Type Name
fr-FR: Nom du nouveau type de fichier

en: Add New File Type
fr-FR: Ajouter un nouveau type de fichier

en: Edit File Type
fr-FR: Modifier le type de fichier

en: Update File Type
fr-FR: Mettre à jour le type de fichier

en: View File Type
fr-FR: Voir le type de fichier

en: Separate file types with commas
fr-FR: Séparer les types de fichiers par des virgules

en: Add or remove file types
fr-FR: Ajouter ou supprimer des types de fichiers

en: Popular File Types
fr-FR: Types de fichiers populaires

en: Search File Types
fr-FR: Rechercher des types de fichiers

en: No file types
fr-FR: Aucun type de fichier

en: File types list
fr-FR: Liste des types de fichiers

en: File types list navigation
fr-FR: Navigation de la liste des types de fichiers

en: Document Downloads
fr-FR: Téléchargements de documents

en: All Items
fr-FR: Tous les éléments

en: Parent Item
fr-FR: Élément parent

en: Parent Item:
fr-FR: Élément parent :

en: New Item Name
fr-FR: Nom du nouvel élément

en: Add New Item
fr-FR: Ajouter un nouvel élément

en: Edit Item
fr-FR: Modifier l'élément

en: Update Item
fr-FR: Mettre à jour l'élément

en: View Item
fr-FR: Voir l'élément

en: Separate items with commas
fr-FR: Séparer les éléments par des virgules

en: Add or remove items
fr-FR: Ajouter ou supprimer des éléments

en: Popular Items
fr-FR: Éléments populaires

en: Search Items
fr-FR: Rechercher des éléments

en: No items
fr-FR: Aucun élément

en: Items list
fr-FR: Liste des éléments

en: Items list navigation
fr-FR: Navigation de la liste des éléments

note: translators: %s: document URL
en: Unable to use document "%s".
fr-FR: Impossible d'utiliser le document "%s".

note: translators: %s: image URL
en: Invalid URL %s.
fr-FR: URL invalide %s.

note: translators: %s: image URL
en: Error getting remote document %s.
fr-FR: Erreur lors de la récupération du document distant %s.

note: translators: %s: image URL
en: Error: %s
fr-FR: Erreur : %s

note: translators: %s: error message
en: Invalid document: %s
fr-FR: Document invalide : %s

en: Download Selected Documents
fr-FR: Télécharger les documents sélectionnés

en: Download
fr-FR: Télécharger

en: Custom Fields
fr-FR: Champs personnalisés

en: Last modified date
fr-FR: Date de dernière modification

en: Custom field
fr-FR: Champ personnalisé

en: Preview
fr-FR: Aperçu

en: Close
fr-FR: Fermer

en: A global search box for your document library.
fr-FR: Une boîte de recherche globale pour votre bibliothèque de documents.

en: Document Library Pro: Search Box
fr-FR: Document Library Pro : Boîte de recherche

en: Document search
fr-FR: Recherche de documents

en: Title:
fr-FR: Titre :

en: Placeholder:
fr-FR: Espace réservé :

en: Button Text:
fr-FR: Texte du bouton :

en: Close (Esc)
fr-FR: Fermer (Échap)

en: Share
fr-FR: Partager

en: Toggle fullscreen
fr-FR: Basculer en plein écran

en: Zoom in/out
fr-FR: Zoom avant/arrière

en: Previous (arrow left)
fr-FR: Précédent (flèche gauche)

en: Next (arrow right)
fr-FR: Suivant (flèche droite)

en: Document successfully uploaded.
fr-FR: Document téléchargé avec succès.

en: Something went wrong. Please try again.
fr-FR: Une erreur s'est produite. Veuillez réessayer.

en: Something went wrong during validation. Please try again.
fr-FR: Une erreur s'est produite lors de la validation. Veuillez réessayer.

en: Page not found
fr-FR: Page non trouvée

en: The page you are looking for does not exist.
fr-FR: La page que vous recherchez n'existe pas.

en: Go back
fr-FR: Retourner

en: Your settings have been saved.
fr-FR: Vos paramètres ont été enregistrés.

note: translators: %s is the plugin name.
en: Uninstalling %s
fr-FR: Désinstallation de %s

en: Delete data on uninstall
fr-FR: Supprimer les données lors de la désinstallation

en: Permanently delete all %s settings and data when uninstalling the plugin
fr-FR: Supprimer définitivement tous les paramètres et données %s lors de la désinstallation du plugin

en: You do not have permission to view the setup wizard.
fr-FR: Vous n'avez pas la permission de voir l'assistant de configuration.

en: Authentication required.
fr-FR: Authentification requise.

en: Could not find the appropriate step.
fr-FR: Impossible de trouver l'étape appropriée.

en: Please enter a license key.
fr-FR: Veuillez entrer une clé de licence.

en: Invalid action requested.
fr-FR: Action invalide demandée.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
fr-FR: Assistant de configuration %s

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
fr-FR: Avertissement : Cela écrasera vos paramètres existants pour %s. Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en: Setup wizard
fr-FR: Assistant de configuration

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
fr-FR: Si vous avez besoin d'accéder à l'assistant de configuration à nouveau, veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous.

en: More
fr-FR: Plus

en: Extra features
fr-FR: Fonctionnalités supplémentaires

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
fr-FR: Améliorez votre site avec ces fantastiques plugins de Barn2.

en: Ready
fr-FR: Prêt

en: Setup Complete
fr-FR: Configuration terminée

en: Welcome
fr-FR: Bienvenue

en: Select an option
fr-FR: Sélectionnez une option

en: File name
fr-FR: Nom de fichier

en: Show dropdown menus to allow users to filter the documents.
fr-FR: Afficher les menus déroulants pour permettre aux utilisateurs de filtrer les documents.

en: Please enter a password.
fr-FR: Veuillez entrer un mot de passe.

en: Incorrect password, please try again.
fr-FR: Mot de passe incorrect, veuillez réessayer.

en: Username is required.
fr-FR: Le nom d'utilisateur est requis.

en: Access Required
fr-FR: Accès requis

en: Insufficient privileges to import documents.
fr-FR: Privilèges insuffisants pour importer des documents.

en: Dismiss
fr-FR: Ignorer

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload.
en: &#8220;%s&#8221; document has failed to be created.
fr-FR: &#8220;%s&#8221; le document n'a pas pu être créé.

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload. translators: %s: File name.
en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
fr-FR: &#8220;%s&#8221; n'a pas pu être téléchargé.

en: Visibility
fr-FR: Visibilité

en: The protection field can not be empty.
fr-FR: Le champ de protection ne peut pas être vide.

en: Inherited
fr-FR: Hérité

en: Protected
fr-FR: Protégé

en: Protect the category by password, or restrict it to specific roles or users. Its documents and sub-categories will inherit the same protection by default.
fr-FR: Protégez la catégorie par mot de passe, ou restreignez-la à des rôles ou utilisateurs spécifiques. Ses documents et sous-catégories hériteront par défaut de la même protection.

en: inherited
fr-FR: hérité

en: password
fr-FR: mot de passe

en: user role
fr-FR: rôle utilisateur

en: user
fr-FR: utilisateur

en: document owner
fr-FR: propriétaire du document

en: Select options...
fr-FR: Sélectionner des options...

en: Expired
fr-FR: Expiré

note: translators: 1: Post date, 2: Post time. translators: Publish box expiry date string. 1: Date, 2: Time. See https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: %1$s at %2$s
fr-FR: %1$s à %2$s

en: Document Library Importing
fr-FR: Importation de la bibliothèque de documents

en: Import
fr-FR: Importer

en: Import documents
fr-FR: Importer des documents

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en:  The following options allow you to bulk import documents into the document library, either by uploading files directly or by importing a CSV file with additional information about your documents. %1$sRead documentation%2$s
fr-FR:  Les options suivantes vous permettent d'importer en masse des documents dans la bibliothèque de documents, soit en téléchargeant des fichiers directement, soit en important un fichier CSV avec des informations supplémentaires sur vos documents. %1$sLire la documentation%2$s

en: CSV upload
fr-FR: Téléchargement CSV

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Upload a CSV file in the correct format, and a new document will be created for each row. %1$sRead more%2$s
fr-FR: Téléchargez un fichier CSV au format correct, et un nouveau document sera créé pour chaque ligne. %1$sEn savoir plus%2$s

en: Import CSV
fr-FR: Importer CSV

en: Upload CSV file
fr-FR: Télécharger un fichier CSV

en: Column mapping
fr-FR: Mappage des colonnes

en: Done!
fr-FR: Fait !

en: Import Documents
fr-FR: Importer des documents

en: Import documents from a CSV file
fr-FR: Importer des documents à partir d'un fichier CSV

en: This tool allows you to import document data to your site from a CSV or TXT file.
fr-FR: Cet outil vous permet d'importer des données de documents sur votre site à partir d'un fichier CSV ou TXT.

en: Choose a CSV file from your computer:
fr-FR: Choisissez un fichier CSV depuis votre ordinateur :

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
fr-FR: Avant de pouvoir télécharger votre fichier d'importation, vous devez corriger l'erreur suivante :

note: translators: %s: maximum upload size
en: Maximum size: %s
fr-FR: Taille maximale : %s

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
fr-FR: Alternativement, entrez le chemin vers un fichier CSV sur votre serveur :

en: CSV Delimiter
fr-FR: Délimiteur CSV

en: Use previous column mapping preferences?
fr-FR: Utiliser les préférences de mappage de colonnes précédentes ?

en: Hide advanced options
fr-FR: Masquer les options avancées

en: Show advanced options
fr-FR: Afficher les options avancées

en: Continue
fr-FR: Continuer

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
fr-FR: Le fichier est vide. Veuillez télécharger quelque chose de plus substantiel. Cette erreur peut également être causée par le téléchargement désactivé dans votre php.ini ou par post_max_size défini comme plus petit que upload_max_filesize dans php.ini.

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
fr-FR: Type de fichier invalide. L'importateur prend en charge les formats de fichiers CSV et TXT.

en: Please upload or provide the link to a valid CSV file.
fr-FR: Veuillez télécharger ou fournir le lien vers un fichier CSV valide.

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
fr-FR: Le fichier est vide ou utilise un encodage différent de UTF-8, veuillez réessayer avec un nouveau fichier.

en: Upload a new file
fr-FR: Télécharger un nouveau fichier

en: Map CSV fields to documents
fr-FR: Mapper les champs CSV aux documents

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Select fields from your CSV file to map against documents fields, or to ignore during import. %1$sRead more%2$s
fr-FR: Sélectionnez les champs de votre fichier CSV à mapper aux champs des documents, ou à ignorer lors de l'importation. %1$sEn savoir plus%2$s

en: Column name
fr-FR: Nom de la colonne

en: Map to field
fr-FR: Mapper au champ

en: Sample:
fr-FR: Exemple :

en: Do not import
fr-FR: Ne pas importer

en: Run the importer
fr-FR: Exécuter l'importateur

en: The file does not exist, please try again.
fr-FR: Le fichier n'existe pas, veuillez réessayer.

en: Importing
fr-FR: Importation en cours

en: Your documents are now being imported...
fr-FR: Vos documents sont en cours d'importation...

note: translators: %d: documents count
en: %s document imported | %s documents imported
fr-FR[0]: %s document importé
fr-FR[1]: %s documents importés

note: translators: %d: documents count
en: %s document was skipped | %s documents were skipped
fr-FR[0]: %s document a été ignoré
fr-FR[1]: %s documents ont été ignorés

note: translators: %d: documents count
en: Failed to import %s document | Failed to import %s documents
fr-FR[0]: Échec de l'importation de %s document
fr-FR[1]: Échec de l'importation de %s documents

en: View import log
fr-FR: Voir le journal d'importation

note: translators: %s: File name
en: File uploaded: %s
fr-FR: Fichier téléchargé : %s

note: translators: %d: import results
en: Import complete!
fr-FR: Importation terminée !

en: Reason for failure
fr-FR: Raison de l'échec

en: View documents
fr-FR: Voir les documents

en: Name
fr-FR: Nom

en: Published
fr-FR: Publié

en: Document Authors
fr-FR: Auteurs du document

en: Direct URL
fr-FR: URL directe

en: Featured Image URL
fr-FR: URL de l'image mise en avant

en: Expiry
fr-FR: Date d'expiration

note: translators: %s: Meta key
en: Custom Field: %s
fr-FR: Champ personnalisé : %s

note: translators: %s: Taxonomy name
en: Taxonomies: %s
fr-FR: Taxonomies : %s

en: Categories (comma or pipe separated)
fr-FR: Catégories (séparées par des virgules ou des barres verticales)

en: Tags (comma or pipe separated)
fr-FR: Étiquettes (séparées par des virgules ou des barres verticales)

en: Tags (space separated)
fr-FR: Étiquettes (séparées par des espaces)

en: Import as meta data (%s)
fr-FR: Importer comme métadonnées (%s)

en: Import as taxonnomy (%s)
fr-FR: Importer comme taxonomie (%s)

en: %s (comma or pipe separated)
fr-FR: %s (séparées par des virgules ou des barres verticales)

en: Drag and drop file upload
fr-FR: Téléchargement de fichiers par glisser-déposer

en: Upload one or more files, and each one will automatically be added as a new document. The filename will be used as the document title.
fr-FR: Téléchargez un ou plusieurs fichiers, et chacun sera automatiquement ajouté comme un nouveau document. Le nom du fichier sera utilisé comme titre du document.

en: Drop files to upload
fr-FR: Déposez des fichiers à télécharger

en: or
fr-FR: ou

en: Select Files
fr-FR: Sélectionner des fichiers

note: translators: %s: Maximum allowed file size.
en: Maximum upload file size: %s.
fr-FR: Taille maximale de fichier autorisée : %s.

en: You have attempted to queue too many files.
fr-FR: Vous avez tenté d'ajouter trop de fichiers dans la file d'attente.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
fr-FR: %s dépasse la taille maximale de téléchargement autorisée pour ce site.

en: This file is empty. Please try another.
fr-FR: Ce fichier est vide. Veuillez en essayer un autre.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
fr-FR: Désolé, ce type de fichier n'est pas autorisé pour des raisons de sécurité.

en: This file is not an image. Please try another.
fr-FR: Ce fichier n'est pas une image. Veuillez en essayer un autre.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
fr-FR: Mémoire dépassée. Veuillez essayer un fichier plus petit.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
fr-FR: Ceci est plus grand que la taille maximale. Veuillez essayer un autre.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
fr-FR: Une erreur s'est produite lors du téléchargement. Veuillez réessayer plus tard.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
fr-FR: Il y a eu une erreur de configuration. Veuillez contacter l'administrateur du serveur.

en: You may only upload 1 file.
fr-FR: Vous ne pouvez télécharger qu'un seul fichier.

en: Unexpected response from the server. The file may have been uploaded successfully. Check in the Media Library or reload the page.
fr-FR: Réponse inattendue du serveur. Le fichier a peut-être été téléchargé avec succès. Vérifiez dans la Bibliothèque multimédia ou rechargez la page.

en: Post-processing of the image failed likely because the server is busy or does not have enough resources. Uploading a smaller image may help. Suggested maximum size is 2500 pixels.
fr-FR: Le post-traitement de l'image a échoué, probablement parce que le serveur est occupé ou n'a pas suffisamment de ressources. Télécharger une image plus petite pourrait aider. La taille maximale recommandée est de 2500 pixels.

en: Upload failed.
fr-FR: Échec du téléchargement.

note: translators: 1: Opening link tag, 2: Closing link tag.
en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
fr-FR: Veuillez essayer de télécharger ce fichier avec le %1$sbrowser uploader%2$s.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
fr-FR: %s dépasse la taille maximale de téléchargement autorisée pour le téléchargeur de fichiers multiples lorsqu'il est utilisé dans votre navigateur.

en: IO error.
fr-FR: Erreur d'E/S.

en: Security error.
fr-FR: Erreur de sécurité.

en: File canceled.
fr-FR: Fichier annulé.

en: Upload stopped.
fr-FR: Téléchargement interrompu.

en: Crunching&hellip;
fr-FR: Calcul en cours&hellip;

en: moved to the Trash.
fr-FR: déplacé vers la Corbeille.

en: Document Library Pro documents (CSV)
fr-FR: Documents de la Bibliothèque de Documents Pro (CSV)

en: Import documents to your site via a csv file.
fr-FR: Importer des documents sur votre site via un fichier csv.

en: Never expires
fr-FR: Ne expire jamais

en: Expired on:
fr-FR: Expiré le :

en: Expires on:
fr-FR: Expire le :

en: Edit
fr-FR: Modifier

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Edit expiry date and time
fr-FR: Modifier la date et l'heure d'expiration

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Expiry date and time
fr-FR: Date et heure d'expiration

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Day
fr-FR: Jour

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Year
fr-FR: Année

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Hour
fr-FR: Heure

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Month
fr-FR: Mois

en: Cancel
fr-FR: Annuler

en: Clear
fr-FR: Effacer

en: Access Control
fr-FR: Contrôle d'Accès

en: Override global and category level visibility status, or add additional protection methods to unlock the document.
fr-FR: Remplacez l'état de visibilité au niveau global et de catégorie, ou ajoutez des méthodes de protection supplémentaires pour débloquer le document.

en: Add New File
fr-FR: Ajouter un nouveau fichier

en: size
fr-FR: taille

en: uploaded
fr-FR: téléchargé

en: Document Library Pro
fr-FR: Bibliothèque de documents Pro

note: translators: 1: opening categories page tag, 2: closing categories page tag, 3: opening documents page tag, 4: closing documents page tag
en: Use this page to restrict access to your entire document library. You can override these settings for individual %1$scategories%2$s and %3$sdocuments%4$s.
fr-FR: Utilisez cette page pour restreindre l'accès à l'ensemble de votre bibliothèque de documents. Vous pouvez remplacer ces paramètres pour des %1$scatégories%2$s individuelles et des %3$sdocuments%4$s.

en: Save Changes
fr-FR: Enregistrer les modifications

en: Access restrictions
fr-FR: Restrictions d'accès

en: Document library visibility
fr-FR: Visibilité de la bibliothèque de documents

en: The visibility of documents and categories. You can also set restrictions by category or for individual documents.
fr-FR: La visibilité des documents et des catégories. Vous pouvez également définir des restrictions par catégorie ou pour des documents individuels.

en: Protection settings
fr-FR: Paramètres de protection

en: Configure how documents are protected. Select one or more protection methods.
fr-FR: Configurez comment les documents sont protégés. Sélectionnez une ou plusieurs méthodes de protection.

en: Show protected documents?
fr-FR: Afficher les documents protégés ?

en: Show protected categories and documents
fr-FR: Afficher les catégories et documents protégés

en: Tick to show protected categories and documents in public areas of your site. (Note: Document links, previews and single document pages will remain protected.)
fr-FR: Cochez pour afficher les catégories et documents protégés dans les zones publiques de votre site. (Remarque : Les liens de documents, aperçus et pages de documents uniques resteront protégés.)

en: Login form
fr-FR: Formulaire de connexion

en: Type of login
fr-FR: Type de connexion

en: Choose whether the login form which you add using the block or shortcode will allow people to unlock password protected documents and/or log into their user account.
fr-FR: Choisissez si le formulaire de connexion que vous ajoutez à l'aide du bloc ou du shortcode permettra aux personnes de débloquer des documents protégés par mot de passe et/ou de se connecter à leur compte utilisateur.

en: User login form
fr-FR: Formulaire de connexion utilisateur

en: Password entry form
fr-FR: Formulaire de saisie de mot de passe

en: The title which appears above the user login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
fr-FR: Le titre qui apparaît au-dessus du formulaire de connexion utilisateur. Utilisez le placeholder {title} pour afficher le nom du document ou de la catégorie actuelle lorsque les personnes cliquent sur l'URL d'un document/catégorie protégé.

en: User form message
fr-FR: Message du formulaire utilisateur

en: The message for the user login form. You can use HTML here.
fr-FR: Le message pour le formulaire de connexion utilisateur. Vous pouvez utiliser du HTML ici.

en: User form button text
fr-FR: Texte du bouton du formulaire utilisateur

en: The text for the user login form button.
fr-FR: Le texte pour le bouton du formulaire de connexion utilisateur.

en: The title which appears above the password login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
fr-FR: Le titre qui apparaît au-dessus du formulaire de connexion par mot de passe. Utilisez le placeholder {title} pour afficher le nom du document ou de la catégorie actuelle lorsque les personnes cliquent sur l'URL d'un document/catégorie protégé.

en: Password form message
fr-FR: Message du formulaire de mot de passe

en: The message for the password login form. You can use HTML here.
fr-FR: Le message pour le formulaire de connexion par mot de passe. Vous pouvez utiliser du HTML ici.

en: Password label
fr-FR: Étiquette de mot de passe

en: The label shown next to the password box.
fr-FR: L'étiquette affichée à côté de la zone de mot de passe.

en: Use placeholder?
fr-FR: Utiliser le placeholder ?

en: Use the password label as a placeholder
fr-FR: Utilisez l'étiquette de mot de passe comme placeholder

en: A placeholder appears inside the box rather than next to it.
fr-FR: Un placeholder apparaît à l'intérieur de la boîte plutôt qu'à côté.

en: Password button text
fr-FR: Texte du bouton de mot de passe

en: The text for the password login form button.
fr-FR: Le texte pour le bouton du formulaire de connexion par mot de passe.

en: Password expiry
fr-FR: Expiration du mot de passe

en: How long the documents remain available before the password expires.
fr-FR: Combien de temps les documents restent disponibles avant que le mot de passe n'expire.

en: days
fr-FR: jours

en: Editing documents
fr-FR: Édition des documents

en: Document management roles
fr-FR: Rôles de gestion des documents

en: Allow the following user roles to manage documents in the WordPress admin.
fr-FR: Autoriser les rôles d'utilisateur suivants à gérer des documents dans l'administration WordPress.

en: Select user roles...
fr-FR: Sélectionner des rôles d'utilisateur...

en: Document owner access
fr-FR: Accès au propriétaire du document

en: The user who created the document
fr-FR: L'utilisateur qui a créé le document

en: When enabled, users who created or submitted documents will have access to edit their own documents in the WordPress admin, regardless of their role. They will not be able to access plugin settings or other documents.
fr-FR: Lorsqu'il est activé, les utilisateurs qui ont créé ou soumis des documents auront accès pour modifier leurs propres documents dans l'administration WordPress, quel que soit leur rôle. Ils ne pourront pas accéder aux paramètres du plugin ou à d'autres documents.

note: translators: %1$s: document library page anchor tag, %2$s: closing anchor tag
en: If any or all of your document library is protected then a login form will be shown when users try to access it. You can also add login forms manually using either the “Document Library Login Form” block or the [doc_library_login] shortcode.
fr-FR: Si une partie ou la totalité de votre bibliothèque de documents est protégée, un formulaire de connexion sera affiché lorsque les utilisateurs essayeront d'y accéder. Vous pouvez également ajouter des formulaires de connexion manuellement en utilisant soit le bloc “Formulaire de connexion à la bibliothèque de documents”, soit le shortcode [doc_library_login].

en: Control which user roles can manage documents in the WordPress admin. Adding additional user roles here will give them full privileges to add, delete, import and manage documents.
fr-FR: Contrôlez quels rôles d'utilisateur peuvent gérer des documents dans l'administration WordPress. Ajouter des rôles d'utilisateur supplémentaires ici leur donnera des privilèges complets pour ajouter, supprimer, importer et gérer des documents.

en: Settings saved.
fr-FR: Paramètres enregistrés.

en: Document Library Settings
fr-FR: Paramètres de la bibliothèque de documents

note: translators: %s is the name of a file
en: This will permanently remove the file from the Media Library. Are you sure you want to remove "%s"?
fr-FR: Cela supprimera définitivement le fichier de la bibliothèque multimédia. Êtes-vous sûr de vouloir supprimer "%s" ?

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
fr-FR: Les modifications que vous avez apportées seront perdues si vous quittez cette page.

en: Are you sure you want to remove this password?
fr-FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce mot de passe ?

en: You need to select at least one option for grid content.
fr-FR: Vous devez sélectionner au moins une option pour le contenu de la grille.

en: General
fr-FR: Général

en: The following options control the Document Library Pro extension.
fr-FR: Les options suivantes contrôlent l'extension Document Library Pro.

en: Document library page
fr-FR: Page de la bibliothèque de documents

en: The page to display your documents.
fr-FR: La page pour afficher vos documents.

en: You can also use the [doc_library] shortcode to list documents on other pages.
fr-FR: Vous pouvez également utiliser le shortcode [doc_library] pour lister des documents sur d'autres pages.

en: Document data
fr-FR: Données du document

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the following options to manage the fields that are used to store information about your documents. You can add additional fields using a custom fields plugin and display them in the table layout. %1$sRead more%2$s.
fr-FR: Utilisez les options suivantes pour gérer les champs utilisés pour stocker des informations sur vos documents. Vous pouvez ajouter des champs supplémentaires en utilisant un plugin de champs personnalisés et les afficher dans la mise en page du tableau. %1$sEn savoir plus%2$s.

en: Document fields
fr-FR: Champs de document

en: Document slug
fr-FR: Slug de document

en: Change the permalink for your documents.
fr-FR: Modifier le permalien de vos documents.

en: Version control
fr-FR: Contrôle de version

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The version control options allow you to decide how to keep track of the uploaded files. %1$sRead more%2$s.
fr-FR: Les options de contrôle de version vous permettent de décider comment suivre les fichiers téléchargés. %1$sEn savoir plus%2$s.

en: Enable
fr-FR: Activer

en: Enable version control
fr-FR: Activer le contrôle de version

en: Replacing files
fr-FR: Remplacement de fichiers

en: When replacing a file, keep the original in the Media Library
fr-FR: Lors du remplacement d'un fichier, conservez l'original dans la Bibliothèque de Médias

en: When replacing a file, delete the old version from the Media Library
fr-FR: Lors du remplacement d'un fichier, supprimez l'ancienne version de la Bibliothèque de Médias

en: Front end document submission
fr-FR: Soumission de documents en front-end

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the [dlp_submission_form] shortcode to allow people to add documents from the front end. %1$sRead more%2$s.
fr-FR: Utilisez le shortcode [dlp_submission_form] pour permettre aux gens d'ajouter des documents depuis le front-end. %1$sEn savoir plus%2$s.

en: Enable admin email
fr-FR: Activer l'email administrateur

en: Email the site administrator when a new document is submitted
fr-FR: Envoyer un email à l'administrateur du site lorsqu'un nouveau document est soumis

en: Enable moderation
fr-FR: Activer la modération

en: Hold new documents for moderation by an administrator
fr-FR: Retenir les nouveaux documents pour modération par un administrateur

en: Limit categories
fr-FR: Limiter les catégories

en: Only allow people to add documents to categories they have access to
fr-FR: Autoriser uniquement les personnes à ajouter des documents aux catégories auxquelles elles ont accès

en: Lead capture
fr-FR: Capture de leads

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Require users to enter their email address before they can access document links. %1$sRead more%2$s.
fr-FR: Exiger aux utilisateurs de saisir leur adresse e-mail avant qu'ils ne puissent accéder aux liens de documents. %1$sEn savoir plus%2$s.

en: Enable lead capture
fr-FR: Activer la capture de leads

en: Recipient email address
fr-FR: Adresse e-mail du destinataire

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Leads will be sent to this address. %1$sConnect with your mailing list or CRM%2$s.
fr-FR: Les leads seront envoyés à cette adresse. %1$sConnectez-vous avec votre liste de diffusion ou CRM%2$s.

en: Bypass for logged-in users
fr-FR: Contournement pour les utilisateurs connectés

en: Do not require lead capture for logged in users
fr-FR: Ne pas exiger la capture de leads pour les utilisateurs connectés

en: Heading text
fr-FR: Texte du titre

en: The heading shown at the top of the lead capture form.
fr-FR: Le titre affiché en haut du formulaire de capture de leads.

en: Introduction text
fr-FR: Texte d'introduction

en: The introductory text shown below the heading.
fr-FR: Le texte d'introduction affiché sous le titre.

en: First name text
fr-FR: Texte du prénom

en: The label for the first name field.
fr-FR: L'étiquette pour le champ du prénom.

en: Required
fr-FR: Obligatoire

en: Last name text
fr-FR: Texte du nom de famille

en: The label for the last name field.
fr-FR: L'étiquette pour le champ du nom de famille.

en: Email address text
fr-FR: Texte de l'adresse e-mail

en: The label for the email address field.
fr-FR: L'étiquette pour le champ de l'adresse e-mail.

en: Privacy consent text
fr-FR: Texte de consentement à la vie privée

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The label for the privacy consent checkbox, leave blank to disable. %1$sRead more%2$s.
fr-FR: L'étiquette pour la case à cocher de consentement à la vie privée, laissez vide pour désactiver. %1$sEn savoir plus%2$s.

en: Submit button text
fr-FR: Texte du bouton de soumission

en: The label for the submit button on the form.
fr-FR: L'étiquette pour le bouton de soumission sur le formulaire.

en: Confirmation message text
fr-FR: Texte du message de confirmation

en: The text displayed after form submission, above the download button.
fr-FR: Le texte affiché après la soumission du formulaire, au-dessus du bouton de téléchargement.

en: Download button text
fr-FR: Texte du bouton de téléchargement

en: The label for the download button in the modal.
fr-FR: L'étiquette pour le bouton de téléchargement dans la modal.

en: Create a document
fr-FR: Créer un document

en: Import documents by drag and drop or CSV
fr-FR: Importer des documents par glisser-déposer ou CSV

en: Go to settings page
fr-FR: Aller à la page des paramètres

note: translators: %1: Add document link open, %2: Add document link close, %3: Import page link open, %4: Import page link close, %5: Document library link open, %6: Document library link close
en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! The next step is to start %1$sadding%2$s or %3$simporting%4$s documents. Your documents will be listed on the %5$sdocument library page%6$s.
fr-FR: Félicitations, vous avez terminé de configurer le plugin ! L'étape suivante consiste à commencer %1$sà ajouter%2$s ou %3$sà importer%4$s des documents. Vos documents seront listés sur la %5$spage de la bibliothèque de documents%6$s.

en: Filters
fr-FR: Filtres

en: Now, choose which information will appear in the list of documents.
fr-FR: Maintenant, choisissez quelles informations apparaîtront dans la liste des documents.

en: Document filters
fr-FR: Filtres de documents

en: Show dropdown menus to filter by doc_categories, doc_tags, or custom taxonomy.
fr-FR: Afficher des menus déroulants pour filtrer par doc_categories, doc_tags ou taxonomie personnalisée.

en: Enter the filters as a comma-separated list.
fr-FR: Entrez les filtres sous forme de liste séparée par des virgules.

en: Document Grid
fr-FR: Grille de documents

en: Library content
fr-FR: Contenu de la bibliothèque

en: Layout
fr-FR: Mise en page

en: First, choose the layout for your document libraries.
fr-FR: Tout d'abord, choisissez la mise en page de vos bibliothèques de documents.

en: Display the document library in folders
fr-FR: Afficher la bibliothèque de documents dans des dossiers

en: Document preview
fr-FR: Aperçu du document

en: Allow users to preview documents in a lightbox
fr-FR: Permettre aux utilisateurs de prévisualiser des documents dans une lightbox

en: The preview option will appear for supported file types only.
fr-FR: L'option de prévisualisation apparaîtra uniquement pour les types de fichiers pris en charge.

en: Welcome to Document Library Pro
fr-FR: Bienvenue dans Document Library Pro

en: Start displaying documents in no time.
fr-FR: Commencez à afficher des documents en un rien de temps.

en: Use this setup wizard to quickly configure the most popular options for your document libraries. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also override these options in the shortcode for individual libraries.
fr-FR: Utilisez cet assistant de configuration pour configurer rapidement les options les plus populaires pour vos bibliothèques de documents. Vous pouvez modifier ces options plus tard sur la page des paramètres du plugin ou en relançant l'assistant de configuration. Vous pouvez également remplacer ces options dans le shortcode pour des bibliothèques individuelles.

en: Enter the fields to include in your document tables.
fr-FR: Entrez les champs à inclure dans vos tableaux de documents.

en: Load the document table one page at a time
fr-FR: Charger le tableau de documents une page à la fois

en: Enable this if you will have lots of documents, otherwise leave it blank.
fr-FR: Activez ceci si vous aurez beaucoup de documents, sinon laissez-le vide.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
fr-FR: Améliorez votre boutique avec ces plugins fantastiques de Barn2.

note: translators: %s is the document title
en: Expired: %s
fr-FR: Expiré : %s

en: New lead
fr-FR: Nouvelle piste

en: A new lead has submitted their details to access a document: | A new lead has submitted their details to access a few documents:
fr-FR[0]: Une nouvelle piste a soumis ses informations pour accéder à un document :
fr-FR[1]: Une nouvelle piste a soumis ses informations pour accéder à quelques documents :

en: The search term was empty.
fr-FR: Le terme de recherche était vide.

en: No user was preselected
fr-FR: Aucun utilisateur n'était pré-sélectionné

en: Password Protected
fr-FR: Protégé par mot de passe

en: This content is password protected. Please enter your password below:
fr-FR: Ce contenu est protégé par mot de passe. Veuillez entrer votre mot de passe ci-dessous :

en: Password:
fr-FR: Mot de passe :

en: Submit
fr-FR: Soumettre

en: Login
fr-FR: Se connecter

en: Please log in to access this content:
fr-FR: Veuillez vous connecter pour accéder à ce contenu :

en: Log In
fr-FR: Se connecter

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. You can use the password below to proceed, or %s.
fr-FR: Vous êtes actuellement connecté, mais vous n'avez pas la permission de voir ce contenu. Vous pouvez utiliser le mot de passe ci-dessous pour continuer, ou %s.

en: logout to try as a different user
fr-FR: déconnexion pour essayer en tant qu'utilisateur différent

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. Please %s.
fr-FR: Vous êtes actuellement connecté, mais vous n'avez pas la permission de voir ce contenu. Veuillez %s.

en: Protection Types
fr-FR: Types de protection

en: Password protected
fr-FR: Protégé par mot de passe

en: User roles
fr-FR: Rôles des utilisateurs

en: Specific users
fr-FR: Utilisateurs spécifiques

en: Enter password...
fr-FR: Entrez le mot de passe...

en: Select or search user roles...
fr-FR: Sélectionnez ou recherchez des rôles d'utilisateur...

en: Search users...
fr-FR: Rechercher des utilisateurs...

en: Login required
fr-FR: Connexion requise

en: This content is protected. To view it please login.
fr-FR: Ce contenu est protégé. Pour le voir, veuillez vous connecter.

en: Password required
fr-FR: Mot de passe requis

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
fr-FR: Ce contenu est protégé par mot de passe. Pour le voir, veuillez entrer votre mot de passe ci-dessous :

en: Password:
fr-FR: Mot de passe :

note: translators: %s: File name
en: Select file: %s
fr-FR: Sélectionnez le fichier : %s

en: last used
fr-FR: dernier utilisé

en: Version history
fr-FR: Historique des versions

en: Version details
fr-FR: Détails de la version

en: Yes
fr-FR: Oui

en: Address name
fr-FR: Nom de l'adresse

en: Username or email address
fr-FR: Nom d'utilisateur ou adresse e-mail

en: Password
fr-FR: Mot de passe

en: Remember me
fr-FR: Se souvenir de moi

en: Lost your password?
fr-FR: Mot de passe oublié ?

en: Changing the visibility from Private will reset the document expiry.
fr-FR: Changer la visibilité de Privé réinitialisera la date d'expiration du document.

note: translators: 1: Month, 2: Day, 3: Year, 4: Hour, 5: Minute.
en: %1$s %2$s, %3$s at %4$s:%5$s
fr-FR: %1$s %2$s, %3$s à %4$s:%5$s

en: Show password entry form
fr-FR: Afficher le formulaire de saisie du mot de passe

en: Show user login form
fr-FR: Afficher le formulaire de connexion utilisateur

en: Password form content
fr-FR: Contenu du formulaire de mot de passe

en: Enter title
fr-FR: Entrer le titre

en: Title for this form
fr-FR: Titre pour ce formulaire

en: Enter message
fr-FR: Entrer le message

en: Message for this form
fr-FR: Message pour ce formulaire

en: Password Label
fr-FR: Étiquette du mot de passe

en: Enter custom label
fr-FR: Entrer une étiquette personnalisée

en: Label for this form
fr-FR: Étiquette pour ce formulaire

en: Button Text
fr-FR: Texte du bouton

en: Enter button text
fr-FR: Entrer le texte du bouton

en: Button text for this form
fr-FR: Texte du bouton pour ce formulaire

en: Use Label as Placeholder
fr-FR: Utiliser l'étiquette comme espace réservé

en: User login form content
fr-FR: Contenu du formulaire de connexion utilisateur

[ctx: Page slug]
en: document-library
fr-FR: bibliothèque-de-documents

[ctx: Page slug]
en: document-search
fr-FR: recherche-de-documents

[ctx: Page title]
en: Document Library
fr-FR: Bibliothèque de documents

[ctx: Page title]
en: Document Search
fr-FR: Recherche de documents

[ctx: show all posts option]
en: All
fr-FR: Tous

[ctx: table results count (single)]
en: result
fr-FR: résultat

[ctx: table results count (multiple)]
en: results
fr-FR: résultat

[ctx: table attachment count (single)]
en: file
fr-FR: fichier

[ctx: table attachment count (multiple)]
en: files
fr-FR: fichier

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Categories
fr-FR: Catégories de documents

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Authors
fr-FR: Auteurs de documents

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Tags
fr-FR: Étiquettes de documents

[ctx: Taxonomy General Name]
en: File Types
fr-FR: Types de fichiers

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Download
fr-FR: Téléchargement de document

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Category
fr-FR: Catégorie de document

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Author
fr-FR: Auteur de document

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Tag
fr-FR: Étiquette de document

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: File Type
fr-FR: Type de fichier

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Download
fr-FR: Téléchargement de document

[ctx: media item]
en: Edit
fr-FR: Modifier

[ctx: media item]
en: Success
fr-FR: Succès

[ctx: documents]
note: translators: %s: Number of expired documents.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
fr-FR[0]: Expiré <span class="count">(%s)</span>
fr-FR[1]: Expirés <span class="count">(%s)</span>

[ctx: title for the user login form]
en: User form title
fr-FR: Titre du formulaire utilisateur

[ctx: title for the password login form]
en: Password form title
fr-FR: Titre du formulaire de mot de passe

[ctx: Lead capture heading text]
en: Access this document
fr-FR: Accéder à ce document

[ctx: Lead capture introduction text]
en: Please enter your details to download the file.
fr-FR: Veuillez entrer vos coordonnées pour télécharger le fichier.

[ctx: Lead capture first name text]
en: First name
fr-FR: Prénom

[ctx: Lead capture last name text]
en: Last name
fr-FR: Nom de famille

[ctx: Lead capture privacy consent text]
en: Privacy Policy
fr-FR: Politique de confidentialité

[ctx: Lead capture submit button text]
en: Submit
fr-FR: Soumettre

[ctx: Lead capture confirmation message text]
en: Thank you. You can now access the document below.
fr-FR: Merci. Vous pouvez maintenant accéder au document ci-dessous.

[ctx: Lead capture download button text]
en: Download
fr-FR: Télécharger
