Document Library Pro - Advanced 3.1.0 - en to da-DK translation catalogue (862 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: Document Library Pro - Advanced
da-DK: Dokumentbibliotek Pro - Avanceret

note: Description of the plugin
en: Add documents and display them in a searchable document library with filters.
da-DK: Tilføj dokumenter og vis dem i et søgbart dokumentbibliotek med filtre.

en: [View page]
da-DK: [Vis side]

en: Size
da-DK: Størrelse

en: Documentation
da-DK: Dokumentation

en: Settings
da-DK: Indstillinger

note: translators: %s: The plugin name
en: View %s documentation
da-DK: Se %s dokumentation

note: translators: 1: licence key link start, 2: license key link end
en: Activate %1$syour license key%2$s to enable updates.
da-DK: Aktivér %1$syour license key%2$s for at aktivere opdateringer.

en: Auto-updates unavailable.
da-DK: Auto-opdateringer ikke tilgængelige.

en: License key successfully activated.
da-DK: Licensnøgle aktiveret med succes.

en: There was an error activating your license key.
da-DK: Der opstod en fejl under aktiveringen af din licensnøgle.

en: License key successfully deactivated.
da-DK: Licensnøgle deaktiveret med succes.

en: There was an error deactivating your license key, please try again.
da-DK: Der opstod en fejl under deaktivering af din licensnøgle, prøv venligst igen.

en: The license key looks good!
da-DK: Licensnøglen ser god ud!

en: There's a problem with your license key.
da-DK: Der er et problem med din licensnøgle.

en: License key
da-DK: Licensnøgle

en: The licence key is contained in your order confirmation email.
da-DK: Licensnøglen er indeholdt i din ordrebekræftelses-e-mail.

en: License Key
da-DK: Licensnøgle

en: Check
da-DK: Tjek

en: Activate
da-DK: Aktiver

en: Deactivate
da-DK: Deaktiver

en: License key deactivated.
da-DK: Licensnøglen er deaktiveret.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: Thank you for installing %1$s. To get started, please %2$s enter your license key%3$s.
da-DK: Tak fordi du installerede %1$s. For at komme i gang, venligst %2$s indtast din licensnøgle%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: Your license key for %1$s has expired. %2$sClick here to renew for 20%% discount%3$s.
da-DK: Din licensnøgle for %1$s er udløbet. %2$sKlik her for at forny med 20%% rabat%3$s.

note: translators: 1: the plugin name, 2: renewal link start, 3: renewal link end.
en: You no longer have a valid license for %1$s. Please %2$spurchase a new license key%3$s to continue using the plugin.
da-DK: Du har ikke længere en gyldig licens for %1$s. Venligst %2$skøb en ny licensnøgle%3$s for at fortsætte med at bruge pluginet.

note: translators: 1: the plugin name, 2: settings link start, 3: settings link end.
en: %1$s - your site has moved to a new domain. Please %2$sreactivate your license key%3$s.
da-DK: %1$s - din side er flyttet til et nyt domæne. Venligst %2$sgenaktiver din licensnøgle%3$s.

en: An error has occurred, please try again.
da-DK: Der er opstået en fejl, venligst prøv igen.

en: Your license key is active.
da-DK: Din licensnøgle er aktiv.

en: Please enter your license key.
da-DK: Venligst indtast din licensnøgle.

en: Your license key is invalid.
da-DK: Din licensnøgle er ugyldig.

note: translators: 1: account page link start, 2: account page link end
en: Invalid license key - please check your order confirmation email or %1$sAccount%2$s.
da-DK: Ugyldig licensnøgle - venligst tjek din ordrebekræftelses-e-mail eller %1$sKonto%2$s.

en: No URL was supplied for activation, please contact support.
da-DK: Ingen URL blev angivet for aktivering, venligst kontakt support.

en: License key mismatch, please contact support.
da-DK: Licensnøgle mismatch, venligst kontakt support.

en: This license is for a bundled product and cannot be activated.
da-DK: Denne licens er til et bundtet produkt og kan ikke aktiveres.

en: Your license key is not valid for this plugin.
da-DK: Din licensnøgle er ikke gyldig for dette plugin.

note: translators: %s: The number of sites the license is activated on
en: %s site active | %s sites active
da-DK[0]: %s site aktiv
da-DK[1]: %s sites aktive

note: translators: %s: The sites active description, e.g. '2 sites active'
en: Your license key has reached its activation limit (%s).
da-DK: Din licensnøgle har nået sin aktiveringsgrænse (%s).

en: Read more
da-DK: Læs mere

note: translators: %s: The license expiry date
en: Your license key expired on %s.
da-DK: Din licensnøgle udløb den %s.

en: Renew now for 20% discount.
da-DK: Forny nu for 20% rabat.

en: Your license key is not active. Please reactivate or save the settings.
da-DK: Din licensnøgle er ikke aktiv. Venligst reaktiver eller gem indstillingerne.

en: Your license key has expired.
da-DK: Din licensnøgle er udløbet.

note: translators: 1: purchase link start, 2: purchase link end.
en: Your license key has been disabled. Please %1$spurchase a new license key%2$s to continue using the plugin.
da-DK: Din licensnøgle er blevet deaktiveret. Venligst %1$skøb en ny licensnøgle%2$s for at fortsætte med at bruge plugin'et.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: PHP version required.
en: %1$s requires PHP %2$s or greater. Please update the PHP version used by your web server.
da-DK: %1$s kræver PHP %2$s eller større. Venligst opdater den PHP-version, der bruges af din webserver.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %2$s or greater. Please update your WordPress installation.
da-DK: %1$s kræver WordPress %2$s eller større. Venligst opdater din WordPress-installation.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: Update Core <a> tag open. %3$s: <a> tag close. %4$s: WP version required.
en: %1$s requires WordPress %4$s or greater. Please %2$supdate%3$s your WordPress installation.
da-DK: %1$s kræver WordPress %4$s eller større. Venligst %2$sopdater%3$s din WordPress-installation.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires WooCommerce to be installed and active.
da-DK: %1$s kræver, at WooCommerce er installeret og aktiv.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link. translators: %1$s: Plugin name. %2$s: EDD link. %3$s Install/Upgrade/Activate EDD link.
en: %1$s requires %2$s to be installed and active.%3$s
da-DK: %1$s kræver %2$s at være installeret og aktiv.%3$s

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce version required.
en: %1$s requires WooCommerce %2$s or greater. Please update your WooCommerce setup first.
da-DK: %1$s kræver WooCommerce %2$s eller større. Venligst opdater først din WooCommerce opsætning.

note: translators: %1$s: Plugin name. %2$s: WooCommerce link. %3$s WooCommerce version required. %4$s Install/Upgrade/Activate WooCommerce link.
en: %1$s requires %2$s %3$s or greater. Please %4$s your WooCommerce setup first.
da-DK: %1$s kræver %2$s %3$s eller større. Venligst %4$s din WooCommerce opsætning først.

note: translators: %1$s: Plugin name.
en: %1$s requires Easy Digital Downloads to be installed and active.
da-DK: %1$s kræver, at Easy Digital Downloads er installeret og aktiv.

en: %1$s could not complete its first activation because the following error occurred:<br>%2$s
da-DK: %1$s kunne ikke fuldføre sin første aktivering, fordi følgende fejl opstod:<br>%2$s

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update required
da-DK: %1$s databaseopdatering kræves

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s has been updated! To keep things running smoothly, we have to update your database to the newest version. The database update process runs in the background and may take a little while, so please be patient.</p>
da-DK: <p>%1$s er blevet opdateret! For at holde tingene kørende glat, skal vi opdatere din database til den nyeste version. Databaseopdateringsprocessen kører i baggrunden og kan tage lidt tid, så vær venlig at være tålmodig.</p>

note: translators: %1$s: plugin name
en: %1$s database update done
da-DK: %1$s databaseopdatering udført

note: translators: %1$s: plugin name
en: <p>%1$s database update complete. Thank you for updating to the latest version!</p>
da-DK: <p>%1$s databaseopdatering fuldført. Tak for at du opdaterede til den nyeste version!</p>

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
da-DK: Du har ikke tilstrækkelige rettigheder til at udføre denne handling.

en: An upgrade is already in progress. Please wait until it completes.
da-DK: En opgradering er allerede i gang. Vent venligst, indtil den er færdig.

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
da-DK: Kan ikke oprette forbindelse til filsystemet. Bekræft venligst dine legitimationsoplysninger.

en: You don't have permission to activate the plugin.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at aktivere plugin'et.

en: Save changes
da-DK: Gem ændringer

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image and PDF files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
da-DK: <strong>Dokumentbibliotek Pro</strong> understøtter automatiske fremhævede billeder for dokumenter, der er knyttet til billede- og PDF-filer. Hvis du gerne vil behandle eksisterende dokumenter, skal du køre batchmigrationen.

en: <strong>Document Library Pro</strong> supports automatic featured images for documents linked to image files. If you'd like to process existing documents, please run the batch migration.
da-DK: <strong>Dokumentbibliotek Pro</strong> understøtter automatiske fremhævede billeder for dokumenter, der er knyttet til billedesfiler. Hvis du gerne vil behandle eksisterende dokumenter, skal du køre batchmigrationen.

en: Run batch migration
da-DK: Kør batchmigration

en: The <strong>Document Library Pro</strong> batch automatic featured images process is in progress.
da-DK: Batchprocessen for automatiske fremhævede billeder i <strong>Dokumentbibliotek Pro</strong> er i gang.

en: Document Author
da-DK: Dokumentforfatter

note: translators: %s: Taxonomy label
en: All %s
da-DK: Alle %s

en: All types
da-DK: Alle typer

en: Documents
da-DK: Dokumenter

en: Add to document library
da-DK: Tilføj til dokumentbibliotek

note: translators: %d: Created documents count
en: %d document successfully created. | %d documents successfully created.
da-DK[0]: %d dokument blev oprettet med succes.
da-DK[1]: %d dokumenter blev oprettet med succes.

note: translators: %d: Created documents count
en:  <a href="%s">View documents</a>
da-DK:  <a href="%s">Vis dokumenter</a>

note: translators: %d: Failed documents count
en: %d document could not be created. | %d documents could not be created.
da-DK[0]: %d dokument kunne ikke oprettes.
da-DK[1]: %d dokumenter kunne ikke oprettes.

en: Add New
da-DK: Tilføj ny

en: Categories
da-DK: Kategorier

en: Authors
da-DK: Forfattere

en: File
da-DK: Fil

en: Upload a file or add a URL where the document is located:
da-DK: Upload en fil eller tilføj en URL, hvor dokumentet er placeret:

en: None
da-DK: Ingen

en: File upload
da-DK: Filupload

en: File URL
da-DK: Fil-URL

note: translators: %s: File name
en: Remove file: %s
da-DK: Fjern fil: %s

en: Add File
da-DK: Tilføj fil

en: Replace File
da-DK: Erstat fil

en: Document Content
da-DK: Dokumentindhold

en: The document content appears on the single document page and in the "Content" field of the document library.
da-DK: Dokumentindholdet vises på den enkelte dokumentside og i "Indhold"-feltet i dokumentbiblioteket.

en: File Size
da-DK: Filstørrelse

en: Document Library Page
da-DK: Dokumentbiblioteks side

en: Document Search Results Page
da-DK: Søgeresultatside for dokumenter

en: Select File
da-DK: Vælg fil

en: Advanced
da-DK: Avanceret

en: The following options allow you to configure advanced settings for your document libraries.
da-DK: Følgende muligheder giver dig mulighed for at konfigurere avancerede indstillinger for dine dokumentbiblioteker.

en: Content length
da-DK: Indholdslængde

en: Enter -1 to display the full content.
da-DK: Indtast -1 for at vise det fulde indhold.

en: Shortcodes and media
da-DK: Shortcodes og medier

en: Allow shortcodes and media files in the document library content
da-DK: Tillad shortcodes og mediefiler i dokumentbibliotekets indhold

en: Text links
da-DK: Tekstlinks

en: Open text-based links in the document library and single document page in a new tab. This will not affect the behavior of Download buttons, which you can configure on the 'Display' page.
da-DK: Åbn tekstbaserede links i dokumentbiblioteket og på den enkelte dokumentside i en ny fane. Dette vil ikke påvirke adfærden af Download-knapper, som du kan konfigurere på 'Vis' siden.

en: Open text links in a new tab
da-DK: Åbn tekstlinks i en ny fane

en: Image lightbox
da-DK: Billedlysboks

en: Display images in a lightbox when opened
da-DK: Vis billeder i en lysboks, når de åbnes

en: Table options
da-DK: Tabelmuligheder

en: Image size
da-DK: Billedstørrelse

en: Enter WxH in pixels (e.g. 80x80).
da-DK: Indtast WxH i pixel (f.eks. 80x80).

en: Enable this if you have many documents or experience slow page load times.
da-DK: Aktiver dette, hvis du har mange dokumenter eller oplever langsomme indlæsningstider.

en: Warning: Lazy load limits the searching and sorting features in the document library. Only use it if you definitely need it.
da-DK: Advarsel: Lazy load begrænser søge- og sorteringsfunktionerne i dokumentbiblioteket. Brug det kun, hvis du bestemt har brug for det.

en: Load the documents table one page at a time
da-DK: Indlæs dokumenttabellen én side ad gangen

en: Accent-insensitive search
da-DK: Akcentuafhængig søgning

en: Enable this to make searches match accented characters with their non-accented counterparts. For example, searching for "Zurich" will also match "Zürich" in the table.
da-DK: Aktiver dette for at få søgninger til at matche accentuerede tegn med deres ikke-accentuerede modstykker. For eksempel vil søgning efter "Zurich" også matche "Zürich" i tabellen.

en: Make searches match accented and non-accented characters when lazy load is disabled
da-DK: Få søgninger til at matche accentuerede og ikke-accentuerede tegn, når lazy load er deaktiveret

en: Diacritics sorting
da-DK: Diakritisk sortering

en: Enable this to sort accented characters naturally. For example, "árvíztűrő" will be sorted with "A" words instead of after "Z".
da-DK: Aktiver dette for at sortere accenterede tegn naturligt. For eksempel vil "árvíztűrő" blive sorteret med "A" ord i stedet for efter "Z".

en: Improve sorting of accented characters when lazy load is disabled
da-DK: Forbedre sorteringen af accenterede tegn, når lazy load er deaktiveret

en: Cache the documents table to improve load times
da-DK: Cache dokumenttabellen for at forbedre indlæsningstider

en: Cache expires after
da-DK: Cache udløber efter

en: Your table data will be refreshed after this length of time.
da-DK: Dine tabeldata vil blive opdateret efter denne tidsperiode.

en: hours
da-DK: timer

en: Clear cache
da-DK: Ryd cache

en: Document limit
da-DK: Dokumentgrænse

en: The maximum number of documents to display in each table. Enter -1 to show all documents.
da-DK: Det maksimale antal dokumenter, der skal vises i hver tabel. Indtast -1 for at vise alle dokumenter.

en: Responsive display
da-DK: Responsiv visning

en: How extra data is displayed when there are columns that are not visible in the main table.
da-DK: Hvordan ekstra data vises, når der er kolonner, der ikke er synlige i hovedtabellen.

en: Click a plus icon to display a hidden child row
da-DK: Klik på et plusikon for at vise en skjult under række

en: Expand the child row automatically
da-DK: Udvid under række automatisk

en: Click a plus icon to open a modal
da-DK: Klik på et plusikon for at åbne en modal

en: Documents per page
da-DK: Dokumenter pr. side

en: The number of documents per page of the document library. Enter -1 to display all documents on one page.
da-DK: Antallet af dokumenter pr. side i dokumentbiblioteket. Indtast -1 for at vise alle dokumenter på én side.

en: Document total
da-DK: Dokumenttotal

en: The position of the document total, e.g. '25 documents'.
da-DK: Positionen for dokumenttotalen, f.eks. '25 dokumenter'.

en: Above library
da-DK: Over bibliotek

en: Below library
da-DK: Under bibliotek

en: Above and below library
da-DK: Over og under bibliotek

en: Hidden
da-DK: Skjult

en: Pagination style
da-DK: Sideringsstil

en: Numbers only
da-DK: Kun tal

en: Prev|Next
da-DK: Forrige|Næste

en: Prev|Next + Numbers
da-DK: Forrige|Næste + Tal

en: Prev|Next|First|Last
da-DK: Forrige|Næste|Første|Sidste

en: Prev|Next|First|Last + Numbers
da-DK: Forrige|Næste|Første|Sidste + Tal

en: Pagination position
da-DK: Sideringsposition

en: The position of the paging buttons which scroll between results.
da-DK: Positionen af paging-knapperne, som scroller mellem resultater.

en: Page length
da-DK: Sidelængde

en: The position of the 'Show [x] entries' dropdown list.
da-DK: Positionen af dropdown-listen 'Vis [x] indtægter'.

en: Use the following options to customize the design of the document table and grid.
da-DK: Brug følgende muligheder for at tilpasse designet af dokumenttabellen og gitteret.

en: Table
da-DK: Tabel

en: Default
da-DK: Standard

en: Custom
da-DK: Brugerdefineret

en: Default table template
da-DK: Standard tabelskabelon

en: Delicate
da-DK: Delikat

en: Dark
da-DK: Mørk

en: Blue
da-DK: Blå

en: Nature
da-DK: Natur

en: Borders
da-DK: Grænser

en: External border icon
da-DK: Ikon for ekstern grænse

en: External
da-DK: Ekstern

en: Width
da-DK: Bredde

en: Header border icon
da-DK: Ikon for headergrænse

en: Horizontal border icon
da-DK: Ikon for horisontal grænse

en: Horizontal
da-DK: Horisontal

en: Vertical border icon
da-DK: Ikon for vertikal grænse

en: Vertical
da-DK: Vertikal

en: Bottom border icon
da-DK: Ikon for bundgrænse

en: Bottom
da-DK: Bund

en: Background colors
da-DK: Baggrundsfarver

en: Main
da-DK: Hoved

en: Alternative
da-DK: Alternativ

en: Button
da-DK: Knap

en: Disabled button
da-DK: Deaktiveret knap

en: Button hover
da-DK: Knap hover

en: Fonts
da-DK: Skrifttyper

en: Cell backgrounds
da-DK: Cellebaggrunde

en: No alternate
da-DK: Ingen alternativ

en: Alternate rows
da-DK: Alternative rækker

en: Alternate columns
da-DK: Alternative kolonner

en: Corner style
da-DK: Hjørnestil

en: Theme default
da-DK: Tema standard

en: Square corners
da-DK: Firkantede hjørner

en: Rounded corners
da-DK: Afrundede hjørner

en: Fully rounded corners
da-DK: Fuldstændigt afrundede hjørner

en: Main text
da-DK: Hovedtekst

en: Background
da-DK: Baggrund

en: Font
da-DK: Skrift

en: Border
da-DK: Grænse

en: Spacing
da-DK: Mellemrum

en: Compact
da-DK: Kompakt

en: Spacious
da-DK: Rummelig

en: Reset to the default
da-DK: Nulstil til standard

en: This will reset the design settings to the default of the current template
da-DK: Dette vil nulstille designindstillingerne til standardindstillingen for den nuværende skabelon

en: Reset
da-DK: Nulstil

en: Grid
da-DK: Gitter

en: Default grid template
da-DK: Standard gitter skabelon

en: Document image
da-DK: Dokumentbillede

en: Category badge
da-DK: Kategori badge

en: Grid card
da-DK: Gitterkort

en: Fully rounded
da-DK: Fuld afrunding

en: Folders
da-DK: Mapper

en: Top-level Folder color
da-DK: Farve på topniveau mappe

en: Change the color of the top-level folder icons.
da-DK: Skift farven på ikonerne for mapper på topniveau.

en: Sub-level folder color
da-DK: Farve på undermappe

en: Change the color of the sub-level folder icons.
da-DK: Skift farven på ikonerne for undermapper.

en: Closed folder icon
da-DK: Lukket mappeikon

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for closed folders. %1$sRead more%2$s.
da-DK: Indtast SVG-koden for det ikon, du vil bruge til lukkede mapper. %1$sLæs mere%2$s.

en: Open folder icon
da-DK: Åbn mappeikon

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Input the SVG code of the icon you want to use for open folders. %1$sRead more%2$s.
da-DK: Indtast SVG-koden for det ikon, du vil bruge til åbne mapper. %1$sLæs mere%2$s.

en: Display
da-DK: Visning

en: The following options control the contents and layout of your document lists.
da-DK: De følgende muligheder styrer indholdet og layoutet af dine dokumentlister.

en: Default layout
da-DK: Standardlayout

en: Columns
da-DK: Kolonner

en: Document | Documents
da-DK[0]: Dokument
da-DK[1]: Dokumenter

en: Grid content
da-DK: Gitterindhold

en: Choose which information to display in the grid of documents.
da-DK: Vælg, hvilke oplysninger der skal vises i gitteret af dokumenter.

en: Image
da-DK: Billede

en: Title
da-DK: Titel

en: Filename
da-DK: Filnavn

en: File type
da-DK: Filtype

en: File size
da-DK: Filstørrelse

en: Download count
da-DK: Downloadantal

en: Excerpt/content
da-DK: Uddrag/indhold

en: Custom fields
da-DK: Brugerdefinerede felter

en: Document link
da-DK: Dokumentlink

en: Clickable fields
da-DK: Klikbare felter

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Control which fields are clickable, in addition to the 'link' field. %1$sRead more%2$s.
da-DK: Kontroller, hvilke felter der er klikbare, ud over 'link' feltet. %1$sLæs mere%2$s.

en: Number of columns
da-DK: Antal kolonner

en: Auto-size
da-DK: Automatisk størrelse

en: 1 column
da-DK: 1 kolonne

en: 2 columns
da-DK: 2 kolonner

en: 3 columns
da-DK: 3 kolonner

en: 4 columns
da-DK: 4 kolonner

en: Document title
da-DK: Dokumenttitel

en: Link to single document page
da-DK: Link til enkelt dokument side

en: Download file
da-DK: Download fil

en: No link
da-DK: Ingen link

en: Sorting
da-DK: Sortering

en: Sort by
da-DK: Sorter efter

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The initial sort order of the document library. %1$sRead more%2$s.
da-DK: Den indledende sorteringsrækkefølge for dokumentbiblioteket. %1$sLæs mere%2$s.

en: Date published
da-DK: Dato offentliggjort

en: Date modified
da-DK: Dato ændret

en: Page order (menu order)
da-DK: Side rækkefølge (menu rækkefølge)

en: Author
da-DK: Forfatter

en: Number of comments
da-DK: Antal kommentarer

en: Random
da-DK: Tilfældig

en: Other
da-DK: Anden

en: Sort column
da-DK: Sortér kolonne

en: Enter any column in your table. Note: only available for the table layout and when lazy load is disabled. Not used for the grid layout.
da-DK: Indtast enhver kolonne i din tabel. Bemærk: kun tilgængelig for tabel-layoutet og når lazy load er deaktiveret. Ikke brugt til gitter-layoutet.

en: Sort direction
da-DK: Sorteringsretning

en: Automatic
da-DK: Automatisk

en: Ascending (A to Z, oldest to newest)
da-DK: Stigende (A til Z, ældste til nyeste)

en: Descending (Z to A, newest to oldest)
da-DK: Faldende (Z til A, nyeste til ældste)

en: Download button
da-DK: Download knap

en: Button behavior
da-DK: Knap adfærd

en: Style
da-DK: Stil

en: File type button
da-DK: Filtype knap

en: Text link
da-DK: Tekstlink

en: Button/link text
da-DK: Knap/link tekst

en: The text displayed on the button or link.
da-DK: Teksten, der vises på knappen eller linket.

en: Icon
da-DK: Ikon

en: Display download icon
da-DK: Vis download ikon

en: New tab
da-DK: Ny fane

en: Open download in a new tab
da-DK: Åbn download i en ny fane

en: Preview button
da-DK: Forhåndsvisningsknap

en: Enable preview?
da-DK: Aktiver forhåndsvisning?

en: Show a preview button for supported file types
da-DK: Vis en forhåndsvisningsknap for understøttede filtyper

en: Display preview icon
da-DK: Vis forhåndsvisningsikon

en: Allow multiple downloads?
da-DK: Tillad flere downloads?

en: Allow documents to be downloaded in bulk
da-DK: Tillad dokumenter at blive downloadet i bulk

en: Button text
da-DK: Knaptekst

en: The text for the button to download all selected documents.
da-DK: Teksten til knappen for at downloade alle valgte dokumenter.

en: Button position
da-DK: Knapposition

en: Enable folders
da-DK: Aktiver mapper

en: Group the document library into folders, one per category
da-DK: Grupper dokumentbiblioteket i mapper, en pr. kategori

en: Sort folders by
da-DK: Sorter mapper efter

en: Category name
da-DK: Kategori navn

en: Category slug
da-DK: Kategori slug

en: Category order
da-DK: Kategori rækkefølge

en: Number of documents in category
da-DK: Antal dokumenter i kategori

en: Folder display
da-DK: Mappevisning

en: Open
da-DK: Åben

en: Closed
da-DK: Lukket

en: List the category IDs of folders you want opened when the document library is displayed.
da-DK: List kategorierne ID'er for mapper, du ønsker åbnet, når dokumentbiblioteket vises.

en: Search
da-DK: Søg

en: Use the following options to control the search box that appears above your document lists. You can also use the Document Library Pro: Search Box widget to add a search anywhere on your site.
da-DK: Brug følgende muligheder til at styre søgefeltet, der vises over dine dokumentlister. Du kan også bruge Document Library Pro: Search Box-widgeten til at tilføje en søgning hvor som helst på dit site.

en: Search filters
da-DK: Søgefiltre

en: Filters appear above the library and help users to find specific documents.
da-DK: Filtre vises over biblioteket og hjælper brugerne med at finde specifikke dokumenter.

en: Filters are displayed above the table, and help users to search and refine the products. You can also add filter widgets to a sidebar.
da-DK: Filtre vises over tabellen og hjælper brugerne med at søge og præcisere produkterne. Du kan også tilføje filterwidgets til en sidebar.

en: Enable filter dropdowns
da-DK: Aktivér filter-dropdowns

en: Search box
da-DK: Søgefelt

en: Display a search box above the list of documents
da-DK: Vis et søgefelt over listen over dokumenter

en: Search results
da-DK: Søgeresultater

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: When using the %1$sglobal search%2$s, this page will display your search results.
da-DK: Når du bruger %1$sglobal søgning%2$s, vil denne side vise dine søgeresultater.

en: Use the widget or shortcode to perform a search from anywhere on your site.
da-DK: Brug widget'en eller shortcode'en til at udføre en søgning fra hvor som helst på dit site.

en: Page
da-DK: Side

en: Single Document
da-DK: Enkelt dokument

en: Document Library Pro creates an individual page for each document. Use the following options to choose what information to display on this page. Alternatively, you can disable the single document page using the link options on the %1$sDisplay tab%2$s. %3$sRead more%4$s.
da-DK: Document Library Pro opretter en individuel side for hvert dokument. Brug følgende muligheder til at vælge, hvilke oplysninger der skal vises på denne side. Alternativt kan du deaktivere den enkelte dokumentside ved hjælp af linkmulighederne på %1$sVis fanen%2$s. %3$sLæs mere%4$s.

en: Featured image
da-DK: Udgivet billede

en: Comments
da-DK: Kommentarer

en: Excerpt
da-DK: Uddrag

en: No matching documents
da-DK: Ingen matchende dokumenter

en: Document does not exist
da-DK: Dokumentet findes ikke

en: Failed to create document.
da-DK: Fejl ved oprettelse af dokument.

en: No documents found.
da-DK: Ingen dokumenter fundet.

en: Search:
da-DK: Søg:

en: Failed to create the zip file. Please reselect your documents and try again.
da-DK: Fejl ved oprettelse af zip-filen. Vælg venligst dine dokumenter igen og prøv igen.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded PDFs.
da-DK: Beklager, din browser understøtter ikke indlejrede PDF-filer.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded audio.
da-DK: Beklager, din browser understøtter ikke indlejret lyd.

en: Sorry, your browser doesn't support embedded video.
da-DK: Beklager, din browser understøtter ikke indlejret video.

note: translators: %d: The total number of documents.
en: %1$d %3$s (%2$d in total)
da-DK: %1$d %3$s (%2$d i alt)

en: All
da-DK: Alle

en: Show _MENU_ per page
da-DK: Vis _MENU_ pr. side

en: Previous
da-DK: Forrige

en: Next
da-DK: Næste

en: First
da-DK: Første

en: Last
da-DK: Sidste

note: translators: _POSTS_: the content type (e.g. "posts")
en: No matching _POSTS_.
da-DK: Ingen matchende _POSTS_.

en: Permanently delete all Document Library Pro settings and data when uninstalling the plugin
da-DK: Slet permanent alle indstillinger og data for Document Library Pro ved afinstallation af pluginet

en: Uninstalling Document Library Pro
da-DK: Afinstallerer Document Library Pro

en: File Type
da-DK: Filtype

en: Category
da-DK: Kategori

en: Document Library Pro: Document Downloads
da-DK: Dokumentbibliotek Pro: Dokumentdownloads

en: True
da-DK: Sand

en: False
da-DK: Falsk

en: (_MAX_ in total)
da-DK: (_MAX_ i alt)

note: translators: ARIA text for sorting column in ascending order
en: : activate to sort column ascending
da-DK: : aktiver for at sortere kolonne stigende

note: translators: ARIA text for sorting column in descending order
en: : activate to sort column descending
da-DK: : aktiver for at sortere kolonne faldende

en: No results found
da-DK: Ingen resultater fundet

en: Content
da-DK: Indhold

en: Summary
da-DK: Resumé

en: Date
da-DK: Dato

en: Last Modified
da-DK: Sidst ændret

en: — Select —
da-DK: — Vælg —

en: Documents Archives
da-DK: Dokumentarkiver

en: Documents Attributes
da-DK: Dokumentattributter

en: Parent Documents:
da-DK: Overordnede dokumenter:

en: All Documents
da-DK: Alle dokumenter

en: Add New Document
da-DK: Tilføj nyt dokument

en: New Document
da-DK: Nyt dokument

en: Edit Document
da-DK: Rediger dokument

en: Update Document
da-DK: Opdater dokument

en: View Document
da-DK: Vis dokument

en: View Documents
da-DK: Vis dokumenter

en: Search Documents
da-DK: Søg dokumenter

en: Not found
da-DK: Ikke fundet

en: Not found in Trash
da-DK: Ikke fundet i papirkurven

en: Featured Image
da-DK: Udfordret billede

en: Set featured image
da-DK: Indstil udfordret billede

en: Remove featured image
da-DK: Fjern udfordret billede

en: Use as featured image
da-DK: Brug som udfordret billede

en: Insert into Document
da-DK: Indsæt i dokument

en: Uploaded to this document
da-DK: Uploadet til dette dokument

en: Document list
da-DK: Dokumentliste

en: Documents list navigation
da-DK: Navigation i dokumentliste

en: Filter Documents list
da-DK: Filtrer dokumentliste

en: Document Library Pro documents.
da-DK: Dokumenter fra Dokumentbibliotek Pro.

en: Cache cleared successfully.
da-DK: Cache ryddet med succes.

en: Search documents...
da-DK: Søg dokumenter...

en: No matching documents.
da-DK: Ingen matchende dokumenter.

en: Document Search
da-DK: Dokumentsøgning

en: Filename:
da-DK: Filnavn:

en: File Type:
da-DK: Filtype:

en: File Size:
da-DK: Filstørrelse:

en: Categories:
da-DK: Kategorier:

en: Author:
da-DK: Forfatter:

en: New document awaiting moderation
da-DK: Nyt dokument venter på moderation

en: New document submitted
da-DK: Nyt dokument indsendt

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. To approve or reject it, visit the following link and click either "Publish" or "Move to Trash" - <a href="%2$s">%2$s</a>.
da-DK: Et nyt dokument er blevet indsendt til <a href="%1$s">%1$s</a>. For at godkende eller afvise det, besøg følgende link og klik enten på "Publicer" eller "Flyt til papirkurv" - <a href="%2$s">%2$s</a>.

en: A new document has been submitted to <a href="%1$s">%1$s</a>. You can see it at: <a href="%2$s">%2$s</a>.
da-DK: Et nyt dokument er blevet indsendt til <a href="%1$s">%1$s</a>. Du kan se det på: <a href="%2$s">%2$s</a>.

en: Add title
da-DK: Tilføj titel

en: Upload a file or add a URL where the document is located
da-DK: Upload en fil eller tilføj en URL, hvor dokumentet er placeret

en: File Upload
da-DK: Filupload

en: A custom URL
da-DK: En brugerdefineret URL

en: Document url
da-DK: Dokument URL

en: Document file
da-DK: Dokumentfil

en: Select one or more categories...
da-DK: Vælg en eller flere kategorier...

en: Select one or more tags...
da-DK: Vælg en eller flere tags...

en: Select one or more authors...
da-DK: Vælg en eller flere forfattere...

en: Select one or more %s...
da-DK: Vælg en eller flere %s...

note: translators: Placeholder %s is the label for the required field.
en: %s is a required field
da-DK: %s er et påkrævet felt

note: translators: Placeholder %s is the field label that is did not validate.
en: %s is invalid
da-DK: %s er ugyldig

en: Invalid image path.
da-DK: Ugyldig billedsti.

note: translators: Placeholder %1$s is field label; %2$s is the file mime type; %3$s is the allowed mime-types. translators: %1$s is the file field label; %2$s is the file type; %3$s is the list of allowed file types.
en: "%1$s" (filetype %2$s) needs to be one of the following file types: %3$s
da-DK: "%1$s" (filtype %2$s) skal være en af følgende filtyper: %3$s

en: Invalid attachment provided.
da-DK: Ugyldig vedhæftning givet.

en: Failed honeypot validation.
da-DK: Fejl ved honeypot validering.

en: Please enter a valid document url.
da-DK: Indtast venligst en gyldig dokument-URL.

en: Please select the file you wish to upload.
da-DK: Vælg venligst den fil, du ønsker at uploade.

en: Submit document
da-DK: Indsend dokument

en: Remove this option
da-DK: Fjern denne mulighed

en: Invalid taxonomy.
da-DK: Ugyldig taksonomi.

note: translators: %s is the list of allowed file types.
en: Uploaded files need to be one of the following file types: %s
da-DK: Uploadede filer skal være en af følgende filtyper: %s

note: translators: %s: Document title
en: Select %s for download
da-DK: Vælg %s for download

en: All Categories
da-DK: Alle kategorier

en: Parent Category
da-DK: Overkategori

en: Parent Category:
da-DK: Overkategori:

en: New Category Name
da-DK: Nyt kategorinavn

en: Add New Category
da-DK: Tilføj ny kategori

en: Edit Category
da-DK: Rediger kategori

en: Update Category
da-DK: Opdater kategori

en: View Category
da-DK: Vis kategori

en: Separate categories with commas
da-DK: Adskil kategorier med kommaer

en: Add or remove categories
da-DK: Tilføj eller fjern kategorier

en: Choose from the most used
da-DK: Vælg fra de mest brugte

en: Popular Categories
da-DK: Populære kategorier

en: Search Categories
da-DK: Søg efter kategorier

en: Not Found
da-DK: Ikke fundet

en: No categories
da-DK: Ingen kategorier

en: Categories list
da-DK: Kategoriliste

en: Categories list navigation
da-DK: Navigation i kategoriliste

en: All Authors
da-DK: Alle forfattere

en: Parent Author
da-DK: Overordnet forfatter

en: Parent Author:
da-DK: Overordnet forfatter:

en: New Author Name
da-DK: Nyt forfatternavn

en: Add New Author
da-DK: Tilføj ny forfatter

en: Edit Author
da-DK: Rediger forfatter

en: Update Author
da-DK: Opdater forfatter

en: View Author
da-DK: Vis forfatter

en: Separate authors with commas
da-DK: Adskil forfattere med kommaer

en: Add or remove authors
da-DK: Tilføj eller fjern forfattere

en: Popular Authors
da-DK: Populære forfattere

en: Search Authors
da-DK: Søg efter forfattere

en: No authors
da-DK: Ingen forfattere

en: Authors list
da-DK: Forfatterliste

en: Authors list navigation
da-DK: Navigation i forfatterlisten

en: All Tags
da-DK: Alle tags

en: Parent Tag
da-DK: Overordnet tag

en: Parent Tag:
da-DK: Overordnet tag:

en: New Tag Name
da-DK: Nyt tagnavn

en: Add New Tag
da-DK: Tilføj nyt tag

en: Edit Tag
da-DK: Rediger tag

en: Update Tag
da-DK: Opdater tag

en: View Tag
da-DK: Vis tag

en: Separate tags with commas
da-DK: Adskil tags med kommaer

en: Add or remove tags
da-DK: Tilføj eller fjern tags

en: Popular Tags
da-DK: Populære tags

en: Search Tags
da-DK: Søg tags

en: No tags
da-DK: Ingen tags

en: Tags list
da-DK: Tags liste

en: Tags list navigation
da-DK: Tags liste navigation

en: File Types
da-DK: Filtyper

en: All File Types
da-DK: Alle filtyper

en: Parent File Type
da-DK: Overordnet filtype

en: Parent File Type:
da-DK: Overordnet filtype:

en: New File Type Name
da-DK: Nyt filtypenavn

en: Add New File Type
da-DK: Tilføj ny filtype

en: Edit File Type
da-DK: Rediger filtype

en: Update File Type
da-DK: Opdater filtype

en: View File Type
da-DK: Vis filtype

en: Separate file types with commas
da-DK: Adskil filtyper med kommaer

en: Add or remove file types
da-DK: Tilføj eller fjern filtyper

en: Popular File Types
da-DK: Populære filtyper

en: Search File Types
da-DK: Søg filtyper

en: No file types
da-DK: Ingen filtyper

en: File types list
da-DK: Filtyper liste

en: File types list navigation
da-DK: Filtyper liste navigation

en: Document Downloads
da-DK: Dokument Downloads

en: All Items
da-DK: Alle Elementer

en: Parent Item
da-DK: Overordnet Element

en: Parent Item:
da-DK: Overordnet Element:

en: New Item Name
da-DK: Nyt Element Navn

en: Add New Item
da-DK: Tilføj Nyt Element

en: Edit Item
da-DK: Rediger Element

en: Update Item
da-DK: Opdater Element

en: View Item
da-DK: Vis Element

en: Separate items with commas
da-DK: Adskil elementer med kommaer

en: Add or remove items
da-DK: Tilføj eller fjern elementer

en: Popular Items
da-DK: Populære Elementer

en: Search Items
da-DK: Søg Elementer

en: No items
da-DK: Ingen elementer

en: Items list
da-DK: Elementer liste

en: Items list navigation
da-DK: Elementer liste navigation

note: translators: %s: document URL
en: Unable to use document "%s".
da-DK: Kan ikke bruge dokument "%s".

note: translators: %s: image URL
en: Invalid URL %s.
da-DK: Ugyldig URL %s.

note: translators: %s: image URL
en: Error getting remote document %s.
da-DK: Fejl ved hentning af fjern-dokument %s.

note: translators: %s: image URL
en: Error: %s
da-DK: Fejl: %s

note: translators: %s: error message
en: Invalid document: %s
da-DK: Ugyldig dokument: %s

en: Download Selected Documents
da-DK: Download valgte dokumenter

en: Custom Fields
da-DK: Brugerdefinerede felter

en: Last modified date
da-DK: Sidst ændret dato

en: Custom field
da-DK: Brugerdefineret felt

en: Preview
da-DK: Forhåndsvisning

en: Close
da-DK: Luk

en: A global search box for your document library.
da-DK: En global søgefelt til dit dokumentbibliotek.

en: Document Library Pro: Search Box
da-DK: Dokumentbibliotek Pro: Søgefelt

en: Document search
da-DK: Dokumentsøgning

en: Title:
da-DK: Titel:

en: Placeholder:
da-DK: Pladsholder:

en: Button Text:
da-DK: Knappetekst:

en: Close (Esc)
da-DK: Luk (Esc)

en: Share
da-DK: Del

en: Toggle fullscreen
da-DK: Skift til fuld skærm

en: Zoom in/out
da-DK: Zoom ind/ud

en: Previous (arrow left)
da-DK: Forrige (pil til venstre)

en: Next (arrow right)
da-DK: Næste (pil højre)

en: Document successfully uploaded.
da-DK: Dokumentet er blevet uploadet med succes.

en: Something went wrong. Please try again.
da-DK: Noget gik galt. Prøv venligst igen.

en: Something went wrong during validation. Please try again.
da-DK: Noget gik galt under validering. Prøv venligst igen.

en: Page not found
da-DK: Siden blev ikke fundet

en: The page you are looking for does not exist.
da-DK: Den side, du leder efter, findes ikke.

en: Go back
da-DK: Gå tilbage

en: Your settings have been saved.
da-DK: Dine indstillinger er blevet gemt.

note: translators: %s is the plugin name.
en: Uninstalling %s
da-DK: Afinstallerer %s

en: Delete data on uninstall
da-DK: Slet data ved afinstallation

en: Permanently delete all %s settings and data when uninstalling the plugin
da-DK: Slet permanent alle %s indstillinger og data ved afinstallation af plugin'et

en: You do not have permission to view the setup wizard.
da-DK: Du har ikke tilladelse til at se opsætningsguiden.

en: Authentication required.
da-DK: Godkendelse kræves.

en: Could not find the appropriate step.
da-DK: Kunne ikke finde det passende trin.

en: Please enter a license key.
da-DK: Indtast venligst en licensnøgle.

en: Invalid action requested.
da-DK: Ugyldig handling anmodet.

note: translators: %s: The name of the plugin.
en: %s setup wizard
da-DK: %s opsætningsguide

en: Warning: This will overwrite your existing settings for %s. Are you sure you want to continue?
da-DK: Advarsel: Dette vil overskrive dine eksisterende indstillinger for %s. Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: Setup wizard
da-DK: Opsætningsguide

en: If you need to access the setup wizard again, please click on the button below.
da-DK: Hvis du har brug for at få adgang til opsætningsguiden igen, skal du klikke på knappen nedenfor.

en: More
da-DK: Mere

en: Extra features
da-DK: Ekstra funktioner

en: Enhance your site with these fantastic plugins from Barn2.
da-DK: Forbedr dit site med disse fantastiske plugins fra Barn2.

en: Ready
da-DK: Klar

en: Setup Complete
da-DK: Opsætning afsluttet

en: Welcome
da-DK: Velkommen

en: Select an option
da-DK: Vælg en mulighed

en: File name
da-DK: Filnavn

en: Show dropdown menus to allow users to filter the documents.
da-DK: Vis dropdown-menuer for at lade brugerne filtrere dokumenterne.

en: Please enter a password.
da-DK: Indtast venligst en adgangskode.

en: Incorrect password, please try again.
da-DK: Forkert adgangskode, prøv venligst igen.

en: Username is required.
da-DK: Brugernavn er påkrævet.

en: Access Required
da-DK: Adgang krævet

en: Insufficient privileges to import documents.
da-DK: Utilstrækkelige rettigheder til at importere dokumenter.

en: Dismiss
da-DK: Afvis

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload.
en: &#8220;%s&#8221; document has failed to be created.
da-DK: &#8220;%s&#8221; dokumentet kunne ikke oprettes.

note: translators: %s: Name of the file that failed to upload. translators: %s: File name.
en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
da-DK: &#8220;%s&#8221; kunne ikke uploades.

en: Visibility
da-DK: Synlighed

en: The protection field can not be empty.
da-DK: Beskyttelsesfeltet kan ikke være tomt.

en: Inherited
da-DK: Arvet

en: Public
da-DK: Offentlig

en: Protected
da-DK: Beskyttet

en: Protect the category by password, or restrict it to specific roles or users. Its documents and sub-categories will inherit the same protection by default.
da-DK: Beskyt kategorien med adgangskode, eller begræns den til specifikke roller eller brugere. Dens dokumenter og underkategorier vil arve den samme beskyttelse som standard.

en: inherited
da-DK: arvet

en: password
da-DK: adgangskode

en: user role
da-DK: brugerrolle

en: user
da-DK: bruger

en: document owner
da-DK: dokumentejer

en: Select options...
da-DK: Vælg indstillinger...

en: Expired
da-DK: Udløbet

note: translators: 1: Post date, 2: Post time. translators: Publish box expiry date string. 1: Date, 2: Time. See https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: %1$s at %2$s
da-DK: %1$s kl. %2$s

en: Document Library Importing
da-DK: Dokumentbibliotek Importering

en: Import
da-DK: Importér

en: Import documents
da-DK: Importer dokumenter

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en:  The following options allow you to bulk import documents into the document library, either by uploading files directly or by importing a CSV file with additional information about your documents. %1$sRead documentation%2$s
da-DK: De følgende muligheder giver dig mulighed for at importere dokumenter i større mængder til dokumentbiblioteket, enten ved at uploade filer direkte eller ved at importere en CSV-fil med yderligere oplysninger om dine dokumenter. %1$sLæs dokumentationen%2$s

en: CSV upload
da-DK: CSV-upload

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Upload a CSV file in the correct format, and a new document will be created for each row. %1$sRead more%2$s
da-DK: Upload en CSV-fil i det korrekte format, og et nyt dokument vil blive oprettet for hver række. %1$sLæs mere%2$s

en: Import CSV
da-DK: Importér CSV

en: Upload CSV file
da-DK: Upload CSV-fil

en: Column mapping
da-DK: Kolonne-mapping

en: Done!
da-DK: Færdig!

en: Import Documents
da-DK: Importer dokumenter

en: Import documents from a CSV file
da-DK: Importer dokumenter fra en CSV-fil

en: This tool allows you to import document data to your site from a CSV or TXT file.
da-DK: Dette værktøj giver dig mulighed for at importere dokumentdata til din side fra en CSV- eller TXT-fil.

en: Choose a CSV file from your computer:
da-DK: Vælg en CSV-fil fra din computer:

en: Before you can upload your import file, you will need to fix the following error:
da-DK: Før du kan uploade din importfil, skal du rette følgende fejl:

note: translators: %s: maximum upload size
en: Maximum size: %s
da-DK: Maksimal størrelse: %s

en: Alternatively, enter the path to a CSV file on your server:
da-DK: Alternativt kan du indtaste stien til en CSV-fil på din server:

en: CSV Delimiter
da-DK: CSV-afgrænser

en: Use previous column mapping preferences?
da-DK: Brug tidligere kolonne-mapping præferencer?

en: Hide advanced options
da-DK: Skjul avancerede indstillinger

en: Show advanced options
da-DK: Vis avancerede indstillinger

en: Continue
da-DK: Fortsæt

en: File is empty. Please upload something more substantial. This error could also be caused by uploads being disabled in your php.ini or by post_max_size being defined as smaller than upload_max_filesize in php.ini.
da-DK: Filen er tom. Upload venligst noget mere substansielt. Denne fejl kan også skyldes, at uploads er deaktiveret i din php.ini, eller at post_max_size er defineret som mindre end upload_max_filesize i php.ini.

en: Invalid file type. The importer supports CSV and TXT file formats.
da-DK: Ugyldig filtype. Importøren understøtter CSV- og TXT-filformater.

en: Please upload or provide the link to a valid CSV file.
da-DK: Upload venligst eller angiv linket til en gyldig CSV-fil.

en: The file is empty or using a different encoding than UTF-8, please try again with a new file.
da-DK: Filen er tom eller bruger en anden kodning end UTF-8, prøv venligst igen med en ny fil.

en: Upload a new file
da-DK: Upload en ny fil

en: Map CSV fields to documents
da-DK: Kortlæg CSV-felter til dokumenter

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Select fields from your CSV file to map against documents fields, or to ignore during import. %1$sRead more%2$s
da-DK: Vælg felter fra din CSV-fil til at kortlægge mod dokumentfelter, eller til at ignorere under import. %1$sLæs mere%2$s

en: Column name
da-DK: Kolonnenavn

en: Map to field
da-DK: Kortlæg til felt

en: Sample:
da-DK: Eksempel:

en: Do not import
da-DK: Importer ikke

en: Run the importer
da-DK: Kør importøren

en: The file does not exist, please try again.
da-DK: Filen findes ikke, prøv venligst igen.

en: Importing
da-DK: Importerer

en: Your documents are now being imported...
da-DK: Dine dokumenter bliver nu importeret...

note: translators: %d: documents count
en: %s document imported | %s documents imported
da-DK[0]: %s dokument importeret
da-DK[1]: %s dokumenter importeret

note: translators: %d: documents count
en: %s document was skipped | %s documents were skipped
da-DK[0]: %s dokument blev sprunget over
da-DK[1]: %s dokumenter blev sprunget over

note: translators: %d: documents count
en: Failed to import %s document | Failed to import %s documents
da-DK[0]: Kunne ikke importere %s dokument
da-DK[1]: Kunne ikke importere %s dokumenter

en: View import log
da-DK: Se importlog

note: translators: %s: File name
en: File uploaded: %s
da-DK: Fil uploadet: %s

note: translators: %d: import results
en: Import complete!
da-DK: Import færdig!

en: Reason for failure
da-DK: Årsag til fejl

en: View documents
da-DK: Se dokumenter

en: Name
da-DK: Navn

en: Published
da-DK: Offentliggjort

en: Document Authors
da-DK: Dokumentforfattere

en: Direct URL
da-DK: Direkte URL

en: Featured Image URL
da-DK: Fremhævet billede URL

en: Expiry
da-DK: Udløb

note: translators: %s: Meta key
en: Custom Field: %s
da-DK: Brugerdefineret felt: %s

note: translators: %s: Taxonomy name
en: Taxonomies: %s
da-DK: Taksonomier: %s

en: Categories (comma or pipe separated)
da-DK: Kategorier (kommasepareret eller rørsepareret)

en: Tags (comma or pipe separated)
da-DK: Tags (kommasepareret eller rørsepareret)

en: Tags (space separated)
da-DK: Tags (mellemrumsepareret)

en: Import as meta data (%s)
da-DK: Importér som metadata (%s)

en: Import as taxonnomy (%s)
da-DK: Importér som taksonomi (%s)

en: %s (comma or pipe separated)
da-DK: %s (kommasepareret eller rørsepareret)

en: Taxonomies
da-DK: Taksonomier

en: Drag and drop file upload
da-DK: Træk og slip filupload

en: Upload one or more files, and each one will automatically be added as a new document. The filename will be used as the document title.
da-DK: Upload én eller flere filer, og hver enkelt vil automatisk blive tilføjet som et nyt dokument. Filnavnet vil blive brugt som dokumenttitel.

en: Drop files to upload
da-DK: Slip filer for at uploade

en: or
da-DK: eller

en: Select Files
da-DK: Vælg filer

note: translators: %s: Maximum allowed file size.
en: Maximum upload file size: %s.
da-DK: Maksimal tilladt filstørrelse for upload: %s.

en: You have attempted to queue too many files.
da-DK: Du har forsøgt at kø for for mange filer.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
da-DK: %s overskrider den maksimale uploadstørrelse for dette site.

en: This file is empty. Please try another.
da-DK: Denne fil er tom. Prøv venligst en anden.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
da-DK: Beklager, denne filtype er ikke tilladt af sikkerhedsgrunde.

en: This file is not an image. Please try another.
da-DK: Denne fil er ikke et billede. Prøv venligst en anden.

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
da-DK: Hukommelse overskredet. Prøv venligst en anden mindre fil.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
da-DK: Dette er større end den maksimale størrelse. Prøv venligst en anden.

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
da-DK: Der opstod en fejl under uploaden. Prøv venligst igen senere.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
da-DK: Der var en konfigurationsfejl. Kontakt venligst serveradministratoren.

en: You may only upload 1 file.
da-DK: Du kan kun uploade 1 fil.

en: Unexpected response from the server. The file may have been uploaded successfully. Check in the Media Library or reload the page.
da-DK: Uventet svar fra serveren. Filen kan være blevet uploadet successfully. Tjek i Mediebiblioteket eller genindlæs siden.

en: Post-processing of the image failed likely because the server is busy or does not have enough resources. Uploading a smaller image may help. Suggested maximum size is 2500 pixels.
da-DK: Postbehandling af billedet fejlede sandsynligvis fordi serveren er optaget eller ikke har tilstrækkelige ressourcer. At uploade et mindre billede kan hjælpe. Foreslået maksimal størrelse er 2500 pixels.

en: Upload failed.
da-DK: Upload fejlede.

note: translators: 1: Opening link tag, 2: Closing link tag.
en: Please try uploading this file with the %1$sbrowser uploader%2$s.
da-DK: Prøv venligst at uploade denne fil med %1$sbrowser uploader%2$s.

note: translators: %s: File name.
en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
da-DK: %s overskrider den maksimale uploadstørrelse for multi-fil uploaderen, når den bruges i din browser.

en: IO error.
da-DK: IO-fejl.

en: Security error.
da-DK: Sikkerhedsfejl.

en: File canceled.
da-DK: Fil annulleret.

en: Upload stopped.
da-DK: Upload stoppet.

en: Crunching&hellip;
da-DK: Bearbejder&hellip;

en: moved to the Trash.
da-DK: flyttet til Papirkurven.

en: Document Library Pro documents (CSV)
da-DK: Dokumentbibliotek Pro dokumenter (CSV)

en: Import documents to your site via a csv file.
da-DK: Importer dokumenter til dit site via en csv-fil.

en: Never expires
da-DK: Udløber aldrig

en: Expired on:
da-DK: Udløbet den:

en: Expires on:
da-DK: Udløber den:

en: Edit
da-DK: Rediger

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Edit expiry date and time
da-DK: Rediger udløbsdato og tid

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Expiry date and time
da-DK: Udløbsdato og tid

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Day
da-DK: Dag

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Year
da-DK: År

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Hour
da-DK: Time

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Month
da-DK: Måned

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Minute
da-DK: Minut

en: Cancel
da-DK: Annuller

en: Clear
da-DK: Ryd

en: Access Control
da-DK: Adgangskontrol

en: Override global and category level visibility status, or add additional protection methods to unlock the document.
da-DK: Overstyr global og kategori niveau synlighed status, eller tilføj yderligere beskyttelsesmetoder for at låse dokumentet op.

en: Add New File
da-DK: Tilføj ny fil

en: size
da-DK: størrelse

en: uploaded
da-DK: uploadet

en: Document Library Pro
da-DK: Dokumentbibliotek Pro

note: translators: 1: opening categories page tag, 2: closing categories page tag, 3: opening documents page tag, 4: closing documents page tag
en: Use this page to restrict access to your entire document library. You can override these settings for individual %1$scategories%2$s and %3$sdocuments%4$s.
da-DK: Brug denne side til at begrænse adgangen til dit komplette dokumentbibliotek. Du kan overstyre disse indstillinger for individuelle %1$scategories%2$s og %3$sdocuments%4$s.

en: Save Changes
da-DK: Gem ændringer

en: Access restrictions
da-DK: Adgangsbegrænsninger

en: Document library visibility
da-DK: Dokumentbibliotek synlighed

en: The visibility of documents and categories. You can also set restrictions by category or for individual documents.
da-DK: Synligheden af dokumenter og kategorier. Du kan også indstille begrænsninger efter kategori eller for individuelle dokumenter.

en: Protection settings
da-DK: Beskyttelsesindstillinger

en: Configure how documents are protected. Select one or more protection methods.
da-DK: Konfigurer hvordan dokumenter er beskyttet. Vælg en eller flere beskyttelsesmetoder.

en: Show protected documents?
da-DK: Vis beskyttede dokumenter?

en: Show protected categories and documents
da-DK: Vis beskyttede kategorier og dokumenter

en: Tick to show protected categories and documents in public areas of your site. (Note: Document links, previews and single document pages will remain protected.)
da-DK: Marker for at vise beskyttede kategorier og dokumenter i offentlige områder af dit site. (Bemærk: Dokumentlinks, forhåndsvisninger og enkelt dokument sider forbliver beskyttede.)

en: Login form
da-DK: Login formular

en: Type of login
da-DK: Type af login

en: Choose whether the login form which you add using the block or shortcode will allow people to unlock password protected documents and/or log into their user account.
da-DK: Vælg om loginformularen, som du tilføjer ved hjælp af blokken eller shortcode, vil tillade folk at låse passwordbeskyttede dokumenter op og/eller logge ind på deres brugerkonto.

en: User login form
da-DK: Bruger login formular

en: Password entry form
da-DK: Adgangskode indtastningsformular

en: The title which appears above the user login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
da-DK: Titlen, der vises over brugerloginformularen. Brug pladsholderen {title} til at vise navnet på det aktuelle dokument eller kategori, når folk klikker på URL'en til et beskyttet dokument/kategori.

en: User form message
da-DK: Brugerformular besked

en: The message for the user login form. You can use HTML here.
da-DK: Beskeden til brugerloginformularen. Du kan bruge HTML her.

en: User form button text
da-DK: Brugerformular knaptekst

en: The text for the user login form button.
da-DK: Teksten til knappen på brugerloginformularen.

en: The title which appears above the password login form. Use the placeholder {title} to show the name of the current document or category when people click on the URL to a protected document/category.
da-DK: Titlen, der vises over adgangskode-loginformularen. Brug pladsholderen {title} til at vise navnet på det aktuelle dokument eller kategori, når folk klikker på URL'en til et beskyttet dokument/kategori.

en: Password form message
da-DK: Adgangskodeformular besked

en: The message for the password login form. You can use HTML here.
da-DK: Beskeden til adgangskode-loginformularen. Du kan bruge HTML her.

en: Password label
da-DK: Adgangskode etiket

en: The label shown next to the password box.
da-DK: Etiketten, der vises ved siden af adgangskodefeltet.

en: Use placeholder?
da-DK: Brug pladsholder?

en: Use the password label as a placeholder
da-DK: Brug adgangskodeetiketten som en pladsholder

en: A placeholder appears inside the box rather than next to it.
da-DK: En pladsholder vises inde i boksen i stedet for ved siden af den.

en: Password button text
da-DK: Adgangskode knaptekst

en: The text for the password login form button.
da-DK: Teksten til knappen på adgangskode-loginformularen.

en: Password expiry
da-DK: Adgangskode udløb

en: How long the documents remain available before the password expires.
da-DK: Hvor længe dokumenterne forbliver tilgængelige, før adgangskoden udløber.

en: days
da-DK: dage

en: Editing documents
da-DK: Redigering af dokumenter

en: Document management roles
da-DK: Dokumenthåndteringsroller

en: Allow the following user roles to manage documents in the WordPress admin.
da-DK: Tillad følgende brugerroller at administrere dokumenter i WordPress-administrationen.

en: Select user roles...
da-DK: Vælg brugerroller...

en: Document owner access
da-DK: Dokumentejeradgang

en: The user who created the document
da-DK: Brugeren, der oprettede dokumentet

en: When enabled, users who created or submitted documents will have access to edit their own documents in the WordPress admin, regardless of their role. They will not be able to access plugin settings or other documents.
da-DK: Når det er aktiveret, vil brugere, der har oprettet eller indsendt dokumenter, have adgang til at redigere deres egne dokumenter i WordPress-administrationen, uanset deres rolle. De vil ikke kunne få adgang til pluginindstillinger eller andre dokumenter.

note: translators: %1$s: document library page anchor tag, %2$s: closing anchor tag
en: If any or all of your document library is protected then a login form will be shown when users try to access it. You can also add login forms manually using either the “Document Library Login Form” block or the [doc_library_login] shortcode.
da-DK: Hvis nogen eller alle dine dokumentbiblioteker er beskyttet, vises der en loginformular, når brugere forsøger at få adgang til det. Du kan også tilføje loginformularer manuelt ved hjælp af enten blokken “Dokumentbibliotek Loginformular” eller kortkoden [doc_library_login].

en: Control which user roles can manage documents in the WordPress admin. Adding additional user roles here will give them full privileges to add, delete, import and manage documents.
da-DK: Kontroller, hvilke brugerroller der kan administrere dokumenter i WordPress-administrationen. At tilføje yderligere brugerroller her vil give dem fulde rettigheder til at tilføje, slette, importere og administrere dokumenter.

en: Settings saved.
da-DK: Indstillinger gemt.

en: Document Library Settings
da-DK: Indstillinger for dokumentbibliotek

note: translators: %s is the name of a file
en: This will permanently remove the file from the Media Library. Are you sure you want to remove "%s"?
da-DK: Dette vil permanent fjerne filen fra mediebiblioteket. Er du sikker på, at du vil fjerne "%s"?

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
da-DK: De ændringer, du har foretaget, vil gå tabt, hvis du navigerer væk fra denne side.

en: Are you sure you want to remove this password?
da-DK: Er du sikker på, at du vil fjerne denne adgangskode?

en: You need to select at least one option for grid content.
da-DK: Du skal vælge mindst én mulighed for gitterindhold.

en: General
da-DK: Generelt

en: The following options control the Document Library Pro extension.
da-DK: Følgende muligheder styrer Document Library Pro-udvidelsen.

en: Document library page
da-DK: Dokumentbiblioteks side

en: The page to display your documents.
da-DK: Siden til at vise dine dokumenter.

en: You can also use the [doc_library] shortcode to list documents on other pages.
da-DK: Du kan også bruge kortkoden [doc_library] til at liste dokumenter på andre sider.

en: Document data
da-DK: Dokumentdata

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the following options to manage the fields that are used to store information about your documents. You can add additional fields using a custom fields plugin and display them in the table layout. %1$sRead more%2$s.
da-DK: Brug følgende muligheder til at administrere de felter, der bruges til at gemme information om dine dokumenter. Du kan tilføje yderligere felter ved hjælp af et plugin til brugerdefinerede felter og vise dem i tabel-layoutet. %1$sLæs mere%2$s.

en: Document fields
da-DK: Dokumentfelter

en: Document slug
da-DK: Dokument slug

en: Change the permalink for your documents.
da-DK: Ændre permalink for dine dokumenter.

en: Version control
da-DK: Versionskontrol

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The version control options allow you to decide how to keep track of the uploaded files. %1$sRead more%2$s.
da-DK: Versionskontrolmulighederne giver dig mulighed for at beslutte, hvordan du holder styr på de uploadede filer. %1$sLæs mere%2$s.

en: Enable
da-DK: Aktiver

en: Enable version control
da-DK: Aktiver versionskontrol

en: Replacing files
da-DK: Erstatning af filer

en: When replacing a file, keep the original in the Media Library
da-DK: Når du erstatter en fil, skal du beholde den originale i Mediebiblioteket

en: When replacing a file, delete the old version from the Media Library
da-DK: Når du erstatter en fil, skal du slette den gamle version fra Mediebiblioteket

en: Front end document submission
da-DK: Indsendelse af dokumenter fra frontenden

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Use the [dlp_submission_form] shortcode to allow people to add documents from the front end. %1$sRead more%2$s.
da-DK: Brug [dlp_submission_form] kortkoden til at lade folk tilføje dokumenter fra frontenden. %1$sLæs mere%2$s.

en: Enable admin email
da-DK: Aktiver admin-e-mail

en: Email the site administrator when a new document is submitted
da-DK: Send en e-mail til webstedets administrator, når et nyt dokument indsendes

en: Enable moderation
da-DK: Aktiver moderation

en: Hold new documents for moderation by an administrator
da-DK: Hold nye dokumenter til moderation af en administrator

en: Limit categories
da-DK: Begræns kategorier

en: Only allow people to add documents to categories they have access to
da-DK: Tillad kun folk at tilføje dokumenter til kategorier, de har adgang til

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Require users to enter their email address before they can access document links. %1$sRead more%2$s.
da-DK: Krav om, at brugerne indtaster deres e-mailadresse, før de kan få adgang til dokumentlinks. %1$sLæs mere%2$s.

en: Enable lead capture
da-DK: Aktivér lead capture

en: Recipient email address
da-DK: Modtagerens e-mailadresse

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: Leads will be sent to this address. %1$sConnect with your mailing list or CRM%2$s.
da-DK: Leads vil blive sendt til denne adresse. %1$sForbind med din mailingliste eller CRM%2$s.

en: Bypass for logged-in users
da-DK: Omvej for indloggede brugere

en: Do not require lead capture for logged in users
da-DK: Kræv ikke lead capture for indloggede brugere

en: Heading text
da-DK: Overskriftstekst

en: The heading shown at the top of the lead capture form.
da-DK: Den overskrift, der vises øverst på lead capture-formularen.

en: Introduction text
da-DK: Introduktionstekst

en: The introductory text shown below the heading.
da-DK: Den indledende tekst, der vises under overskriften.

en: First name text
da-DK: Fornavnstekst

en: The label for the first name field.
da-DK: Etiket for feltet til fornavn.

en: Required
da-DK: Obligatorisk

en: Last name text
da-DK: Efternavnstekst

en: The label for the last name field.
da-DK: Etiket for feltet til efternavn.

en: Email address text
da-DK: E-mailadresse tekst

en: The label for the email address field.
da-DK: Etiket for feltet til e-mailadresse.

en: Privacy consent text
da-DK: Privatlivs samtykke tekst

note: translators: %1: knowledge base link start, %2: knowledge base link end
en: The label for the privacy consent checkbox, leave blank to disable. %1$sRead more%2$s.
da-DK: Etiket for afkrydsningsfeltet for privatlivssamtykke, lad være tomt for at deaktivere. %1$sLæs mere%2$s.

en: Submit button text
da-DK: Indsend knap tekst

en: The label for the submit button on the form.
da-DK: Etiketten for indsendelsesknappen på formularen.

en: Confirmation message text
da-DK: Bekræftelsesmeddelelsestekst

en: The text displayed after form submission, above the download button.
da-DK: Teksten, der vises efter formularindsendelsen, over downloadknappen.

en: Download button text
da-DK: Downloadknap tekst

en: The label for the download button in the modal.
da-DK: Etiketten for downloadknappen i modalvinduet.

en: Create a document
da-DK: Opret et dokument

en: Import documents by drag and drop or CSV
da-DK: Importer dokumenter ved at trække og slippe eller CSV

en: Go to settings page
da-DK: Gå til indstillingsside

note: translators: %1: Add document link open, %2: Add document link close, %3: Import page link open, %4: Import page link close, %5: Document library link open, %6: Document library link close
en: Congratulations, you have finished setting up the plugin! The next step is to start %1$sadding%2$s or %3$simporting%4$s documents. Your documents will be listed on the %5$sdocument library page%6$s.
da-DK: Tillykke, du har færdiggjort opsætningen af plugin'et! Næste skridt er at starte %1$stilføjning%2$s eller %3$simportering%4$s af dokumenter. Dine dokumenter vil blive vist på %5$sdokumentbiblioteksiden%6$s.

en: Filters
da-DK: Filtre

en: Now, choose which information will appear in the list of documents.
da-DK: Vælg nu, hvilken information der skal vises i listen over dokumenter.

en: Document filters
da-DK: Dokumentfiltre

en: Show dropdown menus to filter by doc_categories, doc_tags, or custom taxonomy.
da-DK: Vis dropdown-menuer for at filtrere efter doc_kategorier, doc_tags eller brugerdefineret taksonomi.

en: Enter the filters as a comma-separated list.
da-DK: Indtast filtrene som en kommasepareret liste.

en: Document Grid
da-DK: Dokumentgitter

en: Library content
da-DK: Biblioteksindhold

en: First, choose the layout for your document libraries.
da-DK: Vælg først layoutet for dine dokumentbiblioteker.

en: Display the document library in folders
da-DK: Vis dokumentbiblioteket i mapper

en: Document preview
da-DK: Dokumentforhåndsvisning

en: Allow users to preview documents in a lightbox
da-DK: Tillad brugere at forhåndsvise dokumenter i en lightbox

en: The preview option will appear for supported file types only.
da-DK: Forhåndsvisningsmuligheden vises kun for understøttede filtyper.

en: Welcome to Document Library Pro
da-DK: Velkommen til Document Library Pro

en: Start displaying documents in no time.
da-DK: Begynd at vise dokumenter på ingen tid.

en: Use this setup wizard to quickly configure the most popular options for your document libraries. You can change these options later on the plugin settings page or by relaunching the setup wizard. You can also override these options in the shortcode for individual libraries.
da-DK: Brug denne opsætningsguide til hurtigt at konfigurere de mest populære indstillinger for dine dokumentbiblioteker. Du kan ændre disse indstillinger senere på plugin-indstillingssiden eller ved at genstarte opsætningsguiden. Du kan også tilsidesætte disse indstillinger i kortkoden for individuelle biblioteker.

en: Tables
da-DK: Tabeller

en: Enter the fields to include in your document tables.
da-DK: Indtast de felter, der skal inkluderes i dine dokumenttabeller.

en: Load the document table one page at a time
da-DK: Indlæs dokumenttabellen én side ad gangen

en: Enable this if you will have lots of documents, otherwise leave it blank.
da-DK: Aktivér dette, hvis du har mange dokumenter, ellers lad det stå tomt.

en: Enhance your store with these fantastic plugins from Barn2.
da-DK: Forbedr din butik med disse fantastiske plugins fra Barn2.

note: translators: %s is the document title
en: Expired: %s
da-DK: Udløbet: %s

en: New lead
da-DK: Ny lead

en: A new lead has submitted their details to access a document: | A new lead has submitted their details to access a few documents:
da-DK[0]: En ny lead har indsendt deres oplysninger for at få adgang til et dokument:
da-DK[1]: En ny lead har indsendt deres oplysninger for at få adgang til et par dokumenter:

en: The search term was empty.
da-DK: Søgetermen var tom.

en: No user was preselected
da-DK: Ingen bruger var forudvalgt

en: Password Protected
da-DK: Adgangskodebeskyttet

en: This content is password protected. Please enter your password below:
da-DK: Dette indhold er adgangskodebeskyttet. Indtast venligst din adgangskode nedenfor:

en: Password:
da-DK: Adgangskode:

en: Submit
da-DK: Indsend

en: Login
da-DK: Log ind

en: Please log in to access this content:
da-DK: Venligst log ind for at få adgang til dette indhold:

en: Log In
da-DK: Log ind

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. You can use the password below to proceed, or %s.
da-DK: Du er i øjeblikket logget ind, men har ikke tilladelse til at se dette indhold. Du kan bruge adgangskoden nedenfor for at fortsætte, eller %s.

en: logout to try as a different user
da-DK: log ud for at prøve som en anden bruger

note: translators: %s: logout URL with link markup
en: You are currently logged in but do not have permission to view this content. Please %s.
da-DK: Du er i øjeblikket logget ind, men har ikke tilladelse til at se dette indhold. Venligst %s.

en: Protection Types
da-DK: Beskyttelsestyper

en: Password protected
da-DK: Adgangskodebeskyttet

en: User roles
da-DK: Brugerroller

en: Specific users
da-DK: Specifikke brugere

en: Enter password...
da-DK: Indtast adgangskode...

en: Select or search user roles...
da-DK: Vælg eller søg brugerroller...

en: Search users...
da-DK: Søg brugere...

en: Login required
da-DK: Login påkrævet

en: This content is protected. To view it please login.
da-DK: Dette indhold er beskyttet. For at se det, venligst log ind.

en: Password required
da-DK: Adgangskode påkrævet

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
da-DK: Dette indhold er adgangskodebeskyttet. For at se det, venligst indtast din adgangskode nedenfor:

en: Password:
da-DK: Adgangskode:

note: translators: %s: File name
en: Select file: %s
da-DK: Vælg fil: %s

en: last used
da-DK: sidst brugt

en: Version history
da-DK: Versionshistorik

en: Version details
da-DK: Versionsdetaljer

en: Yes
da-DK: Ja

en: Address name
da-DK: Adresse navn

en: Username or email address
da-DK: Brugernavn eller e-mailadresse

en: Password
da-DK: Adgangskode

en: Remember me
da-DK: Husk mig

en: Lost your password?
da-DK: Har du glemt din adgangskode?

en: Changing the visibility from Private will reset the document expiry.
da-DK: Ændring af synlighed fra Privat vil nulstille dokumentets udløb.

note: translators: 1: Month, 2: Day, 3: Year, 4: Hour, 5: Minute.
en: %1$s %2$s, %3$s at %4$s:%5$s
da-DK: %1$s %2$s, %3$s kl. %4$s:%5$s

en: Show password entry form
da-DK: Vis adgangskode indtastningsformular

en: Show user login form
da-DK: Vis bruger login formular

en: Password form content
da-DK: Indhold af adgangskodeformular

en: Enter title
da-DK: Indtast titel

en: Title for this form
da-DK: Titel til denne formular

en: Message
da-DK: Besked

en: Enter message
da-DK: Indtast besked

en: Message for this form
da-DK: Besked til denne formular

en: Password Label
da-DK: Adgangskode Etiket

en: Enter custom label
da-DK: Indtast brugerdefineret etiket

en: Label for this form
da-DK: Etiket til denne formular

en: Button Text
da-DK: Knaptekst

en: Enter button text
da-DK: Indtast knaptekst

en: Button text for this form
da-DK: Knaptekst til denne formular

en: Use Label as Placeholder
da-DK: Brug etikette som pladsholder

en: User login form content
da-DK: Brugerlogin formularindhold

[ctx: Page slug]
en: document-library
da-DK: dokument-bibliotek

[ctx: Page slug]
en: document-search
da-DK: dokument-søgning

[ctx: Page title]
en: Document Library
da-DK: Dokumentbibliotek

[ctx: Page title]
en: Document Search
da-DK: Dokumentsøgning

[ctx: show all posts option]
en: All
da-DK: Alle

[ctx: table results count (single)]
en: result
da-DK: resultat

[ctx: table results count (multiple)]
en: results
da-DK: resultater

[ctx: table attachment count (single)]
en: file
da-DK: fil

[ctx: table attachment count (multiple)]
en: files
da-DK: filer

[ctx: Post Type General Name]
en: Documents
da-DK: Dokumenter

[ctx: Post Type Singular Name]
en: Document
da-DK: Dokument

[ctx: Admin Menu text]
en: Documents
da-DK: Dokumenter

[ctx: Add New on Toolbar]
en: Document
da-DK: Dokument

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Categories
da-DK: Dokumentkategorier

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Authors
da-DK: Dokumentforfattere

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Tags
da-DK: Dokumenttags

[ctx: Taxonomy General Name]
en: File Types
da-DK: Filtyper

[ctx: Taxonomy General Name]
en: Document Download
da-DK: Dokumentdownload

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Category
da-DK: Dokumentkategori

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Author
da-DK: Dokumentforfatter

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Tag
da-DK: Dokumenttag

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: File Type
da-DK: Filtype

[ctx: Taxonomy Singular Name]
en: Document Download
da-DK: Dokumentdownload

[ctx: media item]
en: Edit
da-DK: Rediger

[ctx: media item]
en: Success
da-DK: Succes

[ctx: documents]
note: translators: %s: Number of expired documents.
en: Expired <span class="count">(%s)</span> | Expired <span class="count">(%s)</span>
da-DK[0]: Udløbet <span class="count">(%s)</span>
da-DK[1]: Udløbet <span class="count">(%s)</span>

[ctx: publish box expiry date format]
note: translators: Publish box expiry date format, see https://www.php.net/manual/datetime.format.php
en: M j, Y
da-DK: M d, Y

[ctx: title for the user login form]
en: User form title
da-DK: Brugerformular titel

[ctx: title for the password login form]
en: Password form title
da-DK: Adgangskodeformular titel

[ctx: Lead capture heading text]
en: Access this document
da-DK: Få adgang til dette dokument

[ctx: Lead capture introduction text]
en: Please enter your details to download the file.
da-DK: Indtast venligst dine oplysninger for at downloade filen.

[ctx: Lead capture first name text]
en: First name
da-DK: Fornavn

[ctx: Lead capture last name text]
en: Last name
da-DK: Efternavn

[ctx: Lead capture email address text]
en: Email
da-DK: E-mail

[ctx: Lead capture privacy consent text]
en: Privacy Policy
da-DK: Fortrolighedspolitik

[ctx: Lead capture submit button text]
en: Submit
da-DK: Indsend

[ctx: Lead capture confirmation message text]
en: Thank you. You can now access the document below.
da-DK: Tak. Du kan nu få adgang til dokumentet nedenfor.
